Alimentare electrica boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • da_n
    Living Legend
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

    Postat în original de petre_anghel
    O perioada pana mai adun ceva fonduri impamantarea ramane urmatoarea etapa.
    pai daca tot faci circuit separat, nou banuiesc, parerea mea este sa pui acum si conductorul pentru viitoarea impamantare, ca va fi mai greu dupa si nu cred ca incarca foarte mult bugetul

    in alta ordine de idei cred ca-i bine sa ai ambele sisteme de protectie, nu se stie niciodata cand unul da gres

    Comentariu

    • petre_anghel
      Incepator
      • 08.nov.2010
      • 65

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

      Postat în original de da_n
      pai daca tot faci circuit separat, nou banuiesc, parerea mea este sa pui acum si conductorul pentru viitoarea impamantare, ca va fi mai greu dupa si nu cred ca incarca foarte mult bugetul

      in alta ordine de idei cred ca-i bine sa ai ambele sisteme de protectie, nu se stie niciodata cand unul da gres
      Le luam si noi in ordine ...
      Din pacate, firele sunt deja trase, insa locul pe care il am in vedere pentru realizarea impamantarii cand va veni si vremea ei este in apropierea peretelui pe care voi fixa boilerul, deci nu va fi prea greu sa il leg cu un fir la priza de impamantare.
      Oricum ar fi, multumesc tuturor pentru sfaturi.

      Comentariu

      • Paulorossi
        Membru
        • 24.aug.2010
        • 271

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

        Postat în original de petre_anghel
        O perioada pana mai adun ceva fonduri impamantarea ramane urmatoarea etapa.
        In mod normal, diferentiala ar trebui sa poata suplini lipsa acesteia. Altfel, nu vad rostul ei. In caz contrar, mai degraba decat sa dau banii pe diferentiala ma apuc de impamantare. ..
        Din exprimarea d-voastra inteleg ca nu sunteti electrician.Tendinta e sa va indreptati spre"Dorel",mesterul atotstiutor.
        Daca cititi cartea tehica a apartului o sa vedeti ca e obligatoriu montarea impamantarii(firul PE),din motive de siguranta,evident.
        Siguranta diferentiala nu suplineste lipsa acesteia.Acest lucru este inteles gresit de multi utilizatori.
        Fara impamantare si cu siguranta diferentiala montata riscul de electrocutare e mult mai mare ca si in cazul prezentie impamantarii.
        Daca tineti la siguranta d-voastra si a celor din jur recomand sa faceti lucru ca la carte,daca e cazul chemati un electrician autorizat care va poate dimensiona corect si in conditii de siguranta maxima instalatia.

        Comentariu

        • petre_anghel
          Incepator
          • 08.nov.2010
          • 65

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

          Postat în original de Paulorossi
          Fara impamantare si cu siguranta diferentiala montata riscul de electrocutare e mult mai mare ca si in cazul prezentie impamantarii.
          Puteti sa imi explicati? In mod normal, siguranta diferentiala este un element de protectie. Din ce am gasit pe net dupa multe sapaturi, aceasta este concluzia pe care am dedus-o. Combinata cu impamantarea, aceasta sporeste gradul de protectie la electrocutare. Daca nu ar exista probabilitatea aparitiei unei functionari necorespunzatoare a sigurantei, aceasta ar putea fi declarata protectia suprema. Cam acelasi lucru se poate spune si in cazul impamantarii. De aici pana la a considera siguranta diferentiala un element suplimentar de risc in lipsa existentei impamantarii ...

          Daca s-au inventat sigurantele diferentiale cand impamantarea era deja inventata, nu inteleg rostul acestora. Pe de alta parte, daca s-au inventat si au aceleasi riscuri ca si impamantarea (desele cazuri de subdimensionare), nu inteleg de ce n-am folosi 2,3, ..., 5 sigurante diferentiale inseriate.
          Ultima editare de petre_anghel; 25.apr.2012, 12:55.

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

            Postat în original de petre_anghel

            Daca s-au inventat sigurantele diferentiale cand impamantarea era deja inventata, nu inteleg rostul acestora. Pe de alta parte, daca s-au inventat si au aceleasi riscuri ca si impamantarea (desele cazuri de subdimensionare), nu inteleg de ce n-am folosi 2,3, ..., 5 sigurante diferentiale inseriate.
            Aici ati rostit o vorba mare !!! Ca dumneavoastra sunt poate sute de mii de oameni in tara asta CARE NU INTELEG ROSTUL ACESTOR LUCRURI, dar "isi baga nasul" in instalatie pe principiul "lasa, dom'le ca ce mare lucru e curentu' asta?". Eu am mai scris si cu alte ocazii ca, din pacate, poporul roman e un popor de electricieni iar rezultatele se vad in statisticile ISU care ne arata un numar ingrozitor de mare de incendii de natura electrica.
            De ce nu va faceti dvs si celor dragi dvs un bine si nu apelati la o persoana calificata sa va execute o lucrare corecta si sigura, ca vad ca sfaturile primite pana acum le cam respingeti (desi ati multumit pentru ele)?
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • Paulorossi
              Membru
              • 24.aug.2010
              • 271

