Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • magdaa
    Incepator
    • 07.iul.2007
    • 72

    am vazut cit sint de bune cele incorporabile si am inceput sa studiez pe cele " fixe "
    Să înţeleg că cele incorporabile sunt la fel de proaste ca cele fixe??? Şi totuşi am văzut ceva de la Bosch bunuţ...

    Comentariu

    • magdaa
      Incepator
      • 07.iul.2007
      • 72

      Până la urmă care ar fi soluţia cea mai bună: plită (incorporabil) sau aragaz???

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        Nu va enervati .
        Parerea mea , aragaz normal , dar din pacate nu prea gasim pe noi asa ceva , calitativ .
        Parerea altora ...chiar in amenajari si reamenajari de case , in America , am vazut ca predomina aragazele normale ...si este vorba de oameni cu milioane de dolari ...
        Daca vreti sa vedeti cum arata un aragaz " de la mama lui " cautati la firma - Godin -!
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13005

          Si cum noi trebuie sa traim si sa cumparam (in principal) din RO , eu recomand varianta cuptor electric si plita pe gaze.

          Calitativ consider ca sunt peste varianta aragaz normal.
          Puncte slabe exista la plitele pe gaz dar este un compromis ce poate fi acceptabil.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12199

            Postat în original de VYS
            ....Calitativ consider ca sunt peste varianta aragaz normal.
            Poate estetic , dar si aici este vorba de moda ... Eu n-am vazut pina acum un model sa ma satisfaca ...model de plita !
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 886

              Postat în original de magdaa
              Până la urmă care ar fi soluţia cea mai bună: plită (incorporabil) sau aragaz???
              Eu iti recomand incorporabilele, plita sa fie pe gaz si cuptorul electric cu doua rezistente (superioara si inferioara) si de preferat cu ventilator pentru omogenizarea temperaturii.
              Nu mai intru prea mult in detalii, iti spun doar ca de-a lungul timpului am vazut (atat la mine cat si la prieteni) cum functioneaza cam toate tipurile de plite si cuptoare posibile, fiecare optiune avand atat plusuri cat si minusuri. Eu personal consider ca cele pe care ti le-am recomandat sunt optiunile cele mai bune.

              Comentariu

              • anduvirgil
                Membru Marcant
                • 25.feb.2006
                • 527

                Cu greu mai gasesti un aragaz la care cuptorul sa coaca bine, fara sa arda prajitura.
                Eu am un aragaz metalica din '91 si merge brici.
                Cozonacul il bagi la cuptor si in 50-60 min gata, s-a facut...

                Sunt de acord cu cele spuse mai sus: plita pe gaz si cuptor electric.
                anda panda din ...

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  Postat în original de anduvirgil
                  cu greu mai gasesti un aragaz la care cuptorul sa coaca bine, fara sa arda prajitura.......

                  ...sunt de acord cu cele spuse mai sus: plita pe gaz si cuptor electric.
                  Subscriu!!!
                  Mi-am refacut partial mobila in bucatarie si am achizitionat o plita pe gaz incorporata cu dispozitiv de protectie la stingerea accidentala a gazului si un cuptor electric cu bec si 2 ventilatoare, unul in cuptor si unul in partea de sus care merge cateva minute bune dupa ce se opreste cuptorul.
                  Fara programatoare electronice la care sa-ti prinzi urechile si sa-ti trebuiasca "foaie de manevra"
                  Atat stiu, ca nevasta e super incantata de cum coace.
                  Made by Franke
                  Cu respect... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13005

                    Ventilatorul mare merge functie de programul utilizat (program inseamna efectiv tipul rezistentelor in functiune), sunt variante doar cu rezistentele "x" dar si dublate de ventilator - lucru ce duce la uniformizarea temperaturii mai ales cand avem mai multe niveluri de coacere.
                    Ventilatorul mic asigura racirea panoului de comanda.
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12199

                      Ventilatorul de la cuptor poate fi sursa unor incendii majoare deoarece nu are functia de oprire cind se deschide usa ....vazut si ramas profund socat
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        La mine personal e cuptor de 2350 W, siguranta de 16A/30 mA, mai sunt pe circuit hota si aprinderea de la plita pe gaz.
                        Cu respect...
                        Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • coretweaker
                          Membru Marcant
                          • 16.iul.2010
                          • 886

                          Postat în original de RaspoElectric
                          Fara programatoare electronice la care sa-ti prinzi urechile si sa-ti trebuiasca "foaie de manevra"
                          Foarte important ce a zis Rapso...
                          In ceea ce priveste plitele (si cuptoarele) lucrurile se pot realiza simplu si eficient sau se pot complica inutil. Cea mai simpla varianta de actionare este cea clasica, pur si simpul invarti butonul pe pozitia dorita si gata, fara "+"-uri si "-"-uri sau tot felul de meniuri gen "coacere friptura", "coacere prajitura", etc.
                          Nu m-am mira totusi sa vedem in viitorul apropiat aragaze pe care mai intai trebui sa instalezi Windows-ul ca sa le poti folosi, si cu legatura la net de unde sa primesti ultimele update-uri si patch-uri la softul pentru prepararea sarmalelor....

                          Comentariu

                          • RaspoElectric
                            Membru Marcant
                            • 17.feb.2009
                            • 707

                            Postat în original de coretweaker
                            .....
                            Foarte important ce a zis Rapso...
                            .......
                            RASPO
                            Daca ma botezati va revin mai multe indatoriri.
                            Ovi
                            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                            Comentariu

                            • coretweaker
                              Membru Marcant
                              • 16.iul.2010
                              • 886

                              Postat în original de RaspoElectric
                              Postat în original de coretweaker
                              .....
                              Foarte important ce a zis Rapso...
                              .......
                              RASPO
                              Daca ma botezati va revin mai multe indatoriri.
                              Ovi
                              nash = godfather ?!? hmm...

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Treaba cu soft pentru cuptoare nu este departe de adevar - cuptoarele profesionale din marile restaurante au o carte tehnica cat jumatate de DEX si partea de soft permite coacerea unor feluri de mancare fara interventia omului, deci pentru cei care nu vor sa stea prin bucatarie sa supravegheze mancarurile si sa dozeze focul, un astfel de aparat e binevenit.
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...