Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex virtual
    Living Legend
    • 19.mai.2007
    • 1363

    va respect pentru rabdarea acordata!si cand o sa mai imi cumpar o masina de spalat,acum o sa am idee cam ce si cum sa aleg!va salut domnule Termoadi!

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      Da, oportun istoric. Felicitari pentru bunavinta de a ne impartasi din experienta in domeniu.
      Mare dreptate cu rulmentii 62xx. Mai mult de 3 ani nu rezista pentru centrifugari mari.
      Chiar daca am fost solicitat in cateva randuri pentru depanarea masinilor de spalat, ocazie cu care am schimbat rulmentii si semeringul, rezistenta pentru incalzit, deblocat pompe de evacuare, inlocuit motorul electric, nu pot spune ca ma bucur de aceeasi experienta in domeniu ca dl. termoadi.
      Ce am observat ca minusuri la cateva modele, din pacate noi, este ca selectorul de programe are lamele care se bazeaza pe contact doar prin elasticitatea materialului, nefiind actionate de arcuri, iar forta de contact parea destul de slaba.
      Nu toate modelele au posibilitatea de golire manuala a cuvei. Iar unele care au aceasta dotare, nu se poate deschide capacul etans deoarece au o asemenea constructie incat se blocheaza odata cu elicea pompei.
      Ca variante constructive le apreciez mai mult pe cele care au motorul situat deasupra cuvei, intr-un colt, fiind ferite de apa in caz de uzura a rulmentilor sau deteriorare a cuvei.
      Am intalnit si un caz de spargere a cuvei din duraprop, accidentul a fost cauzat de proprietar prin uitarea unui cap de tubulara in pantaloni.
      Un mic detaliu, daca spalati sutiene, scoateti cele doua sarme otelite curbate. Ati ramane surprinsi cu cata dexteritate le scoate masina de spalat in timpul spalarii, si cat de greu se recupereaza ulterior.
      Chiar daca calgonul scoate ceva bani din buzunar, daca aveti apa dura, merita cumparat.
      Dupa incheierea programului, scoateti stecherul din priza si verificati daca bornele sunt calde.
      In mare cam atat pot spune din experienta proprie.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 12977

        Inca un mic amanunt daca tot am ajuns la comportarea diferitelor obiecte in masina de spalat..... NU LASATI SCOBITORI IN BUZUNARE!

        O sa ramaneti suprinsi cu cata usurinta ajunge o scobitoare in rotorul pompei si daca aveti noroc de o pompa cu rotorul neprotejat, expus direct in sectiunea de evacuare, s-a dus bunatatea de rotor.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • TDJ
          Living Legend
          • 10.apr.2006
          • 2348

          Sa inteleg ca vorbesti din proprie experienta?
          Nu cred ca ajunge scobitoarea chiar in rotorul pompei, probabil ajunge la paletele de pe axul rotorului.
          Am recuperat din pompe de evacuare blocate urmatoarele obiecte: bentita, moneda, sosetuta de copii, nasture, carlig de perdele.

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            Din pacate e din propria experienta.

            Rotorul pompei cuprinde si acele palete - oricum aceste pompe au dimensiuni mici.

            Der ajuns ajunge sigur in acea zona si tot atatd e sigur distruge rotorul... de fapt prinderea pe ax.... blocand rotirea rotorului.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • dmih
              Membru Marcant
              • 05.feb.2007
              • 612

              Am o masina de spalat Indesit, in aprilie anul acesta a implinit 11 ani de functionare. Functioneaza ireprosabil, n-am schimbat la ea decat furtunul de evacuare a apei.

              Pentru parinti am cumparat vreo 10 ani un Whirlpool care inca nu a dat nici un rateu pana acum.

              Nu stiu daca modelele sunt relevante, banuiesc ca au iesit de mult din fabricatie.

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                Mda, ceea ce spui intareste ideea ca ce se facea candva, chiar era fiabil. Acum nu se mai pune accentul pe asa ceva.
                Viorele, asa a fost sa fie, sa nu ai tu nroc de o pompa de evacuare robusta.
                Eu din cate pompe blocate am intalnit, toate si-au revenit dupa indepartarea blocajului.
                Elicea bineinteles ca sta pe axul rotorului, dar blocajul apare la elice, adica la pompa, nu patrunde obiectul in rotor, adica in motorul de actionare.
                Pompele de evacuare au diferite metode constructive de impiedicare a corpurilor straine de a ajunge la elice, insa nu intotdeauna sunt eficiente.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 12977

                  Nus tiu de unde ai invatat sa bagi batul printre gard insa trebuie sa te contrazic .. rotorul pompei este una si rotorul motorului este alta... chiar daca axul este comun. Din pacate nu s-a creat o masina de spalat dedicata persoanei mele iar situatia expusa de mine este caracteristica unor masini de spalat gin generatia anilor 2000. Ulterior, pompa de evacuare a fost modernizata adoptandu-se varianta cu "carcasa" pentru rotorul pompei care sa protejeze cat de cat. Daca mai gasesc pe acasa rotorul vechi o sa ii fac o foto si o sa postez pe forum pentru o mai buna intelegere. De remarcat ca rotorul pompei este o constructie din pastic.

