Amplasarea cablurilor electrice

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • naetiberiu
    Incepator
    • 23.mar.2006
    • 24

    Amplasarea cablurilor electrice

    Am tras un cablu cu doi conductori multifilari din cupru de 2.5 (fiecare conductor) de la o priza ptr. a adauga o noua priza (ptr. alimentarea calculatorului) la celalalt capat al cablului. Lungimea cablului este de cca. 3.0 m. L-am amplasat in spatele baghetei care margineste linoneumul din camera (intre bagheta si perete) si l-am acoperit cu ipsos. Stiu ca nu am facut ceva tocmai in regula si de aceea va rog a-mi spune daca sint eventuale riscuri majore in exploatare. Mentionez ca am procedat in acest fel ptr. a evita gaurirea sau spargerea peretilor de beton. Cablul si conductorii au izolatii din PVC. VA MULTUMESC!
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Nu cred ca vor fi probleme , trebuie insa avut grija sa nu bata cineva un cui in acel pervaz pe sub care trece cablul!
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • naetiberiu
      Incepator
      • 23.mar.2006
      • 24

      #3
      Amplasarea cablurilor electrice

      Va multumesc!

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru Marcant
        • 25.ian.2006
        • 404

        #4
        Pentru o priza de calculator nu sunt probleme ,insa ai uitat sa tragi al treilea fir de impamantare.
        KATA

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13004

          #5
          Nu toate prizele dintr-o locuinta au impamantare. Cel putin asa se construia pana in 1990. De obicei impamantarea era doar la priza din bucatarie si la inca una in functie de configuratia apartamentului. Sincer nu cred ca este nevoie de impamantare la orice priza.

          Sa nu uitam ca impamantarea de la priza este pentru protectia omului si nu neaparat a electrocasnicelor. Protectia acestora se realizeaza prin protejarea generala a retelei din bloc.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • naetiberiu
            Incepator
            • 23.mar.2006
            • 24

            #6
            Amplasarea cablurilor electrice

            Mai am o problema. As vrea sa pun doua aplice pe un perete dintr-o camera si am de gand sa trag conductorii pritr-un canal (din acela de PVC) aplicat pe perete (tot in vederea evitarii santuirii peretelui care este din beton). O problema majora ar fi aceea ca peretele este pe colt si iarna se umezeste. Intrebarea ar fi : Pot avea necazuri iarna, din cauza umezelii ? Fac abstractie de estetica. VA MULTUMESC ! ( si pentru raspunsurile anterioare )

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Cam cat de rau se umezeste? Nu este incalzita incaperea?
              Sfatul meu este sa folositi conductoare izolate in materiale plastice, protejate in tuburi din materiale electroizolante sau folositi cabluri cu izolatie si manta din materiale plastice. Recomand conductoare de cupru. La instalare, tuburile de protectie va recomand sa le montati cu panta de minim 1% spre doze, astfel incat sa se evite acumularea apei de condensatie!
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • naetiberiu
                Incepator
                • 23.mar.2006
                • 24

                #8
                Amplasarea cablurilor electrice

                Peretele este situat pe colt in partea de nord. Radiatorul din acea camera mereu (pe timp de iarna-de aprox. 20 ani) a fost "caliu" (incalzire de la sistemul centralizat) asa ca in ultima instanta temp. din camera depinde de cea de afara. Umiditatea acelui perete in aceste conditii variaza dar este aproape permanenta pe timpul sezonului rece. Pot folosi canaluri (din acelea dreptunghiulare) din PVC, avind in vedere aspectul in compratie cu tubul (am zis ca fac abstractie de estetica dar totusi...),montajul fiind PT ? VA MULTUMESC!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Probleme din cauza umiditatii excesive pot aparea la lampi, la intrerupatoare in sensul ca o persoana care intra in contact cu aceste "aparate" se poate electrocuta in cazul unei umiditati excesive, insa dupa cum vad eu problema nu cred ca poate fi cazul in situatia dvs. Se pot folosi si acele canale dreptunghiulare!
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  Procesare...