Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • stefan1
    Membru Marcant
    • 20.sep.2009
    • 346

    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Salut, imi poate spune cineva de cati ( W / OHMI ) este aceasta rezistenta de la cuptorul cu microunde LG, este arsa si as dori sa cumpar alta, pe ea nu scrie nimic, probabil sa sters !!!
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      Răspuns la: Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

      Postat în original de stefan1
      ........., probabil sa sters !!!
      Probabil NU , si asa se procedeaza pt a nu putea fi reparate ... O hotie.
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

        Probabil ca nu doar aceea rezistenta este problema. Incercati sa o masurati sa vedeti daca mai are vreo rezistenta. Dupa gabarit vreo 10W. In orice caz daca ati cunoaste valoarea rezistentei cu puterea nu e problema daca e mai mare.

        Ce-mi plac mie firmele astea mari care se lauda cat de ecologici sunt ei dar fac produse pe care sa nu le repari de nici un fel, sa le arunci sa iei altele. Evident service-ul de reprezentanta e scump si aglomerat sau nu se gasesc piese pentru modele care au mai mult de 2 ani.
        Ultima editare de Consultant electrice; 05.dec.2015, 01:44.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • stefan1
          Membru Marcant
          • 20.sep.2009
          • 346

          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

          Da, aceasta rezistenta e problema, totul functiona, lumina, invartea farfuria in interior, numai nu incalzea,apoi in locul acestei rezistente am pus un fir subtire de curu de vreo 6 cm si totul funtioneaza normal de vreo doua luni, dar doresc sa i pun rezistenta noua, am sa merg la un meserias sa o masoare, va multumesc !

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

            Mergeti cu ea la un magazin de componente electronice si poate au un aparat de masura si va ajuta sa o identificati.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • stefan1
              Membru Marcant
              • 20.sep.2009
              • 346

              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

              Da, asa am gandit si eu, multumesc !!!

              Comentariu

              • Fortune
                Incepator
                • 03.nov.2015
                • 8

                Utilizare cuptor electric incorporabil

                Salutare,

                Am o idee, nu stiu cat de buna... de a folosi cuptorul electric (un Arctic) pina imi vine mobila de bucatarie in care va fi incorporat. Mentionez ca acesta este un model incorporabil, electric, fara gaz. Neavand alta sursa de... gatit, va intreb daca cuptorul poate fi folosit si inainte de a fi incorporat in mobila!??

                Multam!

                Comentariu

                • Ervin
                  Membru
                  • 07.ian.2016
                  • 154

                  Răspuns la: Utilizare cuptor electric incorporabil

                  Puteti folosi fara probleme acest cuptor fara sa fie inacastrat in mobila.Atentie unde il pozitionati sa nu ajunga lichide la el,nu puneti cani,pahare si alte chestii deasupra acestuia.Asigurati-va ca aveti impamantare la prize,sa nu aveti surprize neplacute.O seara frumoasa!

                  Comentariu

                  • Fortune
                    Incepator
                    • 03.nov.2015
                    • 8

                    Răspuns la: Utilizare cuptor electric incorporabil

                    Exista vreo zona a cuptorului care se incinge rau si trebuie sa am grija cu ce intra in contact? Spre exemplu are ceva daca este asezat pe un parchet laminat? Ma gandesc ca nu ar trebui sa conteze asta avand in vedere ca de regula este incastrat in PAL.

