Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GabItz
    Incepator
    • 04.oct.2007
    • 44

    Re: aspirator cu filtrare prin apa si spalare

    Postat în original de manuela_olivares
    Doresc sa cumpar un aspirator cu filtrare prin apa, dar care asa aiba si functie de spalare. Am tot citi pe mai toate site-urile dar se pare ca nu am gasit inca omul care sa stie cu adevarat ceva despre subiect...numai pareri bazate pe spuse din auzite. Nu imi recomnadati nush ce scula de peste 2000 de euroi ca n-am de unde. Pretul maxim ar fi pe undeva in jurul sumei de 12 milioni, nu mai mult. E foarte important sa scap de praful care imi bantuie casa pentru ca peste strada unii construiesc de zor un cartier de blocuri, sa nu mai umplu casa de praf cand schimb sacii...si pentru ca mama e alergica la praf. Poate se gaseste cineva care chiar ara habar despre subiect si-mi recomanda ceva, dar sper sa nu fie vreo aiureala de pe site-uri din strainatate. Multumesc anticipat.
    Va recomand aspiratorul Karcher DS 5500 cu filtrare prin apa. Il am de doi ani si va pot spune ca fetita mea se simte mult mai bine (ca orice copil modern este alergica la praf, acarieni si polen) de cand il folosim. Ba chiar sotia mea spune ca se depune mult mai putin praf pe mobila si lucrurile din casa.

    Aspiratorul mai are inca doua filtre (in afara de apa) unul asezat chiar pe capacul containerului pentru apa iar cel de-al doilea, un filtru HEPA, asezat la evacuarea aerului in spatele aspiratorului. Primul filtru se poate spala si refolosi (va recomand sa aveti doua pe care sa le folositi cu randul la fiecare aspirare). Cel de-al doilea filtreaza nu numai aerul evacuat de aspirator ci si aerul de racire evacuat de motor si care contine particule de carbon de la periile motorului.

    Atentie la containerul pentru apa, se poate crapa foarte usor daca il loviti fiind dintr-un plastic casant as zice. In loc de antispumant puteti folosi otet (un sfat dat de reprezentantii Karcher din Cluj la care am sunat ca sa achizitionez acea solutie antispumanta).

    Cand l-am cumparat costa 1300RON. Acum am impresia ca este undeva la 950RON.

    Comentariu

    • manuela_olivares
      Incepator
      • 10.iul.2006
      • 36

      Postat în original de Traian Dajma
      Buna ziua d-na. manuela_olivares, si bine ati revenit pe forum.

      Acum, ceea ce vreau eu sa va intreb este, daca doriti ca aspiratorul dvs. cu filtrare prin apa sa aspire lichide, ceea ce oricum stie sa faca, sau doriti in mod expres sa si spele? Personal nu gasesc importanta aceasta functiune, mai ales ca aceste aspiratoare cu apa sunt greu de manevrat din cauza greutatii cantitatii de apa si a mentinerii lor intr-o pozitie aproximativ verticala. Conteaza insa punctul dumneavoastra de vedere, intrucat nu eu voi fi beneficiarul.
      Bine v-am regasit stimate domnulue Traian Dajma! E o mare placere sa comunic cu dumneavoastra chiar daca ultimele noastre discutii nu au avut un final fructuos...adica stiti dumneavoastra la ce ma refer cand ma gandesc la bomba pe care o am sub chiuveta...mare pacat ca sunteti asa de parte...sau ce eu sunt asa departe de dumneavoastra!

      Acum referitor la aspirator, stiu la ce va referiti cand spuneti ca exista aspiratoare cu posibilitate de aspirare umed/uscat si aspiratoare cu spalere. Din fericire pentru mine am vazut la treaba 2 modele si deci stiu sa fac diferenta...asa ca nici o sansa sa ma insele vreun vanzator "amabil".

      Eu am gasit pana la urma un model care ar satisface cerintele mele dar drept sa zic...stiti cum e pana nu mai cer si o alta opinie, parca mi-e greu sa zic....asta e!
      Iata care este optiunea mea: Modelul DeLonghi Pentavap
      Problema ar fi asa: Modelul DeLonghi Pentavap 1500W nu l-am gasit pe nici un site din Romania, numai pe site-uri din strainatate.
      Din pacate nu stiu boaba germana ca sa traduc ceva din ceea ce scrie pe pagina vanzatorului asta pentru a afla daca e diferenta intre acest model si modelul De Longhi 1500W.
      Un alt model pe care l-am gasit si unde se dau mai multe detalii despre ce stie sa faca monstrul este DeLonghi Pentavap 1300W. Nehotararea mea consta in faptul ca nu stiu care este difenta intre modelul 1300 si 1500 in afara de cei 200 de W si nici nu stiu daca modelul strain denumit DeLonghi Pentavap 1500W e acelasi cu cel gasit pe site-urile romanesti...unica diferenta sesizabila fiind de culoare.

