Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Temelye
    Living Legend
    • 23.apr.2014
    • 1395

    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Un fenomen asemanator aparea la un coleg dar la el a fost pompa, mergea aleator. Cind nu mergea se aprindeau toate ledurile si intra in avarie. Cit de amanuntit ati verificat pompa? Nu cumva la verificare merge iar in functionare face figuri?
    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

    Comentariu

    • Serban Valentin
      Membru Marcant
      • 12.nov.2006
      • 389

      Nu trage apa

      Am o masina de spalat vase CANDY CDP 4609 care nu isi mai trage apa . Am verificat electrovalva si aceasta functioneaza . Cei drept am verificat-o decupland conexiunile electrice si alimentand-o separat numai pe aceasta . Inchide si deschide , apa trece prin ea . Alimentarea cu apa este in regula, nu este opturata , apa intra dar nu trece mai departe. Pare ca nu ajunge curentul in bobina electrovalvei si aceasta nu se deschide. Ce ar trebui sa mai verific ?Multumesc !

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1395

        Răspuns la: Nu trage apa

        Daca ii dati dvs. alimentare separat la bobina nu e prea concludent deoarece e posibil ca electrovalva sa nu fie alimentata cind e cazul, din programator. Scoateti capacul si ii dati un ciclu de spalare timp in care vedeti ce face si ce nu face, avind la indemina si un aparat de masura.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • Serban Valentin
          Membru Marcant
          • 12.nov.2006
          • 389

          Răspuns la: Nu trage apa

          Din investigatiile mele se pare ca e ceva din electronica .M-am lasat pagubas si ..........am dus-o la service . Dupa reparatie va spun ce a avut . Multumesc !

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            Răspuns la: Nu trage apa

            Postat în original de Serban Valentin
            ...Ce ar trebui sa mai verific ?
            Voiam să vă scriu că ar trebui să verificați dacă aveți numărul de telefon al unității de service, dar am înțeles între timp că așa ați procedat.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • ienicer
              Incepator
              • 12.nov.2012
              • 25

              Masina de spalat rufe la 3 cm de cuptor incorporabil e ok?

              Buna ziua,
              Am dat comanda la o bucatarie in linie dreapta de 3 m. Restrictiile au facut ca masina de spalat rufe o sa fie la 2.5 - 3 cm de cuptorul incorporabil. Credeti ca ce caldura va genera cuptorul la gatit va afecta piesele/mastile de plastic din masina de spalat rufe? Eu sper ca nu. Ma gandesc ca usa cuptorului este din sticla izolatoare termic (sa nu fie pericol de accident la atingerea de copii sau chiar de adulti) si in partile laterale cuptorul este izolat la fel termic.
              Ce parere ati avea? Pot lasa masina de spalat rufe la 3 cm de cuptorul incorporabil?

              Multumesc.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                Cuptorul daca este incorporabil, este izolat, insa orice mobilier gandit pentru cuptor incorporabil are niste grile de ventilatie in partea din spate a cuptorului pentru a intra aer mai rece si o fanta in partea superioara frontala a cuptorului pentru a se putea ventila.

                Intre masina de spalat si cuptor aveti o placa despartitoare de mobilier?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • ienicer
                  Incepator
                  • 12.nov.2012
                  • 25

                  Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                  Intre masina de spalat si cuptor nu este nicio placa despartitoare? Putem comanda la firma de tamplarie. Ne recomandati asa ceva? Dar si apoi estetic as zice ca nu o sa se vada bine acea placa despartitoare.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                    Cuptorul incorporabil presupune sa fie incorporat intr-un mobilier, asa este gandit. Pentru el este bine sa se ventileaza mai mult, pentru masina de spalat...nu stiu cat de bine este. Oricum aceste cuptoare au o izolatie destul de buna pentru a fi eficiente si pentru a putea fi incastrate in mobilier.

                    Verificati si detaliile de montaj din manualul tehnic de instalare si utilizare.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • Serban Valentin
                      Membru Marcant
                      • 12.nov.2006
                      • 389

                      Răspuns la: Nu trage apa

                      Postat în original de Serban Valentin
                      Din investigatiile mele se pare ca e ceva din electronica .M-am lasat pagubas si ..........am dus-o la service . Dupa reparatie va spun ce a avut . Multumesc !
                      Verdictul service-ului .......senzor defect. Pret reparatie -100 lei.

