Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Sa inteleg ca daca il setati pe mai mult de 6 minute in timpul functionarii se opreste si un timp face pauza? In ce scop actioneaza aceasta protectie, ca sa nu se supraincalzeasca sau care e factorul care o declanseaza e pe baza de timp? Cum este cuptorul digital sau clasic cu rotite?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Bill
      Membru marcant
      • 05.dec.2006
      • 419

      Cuptorul este digital. Este normal sa existe o protectie termica (ceva ca in genul celor de la motoarele electrice) care sa intrerupa alimentarea cu curent in cazul unei supraincalziri (pt. a nu lua foc aparatul). Ei au spus ca au inlocuit intreg dispozitivul care emite undele (imi scapa acum denumirea) si care include si aceasta protectie termica. Probabil este un simplu senzor de temperatura (un termocuplu) ce da informatia unui microcontroler si care ia decizia in functie de softul scris in el. Asta banuiesc eu ca se intampla.
      Cam dupa 6 minute se intampla minunea, dar culmea se putea seta si la 10 minute dar se declansa protectia numai dupa expirarea timpului scurs. Asta ma face sa cred ca este ceva cu o decizie a microcontrolerului. Poate si din cauza ca nu mai functiona ventilatorul dupa expirarea timpului.

      In sfarsit, dupa aprox. 1 luna, 6 drumuri si o multime de telefoane am obtinut hartiuta aceea cu care m-am dus la magazinul de unde l-am luat si mi-au dat altul la schimb. Cel nou nu mai face aceea figura, functioneaza normal (adica nu se mai opreste).
      Ceeea ce este de neinteles este faptul ca de fiecare data cand mergeam sa ridic aparatul de la service imi spuneau ca merge. Bine asta este Romania cu oamenii ei, dar o firma cu asemenea renume sa faca aparate care trec de controlul de calitate cu defecte, tind sa cred ca mai exista o altfel de calitate pt. Europa de est. Am mai avut o experienta asemanatoare cu un monitor Fujitsu Siemens si asta imi intareste convingerea ca nu se arunca nimic ci se aduc in Europa de est.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Tot ce este posibil...nu e vorba ca sunt depistate produse cu prb. si se trimit catre Europa de est, problema e ca se fac produse care au o rata de defect mai mare. Eu am avut numeroase probleme cu service-ul de la EMAG unde cu un laptop HP am stat in service la limita legala de a iti da alt produs, cu o zi inainte de aceasta limita mi-a fost returnat si am mai avut prb. cu un monitor ACER care face zgomot de la lampile de backlight daca va vine sa credeti - evident dupa ce am lasat produsul doua saptamani la service am primit raspuns ca defectul nu s-a manifestat... pana la urma am desfacut eu monitorul (garantie 3 ani dar nu mi-a folosit) si am remediat problema partial.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Bill
          Membru marcant
          • 05.dec.2006
          • 419

          Da, cu laptop-urile este o loterie, probabil datorita inaltei tehnologii condensata intr-o suprafata mica rata de defectare este f. mare. In privinta ACER nu mi se pare a fi o mare marca.
          Dar este de neiertat ca aparate ale unor firme mari sa plece din fabrica cu probleme (deci nu ma refer aici de defectare ulterioara). Nu ai voie firma ca Electrolux sa nu testezi toate functiile aparatului (daca te pretinzi mare firma - nu made in Asia). Nu ai voie service garantie a firmei Electrolux sa spui ca aparatul merge si de fapt are aceeasi prblema (nu neg faptul ca au schimbat o piesa). Ca fapt divers fie vorba - ma suna un domn director de la service-ul central, ma mai intreaba odata ce problema are aparatul, ii repet, imi spune ca se va rezolva, imi da chiar un nr. de telefon sa il caut daca mai apar probleme (nu am cerut eu numarul) si cand il sun dupa o saptamana imi inchide telefonul (dupa care bineinteles ca nu am mai revenit). Nu stiu ce sa zic.
          Referitor la service, inainte de '89 am lucrat la IIRUC (pt. cine nu stie e vorba de intreprinderea care repara tot ce era calculatoare in Romania - era un mamut de intreprindere cu filiale in toata tara). Sa va spun cum era CTC-ul pe vremea aceea demult apusa. Calculatorul sau placa respectiva era tinuta la CTC timp de o zi in care se faceau tot felul de teste si probe (deci timp de 8 ore nu se scotea din priza). Eu nu stiu sa fi plecat un aparat cu aceeasi problema cu care a venit.
          Bine, o sa ziceti ca era vorba de aparate profesionale si defectele proveneau (cei care au lucrat pe vremea aia stiu) de la contacte.
          Si acum aparatele profesionale exista dar costa mai scump. Noi vorbim acum de aparate pt. uzul amatorilor (care au pretul mult mai mic decat cel al profesionistilor) si poate e normal sa treaca si cele neconforme.