      Cum stiu ca sunteti o persoana demna de incredere si care cunoasteti foarte bine despre ceeace vorbiti, astept un sfat din partea dumneavoastra ca poate ii dati de cap mai bine ca mine.
      Cu stima Manuela Olivares!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6452

        Postat în original de manuela_olivares
        [...] Din pacate nu stiu boaba germana ca sa traduc ceva din ceea ce scrie pe pagina vanzatorului [...]
        Poate va/ne ajuta Dl. leon.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 903

          Postat în original de raduca
          Postat în original de manuela_olivares
          [...] Din pacate nu stiu boaba germana ca sa traduc ceva din ceea ce scrie pe pagina vanzatorului [...]
          Poate va/ne ajuta Dl. leon.
          „Pentavap 1500” aspirator umed–uscat:
          - se poate aspira folosind: presiune de abur, apa calda sau rece
          -Aspiratorul este dotat cu:
          perie triunghiulara; -perie presiune de abur; -perie „sugativa”; -perie aspra ptr. curatirea faiantei/gresiei; -perie curatire balcon; - perie mica in forma de triunghi ptr curatirea mobilei; -etc.
          -Diuza speciala din guma ptr. lichide.
          -Accesorii ptr. ferestre
          Cu abur se curata mizeria de pe suprafetele sticlei sau mizeria depusa in locurile greu accesibile de pe faianta/gresie.
          Cu abur-(functia „curatire in adancime”)- se poate indeparta mizeria de pe cabinele de dus sau depunerile de calcar.
          Puterea de aspiratie este reglabila.
          Greutatea: - 9,5Kg
          Rezervor de apa: - 2 rezervoare in sistem de clatire, rezervor demontabil format din 2 componente –ptr 2,5l apa + 2,5l apa/sampon
          Putere: -2500W
          Raza de „actiune”:- 8,5metri

          In speranta ca traducerea mea -(aproximativa) va fi de folos, va doresc mult succes.

          PS aveti mai jos cateva videos de la firma Kaercher de care scria d-nul GabItz:
          Kärcher ist ein weltweit operierendes Familienunternehmen aus Winnenden und Weltmarktführer für Reinigungstechnik.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2398

            Va multumesc pentru cuvintele frumoase, stimata doamna.
            Am trimis un e-mail d-lui. Leon in care-i ceream ajutorul pentru traducere.
            Prima impresie... nu-mi place acest model de aspirator. Voluminos, greu de manevrat din cauza greutatii, si... substratul: de ce producatorul nu scrie puterea de aspirare?
            Acesta este un aspect care mi-a scapat sa vi-l spun si anume, majoritatea producatorilor prezinta in caracteristicile tehnice puterea electrica, nu si cea de aspirare. Ca sa va faceti o idee despre aceasta putere de aspirare, adica cat de bine trage aspiratorul, cea mai mare putere de aspirare existenta este cea a aspiratorului Rainbow, de 700W, dar al carui pret este exorbitant. Pe piata cele mai mari puteri de aspirare se intalnesc la aspiratoarele cu saci de hartie sau cu doua recipiente de colectare din filtre HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter). Aceste puteri sunt undeva intre 300 si maxim 500W.
            Aspiratoarele cu filtrare prin apa, au puterea de aspirare intre 200W si 300W, poate maxim 350W.
            Dupa cum vedeti, puterea de aspirare este o alta caracteristica importanta a aspiratorului, poate cea mai importanta dintre toate, urmata de calitatea aerului la iesire, calitate asigurata de existenta filtrelor HEPA.
            Este adevarat ca un aspirator cu filtrare prin apa, are in plus calitatea ca poate improspata aerul, prin folosirea de substante adaugate in vasul de filtrare, dar din punctul meu de vedere, degeaba miroase frumos, daca in covor exista particule pe care acest aspirator nu le poate extrage, iar un altul da.
            Din experienta, cumparand un aspirator cu puterea de aspirare de 500W, pot spune ca am facut cea mai buna alegere. Adica am urmarit scopul principal al acestui produs, sa aspire.
            Daca aveti putin timp liber, puteti cauta informatii pe internet despre filtrele HEPA, filtre cu care sunt dotate toate aspiratoarele moderne.
            Ar fi multe de spus despre aspiratoare, atunci cand am dorit sa cumpar acest produs, de la aceeasi idee ca a dvs. am plecat, un aspirator care sa filtreze prin apa si eventual sa si spele. In final, dupa ce am sondat piata si informatiile de pe internet, am cumparat cu totul altceva.
            Pe scurt, va descriu principalele caracteristici ale tipurilor de aspiratoare existente pe piata, pentru a va face o idee de ansamblu.
            1. Aspiratoare cu filtrare prin apa si filtru HEPA - puteri mici de aspirare 200W-300W, care se mentin in timp la aceeasi valoare, dar pot improspata aerul prin adaugarea de substante. Atentie, apa nu retine toate particulele aspirate, din aceasta cauza la iesire mai exista inca un filtru HEPA. Preturi de la mici la medii.
            2. Aspiratoarele fara sac. Au doua recipiente de colectare constituite din filtru HEPA, unul pentru praf, celalalt pentru particule mai mari, ambele recipiente lavabile. Puteri intre 250W-350W. Puterea de aspirare scade in timp. Preturi medii.
            3. Aspiratoarele cu sac si filtru HEPA. Au puteri de aspirare cuprinse in plaja 300W-500W. Nu este recomandata folosirea sacului textil. Un sac din hartie de unica folosinta poate fi folosit la 3-4 aspirari. Puterea de aspirare scade proportional cu umplerea sacului, si revine la valoarea constructorului o data cu inlocuirea sacului. Preturi medii si mari.
            Cam atat am avut de spus, o mica completare, diferenta de 100W de aspirare, chiar se simte, nu este una greu sesizabila.
            Last edit:
            Firma Kaercher asigura o calitate deosebita produselor sale.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              @ leon: Multumim mult!
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • manuela_olivares
                Incepator
                • 10.iul.2006
                • 36

