Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Dragooo
    Incepator
    • 01.oct.2012
    • 2

    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Salutare,

    Daca ma puteti ajuta cu un sfat as fi recunoscator.

    Tocmai mi-am renovat bucataria si prizele au fost montate inainte sa comand mobila si incorporabilele (plita pe gaz si cuptor electric)... Asa ca acum am o priza (cu circuit separat pentru incorporabile) care vine in spatele cuptorului (model: http://www.altex.ro/cuptor-incorpora...lectric-a-inox) si plitei care e deasupra cuptorului. Am montat plita si cand sa montez cuptorul acesta se atingea de stecherele incorporabilelor (am pus ceramice). Stecherele erau cu inel din ala de tragere asa ca le-am taiat inele alea si acum intra fix cuptorul (aproape lipit de stechere).
    Loc de circulare a aerului este in spate si deasupra (intre cuptor si blat) dar nu stiu daca nu cumva se vor topi stecherele alea si poate priza cu totul.... In carte nu am gasit nimic despre distanta din spate... sau de izolatia termica a cuptorului.
    O fi ok sa folosesc cuptorul asa sau trebuie sa mut priza? Ma mai gandeam si la varianta sa pun o bucata de material termoizolant (exact cat e priza) intre cuptor si stechere?

    Multumesc frumos!

    Comentariu

    • da_n
      Banned
      - Exclus de pe forum -
      • 10.mai.2009
      • 1226

      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

      nu cred ca se poate incalzi asa tare in spate sa topeasca priza, nu-i normal asa ceva

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

        Normal ar fi sa mutati priza .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

          Materialul ca sa fie intradevar izolant si accesibil nu cine stie ce material de la NASA va avea si el o grosime. O solutie ar fi doza cu capac in loc de priza din care sa iesi direct cu un conductor care sa mearga aparent pe perete pana la o alta priza montata pe tencuiala intr-o zona mai ferita. Conductorul montat intr-un copex sau canal cablu.
          Fara alte complicatii poti folosi cuptorul de test urmarind caldura degajata in spate. Daca cuptorul e lipit de stecher trebuie verificata exact temperatura spatelui cuptorului. E riscanta solutia cu ele asa lipite, nu m-as simti confortabil sa stiu ca am asa ceva in casa.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

            Postat în original de Dragooo
            Salutare,

            Daca ma puteti ajuta cu un sfat as fi recunoscator..................... Ma mai gandeam si la varianta sa pun o bucata de material termoizolant (exact cat e priza) intre cuptor si stechere?

            Multumesc frumos!
            Nu e cazul.
            Cuptorul are termoizolatie foarte buna.Din punctul asta de vedere puteti fi linistit.Nu e cazul de izolatii termice suplimentare.
            Nu neaparat stecherul de ceramica e cel mai bun.
            Nu materialul din care e corpul stecherului il clasifica,ci felul de prindere al firului in stecher si calitatea materialului.
            Poate fi un stecher Legrand sau Gewiss sau alte modele bune cu iesire laterala fabricate din relon.Au sitemul de prindere al firului de 100 de ori mai bine gandit decat cele din portelan care sunt facute asa cum sunt.Daca e contact bun in priza/stecher,nu e nevoie de portelan pt a disipa caldura.Degeaba montati un stecher din portelan daca firul e strans intr-un jug cu un surub de 3 mm care il si foarfeca atunci cand strangeti firul in el.
            Daca cuptorul a fost livrat fara stecher,ati fi facut mult mai bine daca l-ati fi legat cu cleme direct in firele de la priza(contact mecanic/electric superior celui din stecher.)
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • Dragooo
              Incepator
              • 01.oct.2012
              • 2

              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

              Multumesc tuturor pentru ajutor!

              Acum ma gandesc sa scot stecherele, priza si sa montez "pe direct" cuptorul si plita sa fie mai sigur si odata cu asta si distanta fata de spatele cuptorului va creste.

              Ce credeti e buna varianta asta? Sau sa pun o priza aparenta intr-un loc mai ferit?

              Multumesc!

              Comentariu

              • da_n
                Banned
                - Exclus de pe forum -
                • 10.mai.2009
                • 1226

                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                Postat în original de Dragooo
                Acum ma gandesc sa scot stecherele, priza si sa montez "pe direct" cuptorul si plita
                cred ca-i cea mai buna varianta

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                  "daca firul e strans intr-un jug cu un surub de 3 mm care il si foarfeca atunci cand strangeti firul in el."
                  Normal se cositoreste capatul firului inainte de montare in stecher !

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                    Postat în original de spik1
                    "daca firul e strans intr-un jug cu un surub de 3 mm care il si foarfeca atunci cand strangeti firul in el."
                    Normal se cositoreste capatul firului inainte de montare in stecher !
                    Terminalele de la cablurile de alimentare ale electrocasnicelor sunt echipate cu pini terminali sertizati.Sa tai pinii sertizati si sa te apuci sa cositoresti ............... e cam ..
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • Adi_M
                      Incepator
                      • 30.mai.2011
                      • 57

                      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                      Salut!
                      Am luat o plita electrica vitroceramica pe 220 si am o problema la conectare. Ea vine cu 4 fire si eu am doar 3. Cum sa procedez?

                      Comentariu

                      • da_n
                        Banned
                        - Exclus de pe forum -
                        • 10.mai.2009
                        • 1226

                        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                        Postat în original de Adi_M
                        Am luat o plita electrica vitroceramica pe 220 si am o problema la conectare. Ea vine cu 4 fire si eu am doar 3. Cum sa procedez?
                        n-are instructiuni de montare? n-are o eticheta cu schema de legare? marca, model? da mai multe amanunte

                        pune o poza cu placa de borne unde este legat cablul

                        Comentariu

                        • leon
                          Membru Marcant
                          • 19.sep.2006
                          • 905

                          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                          poate ceva de genul

                          Comentariu

                          • acre86
                            Incepator
                            • 06.aug.2012
                            • 26

                            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                            Are cumva cineva frigider Hansa? Ne-am uitat la modelul Hansa BK 313.3, insa nu stim nimic despre aceasta marca si mare lucru nu gasesc nici pe net. Aveti cumva o alta recomandare de combina frigorifica incorporabila care sa fie la max. 2200 lei? Multumesc

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                              Eu aud prima data de marca asta, am gasit aici o mica istorie despre ei: http://www.hansa.ru/en/about/history/
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                                Intr-o vreme am vorbit pe aici despre produsele Dyson, in special legat de aspiratoarele cu ciclon. Intre timp se comercializeaza si pe la noi insa preturile sunt pe masura - vreo 2000 ron
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...