Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • musu
    Membru Marcant
    • 09.oct.2009
    • 418

    Postat în original de da_n
    folosesc masina dfe spalat si frigiderul de la electrolux, la masina am schimbat rezistenta iar la frigider a trebuit sa mut balamalele pe latura opusa (s-a rupt suportul in usa), partile din plastic s-au ingalbenit (nu-i expus la soare, nu se fumeaza-n casa)

    toate au aparut ~3 ani
    nici nu m,am gandit cumva ca ar fi perfecte, dar, sunt mai mult ca sigur, dc se poate spune asa, ca probabilitatea de a fi nemultumit de un produs electrocasnic este mult mai mare pentru branduri gen indesit, beko, whirlpool decat bosch, electrolux, aeg (care tot electrolux e), gorenje. Off topic, am un prieten, f bun mecanic, specializat de mercedes, ce a lucrat prin reprezentante din toata europa. Imi povestea ca poate nu,mi vine a crede cum masini si de 100.000 eur se intorceau in service.uri dupa o luna, deci... lucru perfect unu exista, si ma gandesc ca un producator nici nu e f interesat de asa ceva, trebuie gandita si o strategie legata de costuri de intretinere. Eu in casa cea noua electrocasnice doar electrolux, gorenje si bosch am, pana acum sunt peste multumit, sa vedem ce rezerva viitorul

    Comentariu

    • coretweaker
      Membru Marcant
      • 16.iul.2010
      • 890

      Postat în original de musu
      probabilitatea de a fi nemultumit de un produs electrocasnic este mult mai mare pentru branduri gen indesit, beko, whirlpool decat bosch, electrolux, aeg (care tot electrolux e), gorenje.
      Sa nu exageram... oamenii nu cumpara electrocasnice in cunostinta de cauza, ci doar pe baza sentimentelor proprii si a unor "pseudo-informari" de genul: "am eu un prieten care are frigider marca X si a avut numai probleme cu el" etc., fara sa se precizeze si modul in care acel proprietar s-a purtat cu aparatul, fiindca nu toti se poarta frumos cu lucrurile si le ofera intretinerea corespunzatoare. Si mai conteaza si statisticile pe care nu prea avem de unde sa le stim... fiindca degeaba cunosti 1-2 persoane nemultumite de o anumita marca, daca la nivel global gradul de satisfactie referitor la acel produs este foarte mare. Si reciproca poate fi valabila.
      Daca unui client ii suna bine in ureche o anumita marca, atunci poti tu sa-i spui orice ca el oricum ne te va asculta. Eu trebuie sa recunosc ca mi-am cumparat electrocasnicele avand doar 3 criterii: sa aiba parametrii tehnici necesari, sa aiba aspectul pe care mi-l doream si sa nu fie "BEKO" sau "Arctic" fiindca din principiu evit turcismele.
      Si daca tot a adus colegul vorba de Indesit si Whirlpool, eu am avut numai experiente placute cu aceste marci in ultimii 10 ani, nici o problema cu ele.
      Ultima editare de coretweaker; 28.nov.2011, 11:23.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Exact asa este cum a zis coretweaker! Mai exista si situatia cand sunt diferente semnificative de calitate intre game diferite ale aceluiasi producator unele mai ieftine altele mai scumpe insa in principal omul nu se refera la modelul X ci la marca.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • musu
          Membru Marcant
          • 09.oct.2009
          • 418

          @coretweaker: "evit turcismele" dar "experiente placute cu indesit", suna a oximoron, pai eu cred ca pe 90% din produsele indesit apare scris "fabricat in turcia"
          @consultant: chiar majore nu prea cred, dat fiind faptul ca un producator nu,si permite sa,si strice imaginea in ochii clientului. In de obste, marii producatori ai lumii si,au creat devizii sau au acaparat alti producatori, mergand pe branduri paralele (evident mai ieftine si la fel de evident, de o alta calitate). Vezi: franke - dominox, electrolux - zanussi, bosch - hansa, teka - thor... si multe altele, pe care nu le cunosc eu

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1226

            cine stie sa ma lamureasca daca un frigider side by side care se cupleaza la retea apa functioneaza in conditii normale congelator/frigider si nelegat la retea

            Comentariu

            • coretweaker
              Membru Marcant
              • 16.iul.2010
              • 890

              Postat în original de musu
              "evit turcismele" dar "experiente placute cu indesit", suna a oximoron, pai eu cred ca pe 90% din produsele indesit apare scris "fabricat in turcia"
              Sa evitam confuziile... Pentru mine "turcisme" inseamna produse fabricate de producatori turci. Produsele care sunt fabricare de firme occidentale in Turcia intra in alta categorie. Daca nu crezi ca exista vreo diferenta, atunci aminteste-ti de Dacia Nova facuta de romani si de Dacia Logan facuta de francezi, ambele "Made in Romania" si care daca-mi amintesc bine chiar s-au fabricat in paralel la Colibasi, pentru o vreme.
              Revenind la Indesit, tocmai m-am uitat pe eticheta de pe masina de spalat si scrie "Made in Italy". Pe frigider (tot Indesit) se pare ca nu mai am eticheta.
              Ultima editare de coretweaker; 04.dec.2011, 00:43.