          Dar mai repet, daca esti firma mare te respecti (chiar daca vinzi un aparat de 2 lei). De asemenea si service-ul, nu spui ca merge aparatul...........si asta de 2 ori........

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Am un frigider Ariston, care a fost foarte scump si datorita unui mic accident am reusit sa sparg un capac de plastic de la compartimentul de legume - de 2 luni de zile am facut comanda la service pentru piesa si inca nu a venit!
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • Armand_h
              Membru
              • 14.feb.2009
              • 242

              Pai trebuie insistat la ei cu telefoane, altfel nici ca se rezolva. Doar traim unde traim ...


              Am si eu o intrebare: Ma intereseaza sa achizitionez un storcator de fructe. Toate bune si frumoase insa as avea nevoie de o recomandare: m-a intereseaza un model fiabil, cu orificiul in care se introduc fructele indeajuns de mare si care sa scoata pulpa uscata, nu plina de suc. Deci sa aiba o viteza de rotatie mare.
              Voi ce parere aveti ? Ce folositi ?
              Graba strica treaba !

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Orificiile nu se fac mari din motive de securitate. Nici la storcatoare profesionale integrale din inox orificiul nu este foarte mare din ce am vazut. In principiu cu cat este motorul mai mare e mai bine Din experienta am un storcator Alaska care si-a facut treaba doar ca e confectionat dintr-un plastic care de la diverse expuneri scurte la soare (UV) s-a ingalbenit si arata a fi foarte vechi.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Ultima stricaciune iremediabila - frigider SAMSUNG NO FROST care a fost scump la vremea lui, care era vandut folosindu-se expresia "Este gandit pentru tari tropicale!" a cedat dupa 6-7 ani de functionare. Mesterul care a venit a zis ca este ireparabil deoarece este complet inchis si nu se poate completa freon sau repara defectiunea!
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • valyvalen
                    Incepator
                    • 02.oct.2010
                    • 2

                    Eu nu am avut nicio problema cu electrocasnicele mele
                    SEMNATURA STEARSA DE ADMINISTRATOR - VA ROG SA CITITI REGULAMENTUL FORUMULUI!

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 890

                      Postat în original de Consultant electrice
                      Ultima stricaciune iremediabila - frigider SAMSUNG NO FROST care a fost scump la vremea lui, care era vandut folosindu-se expresia "Este gandit pentru tari tropicale!" a cedat dupa 6-7 ani de functionare. !
                      Este doar vina ta. Frigiderul acela era gandit pentru tari tropicale si tu locuiesti intr-o tara cel mult sub-mediteraneeana... asa ca, de-aia s-a stricat! Data viitoare cumpara-ti un frigider pentru tari polare, si sigur nu se mai strica, fiindca ala are doar rafturi, fara agregat frigorific care sa crape...

