Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

    Postat în original de anduk
    Eu am instalatia schimbata cu fire de cupru si nu am de gand sa refac instalatia electrica.Credeti ca vor fi probleme?
    Pai noi n-avem de unde sa stim cum e facuta acea instalatie, daca nu avem date suplimentare. Faptul ca are conductoarele din cupru nu inseamna ca obligatoriu corespunde scopului pentru care a fost executata sau necesitatilor dumneavoastra de consum.
    LARGO AL FACTOTUM

    Comentariu

    • anduk
      Incepator
      • 10.feb.2007
      • 33

      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

      Vroiam sa stiu daca mai sunt persoane care folosesc cuptor electric incorporat folosind vechea instalatie electrica,facuta din vremea cand nu aveau acel cuptor.

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 632

        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

        Chiar asa, oare cati iresponsabili or mai fi care fac astfel de lucruri fara sa se intereseze daca este sigur pentru familiile lor ceea ce fac.

        Comentariu

        • stefan1
          Membru Marcant
          • 20.sep.2009
          • 356

          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

          Am si eu o intrebare, daca folosesc apa de ploaie la masina de spalat rufe, mai e nevoie de anticalcar sau alt produs ptr a nu se forma depuneri ?

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

            Postat în original de stefan1
            Am si eu o intrebare, daca folosesc apa de ploaie la masina de spalat rufe, mai e nevoie de anticalcar sau alt produs ptr a nu se forma depuneri ?
            Apa de ploaie e buna pentru tras apa la wc , la spalat haine eu nu as folosi-o .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13005

              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

              Postat în original de anduk
              Vroiam sa stiu daca mai sunt persoane care folosesc cuptor electric incorporat folosind vechea instalatie electrica,facuta din vremea cand nu aveau acel cuptor.
              Nu are relevanta vechimea instalatiei, daca aceasta face fata consumului nu avem vreo problema. Cum cuptoarele au puteri maxime 9anumiteprograme) mai mari de 2 kW, un traseu suplimentar dedicat cuptorului este absolut necesar. Acesta trebuie sa plece din tabloul de sigurante.
              Al doilea ventilator este unul mic, doar pentru aer de racire panou frontal si nu ai treaba cu el.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                @anduk - Depinde ce instalatie aveti, daca vreti sa va legati la o instalatie veche care are conductoare subtiri izolate cu textil nu ar fi indicat deloc sa folositi aceeasi instalatie. Chiar daca aveti cabluri mai noi, dar dimensionarea a fost facuta pentru lumina de la blatul de lucru la fel nu trebuie sa va bazati pe acel circuit.

                @stefan1 - depinde de unde o captezi. Daca a adunat tot praful dintr-un oras poluat nu prea ai ce face cu ea la rufe.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • stefan1
                  Membru Marcant
                  • 20.sep.2009
                  • 356

                  Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                  Apa este colectata intr/un bazin si este foarte limpede, am spalat cuea si rufele ies foarte curate, dar ma interesa daca mai e necesar de adaugat acel anticalcar, locuiesc la tara !!!

                  Comentariu

                  • Temelye
                    Living Legend
                    • 23.apr.2014
                    • 1382

                    Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                    Postat în original de anduk
                    Va multumesc pentru raspunsuri.Deci toate cuptoarele care au ventilatorul acela vizibil prin geam,inseamna ca mai au inca unul care nu se vede?
                    Eu am instalatia schimbata cu fire de cupru si nu am de gand sa refac instalatia electrica.Credeti ca vor fi probleme?
                    Ventilatorul in sine e nesemnificativ ca si consum,aproape egal ca sunt 2 sau unul,rezistentele de incalzire sunt grosul consumului. Trebuie sa ai undeva o eticheta cu puterea totala max. a cuptorului (al meu are 4200W spre ex) Daca ai conductor de cupru de cel putin 2,5mm (patrati nu diametru) in mod normal nu ar trebui sa ai probleme daca puterea nu depaseste 4000W si tind sa cred ca nu o depasete.
                    Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                    Comentariu

                    • Temelye
                      Living Legend
                      • 23.apr.2014
                      • 1382

                      Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                      Verifica ce consumatori mai ai pe circuitul de pe care te alimentezi. Asa cum au spus si colegii, ok si corect ar fi pt acest gen de consumatori sa ai circuit separat, tras direct din tablou.
                      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                      Comentariu

                      • anduk
                        Incepator
                        • 10.feb.2007
                        • 33

                        Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                        M-am uitat la cateva cuptoare si am vazut ca au puteri de cca 2100W.De schimbat/modificat nu se mai pune problema.Am intrebat de cele 2 ventilatoare nu dpdv al consumului de curent ci al functionarii.Unele modele nu au ventilatorul acela asezat pe peretele din spate si care se poate observa daca te uiti in cuptor.Dar celalalt,care nu se vede si mentine temperatuta la valoarea stabilita,il are orice cuptor?
                        La fel,am vazut ca unele au niste orificii sus la usa,altele nu au.Cica pe acolo iese surplusul de caldura.Dar la cele care nu au,pe unde iese?

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 13005

                          Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                          Cauta carte unui cuptor si verifica puterea maxima a cuptorului,pe fiecare program. Acel selector al cuptorului inseamna reglaje diferite, cupleaza fie o rezistenta superioara, fie pe cea superioara si inferioara, fie alte variante posibile, cu sau fara ventilator fortat ce uniformizeaza temperatura si circula aerul interior pentru diverse preparate.
                          In instructiuni gasesti aceste puteri scrise clar. Acele orificii sub panoul frontal al cuptorului sufla aer pentru ventilatorul de racire al panoului.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                            Cam toate cuptoarele au o fanta catre fata prin care este evacuat aer cald. La unele este mascata mai bine la altele este vizibila.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • Serban Valentin
                              Membru Marcant
                              • 12.nov.2006
                              • 384

                              Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                              Care produse le recomandati dintre cele doua


                              la al doilea l-am gasit la 2.299 lei si are garantie cinci ani .
                              S-au ce alte recomndari aveti . Multumesc !

                              Comentariu

                              • Mircea_G
                                Living Legend
                                • 14.ian.2007
                                • 12199

                                Răspuns la: Electrocasnice (pareri, probleme, sugestii etc)

                                Nu va place mai mult modelul " frigider " si nu " combina " ????
                                Frigiderul este mai normal impartit , frigider jos , congelator sus . Nu cred ca este tocmai lejer sa ridici ( pt multi ) o oala de ciorba deasupra capului .
                                Instalatii verificari-revizii gaze

                                Comentariu

                                Procesare...