Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nicu78
    Living Legend
    • 25.mar.2010
    • 1191

    electrocasnice pareri

    Da, asa este , si mie mi sa intimplat asta ,...si era intr-o dimineata la ora 7 , si stau intr-o zona de tara , cum este la noi..o liniste de mormint , si simteam ca vine ceva , dar credeam cai o bicicleta , ca in zona in care stau trec biciclisti foarte multi...
    Si cind intorc capul ditamai JEEEPANUL O TRECUT ....sincer sa va spun am crezut ca visez ...

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 889

      Postat în original de Consultant electrice
      Ma uitam intr-o zi la un Lexus hibrid - ditamai masina si nu se auzea mai nimic, a ajuns in spatele meu (eram pieton) si m-am si speriat cand m-am intors, nu-mi imaginam ca este o masina, nu se auzeau decat rotile pe asfalt.
      Am patit si eu la fel.... ha ha... mi-a sarit inima intr-o parcare cand in spatele meu am auzit pietricelele cum scartaie sub rotile unui Lexus hibrid fara sa aud nici un alt sunet de la masina.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Topicul acesta este dedicat problemelor electrocasnicelor, dar ce ne-am face daca am avea noi probleme cand suntem in preajma lor. Am gasit la stiri un reportaj despre o boala sa ii zicem sau mai degraba o sensibilitate la tot ce tine de curentul electric: stirileprotv.ro/stiri/international/condamnata-la-o-viata-ca-n-evul-mediu-e-alergica-la-electricitate.html
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          "Aseara s-a declansat alarma la frigider, temperatura in congelatorcrescand pe la -12 grade. A tot continuat sa creasca, acum am zero grade in congelator. Compresorul merge dar radiatorul din spate (condensator parca ii zice ) este la temperatura camerei, nu se mai incalzeste deloc. Nu exista nici o urma de pierdere de agent de racire.

          Stie cineva ce poate sa aiba?
          Multumesc anticipat pentru ajutor"

          Am mutat eu aici intrebarea lui Adrian!

          Ideea e ca exact pierderea de agent de racire poate duce la aceasta situatie, urme este mai greu sa gasiti fiind vorba de un gaz la presiunea normala. Motorul se mai opreste in situatia asta?
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • liviu2004
            Membru marcant
            • 03.ian.2007
            • 508

            nu se mai opreste.

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Vad ca initiatorul topicului cu intrebarea respectiva nu ne mai onoreaza cu prezenta sa ne dea mai multe detalii ca sa il putem ajuta!
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Aspiratoare moderne

                Am studiat prin magazine noutatile in materie de aspiratoare si ma uitam la gama Rowenta unde am vazut cate ceva interesant. Spre exemplu vad ca se promoveaza aspiratoarele verticale fara fir. Eu sincer cand vad aceste aspiratoare am imaginea lor din desenele animate cu Tom si Jerry Bineinteles pe vremea aceea solutiile se alimentau la priza insa acum vad ca la moda sunt acestea de 18V respectiv 24V fara fir si fara sac. Producatorii se lauda chiar ca pe suprafete tari, intinse rezultatele aspirarii sunt echivalente cu ale unui aspirator clasic de 2,2kW.
                Ce parere aveti ati folosi asa ceva?
                Fișiere Atașate
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  Re: Aspiratoare moderne

                  Postat în original de Consultant electrice
                  ....... Spre exemplu vad ca se promoveaza aspiratoarele verticale fara fir. .......
                  Aspiratoare verticale / fara fir .....doua chestii distincte .
                  -Aspiratoarele verticale stiu foarte bine sa faca ce le recomanda numele , sa aspire . Dupa experienta de toata viata am ajuns la asa ceva si pot spune ca este singurul model practic si usor , cu care curatenia devine joaca . Nici nu se compara cu hardughiile clasice ( care la mine zac depozitate ! ) . La unele modele se scoate si minerul si ramine un aspirator mic bun pt masina sau spatii mici .
                  -Fara fir ...am avut experienta unei maturi electrice , oarecum eficienta dar slaba rau la acumulatori . Se descarcau usor iar posibilitatea de a schimba acumulatorii a fost zero deoarece se aflau capsulati si desfacerea " capsulei " insemna distrugerea ei ...deci am renuntat . Firul este sfint .
                  ...........
                  Daca nu ma insala memoria s-a mai discutat subiectul ...
                  Fișiere Atașate
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • coretweaker
                    Membru Marcant
                    • 16.iul.2010
                    • 889

                    Mai intai sa lamurim o treaba: Cine vorbeste aici din experienta personala si cine din cea a nevestei... ?!? Cand cureti o locuinta, sunt multe situatii in care nu faci fata decat cu furtunul unui aspirator clasic (+ atasamente), care iti permite un acces facil in locurile unde nu ai loc cu altceva (mai mare).
                    Exemple: sub mobilierul cu inaltime relativ mica de la podea, in spatele diferitelor corpuri de mobilier, pe dulapuri, etc. + cartile din biblioteca, tapiteria din stofa a paturilor, coltarelor, fotoliilor. Mai sunt si diverse echipamente electronice (LCD-uri, computere) care au fante pentru ventilatie si care tot cu un aspirator cu furtun se curata cel mai bine. Nu prea vad cum poti, cu un spirator din acela vertical, sa cureti orice altceva mai mult decat podea, si nici macar pe aceea nu cred ca poti s-o cureti cum trebuie, fiindca sunt si locuri mai dificile, de exemplu la muchia dintre plinte si zidarie, unde daca nu ai grija cum cureti, s-ar putea ca zugraveala sa arate urat in scurt timp.
                    Parerea mea!

