Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ear1976
    Living Legend
    • 09.aug.2007
    • 1008

    Stie cineva ceva despre masinile de spalat AEG Electrolux? Am vazut un model cu centrifugare la 1600 de rotatii (e si un model la 1800 full digital cica, dar si pretul e pe masura, ma gandeam la cea la 1600...)
    ratzele se trag din camioane

    Comentariu

    • cik
      Membru
      • 13.iun.2006
      • 181

      As dori sa achizitionez o masina de spalat buna, in jur la 8-9 mil.
      Ce marci mi-ati recomanda? Ceva de genul 1000rpm la stoarcere.
      La achizitionare, de ce detalii sa tinem cont?

      Cam majoritatea din cunostinte au combine Arctic si nu au probleme cu ele, in schimb am un congelator cu 7 sertare, tot de la Arctic, singurul lucru slab la ele fiind plasticurile transparente de la sertare(capacele de care tragi). La temp. scazuta sunt f. casante si vreo 2 mai am intregi, restul sparte. Dar in schimb cele albastre, care sunt pe la frigidere, combine, actual, sunt f. bune, elastice si f. rezistente.
      Va salut!

      Comentariu

      • annaderol
        Incepator
        • 17.sep.2007
        • 3

        Aspiratoare filtru apa

        Buna ziua,

        Vreau sa-mi cumpar un aspirator bun.Am ales 2 modele ,unul este cu filtru de apa si spalare 1500w :
        DeLonghi XE1274, 1500W, filtru poliuretan motor, 4 functii ,iar la celalalt: DeLonghi Pentavap, 1300W, 9.8kg, 8 litri
        filtrarea se face normal(nu apa ,nu filtru HEPA)dar foloseste aburi pentru spalare .Aici le-am gasit;http://www.neomax.ro/Aspiratoare-DeL...sg409m161.html
        Poate cineva a cumparat ceva in genul acesta si ma poate lamuri care
        aspirator ar fi mai bun.
        Va multumesc

        Comentariu

        • Monica Boston
          Incepator
          • 13.sep.2007
          • 6

          Eu am cumparat pt. mama un aspirator no name cu filtru de apa, si vreau sa spun ca si eu am fost multumita de el iar mama mea este super incantata. Cam greoi un pik in manevrare dar dupa ce vezi ce scoate, te intrebi daca ai facut vreodata curatenie in casa...Recomand aspiratoarele cu filtru-apa celor cu caini si copii. Bafta

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            O singura intrebare am vis-a-vis de cele doua modele mentionate: care este puterea lor de aspiratie?

            Comentariu

            • annaderol
              Incepator
              • 17.sep.2007
              • 3

              Nu stiu care este puterea de aspiratie ,nu scrie pe site ,iar la cel cu vapori am studiat cartea tehnica si tot nu am gasit. Stiu ca asta e cel mai important dar...nu stiu

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2348

                Puterile de aspiratie sunt cuprinse in intervalul 250-500W. Aspiratoarele cu filtrare in apa au in general puteri de aspirare scazute, 250-300W. Exceptie face Rainbow cu 700W, dar care are alt principiu de functionare.
                La alegerea aspiratorului in primul rand conteaza puterea de aspirare - daca urmarim calitatea rezultatului. Unii producatori nu specifica aceasta caracteristica din motive evidente.
                In al doilea rand conteaza elementele de filtrare si recipientul de colectare. In functie de recipientul de filtrare, puterea de aspirare sufera variatii. Pentru recipient filtru HEPA (high efficiency particulate air filter) sunt de fapt doua recipiente de colectare, puterea scade uniform in timp masurat in luni, tinzand catre... indicator "recipient plin" aprins chiar daca recipientul este gol.
                Pentru recipient de tip sac de hartie, puterea de aspirare scade odata cu umplerea sacului, revenind la valoarea de maxim la inlocuirea acestuia.
                Pentru element de filtrare cu apa, puterile de aspirare sunt prea mici, dar avantajul lor consta in lipsa nevoii de aprovizionare cu consumabile si posibilitatea improspatarii aerului.
                Am avut posibilitatea sa compar un aspirator cu puterea de aspirare de 400W cu unul de 500W. Diferenta de 100W chiar se cunoaste, nu sunt sensibil egale.

