Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    Postat în original de PowerMC
    ......Ca putere mi se pare slabut, fiind la nivelul inferior specific aspiratoarelor.
    Ce filtru are, cat costa si la ce interval se schimba?
    Corect , asa pare , slabut , dar in realitate este foarte puternic si din ianuarie 2009 eu n-am simtit nevoia sa folosesc aspiratorul cu apa . Nu locuiesc in muzeu , am catel , stau la curte deci aspiratorul chiar trebuie sa faca treaba . Asta face .
    Am schimbat filtrul 1 din poza in toamna trecuta , deci la peste 1 an si jumatate . Costul lui circa 45 lei .Pina la schimbare l-am suflat de citeva ori cu aer sub presiune si l-am spalat .
    Si filtrul 2 , daca se poate spune filtru ( este o simpla pinza ), se poate schimba , dar eu il spal .
    Fișiere Atașate
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1658

      Cu mai multa vreme postam o intrebare aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...r=asc&start=45 : cum sa faci niste pufere. Vad ca reorganizarea saitului a postat-o in aceasta sectiune, ELCTROCASNICE
      A trecut mai multa vreme si iata ca am reuist sa recupprez un storcator de fructe pe care nu mai puteam sa-l folosesc pentru ca ,,mergea'' pe masa. Iata mai jos cum au ajuns sa fie puferele din cauciuc natural. Din SILICONUL alb care s-a intarit intr-un tub am facut pufere si le-am montat. Mai trebuie sa reconditionez cutitul.
      Fișiere Atașate
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1658

        Postat în original de coretweaker
        Postat în original de Consultant electrice
        Ma uitam intr-o zi la un Lexus hibrid - ditamai masina si nu se auzea mai nimic, a ajuns in spatele meu (eram pieton) si m-am si speriat cand m-am intors, nu-mi imaginam ca este o masina, nu se auzeau decat rotile pe asfalt.
        Am patit si eu la fel.... ha ha... mi-a sarit inima intr-o parcare cand in spatele meu am auzit pietricelele cum scartaie sub rotile unui Lexus hibrid fara sa aud nici un alt sunet de la masina.
        Si ca sa compensezeacest necaz produs de silenţiozitatea auzomobilelor, au apărut dispozitive electronice ca,,mârâie ''ca o maşina!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12085

          Postat în original de Baboo
          Cu mai multa vreme postam o intrebare aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...r=asc&start=45 : cum sa faci niste pufere. Vad ca reorganizarea saitului a postat-o in aceasta sectiune, ELCTROCASNICE
          A trecut mai multa vreme si iata ca am reuist sa recupprez un storcator de fructe pe care nu mai puteam sa-l folosesc pentru ca ,,mergea'' pe masa. Iata mai jos cum au ajuns sa fie puferele din cauciuc natural. Din SILICONUL alb care s-a intarit intr-un tub am facut pufere si le-am montat. Mai trebuie sa reconditionez cutitul.
          Vedeti cum va stresati ? Puferele respective puteau fi niste simple garnituri de cauciuc lipite pe -fund- sau facute din dopuri de sticla , din cauciuc .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1658

            Postat în original de Mircea G
            Postat în original de Baboo
            Cu mai multa vreme postam o intrebare aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...r=asc&start=45 : cum sa faci niste pufere. Vad ca reorganizarea saitului a postat-o in aceasta sectiune, ELCTROCASNICE
            A trecut mai multa vreme si iata ca am reuist sa recupprez un storcator de fructe pe care nu mai puteam sa-l folosesc pentru ca ,,mergea'' pe masa. Iata mai jos cum au ajuns sa fie puferele din cauciuc natural. Din SILICONUL alb care s-a intarit intr-un tub am facut pufere si le-am montat. Mai trebuie sa reconditionez cutitul.
            Vedeti cum va stresati ? Puferele respective puteau fi niste simple garnituri de cauciuc lipite pe -fund- sau facute din dopuri de sticla , din cauciuc .
            Nu merge. E prea dezechilibrat atunci cind e plin cu pulpa fructelor. Am incercat si nu mergea
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              Dopurile de cauciuc de la sticle sunt destul de rigide parca. Probabil ca siliconul respectiv ofera si o aderenta mai mare. E interesanta ideea cand ai nevoie de asa ceva, insa pana intr-o limita ca pe cat e de aderent pe asa de usor cred ca se rupe daca nu eo sectiune mai groasa. Acum depinde si de tipul siliconului intarit.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Baboo
                Living Legend
                • 09.iul.2006
                • 1658

                Postat în original de Consultant electrice
                Dopurile de cauciuc de la sticle sunt destul de rigide parca. Probabil ca siliconul respectiv ofera si o aderenta mai mare. E interesanta ideea cand ai nevoie de asa ceva, insa pana intr-o limita ca pe cat e de aderent pe asa de usor cred ca se rupe daca nu eo sectiune mai groasa. Acum depinde si de tipul siliconului intarit.
                Asa e cu dopurile, sunt rigide si sunt din cauciuc vulcanizat, cu rigiditate mare. Puferele au sectiunea unui tub de silicon alb, felia e groasa si elastica. Motorul storcatorului e destul de greu, nu am umblat la el (mi-e teama sa nu il descentrez ma mult), e cu rotor in scurt, cu lagar de presiune in parteea de jos, rotatie spre stinga(invers trigonometric) sa stringa piulita, mase inertiale apreciabile. Postez o vedere cu motorul.
                Mai multe amanunte sunt pe blog.
                Fișiere Atașate
                E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                Comentariu

