Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Postat în original de urdnaxela
    Da, este posibil sa aveti dreptate insa merita o incercare daca se poate cu un const minim. La mine cauza a fost faptul ca s-a desprins o bucata de plastic de la unul din suportii de perii(carbuni), care a ajuns la elice si de aici in maxim 30 de secunde pana am apucat sa il opresc s-a facut elicea bucatele.
    Tot cu ocazia asta am mai demontat alte doua aspiratoare pe care nu le foloseam, in speranta ca o sa pot adapta elicea dar sunt modele diferite de motoare si nu se potrivesc. Foarte interesant insa ce am aflat odata cu demontarea celor doua aspiratoare, unul Vortex de 1600W, avea motorul de 1400W, iar celalalt Ronhnson care la fel pe carcasa scrie 1600W, surpriza motorul inauntru era de 1200W ,iar la acesta de Samsung nu am gasit inscriptionat pe motor puterea. deci putin dai,putin face..

    O sa pastrez aspiratorul si poate la un moment dat gasesc un motor pt el sa ii mai dau o sansa.

    Multumesc,
    Nu stiu cum e treaba cu puterile astea si cat de adevarate sunt inscriptiile frumoase de pe cutii si carcase raportate la ce ascund inauntru insa sunt convins ca, cu cat aparatul este mai ieftin sansa sa iei o teapa e mai mare!
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • gi0
      Membru
      • 18.mar.2008
      • 122

      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

      Buna ziua stimati domni.
      Dupa ce am citit pe mai multe forumuri opinii,pareri despre electrocasnice,sunt mai confuz ca inainte.
      Imi poate spune cineva ce firma produce electrocasnice de calitate,dar pe toate?
      Doresc sa cumpar combina frigorifica,plita mixta,cuptor electric,cuptor cu microunde,hota si masina de spalat textile,nu de vase,si asi fi incantat sa le cumpar de la o singura firma.Este posibil asa ceva sau tre sa cumpar de la mai multe firme aceste produse?Nu stiu sa fi citit pe undeva ca ,la nivelul preturilor medii,sa existe si firme a caror produse sa nu aiba probleme.Avand in vedere ca suma necesara pentru achizitionarea aparatelor este nu prea mica,se poate face un fel de top al fiabilitatii?
      Adica sa zicem ca masina de spalat de la firma... are cele cel mai mic numar de defectiuni,frigiderul de la firma...are numarul cel mai mic de defectiuni...etc?
      In general acestea sunt cele mai costisitoare si au cele mai multe probleme...
      Cu stima.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

        Din experienta mea cu electrocasnicele ( nu le am toate de la aceeasi firma ) ; la masina de spalat pot sa zic ca whirpool , o am de 10 ani si n am avut nici o problema cu ea ( este modelul cu incarcare deasupra ). Cuptorul cu microunde il am de 11 ani LG grill si la fel inca merge f bine . Frigiderul este de doar 3 ani deci nu pot spune ca este f fiabil dar merge f bine Beko no frost . Hota are 5 ani firma no name ( cata ) dar merge bine si are 2 motoare .
        Aspiratoarele in schimb am incercat de toate si am ajuns la concluzia ca degeaba dai un ban ca tot se strica , asa ca tot la 2 ani imi i au altul
        In principiu e fain sa ai toate de la aceeasi firma dar important este sa se potriveasca pe culori si sa stii ca te si tin , nu ca se strica .. , ca au putere sa faca ce le ceri ( am intalnit cazuri in care cuptoarele " de firma " aveau puteri mici dar erau de 2 ori mai scumpe ca celelalte ) ..
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • sisica_si
          Membru Marcant
          • 19.dec.2013
          • 937

