Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 983

    masina spalat '' miele'' sau daca vrei ...gorenie ,celelalte ,nu merita atentie
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • DanielF_67
      Membru marcant
      • 22.mar.2007
      • 336

      electrocasnice

      Postat în original de termoadi
      masina spalat '' miele'' sau daca vrei ...gorenie ,celelalte ,nu merita atentie


      De ce ar fi acestea mai bune decat altele?Cateva avantaje,sa stim si noi ce sa alegem pe viitor.

      Comentariu

      • evisceratum
        Membru marcant
        • 29.aug.2006
        • 410

        Ma mir ca ai alaturat marca Miele de Gorenje. Sunt totusi marci care nu pot fi puse pe acelasi piedestal.
        Eventual Miele si Liebher.
        Gorenje cu citeva trepte mai jos, dar asta nu inseamana ca nu sunt bune. Sunt printre cele mai bune, la un loc cu Siemens sau Bosch.

        Pe o masina de spalat miele sau liebher dai atita cit ai da pe toata mobila de bucatarie la un loc. Sunt printre cele mai bune din lume si cu un pret pe masura.

        Ca si sfat va sugerez sa achizitionati masini de spalat din gama de virf a producatorului cu raport bun pret/calitate decit sa luati masini din gama de jos ale unui producator vestit si scump.
        Conform recomandarilor unui reparator de masini care a venit la mine, mi-a recomandat siemens sau bosch. Eu am auzit de gorenje ca fac multe la banii lor.

        Comentariu

        • robin hood
          Incepator
          • 07.feb.2007
          • 21

          Salutare,

          In privinta electrocasnicelor, in general vorbind, eu personal ma uit la perioada de garantie. Atunci cand este posibil, as evita produsele chinezesti sau turcesti, pentru ca nu am incredere in ele.

          Daca discutam in mod concret, ar trebui sa ne uitam la lucruri diferite, in functie de ce cautam, de exemplu:

          la frigider ma uit la consumul anual de energie (sa fie A+), sa fie cat mai incapator, etc.
          la o masina de spalat, nu ma uit la consumul de energie (ca nu merge permanent) si nici nu caut o capacitate foarte mare (nu o pot umple aproape niciodata), in schimb ma intereseaza sa consume cat mai putina apa si clasa de spalare cat mai mare, etc.

          Intr-o epoca dominata de eficienta si reduceri de costuri, mi se pare o copilarie sa aleg un produs doar uitandu-ma la marca, pentru ca indiferent de producator electrocasnicele nu mai sunt facute sa dureze o viata.

          In plus, pe piata noastra se vand rar produse facute intr-adevar de producatorul respectiv. In general, cumparam produse facute in RPC, Taiwan, Turcia, Ungaria, Polonia, Romania, etc.

          Comentariu

          • robin hood
            Incepator
            • 07.feb.2007
            • 21

            una este sa cumperi electrolux facut in Ungaria si cu totul altceva este sa fie facut in Suedia.

            Daca vreti, putem compara cu masinile: nu se compara ca fiabilitate renault-ul facut in franta cu cel facut in turcia.

            Daca ar fi sa intram putin in detalii, pe piata romaneasca se vand produse mai ieftine decat acelasi produs intr-o tara dezvoltata.
            De ce ? Pentru ca producatorii isi adapteaza preturile pietei locale. O piata cu putere slaba de cumparare va atrage si produse mai ieftine.

            Pentru a putea reduce pretul unui produs in conditii de profitabilitate, un producator are la dispozitie, printre altele, 2 metode simple:

            1. va inlocui componente ale produsului cu altele similare de o calitate mai redusa dar mai ieftine, rezultand un produs mai putin fiabil.
            2. va produce acelasi produs in alta tara, cu costuri mai mici cu mana de lucru.

            Daca ar fi de recomandari, am auzit ca Artic are o linie de frigidere moderna, rezultand produse foarte fiabile, la preturi mici, desi designul exterior nu este remarcabil.

            Comentariu

            • DanielF_67
              Membru marcant
              • 22.mar.2007
              • 336

              electrocasnice

              Despre Arctic ce parere aveti ?

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12976

                Re: electrocasnice

                Postat în original de DanielF_67
                Despre Arctic ce parere aveti ?
                Adica BEKO.. calitate undeva la media pietei....
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • DanielF_67
                  Membru marcant
                  • 22.mar.2007
                  • 336

                  Re: electrocasnice

                  Postat în original de viorel.stanculescu
                  Postat în original de DanielF_67
                  Despre Arctic ce parere aveti ?
                  Adica BEKO.. calitate undeva la media pietei....
                  De ce ?