              Comentariu

              • musu
                Membru Marcant
                • 09.oct.2009
                • 418

                cum bine puncta consultantul, nici macar vreun brand nu,ti poate oferi garantia 100% a produsului sau (poate nici chiar Miele, sau alte branduri de un asemenea calibru). Si zic asta, intarind o idee anterioara, nu vad nici asa un mare interes ptr asta, deoarece trebuiesc prestabilite si costuri de intretinere, mentenanta, ori, un produs perfect nu le,ar mai avea. Totusi, daca un produs se apropie de perfectiune, are costuri f ridicate in ceea ce inseamna consumabilele sale (dau din nou cazul Miele, asta imi vine acum in minte). Cazul cu masina Indesit in italia e perfect valabil, dar, s,ar putea ca pentru una din zece. In cazul frigiderelor poate si mai mult. Brandul meu favorit este Electrolux, cam 90% din electrocasnice poate acest brand. Dar, pe nici macar unul nu sta scris Made in Sweden

                Comentariu

                • Trandafira
                  Membru
                  • 28.iul.2009
                  • 187

                  Eu am cumparat acum vreo 8 ani plita de aragaz si cuptor pe gaz marca Indesit, precum si masina de spalat cu uscator, tot Indesit. Sunt multumita de functionarea lor, dar cu gratarul de la plita ( de fapt sunt doua gratare, unul langa altul) am avut muuuulte rasturnari de oale cu ciorba de pe el. Ultima rasturnare ( acum 2 luni)a fost a unui ibric cu cafea clocotita care n-a mai cazut spre perete cum se intampla inainte, , ci direct pe mine provocandu-mi arsuri de gr 2 cu spitalizare la sp de arsi de pe Grivitei.Am schimbat ibricul cu altul mai mic, dar frica de a ma opari m-a determinat sa renunt la cafeaua la ibric si am luat un expresor Bosch.Si de aici a inceput calvarul. E complicat sa intretii asemenea aparat. Dupa cateva cafele trebuie facute spalari succesive, cititorul de dischete trebuie sters cu grija, am dat telefoane sa aflu de unde cumpar agentul cu care trebuie facuta curatirea "generala'. Sa nu mai vorbesc de pretul dischetelor...Si... trebuie mare grija in manipulare pentru a nu te OPARI!
                  Chaque chose a sa place

                  Comentariu

                  • cosmintr
                    Membru Marcant
                    • 30.iul.2006
                    • 570

                    Eu am vesti proaste despre Indesit, am avut pina de curand(vara asta) o combina BAN14, s-a stricat de vreo 4 ori in trei ani, si au tot carpit-o pina a iesit din garantie. Am lichidat-o(vandut-o ieftin), cei de la service mi-au spus ca au f multe cu probleme, am cumparat acum Electrolux. Sper sa fie mai bun. In rest in casa am masina de rufe de vreo 7-8 ani Whirpool merge ok, nereparata, masina de vase tot Whirpool asta de vreo 5 ani, la inceput la asta a fost schimbat ecranu(garantie in primu an). In rest am aragaz de inox Indesit, merge ok. Am mai vrut sa adaug, de masinile de spalat Indesit, la mai multi prieteni de a mei care au, am remarcat ca e o boala, ruginesc f repede. A mea Whirpool are 8 ani si nu are petec de rugina, si e tinuta numai in baie. Centrala termica de perete Junkers-Bosch reparata de 3 ori in doi ani. Deci varza! Acum am Die Ditrich(asta am adus-o din Germania noua, merge perfect din 200. Deci sunt produse si bune si proaste cum ne este norocul.

                    Comentariu

                    • coretweaker
                      Membru Marcant
                      • 16.iul.2010
                      • 890

                      La capitolul probleme cu electrocasnicele, eu am avut o singura problema serioasa cu o masina de spalat Daewoo (cu bule de aer). Dupa doar vreo 2-3 ani mi s-a rupt o piesa din plastic si cauciuc care lega niste furtune intre ele si cei de la service mi-au spus ca la toata lumea se rupe piesa respectiva dar ca din pacate aceasta nu exista ca piesa de schimb. Cum improvizatia care a trebuit s-o fac n-a durat prea mult, a trebuit sa arunc o masina de spalat aproape noua din cauza unei piese care costa probabil doar vreo 30 lei. Atunci mi-am jurat ca Daewoo nu voi mai cumpara vreodata.