                • Baboo
                  Living Legend
                  • 09.iul.2006
                  • 1658

                  @moderator electrice
                  @Mircea G
                  aici> mesterucasei.blogspot.com/2011/07/cum-sa-confectineziniste-tampoane.html am postat un video in care va arat cum vibraza storcatorul de fructe despre care am vorbit, produs in 1980.
                  Sal'tare!
                  E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    Materiale periculoase in electrocasnice si noi reglementari in domeniu:
                    stirileprotv.ro/stiri/social/electrocasnicele-dusmanii-necunoscuti-ai-sanatatii-masura-ce-care-va-tine-bolile-grave-la-distanta.html
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • roliviu
                      Incepator
                      • 02.aug.2011
                      • 1

                      Postat în original de KATALIN
                      cand sunt nevoit sa achizitionez un aparat electrocasnic eu personal tin cont de tipul de exploatare.de ex. la birou am un sandwich-toaster ieftin pt. ca il folosesc de 2/3 ori pe saptamana si sunt multumit.
                      la utilizare intensa nu sunt multumit de storcatoarele de fructe ieftine,intotdeauna cedeaza lagarele sau rulmentii sau alte componente,dar niciodata motorul electric si culmea nu-l poti folosi la nimic altceva.
                      la fel si prajitoarele de paine.
                      daca vreti ceva si-l folositi intens alegeti ceva de firma si de preferat din magazine consacrate pentru a putea beneficia de garantie daca este cazul.
                      Am cumparat masina de spalat vase Beko DFN 1503, 12 seturi, este foarte utila , usor de folosit si consuma putin.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        Tuning aspirator

                        Am tot folosit in ultima vreme un aspirator Samsung cu "ciclon" care s-a dovedit a fi ok pentru ce am eu nevoie. Este extrem de puternic cand are filtrele curate si se simte chiar nevoia unui variator de turatie, exista asa ceva pe un model identic insa nu am gasit de unde sa il achizitionez la momentul respectiv.

                        Intre timp aspiratorul a devenit foarte zgomotos. O rezonanta foarte suparatoare. Ilfoloseai 2 minute si simteai nevoia sa il opresti. L-am desfacut sa vad ce se intampla si totul parea la locul lui; am hotarat ca trebuie sa elimin cumva cauzele zgomotului. Am asigurat astfel multitudinea de fire care nu erau fixate in niste suporti speciali prevazuti pe carcasa motorului (posibil sa fi iesit de acolo). Uneori un fir lasat in aer poate produce mult zgomot daca vibreaza pe o anumita frecventa de carcasa motorului.

                        Am descoperit ulterior ca si peretii carcasei superioare intrau in rezonanta chiar si cu suruburile bine stranse. Ca sa elimin acest neajuns am folosit un material interesant destinat domeniului auto, respectiv antifonare audio:
                        daciashop.ro/audio/silent-coat
                        Avand disponibila o coala din acest material am inceput sa decupez (se taie usor cu foarfeca) si sa montez niste fasii pe carcasa aspiratorului, pe partea din interior. Ideea a fost buna iar rezonanta zgomotoasa a fost eliminata. Pot spune ca am un aspirator tunat
                        Fișiere Atașate
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1164

                          electrocasnice pareri

                          Domnilor ce sa va zic in cei 25 de ani de casatorie , ghinionul meu o fost aspiratoarele...credca fara sa exagerez dar cred ca am cumparat peste 15 aspiratoare.
                          Dar de doi ani am cumparat un DAYSON ..ce sa va zic , trage si mobila , si covorul din casa fara sa exagerez...e foarte bun..
                          Intradevar am dat 400 de euro , dar se merita sii fara sac...

                          Comentariu

                          • coretweaker
                            Membru Marcant
                            • 16.iul.2010
                            • 887

                            Re: electrocasnice pareri

                            Postat în original de nicu78
                            Dar de doi ani am cumparat un Dyson ..ce sa va zic , trage si mobila , si covorul din casa fara sa exagerez...e foarte bun..
                            Intradevar am dat 400 de euro , dar se merita sii fara sac...
                            ...cumparat din Romania?

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1164

                              Re: electrocasnice pareri

                              Postat în original de coretweaker
                              Postat în original de nicu78
                              Dar de doi ani am cumparat un Dyson ..ce sa va zic , trage si mobila , si covorul din casa fara sa exagerez...e foarte bun..
                              Intradevar am dat 400 de euro , dar se merita sii fara sac...
                              ...cumparat din Romania?
                              ................................

                              Nu...din Italia...

                              Comentariu

                              • coretweaker
                                Membru Marcant
                                • 16.iul.2010
                                • 887

                                Postat în original de nicu78
                                Nu...din Italia...
                                Felicitari pentru achizitie!
                                Sunt niste mici bijuterii aceste Dyson-uri... In Romania inca nu le-am vazut, desi acum vreo 2 ani un investitor se lauda pe la televizor ca a facut o intelegere cu cei de la Dyson sa-i livreze produse pentru piata din Romania, fiindca pana atunci, raspunsul oficial (si sec) pe care l-a primit a fost: "Nu avem productia suficient de mare cat sa acoperim si alte piete in afara de Europa de vest, SUA si Japonia".
                                Fișiere Atașate

                                Comentariu

                                Procesare...