                Multumesc frumos domnului leon pentru traducere...oricum daca modelul respectiv nu se gaseste in Romania, mare realizare nu am. Referitor la cel la care m-am gandit eu am vazut ca nu sunteti un fan al lui...va inteleg caci dumneavostra cunoastei mai bine detaliile tehnice...rpblema este ca degeaba am un aspirator care aspira si tencuiala de pe pereti daca nu pot spala cu el. E foarte important sa spal cu el deoarece nu am forta necesara sa mai scot covoarele afara si sa le bat iar apoi sa le spal cu peria. Stiu ca poate asa ar fi mai sanatos dar din pacate nu am solutie. Deci trebuie sa raman la optiunea legata de un aspirator care spala. Din pacate modelele karcher sunt foarte aratoase si sunt sigura ca sunt realizate super bine caci tehnologia germana este cunoscuta ca fiind foarte buna. Numai ca si aici e o problema, nu am gasit nici un aspirator cu spalare sau poate ca problema legata de limba iarasi m-a fentat. Am inteles ca au numai aspiratoare de umed/uscat cu filtrare HEPA dar nu ce mi-as dori eu. Referitor la modelul rainbow pe care altcineva de pe un alt forum m-i l-a varat la propriu pe gat, nu dispun de 2500 de euro pentru a-l cumpara deci cared ca voi ramane la optiunile initiale. Oricum va multumesc frumos pentru sfaturile date si inca o data multumesc domnului leon pentru traducere.

                Comentariu

                • alina11
                  Membru
                  • 10.mai.2006
                  • 103

                  Re: garantie si service gratuit(oare)?

                  Postat în original de bica sorin
                  am cumparat un calculator, din metro craiova. garantia este oferita de s.c. asus. s.r.l. oradea. 24 luni. toate bune si frumoase, numai ca s-a defectat in perioada de garantie.
                  Daca nu poti merge la service cu el mergi frumos la Metro sa-ti dea banii pe el sau un alt calculator la schimb. De dat banii inapoi stiu sigur ca fac asa ceva. Am patit-o si noi cu un radio grunding la care a cazut un buton. Dupa plimbat pe la garantie am mers inapoi cu el la metro si am luat altceva din magazin de banii aia.
                  tomorow will be better

                  Comentariu

                  • TDJ
                    Living Legend
                    • 10.apr.2006
                    • 2398

                    Aveti dreptate, fiecare poate face o alegere in nume propriu, bazata pe ceea ce considera el ca fiind important. Din punctul dvs. de vedere, criteriile pe care le urmariti, va impun o alta alegere. Important este sa intelegeti toate avantajele si dezavantajele, astfel incat dupa achizitie, sa nu aveti regrete.
                    Cat despre Rainbow, spun doar ca trebuie sa pastram proportiile realitatii. Indiferent de calitatile lui, pretul ne obliga sa discutam despre el numai sub aspect teoretic.