          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

          Eu am masina wirpool cu al 6-lea simt de 8-9 ani fara probleme.
          Frigider indesit, de fapt combina frigorifica, jos cat un frigider normal si sus 2 rafturi congelator cu usi separate de 7-8 ani fara probleme.
          Ambele au consum redus si isi fac treaba cu brio.
          Cea mai mare teapa a fost un aragaz arctic... vopseaua de rahat, se imprima arsura in ea si daca insisti... se cojeste.
          Cutor cu microunde daewoo cu grill are si asta vreo 5-6 ani, la mine merge foarte bine, dar a luat o cunostinta identic si dupa 2 ani i sa busit, are umiditate foarte mare si cam toate se busesc la el.
          Hota am luat de 4 ani un vinchi care avea cel mai mare debit de aer evacuat merge bine, dar vopsea slabuta, se ingalbeneste, dar o face uniform.
          Sper sa te ajute...

          Comentariu

          • gi0
            Membru
            • 18.mar.2008
            • 122

            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

            Va multumesc frumos pentru ajutor.
            Eu am acum un frigider ariston si masina de spalat samsung,cam de patru ani ,si nu am avut probleme(sa nu vorbesc intr-un ceas rau).Am inteles ca frigiderele liebherr sunt foarte fiabilesi chiar nu am gasit pe internet pe cineva care sa se planga de el.Totusi,la capacitatea congelatorului,peste 130 litri,cum doresc eu(frigiderul nu trebuie sa fie mare)intre ariston si liebherr ...pretul este dublu sau aproape.
            La plita si cuptor...cred ca electrolux sau bosch sunt ok.Hota as vrea cu directie tangentiala si evacuare afara pe un diametru de 160mm,dar am inteles ca nu prea se gasesc cele tangentiale.Sa vad ce masina de spalat aleg.
            Cu stima.

            Comentariu

            • sisica_si
              Membru Marcant
              • 19.dec.2013
              • 937

              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

              Dar la ce iti trebe evacuare de 160?
              Nu e prea mare?
              Ce debit vrei sa aibe hota?
              Diametrul il ai in functie de debit.
              As alege electrolux-ul intre cele doua.
              Masina de spalat una cu turatii mai multe, minim 1.000 si daca poti cu uscator incorporat sa scapi si de uscarea lor.
              Dar la astea sare si pret si consum.
              Am o cunostinta careia ia luat foc cablul de alimentare din cauza consumului mare.

              Comentariu

              • gi0
                Membru
                • 18.mar.2008
                • 122

                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                Nu stiu cum ar trebui calculat volumul de aer evacuat pentru ca bucataria(20mc) este deschisa spre dining(27mc).
                Se calculeaza impreuna sau separat?Luate impreuna,este necesara o hota de minim 470mc/h.Diametrul de evacuare depinde de diametrul hotei.Uitandu-ma la hote teka,acestea aveau un diametru de evacuare de 150mm,nu am notat modelele.Am sa ma uit si la alte branduri.
                Am avut frigider si masina de spalat siltal,nu stiu cine este producatorul.Le-am cumparat inainte de revolutie,si cu cativa ani in urma le-am dat cuiva.Frigiderul era mic dar puteai sa faci din el lada frigorifica iar masina de spalat avea doar 600rotatii la stoarcere.Functioneaza si in ziua de azi.Nu am mai vazut la noi aceasta firma.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                  @ Coby - Cata nu este o hota "no name" este chiar una dintre firmele care produce hote foarte performante si este implicata si in cercetare. Sunt spanioli.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • gi0
                    Membru
                    • 18.mar.2008
                    • 122

                    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                    Imi place aceasta masina de spalat si am auzit ca sunt foarte buni in domeniu.Ce opinie aveti?
                    Mai este una cu garantie 10 ani,dar si pretul mai mare cu 1000 ron.WDA 110 WCS | Miele Romania