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      Răspuns la: Utilizare cuptor electric incorporabil

                      Nu se incinge in exterior. Sunt izolate bine pentru a putea fi montate incorporat.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • anduk
                        Incepator
                        • 10.feb.2007
                        • 33

                        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                        Am si eu niste intrebare despre cuptoarele incorporate electrice.
                        1) Ce rol are ventilatorul?
                        2)Daca un astfel de cuptor e asezat intr-un corp al mobilei de bucatarie,eventualii aburi din cuptor pe unde ies?
                        3)Eu am vazut pe etichetele cuptoarelor consum de curent de 0,8-0,9 kw/h si unii spun ca un asemenea cuptor consuma 2,5-3 kw; care este de fapt consumul real si intreb asta fiindca vreau sa cumpar si eu un asemenea cuptor si nu as vrea sa am probleme cu inst.electrica

                        Comentariu

                        • mbostangiu
                          Membru marcant
                          • 31.dec.2011
                          • 595

                          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                          1. Cuptorul are nevoie de un spatiu in jurul lui (intre cuptor si mobila) pe unde ventilatorul circula aerul necesar racirii
                          2. Partea frontala nu se inchide / mascheaza
                          3. Kwh este unitatea de masura pentru energie iar kw pentru putere. Exemplu: cuptor de 2 kw daca functioneaza un sfert de ora dintr-o ora consuma 0,5 kwh, iar daca acelasi cuptor functioneaza la 2 kw timp de 2 ore intr-o zi atunci el consuma in ziua respectiva 4 kwh.
                          “Quality means doing it right when no one is looking.”

                          Comentariu

                          • uceniculgica
                            Membru Marcant
                            • 10.ian.2013
                            • 572

                            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                            1)uniformizeaza temperatura
                            2)de aceia este incorporat ca sa-l montezi intr-un corp de mobila, are o fanta speciala intre usa si partea superioara cu butoanele sau se monteaza o grila in corpul mobilei in partea superioara, dupa caz
                            de asemenea producatorii specifica dimensiunile de gabarit si necesarul de spatiu pentru montaj
                            3)avand diferite functii si regimuri de functionare la diverse temperaturi, avand si termostat, nu va functiona permanent la valorile nominale
                            instalatia electrica trebuie dimensionata corespunzator cu circuit separat pentru cuptor

                            Comentariu

                            • Consultant electrice
                              Moderator
                              • 08.nov.2005
                              • 3240

                              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                              1. Exista in general cuptoare cu doua ventilatoare sau cu unul singur. Daca vorbim de un singur ventilator acesta extrage aerul cald din carcasa izolata a cuptorului si il refuleaza printr-o fanta catre fata cuptorului respectiv in incapere pentru a se evita ambalarea termica ca sa zic asa, adica sa nu se incalzeasca mai mult decat trebuie mobila in care l-ai incorporat. Al doilea ventilator, daca exista, recircula aerul in interiorul cuptorului pentru a uniformiza coacerea. Acesta din urma este vizibil in spatele compartimentului pentru tavi.
                              2. Aburii nu prea ies. Pentru eficienta cuptorul este foarte bine izolat si trebuie sa avem grija in momentul in care deschidem usa acestuia sa nu fim afectati de aburul care va iesi cu putere catre incapere, mai ales daca deschidem doar putin usa cuptorului.
                              3. Cuptoarele sunt consumatoare mari de electricitate, adica necesita o putere de peste 2kW in majoritatea cazurilor, insa functionarea elementelor de incalzire este intermitenta in functie de temperatura setata. Cu cat este mai bine izolat, consumul de electricitate (valoarea aceea orara) va fi mai mic si clasa energetica mai buna. Este important ca instalatia electrica sa iti poata sustine consumul mai mare necesar la incalzirea initiala, respectiv sa tineti cont de puterea maxima pe care acesta o poate absorbi de la retea.
                              Ultima editare de Consultant electrice; 31.mar.2016, 22:02.
                              Curentul nu iarta!

                              Comentariu

                              • anduk
                                Incepator
                                • 10.feb.2007
                                • 33

                                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                                Va multumesc pentru raspunsuri.Deci toate cuptoarele care au ventilatorul acela vizibil prin geam,inseamna ca mai au inca unul care nu se vede?
                                Eu am instalatia schimbata cu fire de cupru si nu am de gand sa refac instalatia electrica.Credeti ca vor fi probleme?

                                Comentariu

                                Procesare...