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

              Postat în original de petre_anghel
              Puteti sa imi explicati? In mod normal, siguranta diferentiala este un element de protectie. Din ce am gasit pe net dupa multe sapaturi, aceasta este concluzia pe care am dedus-o. Combinata cu impamantarea, aceasta sporeste gradul de protectie la electrocutare. Daca nu ar exista probabilitatea aparitiei unei functionari necorespunzatoare a sigurantei, aceasta ar putea fi declarata protectia suprema. Cam acelasi lucru se poate spune si in cazul impamantarii. De aici pana la a considera siguranta diferentiala un element suplimentar de risc in lipsa existentei impamantarii ...

              Daca s-au inventat sigurantele diferentiale cand impamantarea era deja inventata, nu inteleg rostul acestora. Pe de alta parte, daca s-au inventat si au aceleasi riscuri ca si impamantarea (desele cazuri de subdimensionare), nu inteleg de ce n-am folosi 2,3, ..., 5 sigurante diferentiale inseriate.
              Din tot ce ati citit si informat despre siguranta diferentiala se pare ca nu ati inteles rolul acesteia.Ea aduce un plus de siguranta pt utilizator,nu inseamna ca este siguranta suprema.Siguranata suprema e localizata in creierul omului si tine de constiinta fiecaruia.Te poti electrocuta mortal avand cea mai calitativa siguranta diferentiala montata pe instalatie.
              Revenind la idee,in lipsa conductorului de PE(impamantare) siguranta diferentiala,in caz de defect, nu va putea detecta un curent rezidual care de regula se inchide prin partile metalice inactive ale instalatiei si care in mod normal sunt legate la PE.Un caz concret:accidental firul de faza ajunge pe carcasa metalica a unui aparat electric.La carcasa nu e legat conductorul de PE si deci defectul nu e sesizat de protectie(indiferent de siguranta:1P,1P+N,2P,diferentiala).Vine proprietarul si pune mana pe carcasa respectiva.
              Aici intervin doua posibilitati:
              -omul se electrocuteaza mortal daca are sigurante de tipul 1P,1P+N,2P
              -omul se electrocuteaza, suferind anumite traume, daca are montata o siguranta diferentiala corespunzatoare(Id<=30 mA)
              Concluzia:In oricare din cazuri,daca ai fi avut montat conductorul de PE la caracasa metalica ai fi evitat electrocutarea care chiar daca in al doilea caz nu e mortala tot te alegi cu anumite traume.Deci...de ce sa risti?Sau preferi sa "dansezi"?
              Aspectele acestea s-au tot discutat pe forum.Se pare ca unii vad conductorul de PE ca pe ceva in plus,altii vor sigurante de 40A pe conductor de 1,5 mm2 ca sa faca economie,unii vor instalatii termice pe "furtun de apa" si sa fie cat mai subtire,etc,etc..apoi intr-un final cand vad dezastru care se va intampla se intreaba:cu ce am gresit???
              In concluzie pt un lucru durabil si calitativ apreleaza la o perfoana calificata.Lasa-i pe cei care pun gresie sa puna doar gresie,mecanicii auto sa repare doar masini,instalatorii sa faca doar instalatii,etc,etc...
              Mult succes!
              Ultima editare de Paulorossi; 25.apr.2012, 18:58.

              Comentariu

              • da_n
                Living Legend
                • 10.mai.2009
                • 1228

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

                Postat în original de petre_anghel
                aceasta ar putea fi declarata protectia suprema.
                de ce crezi ca are un buton unde scrie test monthly?

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #23
                  Răspuns la: Alimentare electrica boiler

                  De ce credeti ca 99,9% din clienti nu apasa pe el? ) Cand ii intreb, isi cer scuze, dispar din camera si revin dupa 1 minut radiosi ... "gata, am apasat pe buton". Am intalnit client care a refuzat sa ii montez diferentiala pe cada cu hidromasaj pe motiv ca este mai sensibil si o sa iasa din cada cand o sa simta curentul. Am plecat si l-am lasat cu sensibilitatea lui. Cum spunea cineva mai sus : "suntem o natie de electricieni".
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • petre_anghel
                    Incepator
                    • 08.nov.2010
                    • 65

