Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • coretweaker
    Membru Marcant
    • 16.iul.2010
    • 889

    Postat în original de Consultant electrice
    Grilul de la microunde nu este folositor.
    Microundele sunt excelente daca vrei sa incalzesti macaruri de genul: orez pilaf, piure de cartofi, mancaruri cu paste fainoase, etc. dar daca, de exemplu, vrei sa reincalzesti (sau sa coci) o bucata de pizza ai obligatoriu nevoie de grill, fiindca daca o incalzesti la microunde aceasta va fi umeda si isi schimba gustul in rau.
    In ceea ce priveste capacitatea cuptoarelor cu microunde si eu le recomand pe cele cu volum interior mai mare, fiindca sunt mai practice.
    Ultima editare de coretweaker; 27.nov.2011, 00:12.

    Comentariu

    • musu
      Membru Marcant
      • 09.oct.2009
      • 417

      @staretu: nu e foarte corect fata de alti cumparatori ca ai rezervat 2 frigidere, ca mai apoi sa iei unul singur. Si stii de ce nu e? Pentru ca lotul pentru "vinerea neagra" a fost unul restrans, astfel, prin faptul ca tu ai rezervat 2 produse ai privat o persoana de a putea si ea sa obtine unul dintre produse la un pret ceva mai bun.
      Si ca idee, cum vei proceda? curierul ajunge la tine acasa cu cele 2 frigidere si tu ii zici ca unul sa,l ia inapoi?
      O alta intrebare: sunt asa bune electrocasnicele astea hotpoint ariston, ca vad ca au niste preturi destul de piperate? Eu, personal, asa merge, cum de altfel am si facut, pe firme consacrate in asa ceva, si anume: Electrolux, Bosch, Gorenje. Daca m,ar tine buzunarul as merge mai departe: Miele, Liebher, etc. Nu stiu, dar, mie personal, branduri gen Samsung, Lg, etc parca nu,mi prea inspira incredere in alegerea unui electrocasnic. Ca de altfel, nici foarte popularele Indesit sau Wirlpool. Daca as fi pe buget redus, personal asa merge pe Arctic, as incuraja si productia autohtona. Numai bine

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2237

        Postat în original de musu
        ... branduri gen Samsung, Lg, etc parca nu,mi prea inspira incredere in alegerea unui electrocasnic. ...
        Samsung este o companie care pe anumite segment este lider mondial. Nu va pot spune detalii despre divizia de electrocasnice incare intra si partea de racitoare/cogelatoare insa brandul este unul extrem de puternic iar criza nu cred ca a afectat-o. Sa nu uitam ca Artic inseamna de fapt Beko si nu as spune decat ca este greu sa comparat un lider mondial cu anumite marci zonale.
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          Postat în original de PowerMC
          ....... Sa nu uitam ca Artic inseamna de fapt Beko si nu as spune decat ca este greu sa comparat un lider mondial cu anumite marci zonale.
          Beko NU este o marca zonala ci unele din cele mai mari marci din domeniu iar daca , spre exemplu , in Anglia este lider de piata , inseamna ceva . Faptul ca noi nu ne permitem produse premium nu inseamna ca nu au produse de calitate .Si nu uitati ca produsele turcesti la origine au inspiratie germana .
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • nicu78
            Living Legend
            • 25.mar.2010
            • 1191

            ....si in concluzie de cine sint facute Beko...?????

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13007

              Da, Beko e cam prin EU si prea putinin rest, altele sunt mondiale. De la inspiratie la origine e distanta mare. Nu as merge pe Beko, nu imi inspira incredere mai deloc. Am testat doar un aragaz de care am fost profund dezamagit. Premium nu inseamna totul fara beko iar Articul care este preluat de Beko consider ca a pierdut mult la calitate, inainte nu ruginea asa repede ca acum. Am avut un Artic facut prin anii 2000 si avrea destule bube, nu ma refer la compresor si la restul.
              Or avea cateva produse mai bunicele insa nu reusesc sa ajunga la un nivel ridicat extinzand fortat gama de produse.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Toti producatorii se adapteaza pietei - daca vrem ieftin ni se ofera ieftin. Am avut multe produse Samsung insa am constatat ca in orice domeniu daca iei ceva mai ieftin aceea este si calitatea. Exemplu am un telefon care dupa primul an nu a mai mers touch screen-ul; telefonul a costat acum 2 ani ~600 ron. A fost la garantie si a fost inlocuit touch screen-ul, dupa aproximativ inca un an telefonul a cedat din nou - tot touch screen-ul. Satul de treaba asta am achizitionat alt telefon. Ulterior am luat un laptop Samsung care a costat doar 2000 ron si din prima zi a avut o problema cu o bobina de ferita cu miezul spart care facea un zgomot de inalta frecventa foarte suparator. Cu greu s-a rezolvat pe garantie dupa ce le-am explicat eu personal celor din service ce sa faca pentru ca la ei "nu se manifesta" defectul. Cam astea au fost produsele care m-au indepartat de Samsung. Cand iti pastrezi calitatea cu optiuni mai modeste patesti ca Nokia si mergi spre faliment pentru ca lumea cumpara optiuni multe insirate in descriere. Un produs cu garantie cat mai mare face toti banii.
                Ultima editare de Consultant electrice; 27.nov.2011, 18:12.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • musu
                  Membru Marcant
                  • 09.oct.2009
                  • 417