                      Comentariu

                      • Temelye
                        Living Legend
                        • 23.apr.2014
                        • 1395

                        Răspuns la: Nu trage apa

                        Postat în original de Serban Valentin
                        Verdictul service-ului .......senzor defect. Pret reparatie -100 lei.
                        Macar nu ati iesit prea scump.
                        In final, componentele electronice pt. electrocasnice sunt clasa 1 (in productie exista 3 clase, 1 find cea mai slaba si predispusa defectarii, iar 3 cea mai buna, folosita in aviatie, domeniul medical,etc adica chestii care au legatura directa cu viata omului)
                        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                        Comentariu

                        • ZenGirl
                          Incepator
                          • 07.mai.2017
                          • 3

                          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                          Eu sunt multumita de:
                          Electrocasnicele Indesit sau Electrocasnicele Nu am schimbat niciun electrocasnic Indesit in 13 ani (chiar daca sunt mai ieftine) sunt mult prea comerciale, cu jdemii de sense-uri si se duc mai repede. De Arctic, Beko nu mai vorbesc. Iar LG (la fel ca si Samsung) mai au multe de invatat in electrocasnice, se pricep la telefoane si televizoare. Un pont: preturile electrocasnicelor indesit sunt cu 15% sub pretul Ariston (la aceasi calitate, design usor diferit). Indiferent ca vorbim de frigidere, combine frigorifice (de la 1300 ron), hote (300-900 ron), plite (500 ron) si cuptoare electrice (1000 ron) sau masini de spalat cu tehnologia Direct Inverter (de la 1600 ron).
                          Pret bun, rezista in timp (inca am o plasma de acum 11 ani desi am achizitionat un 4K cu diagonala mai mare.
                          Aspiratoarele Philips, desi acum testez polonezele Zelmer (fac treaba, pret bun) . Daca as avea bani as cumpara unul din seria celor ce isi fac reclama din usa in usa, diferenta este imensa (dar si pretul pe masura 3000 de dolari este muuuult prea mult pentru un aspirator indiferent ca scoate pielea moarta din saltea sau spala chiar si catelul).
                          Sotul? Masina de gaurit Makita si Toshiba, desi din pacate ultimele modele vin fara accesorii.

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                            Foarte incurcata postarea dvs. Pe de-o parte spuneti ca nu ati schimbat nici un electrocasnic Indesit in 13 ani ulterior spuneti ca sunt prea comerciale, cu multe functii si ca "se duc mai repede" - deci inteleg ca se strica mai repede din cauza complicatiilor tehnice.
                            LG si Samsunt se pricep si la electrocasnice problema e ca uneori nu avem noi bani sa cumparam electrocasnicele lor bune si alegem din gamele ieftine care intradevar cel putin la Samsung pot confirma ca sunt proaste.

                            Ati trecut ulterior sa vorbiti de un pret bun si rezistenta in timp la o plasma, dar nu ati mentionat producatorul.

                            Aveti o poza a masinii de gaurit Toshiba? Sunt curios ce model este si cum arata.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                              Dupa ce am cumparat mai multe frigidere, un cuptor incorporabil si o plita toate Arctic, am fost si sunt foarte multumit de ele. Functioneaza bine si nu am gasit defecte, ba chiar am fost placut impresionat de calitate.
                              Zilele trecute am avut nevoie de un aragaz clasic cu gaz si am ales un Beko.Pentru cine nu stie Beko face parte din grupul gigant Arcelik care detine si Arctic.
                              Ei bine cu acest produs situatia nu a mai fost ca la Arctic - am primit produsul ambalat perfect si am descoperit la prima vedere urmatoarele defecte cu care sunt convins ca a venit din fabrica:
                              -geam interior cuptor zgariat, cu deteriorare serioasa a tratamentului anti murdarire;
                              -numeroase suruburi lipsa;
                              Aveti atasate poze cu situatia.
                              In cazul suruburilor eu inteleg ca uneori gandesti in proiectare capacul spate cu 6 suruburi si ulterior hotarasti pentru a face economie ca si 4 suruburi il pot sustine insa exista in partea superioara doua suruburi lipsa care ar fi fixat niste plastice care acum atarna oarecum si e clar ca avem de-a face cu o eroare de montaj. Mi-e greu sa cred ca nu sunt montate suruburi voit si mi-e frica sa ma gandesc la alte chestii mai complexe cum au fost verificate, daca aceste lipsuri au fost trecute cu vederea la CTC.
                              Am sesizat service-ul, si am programare peste cateva zile sa vina un tehnician sa rezolve aceste probleme.
                              Fișiere Atașate
                              Ultima editare de Consultant electrice; 18.mai.2017, 22:19.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                                Astazi au venit cei de la service, au constatat problemele si vor inlocui geamul insa au spus ca suruburile asa vin lipsa la toate...
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...