                    Comentariu

                    • manuela_olivares
                      Incepator
                      • 10.iul.2006
                      • 36

                      Cineva mi-a recomnadat modelul karcher DS 5500 , dar din cate am inteles eu nu spala, doar filtreaza prin apa si aspira solide/lichide. Din pacate au un site tare aiurea si cel internationtional are mult mai multe produse decat sunt la noi, deci nici nu stii la ce sa te opresti.
                      Referitor la umidificator si la filtrul de la aerul conditionat...pai nu am aer conditionat. Umidificatorul ala am inteles ca nu e chiar grozav, cel putin cel numit Salin, deci inca nu m-am hotarat in aceasta privinta.

                      Comentariu

                      • Onedin
                        Incepator
                        • 05.ian.2008
                        • 11

                        salutare tuturor

                        referitor la scule de care sint foarte multumit si in special de aspiratoare, in 2001 am vazut o emisune pe Discovery despre inventatori. acolo l-au prezentat pe unul numit Dyson si povestea lui, cum a ajuns super milionar etc.
                        Dyson asta este tipul care a inventat aspiratorul fara sac, inspirindu-se din dorintele oamenilor si din niste asa numite "cicloane" din fabricile de cherestea. visul lui era sa ofere oamenilor produse de care au realmente nevoie si pe care sa le poata folosi usor, avind o ergonomie perfecta.
                        in acel an am ajuns in anglia si m-am repezit la Argos sa-mi iau unul. am dat cam 120 lire pe el dar si acum ma felicit pt alegerea facuta.
                        design extrem de ergonomic, materiale placute, frumos colorate, accesorii gen perii etc pozitionate exact acolo unde iti vine mai usor, totul se invirte si se suceste asa cum te misti cu el si cum ti-ar cadea bine, designul ii permite sa-l tirasti in sus pe scari in timp ce aspiri etc.
                        treaba cea mai buna este ca nu exista saci. toata mzeria se depune intr-un container de plastic la vedere si care se detaseaza cu un singur click. are un filtru garantat pe viata si care necesita doar spalare la 6 luni cu pa rece, stoarcere si uscare sub calorifer dar la soare sau pe sursa de caldura. filtrul si containerul de praf nu necesita 2 facultati pt a fi scoase si apoi asezate la loc, asa cum se intimpla la alte aspiratoare. containerul e goleste frumos, se poate clati cu putina apa daca vrei si ianpoi la treaba.
                        CIREASA DE PE TORT: datorita sistemului inventat de Dyson, aspratorul asta NU SCOATE PRAF si, la fel de important, NU ISI PIERDE PUTEREA DE SUCTIUNE, indiferent cit de plin este. ati vazut la alte aspiratoare ca dupa ce aspiri o camera incepe sa aiba un randament ceva mai scazut.
                        Functioneaza si acum, dupa 6 ani, la fel ca in prima zi. aceeasi capacitate de aspirare, totul merge, se cupleaza/deculeaza extrem de usor. nu stiu daca il aduce cineva in romania dar dati neaparat o cautare cu Dyson, trebuie sa aiba un site si vedeti produsele lor si ce pot face ele.
                        singura chestie de care m-as putea plinge este ca priza era de tip englezesc dar s-a rezolvat pe loc, cumparindu-i si un adaptor pt prizele europene.
                        scuze daca par putin fixat dar e singurul obiect electrocasnic care m-a satisfacut pe deplin si chiar mi-a intrecut asteptarile. sint un fan Dyson, daca vreti.
                        Black cats are no pussies

                        Comentariu

                        • robin hood
                          Incepator
                          • 07.feb.2007
                          • 21

                          foarte interesant ce zice dl onedin... Am cautat pe net si am gasit site-ul. Arata foarte bine (site-ul ) dar din pacate nu livreaza in RO.

                          O intrebare: ce model aveti, dl onedin ? Pe site cel mai ieftin este 180 lire.