                  Arctic spuneam ca e ok la buget redus, nicidecum daca vrei sa mergi pe calitate si design. Iar, faptul pentru care as alege Arctic in detrimentul Beko, Indesit Whirlpool, etc e pentru acea mica eticheta interioara, sau exterioara dupa caz, pe care nu scrie "made in turkey", ci "fabricat in romania". Intr,adevar la frigidere side by side samsung exceleaza, si asta si prin faptul ca or fost printre primii care or inovat conceptul respectiv, in rest samsung - electrocasnice = urme de indoiala. Ptr electrocasnice, si intr,o gama de pret de bun simt sunt: electrolux, bosch, gorenje, aeg. Spor la cumparaturi

                  Comentariu

                  • da_n
                    Banned
                    - Exclus de pe forum -
                    • 10.mai.2009
                    • 1228

                    Postat în original de musu
                    Ptr electrocasnice, si intr,o gama de pret de bun simt sunt: electrolux, bosch, gorenje, aeg. Spor la cumparaturi
                    folosesc masina dfe spalat si frigiderul de la electrolux, la masina am schimbat rezistenta iar la frigider a trebuit sa mut balamalele pe latura opusa (s-a rupt suportul in usa), partile din plastic s-au ingalbenit (nu-i expus la soare, nu se fumeaza-n casa)

                    toate au aparut ~3 ani

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 889

                      Postat în original de Mircea G
                      Beko NU este o marca zonala ci unele din cele mai mari marci din domeniu iar daca , spre exemplu , in Anglia este lider de piata , inseamna ceva . Faptul ca noi nu ne permitem produse premium nu inseamna ca nu au produse de calitate .Si nu uitati ca produsele turcesti la origine au inspiratie germana .
                      Din ceea ce ai scris eu inteleg ca BEKO este o marca premium... te inseli. Intr-adevar se gaseste peste tot in Anglia, dar este cea mai ieftina si mai slaba marca de pe piata lor.

                      Comentariu

                      • nicu78
                        Living Legend
                        • 25.mar.2010
                        • 1191

                        Postat în original de coretweaker
                        Din ceea ce ai scris eu inteleg ca BEKO este o marca premium... te inseli. Intr-adevar se gaseste peste tot in Anglia, dar este cea mai ieftina si mai slaba marca de pe piata lor.
                        .....................

                        si in concluzie ce marca e beko ...de unde vine aceasta marca ..

                        Comentariu

                        • nicu78
                          Living Legend
                          • 25.mar.2010
                          • 1191

                          ...................aaaaaaaaaaaaaaaaa scuze...nu am vazut ..ca e pi pagina anterioara ....pina o sa ma obisnuiesc cu acest forum nou ..
                          ...dar oricum am citit in continuarie si tot nu am inteles de unde vine BEKO...
                          IMI aduc aminte prin anii 96"...lucram la turci , si vedeam peste tot reclame cu Beko ..si ziceam ca sint de marca turceasca ....si acum vin cu intrebarea chiar sint turcesti?????

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13007

                            100 % firma turceasca, asadar si Articul a ajuns tot turcesc.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • nicu78
                              Living Legend
                              • 25.mar.2010
                              • 1191

                              Aha am inteles ...naspa, pai atunci sa stea acolo pina leo cumpara eu ..fara suparare ..dar stiu cum sint facute ..

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13007

                                Postat în original de staretzu
                                Salut, Trebuie sa aleg intre 2 combine frigorifice. Le-am comandat de la Emag vineri (black Friday) si acum trebuie sa renunt la una dintre ele:
                                Samsung RL40WGPS - 1485 RON
                                Hotpoint Ariston MTM 0811 F/HA - 1300 RON
                                Eu as opta pentru Ariston, dar as vrea niste pareri, va rog.
                                Draguta oportunitate, sa prinzi o promotie buna atunci cand ai avut nevoie de un aparat electrocasnic. Pana la urma ce ai ales?
                                Eu aleg electrocasnicele de acest fel dupa optiuni si mai ales dupa spatiul interior (marime, estetica, calitate etajere, aranjare spatii depozitare) adaptate nevoilor celor care il utilizeaza apoi adaug o doza de digitalizare.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...