                    #24
                    Răspuns la: Alimentare electrica boiler

                    Inteleg opiniile legate de siguranta. Nimeni insa nu mi-a explicat scopul inventarii diferentialelor. Din cate imi dau seama, acesta acopera un lucru pe care impamantarea nu il poate face. Cand faza ajunge accidental pe suprafete metalice cu acces facil, impamantarea "dreneaza" curentul impiedicand ca aceasta scurgere sa se faca la atingerea suprafetei de catre om. Dar faza functioneaza in continuare. Diferentiala singura intrerupe relativ rapid faza cand sesizeaza un inceput de scurgere a fazei prin alta cale decat prin nul (adica prin omulet ...). Ca urmare, exista un scurt "tratament". Combinata cu impamantarea insa, diferentiala intrerupe faza la sesizarea scurgerii acesteia altfel decat prin nul (respectiva prin impamantare), nemaifiind necesar scurtul "tratament" al omului.
                    Acum, totul depinde si de impamantare, unde povestea e lunga. Teoretic, se pot face calcule astfel incat constructia acesteia sa garanteze o anumita rezistenta si sa ofere astfel o siguranta maxima. Practic, unele elemente ce intra in acest calcul sunt variabile. Atat de variabile incat nu poti stabili o valoare fixa decat prin aproximare probabilistica (umiditatea solului de ex.). Se reduc sansele de "accident", darnu se elimina...
                    Despre problema mea, n-am spus ca nu ma intereseaza impamantarea. Momentan, fiind o casa foarte veche, investitiile necesare sunt garla. Boilerul este nou. Cu fragmentul "accidental firul de faza ajunge pe carcasa metalica" am o problema. Vorbim de Ariston (chiar daca in ultima vreme am observat o neglijare a calitatii acestora). Daca neglijarea calitatii a ajuns in stadiul de proiectare defectuoasa si arunca siguranta propriilor aparate in contul instalatiei de impamantare este deja grav ... Multi potentiali clienti au fizic mari probleme in construirea acesteia (vezi instalatiile de bloc vechi, unde se folosesc de mult boilere electrice). Nu vad de ce, cu cateva teste inainte, nu poate fi pus in functiune cu o siguranta diferentiala in prima faza, apoi conectat la impamantarea construita ulterior.
                    Inca o intrebare as mai avea. Aveti idee cam cat poate costa o impamantare sigura? Eventual o estimare de pret pentru una necesar a fi facuta in cele mai dificile conditii si una foarte usoara. Am vazut in comert si elemente componente ale unui astfel de sistem. Ceva de genul unor pari metalici, conectabili prin intermediul unei panglici metalice. Credeti ca pot fi luati in considerare?

                    Comentariu

                    • Paulorossi
                      Membru
                      • 24.aug.2010
                      • 271

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

                      Postat în original de petre_anghel
                      Inteleg opiniile legate de siguranta. Nimeni insa nu mi-a explicat scopul inventarii diferentialelor. Din cate imi dau seama, acesta acopera un lucru pe care impamantarea nu il poate face. Cand faza ajunge accidental pe suprafete metalice cu acces facil, impamantarea "dreneaza" curentul impiedicand ca aceasta scurgere sa se faca la atingerea suprafetei de catre om. Dar faza functioneaza in continuare. Diferentiala singura intrerupe relativ rapid faza cand sesizeaza un inceput de scurgere a fazei prin alta cale decat prin nul (adica prin omulet ...). Ca urmare, exista un scurt "tratament". Combinata cu impamantarea insa, diferentiala intrerupe faza la sesizarea scurgerii acesteia altfel decat prin nul (respectiva prin impamantare), nemaifiind necesar scurtul "tratament" al omului.
                      Siguranta diferentiala s-a dezvoltat si din alte motive: evitarea furtului de energie,dar asta e alta poveste.
                      Trebuie inteles faptul ca siguranta diferentiala poate sesiza un defect in instalatie,defect care nu ar fi fost sesizat de sigurantele magnetice.Acei curenti de defect generati de:defecte de izolatie,strapungeri,curenti reziduali,chiar si o simpla litza dintr-un conductor care atinge o carcasa metalica face ca curentul de defect sa fie nesemnificativ pt o siguranta magnetica (fara ca ea sa deconecteze) dar poate mortal pt om.De aceea sigurantele diferentiale au anumite praguri de sensibilitate.De reglua cele de 300mA se folosesc pt evitarea furtului de energie,cele de 100mA pt detectarea curentilor de izolatie,doar cele cu pragul<=30 mA sunt destinate protectiei impotriva electrocutarilor mortale.Poti avea cele mai performante sigurante diferentiale,daca ai ghinionul sa te electrocutezi intre faza si nul,nimic nu te mai salveaza.De aceea e foarte important sa respecti normele de siguranta intr-o instalatie,de aceea e nevoie de personal calificat.