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Din moment ce se vindea la noi si era si unul dintre modelele mai scumpe nu cred ca este vina mea. Intre timp am gasit o metoda si l-am reparat asa ca provocare tehnica ca oricum intre timp fusese inlocuit cu unul nou.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • magdaa
                          Incepator
                          • 07.iul.2007
                          • 72

                          1. Pur şi simplu nu ştiu ce aragaz să-mi cumpăr! Ce facilităţi ar trebui să aibă un aragaz foarte bun. Ce să-l întreb eu pe nenea de la magazin. Nu vreau plită.

                          2. Şi mai am o problemă mare! Eu nu am în bucătărie priză pentru aragaz. Actualul aragaz este momtat doar la ţeava de gaze. Deci, dacă nu am priză nu pot să folosesc noul aragaz, fiindcă acum toate au şi sistem electric!?

                          P.S. Vă rog să nu mă ocoliţi şi să-mi oferiţi ajutor. Mulţumesc.

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 890

                            Postat în original de magdaa
                            1. Pur şi simplu nu ştiu ce aragaz să-mi cumpăr! Ce facilităţi ar trebui să aibă un aragaz foarte bun. Ce să-l întreb eu pe nenea de la magazin. Nu vreau plită.
                            2. Şi mai am o problemă mare! Eu nu am în bucătărie priză pentru aragaz. Actualul aragaz este momtat doar la ţeava de gaze. Deci, dacă nu am priză nu pot să folosesc noul aragaz, fiindcă acum toate au şi sistem electric!?
                            P.S. Vă rog să nu mă ocoliţi şi să-mi oferiţi ajutor. Mulţumesc.
                            1) Sa inteleg ca vrei aragaz clasic cu 4 ochiuri si cuptor, si nu vrei din acelea alcatuite din 2 componente, incorporabile in mobilier?
                            Te intereseaza si aspectul, sau esti interesata doar de un aragaz ok care sa-si faca treaba si nimic mai mult? Conteaza de asemeneea si cat esti dispusa sa cheltui...

                            2) Ar fi foarte bine sa-ti pui o priza in bucatarie, fiindca aragazele moderne au aprindere automata si au si lumina in cuptor. Nu este foarte greu sa tragi o priza in bucatarie, poti sa faci o instalatie aparenta, ascunsa eventual pe dupa mobilier, daca te derenjeaza aspectul.

                            Comentariu

                            • magdaa
                              Incepator
                              • 07.iul.2007
                              • 72

                              1) Sa inteleg ca vrei aragaz clasic cu 4 ochiuri si cuptor, si nu vrei din acelea alcatuite din 2 componente, incorporabile in mobilier?
                              Te intereseaza si aspectul, sau esti interesata doar de un aragaz ok care sa-si faca treaba si nimic mai mult? Conteaza de asemeneea si cat esti dispusa sa cheltui...

                              2) Ar fi foarte bine sa-ti pui o priza in bucatarie, fiindca aragazele moderne au aprindere automata si au si lumina in cuptor. Nu este foarte greu sa tragi o priza in bucatarie, poti sa faci o instalatie aparenta, ascunsa eventual pe dupa mobilier, daca te derenjeaza aspectul.
                              Vreau un aragaz foarte bun, cu patru ochiuri, cuptor bun..., nu vreau să fiu păcălită. Nu vreau din două componente, incorporabile în mobilier. 20 de milioane maximum.

                              Comentariu

                              • Mircea G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12085

                                Postat în original de magdaa
                                Vreau un aragaz foarte bun, cu patru ochiuri, cuptor bun..., nu vreau să fiu păcălită. Nu vreau din două componente, incorporabile în mobilier. 20 de milioane maximum.
                                Un raspuns care nu va va place ...nu exista ! Chiar daca pretul celor comune este pe la 7-10 mil , si cele de pe la 20 mil sint aceleasi panarame ordinare . Si eu sufar de problema" aragazului " , am vazut cit sint de bune cele incorporabile si am inceput sa studiez pe cele " fixe " . Sint praf , nimic nu se compara , din pacate , cu cele facute acum 40 de ani .
                                La ora actuala , un aragaz bun , sa mearga brici , fara probleme , este un aragaz vechi , reconditionat .
                                Fișiere Atașate
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...