                  Asta nu inseamna ca acele pompe si implicit masinile sunt slabe calitativ. In afara acestui eveniment datorat neglijentei operatorului alte defecte nu au aparut. Masina in cauza este un model cu "sase simturi" si cu acele functii digitale de care esti tentat uneori.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    Ei nu este cazul sa te superi, inseamna ca intelesesem eu gresit. Mi se paruse ca intrase scobitoarea in rotorul de actionare a pompei, ceea ce parea imposibil.
                    Cat despre metodele constructive de protejare a pompei, inca inainte de 2000 se practicau metode destul de ingenioase, cu pahar in pahar care protejau eficient pompa de evacuare, dezavantajul il constituia accesul mai dificil pentru recuperarea obiectelor pierdute.

                    Comentariu

                    • dmih
                      Membru Marcant
                      • 05.feb.2007
                      • 612

                      Postat în original de Traian Dajma
                      Mda, ceea ce spui intareste ideea ca ce se facea candva, chiar era fiabil. Acum nu se mai pune accentul pe asa ceva.
                      In societatea de azi calitatea produsului, desi este vanturata de producatori ca fiind numarul 1, a cazut pe un loc mai putin fruntas. Important pentru producatori este sa arunce pe piata cat se poate de repede produse noi in lupta pentru o felie de cascaval. Din acest motiv unele produse, chiar ale unor firme de renume in domeniul lor de activitate, nu se ridica la nivelul asteptarilor. Daca la asta mai adaugam si transferul majoritatii facilitatilor de productie in tari low-cost, reteta este asigurata.

                      In plus, daca multi ar fi ca mine si ar pastra bunurile atatia ani, majoritatea ar da faliment.

                      Usor-usor, va trebui sa ne obisnuim cu totii cu ideea ca ceea ce cumparam nu trebuie sa tina mai mult de 2-3 ani. Asta daca ne tin buzunarele.

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1658

                        Postat în original de dmih
                        ... unele produse, chiar ale unor firme de renume in domeniul lor de activitate, nu se ridica la nivelul asteptarilor. Daca la asta mai adaugam si transferul majoritatii facilitatilor de productie in tari low-cost, reteta este asigurata.

                        In plus, daca multi ar fi ca mine si ar pastra bunurile atatia ani, majoritatea ar da faliment.

                        Usor-usor, va trebui sa ne obisnuim cu totii cu ideea ca ceea ce cumparam nu trebuie sa tina mai mult de 2-3 ani. Asta daca ne tin buzunarele.
                        ?mi pare r?u c? trebuie s? v? contrazic, dar ele se ridic? totu?i la nivelul a?tept?rilor, fi?i sigur de aceasta!
                        Desigur nu ale noastre, ci ale lor, ale fabrican?ilor!
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • Baboo
                          Living Legend
                          • 09.iul.2006
                          • 1658

                          Postat în original de dmih
                          ... unele produse, chiar ale unor firme de renume in domeniul lor de activitate, nu se ridica la nivelul asteptarilor. Daca la asta mai adaugam si transferul majoritatii facilitatilor de productie in tari low-cost, reteta este asigurata.

                          In plus, daca multi ar fi ca mine si ar pastra bunurile atatia ani, majoritatea ar da faliment.

                          Usor-usor, va trebui sa ne obisnuim cu totii cu ideea ca ceea ce cumparam nu trebuie sa tina mai mult de 2-3 ani. Asta daca ne tin buzunarele.
                          ?mi pare r?u c? trebuie s? v? contrazic, dar ele se ridic? totu?i la nivelul a?tept?rilor, fi?i sigur de aceasta!
                          Desigur nu ale noastre, ci ale lor, ale fabrican?ilor!
                          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                          Comentariu

                          • Baboo
                            Living Legend
                            • 09.iul.2006
                            • 1658

                            Postat în original de viorel.stanculescu
                            Inca un mic amanunt daca tot am ajuns la comportarea diferitelor obiecte in masina de spalat..... NU LASATI SCOBITORI IN BUZUNARE!
                            O sa ramaneti suprinsi cu cata usurinta ajunge o scobitoare in rotorul pompei si daca aveti noroc de o pompa cu rotorul neprotejat, expus direct in sectiunea de evacuare, s-a dus bunatatea de rotor.
                            ... ?i nici capete terminale prin salopete...
                            Fișiere Atașate
                            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                            Comentariu

                            • Baboo
                              Living Legend
                              • 09.iul.2006
                              • 1658

                              Postat în original de termoadi
                              -rulmentii -sunt si ei de o mare diversitate ,incepand cu minusculii 6203 si terminand cu 6307 ,care prin marimea si robustetea lor determina un lung timp de exploatare.
                              .... pai daca pe rulmentul 6203 (care are Fi int=17, Fi ext=40 cu latzimea de 12) il denumitzi minuscul, atunci pe cel din imagine (care intra in gaura lui 6203) cum il putem denumi, micro-scul, nano-scul?
                              Am avut un rul menta pe care l-am inlocuit la o clapeta de gaz, cu interiorul de 4mm si exteriorul de 8mm.
                              Sal'tare!
                              Fișiere Atașate
                              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                              Comentariu

                              • Baboo
                                Living Legend
                                • 09.iul.2006
                                • 1658

                                Noi avem o masina de spalat cu bule de aer , produsa de Daewo(am scris bine?) care functzioneata de 11 ani cu o singura defectziune de folosintza: a ajuns un cap terminal in ROTORUL pompei, care bloca rotorul, facind motorul sa biziie. Dar nu acelasi lucru il pot spune despre televizorul color Daewoo, care a fost cumparat la aceeasi data cu masina de spalat, dar e evident ca are de cel putzin 4 x ore de functzionare mai mult ca masina! Doar partea de imagine nu functzioneaza! Norocul afost ca am mai avut inca unul !

                                Sal'tare!
                                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                                Comentariu

                                Procesare...