                  Comentariu

                  • alex virtual
                    Living Legend
                    • 19.mai.2007
                    • 1360

                    EU NU AS PUNE ARCTIC-UL PE UN LOC MEDIU!L-AS CLASA MAI FRUNTAS!
                    VA SALUT!

                    Comentariu

                    • DanielF_67
                      Membru marcant
                      • 22.mar.2007
                      • 336

                      Postat în original de alex virtual
                      EU NU AS PUNE ARCTIC-UL PE UN LOC MEDIU!L-AS CLASA MAI FRUNTAS!
                      VA SALUT!

                      Termoadi zice ca nu merita atentie celelalte[asa o fi ? ]lucreaza cumva la Gorenje?are dreptate robinhood majoritatea sunt facute in alte tari decat cele de origine.

                      Comentariu

                      • alex virtual
                        Living Legend
                        • 19.mai.2007
                        • 1360

                        Postat în original de DanielF_67
                        Postat în original de alex virtual
                        EU NU AS PUNE ARCTIC-UL PE UN LOC MEDIU!L-AS CLASA MAI FRUNTAS!
                        VA SALUT!

                        Termoadi zice ca nu merita atentie celelalte[asa o fi ? ]lucreaza cumva la Gorenje?are dreptate robinhood majoritatea sunt facute in alte tari decat cele de origine.
                        am un frigider arctic de care e de seama cu mine(are 20 de ani si 3 zile )chiar daca nu il folosesc merge la fel de bine ca atunci cand l-au luat(parintii)
                        masina de spalat e de la gorenje deoarece am auzit ca sunt pe un loc mai fruntas !acum astept sa o desfac si pe asta sa ma conving si sper sa astept mult....
                        va salut!

                        Comentariu

                        • termoadi
                          Membru Marcant
                          • 21.ian.2007
                          • 983

                          nu lucrez la GORENIE doar am ales un model din lista enumerata de dungatu la care am adaugat miele ca fiind referinta
                          celelalte nu merita atentie ,pt ca asa cum am mai spus, am reparat ani buni masini de spalat si inca mai repar asa printre picaturi,si stifturi mai mari ca indesit si ariston nu am vazut... asta e domnilor ...am spus-o. asta nu inseamna ca nu sunt modele bunicele printre produsele marcii, dar cum nu le putem identifica ...ocolim marca . Cele spuse mai sus reprezinta parerea mea PERSONALA asupra marcilor respective....
                          Apropo, Arcticul are produse foarte bunicele, si nu lucrez nici acolo.....
                          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                          Comentariu

                          • DanielF_67
                            Membru marcant
                            • 22.mar.2007
                            • 336

                            despre electrocasnice

                            O.k termoadi vroiam sa spun ca eu am incredere in Arctic cred ca 80% din familii au Arctic si cred ca si tu pe timpuri ai avut.Eu am masina de spalat ARCTIC de 4 ani si merge super,si anul trecut am cumparat si combina frigorifica [clasaA+]si aragaz ,am o hota Zanussi de care nu sunt multumit,daca cei de la Arctic ar face si hote[nu am auzit]am sa-mi cumpar una.Atat am avut de spus ,eu cred ca sunt bune si produsele noastr din tara nu toti avem posibilitatea sa ne luam de firma[electrocasnice]Te salut.

                            Comentariu

                            • robin hood
                              Incepator
                              • 07.feb.2007
                              • 21

                              La frigidere as opta si eu pentru Arctic.

                              Imi plac ca par robuste si au preturi accesibile. In plus, am auzit numeroase persoane care au fost multumite de ele.

                              Nu in ultimul rand, le-as alege pentru ca sunt facute in Romania.

                              In privinta masinilor de spalat, cele comercializate sub marca arctic n-au nici o treaba cu fabrica de la Gaesti. Din cate stiu eu, sunt facute in Turcia. N-am auzit nici un fel de opinii nici pro si nici contra despre ele.

                              Numai bine !

                              Comentariu

                              • emil b
                                Membru
                                • 05.ian.2007
                                • 113

                                am masina de spalat Beko merge super garantie 4 ani ceea ce la data cumpararii (2005) nu prea am vazut. raport pret dotari f bun comparativ cu alte marci

                                Comentariu

                                Procesare...