                      Postat în original de petre_anghel
                      Inca o intrebare as mai avea. Aveti idee cam cat poate costa o impamantare sigura? Eventual o estimare de pret pentru una necesar a fi facuta in cele mai dificile conditii si una foarte usoara. Am vazut in comert si elemente componente ale unui astfel de sistem. Ceva de genul unor pari metalici, conectabili prin intermediul unei panglici metalice. Credeti ca pot fi luati in considerare?
                      O estimare de pret nu poate fi facuta.Totul depinde de tipul solului si de rezistivitatea acestuia,in functie de acestea se stabileste cu aproximatie cantitatea de materiale.Cu impamantarea e o poveste si mai lunga,o intreaga teorie.Trebuie tinut cont de umiditatea solului pe parcursul anului,factori de corectie,etc,ect.O impamantare nu o poate face orice electrician autorizat,cu atat mai putin un sudor,ai nevoie de autorizatie speciala.Doar aparatul de masura te costa destul de mult.
                      Impamantarea in sine nu presupune sudarea unor benzi metalice si ingroparea lor haotica in pamant.Acest lucru este inteles gresit si observ ca ia amploare.Impamantarea urmareste realizarea unei rezistente electrice sun 4 ohm.
                      Atentie!!!O impamantare corect executata trebuie sa asigure o rezistenta sub 4 ohm pe tot parcursul anului indiferent daca e seceta si pamantul e uscat,alfel, in caz de defect, devii clientul popii.De aceea e esential sa fie executata de o persoana autorizata pt asa ceva.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1685

                        #26
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

                        Si in plus fata de ce s-a scris mai sus, o priza de impamantare necesita si o verificare periodica de catre un agent economic autorizat ANRE (cel putin o data pe an).
                        Referitor la protectiile diferentiale, in afara de ce s-a scris mai sus, ele pot asigura si o protectie anti-incendiu in anumite situatii (de exemplu, la supraincalzirea unor conexiuni intr-o doza pana la temperatura de topire a izolatiilor, pot aparea intre conductoarele active si cele de protectie curenti de scurgere de valori prea mici ca sa produca declansarea protectiei la scurtcircuit, dar suficient de mari ca sa poata declansa protectia diferentiala inainte de debutul incendiului). Am scris de cateva ori cuvantul "pot" tocmai ca sa arat ca aceasta situatie este posibila ,dar nu certa. Exista multe variabile de care depinde declansarea sau nu a diferentialei intr-o astfel de situatie, iar una dintre variabile este chiar existenta unui conductor de impamantare in acea doza!
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #27
                          Răspuns la: Alimentare electrica boiler

                          @ petre_anghel - V-ati lamurit pana la urma cu diferentiala? V-au explicat colegii forumisti toate situatiile unde aceasta va poate ajuta.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • petre_anghel
                            Incepator
                            • 08.nov.2010
                            • 65

                            #28
                            Răspuns la: Alimentare electrica boiler

                            Da. Va multumesc pentru sfaturi si opinii.

                            Comentariu

                            • petre_anghel
                              Incepator
                              • 08.nov.2010
                              • 65

                              #29
                              Răspuns la: Alimentare electrica boiler

                              Buna ziua,

                              Revin cu o noutate.
                              Am instalat boilerul atat la reteaua electrica cat si la cea de apa. La punerea in functiune am avut o mare surpriza ... La contactul cu bateria si/sau apa calda sau rece incasai un "impuls" destul de indraznet (daca nu aveai papuci in picioare). O "ciupitura" sau "intepatura" destul de sanatoasa ... Asa incat m-am apucat sa investighez. Carcasa nu avea scurgeri de nici un fel. Creionul de tensiune se aprindea "elegant" la contactul pe bateria de apa. Am recitit instructiunile producatorului din scoarta in scoarta. Am desfacut din nou partea de jos pentru inca o verificare a conectarii si am observat un amanunt. Pe fisele in care se introducea cablul ce urma sa alimenteze boilerul exista o notatie, a fazei si nulului asa incat am inversat stecherul din priza de alimentare. Surpriza (placuta de data aceasta ...). Boilerul functioneaza la fel de perfect ca prima data, fara sa mai curenteze insa, motiv pentru care nu am mai desfacut absolut nimic ca sa verific daca de data aceasta sunt pastrate sau nu acele indicatii ... Ati mai intalnit astfel de situatii? La toate boilerele exista conditia de respectare a fazei si nulului la montare?
                              Ultima editare de petre_anghel; 14.mai.2012, 09:12.

                              Comentariu

                              • electricman1
                                Incepator
                                • 14.mai.2012
                                • 21

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

                                Postat în original de petre_anghel
                                Buna ziua,
                                La toate boilerele exista conditia de respectare a fazei si nulului la montare?
                                Nici vorba de asa ceva,si pentru a nu a avea o surpriza despre care sa nu mai apuci sa ne spui,trebuie neaparat ca boilerul sa fie legat la nulul de protectie al casei,adica la impamantare.

                                Comentariu

                                Procesare...