                    WDA 210 WPM - 10 ani garantie | Miele Romania

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6865

                      Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                      Postat în original de Consultant electrice
                      @ Coby - Cata nu este o hota "no name" este chiar una dintre firmele care produce hote foarte performante si este implicata si in cercetare. Sunt spanioli.
                      Habar n am avut , nici nu mai stiu care a fost ideea cand am cumparat o = cred ca m am orientat la una cu debit mare de aer evacuat , si cu 2 motoare .
                      Bine de stiut !
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                        Postat în original de gi0
                        Imi place aceasta masina de spalat si am auzit ca sunt foarte buni in domeniu.Ce opinie aveti?
                        Mai este una cu garantie 10 ani,dar si pretul mai mare cu 1000 ron.WDA 110 WCS | Miele Romania


                        WDA 210 WPM - 10 ani garantie | Miele Romania
                        https://shop.miele.ro/masini-de-spal...la/wda-210-wpm
                        La preturile alea mai bine cumperi o masina de spalat cu uscator inclus ; la 1000 + euro - sunt poleite cu aur ? Daca n ai ce face cu banii inteleg sa o cumperi , altfel ... nu .
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • doru_marciuc
                          Living Legend
                          Expert amenajari
                          • 01.oct.2012
                          • 1415

                          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                          Imi place aceasta masina de spalat si am auzit ca sunt foarte buni in domeniu.Ce opinie aveti?
                          Sunt masini construite pentru 20 ani de viata si asta nu este vrajeala. Este masina care va spune politicos ca ati pus prea mult detergent, sau ca este cazul sa scapati de bacteriile in exces, executand o spalare in gol, la temperatura de 90 grade.
                          In 20 ani puteti schimba 3 masini de spalat decente si sa faceti economie. Daca nu tineti la aceasta din urma, cumparati-o, face toti banii.

                          Comentariu

                          • gi0
                            Membru
                            • 18.mar.2008
                            • 122

                            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                            Nu inclin pentru masina de spalat cu uscator pentru ca stau la casa si voi usca afara(unii vor spune ca este tiganie).
                            Uscatorul de rufe cam distruge tesatura,spun aceasta ptr ca am folosit.Intodeauna veti gasi in filtru un puf care trebuie curatat la fiecare uscare.Acest puf nu este altceva decat parte din tesaturile bagate la uscat.

                            Masina de spalat miele stiam ca este cap de top in acest domeniu,sper ca nu ma insel,tehnologia avanseaza.
                            Trei masini de spalat decente costa mult mai mult decat o masina ca aceasta.Este opinia mea.Daca as avea posibilitatea asi cumpara-o fara sa stau pe ganduri.Sunt si alte firme care au masini de spalat la acest pret(3750ron) dar nici una nu da garantie de 10 ani!!!

                            La plita cred ca ma orientez spre asa ceva;Plita incorporabila ELECTROLUX EGD6576NOK, gaz, 4 arzatoare, negru | ALTEX
                            http://www.altex.ro/plita-incorporab...are-negru...si va rog sa imi spuneti daca considerati ca o alta plita ar fi mai buna ca aceasta.Asi vrea sa cumpar setul plita-cuptor-hota-cuptor cu microunde de la aceesi firma.

                            Ca si frigider sunt mai multe optiuni:ariston,samsung,liebher...lg.
                            Ca si masina de spalat:ariston,samsung,lg,miele.
                            Va rog frumos sa corectati lista daca veti considera ca alte aparate sunt mai bune.
                            Cu stima.
                            Ultima editare de gi0; 05.aug.2014, 21:10.

                            Comentariu

                            • gi0
                              Membru
                              • 18.mar.2008
                              • 122

                              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                              Buna ziua.
                              Imi puteti recomanda un cuptor electric cu curatare pirolitica de la electrolux?
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • sisica_si
                                Membru Marcant
                                • 19.dec.2013
                                • 937

                                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                                @gi0mi se pare ca deja exagerezi cu ce vrei sa iei, dar ma rog, sunt banii tai.
                                Eu nu as da mai mult de 1.000-1.200 pe orice electrocasnica.

                                Comentariu

                                Procesare...