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      Postat în original de coretweaker
                      Mai intai sa lamurim o treaba: Cine vorbeste aici din experienta personala si cine din cea a nevestei... ?!?
                      Din fericire sau din pacate , vorbesc din experienta personala . Spuneam ca minerul este detasabil asa ca devine un fel de mini aspirator , deci se poate folosi si in spatiile inguste cu peria adecvata .
                      In cazul unor obiecte electronice aspirarea pe la fante este frectie . Nu exista asirator clasic si casnic care sa poata aspira ce este in interior . In cazul lor se foloseste suflarea cu aer sub presiune , normal dupa deschiderea carcasei .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • PowerMC
                        Administrator
                        • 02.mai.2007
                        • 2237

                        Ca putere de aspirare, ajung la nivelul celor clasice?
                        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                        Community Manager MC

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Ce am studiat eu, aspirator vertical varianta de 24V cu acumulatori teoretic ajunge sa fie comparabil cu un aspirator clasic cu furtun, de la acelasi producator, care are puterea de 2,2kW.
                          Eu sunt convins ca firul este sfant, pentru ca aceea putere probabil e cat de cat echivalenta cu aspiratorul cu fir cand acumulatorii sunt incarcati, insa ma gandeam daca merita restul avantajelor in defavoarea puterii.
                          Totusi o importanta deosebita o are si casa fiecaruia pentru ca unele persoane pot fi avantajate de lipsa firului si manevrabilitatea superioara iar altele pot avea nevoie de putere constanta de aspirare pentru case mai mari si covoare sau mochete dificile de aspirat. Am vazut la aceste aspiratoare verticale ca sunt ajutate si de perii actionate electric care favorizeaza desprinderea mizeriei din covor si aspirarea acesteia. La aspiratoarele cu furtun obisnuite acest lucru este intalnit mai rar, perii mecanizate eu personal am vazut doar la Rainbow sau aspiratoare la acelasi nivel de pret - foarte mare respectiv.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12202

                            Postat în original de PowerMC
                            Ca putere de aspirare, ajung la nivelul celor clasice?
                            Modelul prezentat de mine are 210W din cite stiu . Mult , putin , important este " ce simtim si cum il simtim " . Nu are rost sa ma lungesc in explicatii , noi sintem multumiti de cum isi face treaba .
                            ..................
                            Al meu nu are perii electrice .
                            ..................
                            Din pct de vedere " gospodaresc " alegerea s-a facut in functie de :
                            - miner detasabil
                            - lipsa sac
                            - cablu alimentare lung
                            - firma ce poate asigura service
                            De ce ?
                            - miner detasabil pt a fi folosit in spatii inguste si la masina
                            - lipsa sac deoarece nu doream sa devin sclavul accesoriilor
                            - cablu lung pt a nu fi nevoi ca la o camera sa mut din priza in priza
                            - firma deoarece a trebuit sa schimb un filtru si numai la reprezentanta , cu comanda am gasit .
                            ..................
                            In caz de nevoie mai folosesc unul cu aspirare prin apa dar este greoi de manevrat .
                            ..................
                            Alegerea va apartine .
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • coretweaker
                              Membru Marcant
                              • 16.iul.2010
                              • 889

                              Postat în original de Mircea G
                              In cazul unor obiecte electronice aspirarea pe la fante este frectie . Nu exista asirator clasic si casnic care sa poata aspira ce este in interior . In cazul lor se foloseste suflarea cu aer sub presiune , normal dupa deschiderea carcasei .
                              O mica neintelegere... Eu ma refeream doar la curatarea fantelor respective care se umplu de praf, nu si in interiorul aparatelor. Fantele de la LCD-uri sunt destul de inguste si nu permit acumularea in interiorul aparatului a unor cantitati mari de praf in timp scurt, dar ele insele arata destul de urat daca nu sunt curatate periodic cu aspiratorul, cu o perie mica cu perii lungi. Referitor la computer, aceeasi problema... carcasa este prevazuta cu filtre de praf care pot fi curatate (din exterior, fara sa umblu inauntru) in circa 5-10 secunde, cu ajutorul tevii celei mici si inguste iar aspiratorul setat pe puterea maxima.

                              Comentariu

                              • PowerMC
                                Administrator
                                • 02.mai.2007
                                • 2237

                                Postat în original de Mircea G
                                Postat în original de PowerMC
                                Ca putere de aspirare, ajung la nivelul celor clasice?
                                Modelul prezentat de mine are 210W din cite stiu .
                                - firma deoarece a trebuit sa schimb un filtru si numai la reprezentanta , cu comanda am gasit ..
                                Ca putere mi se pare slabut, fiind la nivelul inferior specific aspiratoarelor.
                                Ce filtru are, cat costa si la ce interval se schimba?
                                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                                Community Manager MC

                                Comentariu

                                Procesare...