                Comentariu

                • annaderol
                  Incepator
                  • 17.sep.2007
                  • 3

                  aspirator

                  Va multumesc mult pentru toate detaliile pe care mi le-ati dat.Eu vroiam un aspirator cu filtrare prin apa dar sa-mi aspire bine.Acum voi urmari in primul rand puterea de aspirare.
                  Multumesc

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2348

                    In prezent toate aspiratoarele moderne au in dotare filtre HEPA, ceea ce este foarte bine. Unele insa au recipientul de colectare construit din filtru HEPA lavabil, ceea ce este mai putin bine.
                    Personal am preferat un aspirator cu recipient din sac de hartie. Aveti grija, nu folositi sac textil, chiar daca aspiratorul vine la pachet cu acesta. Sacul textil se presupune a fi folosit doar in caz de necesitate si s-a terminat rezerva de saci de unica folosinta. Folositi sacii de unica folosinta pana in momentul semnalizarii martorului "sac plin". Practic martorul opreste semnalizarea la diminuarea puterii de aspiratie din variatorul aspiratorului, dar nu este bine sa prelungiti folosirea sacului.
                    Alegeti un aspirator cu comanda pe manerul tijei de aspiratie, are o exploatare deosebit de comoda. Comanda aceasta presupune fire trase prin furtunul de aspiratie, iar in unele cazuri aceste fire se sectioneaza. Exista insa si aspiratoare cu telecomanda. Telecomanda este fixata la manerul tijei de aspirare, avand functiile de stand-by, cresterea puterii de aspiratie si scaderea puterii de aspiratie. Se folosesc doua baterii care in practica au perioada de exploatare foarte lunga, asemeni telecomenzilor tv.

                    Comentariu

                    • cik
                      Membru
                      • 13.iun.2006
                      • 181

                      Postat în original de cik
                      As dori sa achizitionez o masina de spalat buna, in jur la 8-9 mil.
                      La achizitionare, de ce detalii sa tinem cont?
                      Astept un raspuns. Va salut!

                      Comentariu

                      • TDJ
                        Living Legend
                        • 10.apr.2006
                        • 2348

                        O recomandare, orientati-va spre un model si contactati unitatile service pentru a cere informatii despre fiabilitatea respectivului model, cate au avut in reparatie si cam ce stiu despre producator. Interesati-va in special asupra tipului rulmentilor, adica a elementelor care sufera uzura.
                        De asemenea firma producatoare sa fie de renume.
                        Personal apreciez modelele cu display si reglaje electronice, 2 admisii separate apa rece/ apa calda - din pacate au cam disparut din comert - turatie mare de centrifugare, sarcina de incarcare 6kg.
                        Cred ca la 800-900lei nu gasiti ceva deosebit, mai indicat ar fi 1.200-1.300lei.

                        Comentariu

                        • cik
                          Membru
                          • 13.iun.2006
                          • 181

                          Va multumesc pt raspuns.

                          Va salut!

                          Comentariu

                          • zodrac
                            Incepator
                            • 06.aug.2007
                            • 12

                            Indecis

                            Am avut pina nu de mult un frigider cu 2 usi Arctic, racea bine, dezghetarea automata functionala. Singura problema (pentru sotie) a fost ingalbenirea plasticelor expuse mai mult la soare. L-am vindut odata cu garsoniera. Acum suntem in pragul achizitiei unuia nou tot cu 2 usi, dar no frost . Dupa ce am studiat destul de bine piata desi initial ne orientasem spre modele de 70cm in final ne-am hotarit asupra 2 modele de 60 cm: Ariston MTM 1812 F (inox) si Bosch KDN32V00 (alb). Amindoua au plusuri si minusuri din punctul nostru de vedere, dar nu stim nimic despre fiabilitatea lor.
                            As dori totusi sa aflu si o alta parere despre ele, daca ma puteti ajuta.

                            Comentariu

                            • zodrac
                              Incepator
                              • 06.aug.2007
                              • 12

                              Intr-un final am ales Bosch-ul datorita compartimentarii interioare mai adecvata necesitatilor, congelatorului mai mic si nu in ultimul rind a contat si prezenta unui raft chiller in compartimentul frigiderului.

                              Comentariu

                              • Alcatraz
                                Membru
                                • 26.mai.2007
                                • 100

                                As vrea sa iau o masina de spalat cu uscator inclus; este eficienta la uscare sau nu-si are sensul diferenta de pret fata de una clasica ?

                                Comentariu

                                Procesare...