                          Later edit: cateva intrebari bonus: Cum l-ati adus pe avion ?Nu ati avut probleme la vama ? L-ati dat la cala, presupun

                          Multumesc

                          Comentariu

                          • Onedin
                            Incepator
                            • 05.ian.2008
                            • 11

                            buna seara. scuze de intarziere dar abia azi am deschis pcul
                            din cite imi aduc aminte am dat pe el in jur de 120 lire. se poate sa fi fost 150 dar nu-mi aduc aminte deloc. era chiar modelul de baza, nimc special pe el. design galben cu gri, culorile originale dyson. din pacate nici ce model este nu stiu. acum sint in korea si mai stau o luna pe aici. o sa-i spun sa se uite daca scrie ceva pe el desi cred ca inca mai am instuctiunile lui dar nu cred ca o sa se deranjeze ea, la cum o cunosc, sa caute manualul
                            oricum, este atit de usor de folosit, atit de bine gindit ca nu-ti mai trebuie altceva in materie de aspiratoare dupa ce ai luat unul. nici nu cred ca iti trebuie varf de gama, deoarece erau cam scumpe. insa asta isi face treaba extrem de bine. pina si matusa nevesti-mii, care are grija de copil cit sintem noi la munca, are aproape 70 ani si e complet atehnica, n-a avut nici o problema in a-l desface, a-l goli, ai curata filtrul etc. si ea zicea ca nu a mai vazut un aspirator mai bun.
                            v-as invita la o sesiune de curatenie cu aspiratorul asta
                            lasind gluma, i afara de ce am scris mai sus, aspiratorul e chiar demential si isi merita fiecare banutz. incercati in orice fel sa puneti mana pe unul si veti vedea. ma mir ca nu livreaza.
                            sfatul meu, in acest caz este sa cautati niste site-uri din germania, de exemplu, acolo sigur au si in magazine, caci le-am vazut eu si sa incercati sa dati comanda, cu cardul. daca mai aveti ceva cunostinte sau prieteni dispusi sa va ajute, pot comanda ei modelul dorit si sa vi-l faca colet.
                            desigur, daca ajungeti ntr-o tara civilizata, il puteti cumpara singur.
                            eu l-am adus, intr-adevar, cu avionul dar nu l-am bagat la cala, deoarece era destul de compact si a incaput intr-un fel de sac de umar care se lega la gura. in bagajul de cala i-am bagat doar furtunul si accesoriile. n-a fost nici o problema la vama. la ei l-au pus pe banda, l-au scanat, nici macar nu m-au pus sa-l scot, iar la noi am trecut pe la nimic de declarat. sint sigur ca nu trebuie declarat si nici nu se plateste ceva pt aspiratoare. este usor si nu au fost probleme nici de greutate.
                            desi este compact, nu incapea prea usor in compartimentul de bagaje din cauza formei neregulate, asa ca stewardesele m-au ajutat si l-au bagat intr-un dulap in apropiere de intrarea in avion. nu s-au deranjat sa ma intrebe ce e inauntru sau sa-si bage nasul in el. pur si simplu, le-am rugat si ele s-au pliat foarte frumos. asa ca il puteti transporta si cu avionul fara teama de a deveni usor ridicol (uite un tip cu aspiratorul! se vede ca-i roman). l-am luat si nici nu m-a interesat. stiam ca nu se gaseste in tara si il vroiam neaparat, asa ca nu mi-a pasat prea tare. desigur, primele variante, on-line, prin posta etc sint mai elegante, insa merita. mai exista sansa sa faceti excursie cu masina prin vest si atunci e mult mai simplu
                            sper sa reusiti sa va luati unul
                            Black cats are no pussies

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6452

                              turatie optima la masina de spalat

                              Trebuie sa cumpar o masina de spalat si vreau sa profit de reducerile ce tocmai au inceput. Nu vreau sa fie "de ultima generatie" (masina va fi pentru mama mea care se descurca mia greu cu programari digitale si altele de acest gen). Ma puteti ajuta sa ma lamuresc care ar fi argumentele pentru o masina cu turatie mai mare? Care ar fi valoarea optima pentru aceasta turatie? Dupa ce am stabilit turatia, care ar fi alegerea mai buna intre Zanussi si Arctic (la cea din urma ma atrage termenul de garantie de 3 ani)?
                              Va multumesc anticipat.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • dmih
                                Membru Marcant
                                • 05.feb.2007
                                • 632

                                Raduca,

                                cu cat mai mare turatia de centrifugare, cu atat mai stoarse vor iesi rufele din masina. Cat depre turatia optima - asta depinde si de rufele care se spala - unele se storc mai usor, altele mai greu. Depinde acum si de conditiile de uscare existente si de cat de repede acele rufe trebuiesc folosite dupa spalare.

                                Cat despre comparatia intre cele doua firme, mi-e teama ca nu am informatii.

                                Comentariu

                                Procesare...