                      Comentariu

                      • Cristian-Ioan
                        Membru
                        • 24.mai.2006
                        • 145

                        Postat în original de coretweaker
                        Sa evitam confuziile... Pentru mine "turcisme" inseamna produse fabricate de producatori turci. Produsele care sunt fabricare de firme occidentale in Turcia intra in alta categorie. Daca nu crezi ca exista vreo diferenta, atunci aminteste-ti de Dacia Nova facuta de romani si de Dacia Logan facuta de francezi, ambele "Made in Romania" si care daca-mi amintesc bine chiar s-au fabricat in paralel la Colibasi, pentru o vreme.
                        Revenind la Indesit, tocmai m-am uitat pe eticheta de pe masina de spalat si scrie "Made in Italy". Pe frigider (tot Indesit) se pare ca nu mai am eticheta.
                        Adevarul e undeva la mijloc. Am avut ocazia in Ungaria la un magazin de electrocasnice sa dau de un vanzator probabil mai cinstit decat ai nostri si sesizand diferenta de pret intre "atentie!, acelasi produs" (un cuptor electric Bosch daca nu ma insel) mi s-a explicat faptul ca unul era mai ieftin deoarece era produs in Turcia. Asadar Bosch insa din Turcia.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          Era vorba de Dacia Solenza nu Nova.

                          Putem compara Renault Megane berlina facut in Turcia si Renault Megane bicorp facut in Franta - cam sunt diferente din pacate, nu neaparat la prima vedere, asta daca tot facem analogia cu autoturismele. Chiar daca uneori dupa cum am mai spus fabricile din astfel de tari sunt mai noi decat cele din tarile mai dezvoltate, produsele de top se cam fabrica in tarile de provenienta ale companiilor, cel putin pentru inceput cand apar.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • musu
                            Membru Marcant
                            • 09.oct.2009
                            • 418

                            acum cateva zile am dat o tura prin marile magazine sa,mi achitionez un aspirator cu aspirare uscata. In primul rand am vizitat produsele Bosch. Ei bine aici surpriza: produsele in 2 categorii - cele fabricate in Germania (ce poarta si emblema Made in Germany care a devenit un brand prin forurile internationale datorita calitatii produselor, asemeni ceasurilor elvetiene) si unele pe care doar pe eticheta scria ca sunt fabricate in China. Diferente absolut majore de la prima vedere, intr,adevar si pretul cu diferente semnificative.
                            Spunea cineva de 2 cuptoare bosch, "la fel", fabricate in tari diferite, in acelasi magazin, cu 2 preturi diferite. Am mari semne de indoiala, as putea garanta ca nu aveau cum fi exact acelasi model, de regula, un producator intr,o anumita tara merge pe anumite modele.

                            Comentariu

                            • da_n
                              Banned
                              - Exclus de pe forum -
                              • 10.mai.2009
                              • 1226

                              Postat în original de musu
                              de regula, un producator intr,o anumita tara merge pe anumite modele.
                              din cate am vazut eu modelele noi si care sunt populare, in ascensiune, sa zic asa, se produc la fabrica mama sau in vest, modelele care sunt "trecute" le muta in est sau orient

                              Comentariu

                              • coretweaker
                                Membru Marcant
                                • 16.iul.2010
                                • 890

                                Referitor la emblema "Made in Germany" am vazut foarte recent un documentar pe tema asta la postul DW TV (parca). Problema era analizata destul de in detaliu si spuneau ca desi multe produse poarta aceasta emblema fiindca sunt asamblate in Germania, nu acelasi lucru se poate spune si despre componetele din care erau asamblate diversele produse. De exemplu, un produs asamblat in Germania si cu 60-70% din componente fabricate in Germania este un produs demn de acea emblema... dar ce putem spune despre restul de 30-40% din componente care nu sunt nemtesti si care ar putea fi de o calitate inferioara si in final pot sa faca aparatul sa se strice mai repede?!?
                                Tot ei spuneau ca aproape ca nu mai exista produs nemtesc care sa nu includa si componente din import, de cele mai multe ori din China.
                                Si tot ei isi puneau intrebarea: Cam ce garantie mai poti sa ai in ziua de azi ca un produs "Made in Germany" este cu adevarat nemtesc?

                                Comentariu

                                Procesare...