Alimentare electrica boiler

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • petre_anghel
    Incepator
    • 08.nov.2010
    • 65

    #31
    Răspuns la: Răspuns la: Alimentare electrica boiler

    Nu inteleg de ce la alimentarea electrica intr-o pozitie a stecherului apa curenteaza usor iar la inversarea pozitiei stecherului in priza functionarea este perfecta ... Pe de alta parte, cum am spus si mai sus, carcasa nu are nici o problema de scurgeri in niciuna din situatii. Impamantarea nu ar oferi ajutor decat daca as face legatura dintr-e ea si una din bateriile de apa ... Si am impresia ca daca aveam o siguranta diferentiala in timpul testelor in pozitia in care apa curenteaza aceasta intrerupea circuitul cum se intampla si in cazul problemei cu plita electrica din sectiunea de alimentari electrice, in rest functionand fara probleme.

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #32
      Răspuns la: Alimentare electrica boiler

      Dintr-un defect de izolatie sau o particularitate constructiva faza ajunge printr-o rezistenta oarecare la cuva in care este apa sau la corpul metalic al rezistentei de incalzire. Daca ar exista impamantare nu ati mai simti acel curent, iar daca el ar depasi pragul diferentialei aceasta ar declansa.
      Conditia de respectare faza nul exista insa la centrale, iar daca nu e respectata electronica nu permite functionarea centralei si o baga intr-un mod de avarie.
      Ultima editare de Consultant electrice; 14.mai.2012, 18:16.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1685

        #33
        Răspuns la: Alimentare electrica boiler

        Este o situatie intalnita relativ frecvent la aparate electrocasnice cu carcase metalice si care nu sunt impamantate corespunzator. De multe ori problema se atenueaza prin inversarea stecherului in priza, atunci cand la borna de nul a prizei ajunge polul cu izolatia mai slaba.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • petre_anghel
          Incepator
          • 08.nov.2010
          • 65

          #34
          Răspuns la: Alimentare electrica boiler

          Postat în original de Consultant electrice
          Dintr-un defect de izolatie sau o particularitate constructiva faza ajunge printr-o rezistenta oarecare la cuva in care este apa sau la corpul metalic al rezistentei de incalzire. Daca ar exista impamantare nu ati mai simti acel curent, iar daca el ar depasi pragul diferentialei aceasta ar declansa.
          Conditia de respectare faza nul exista insa la centrale, iar daca nu e respectata electronica nu permite functionarea centralei si o baga intr-un mod de avarie.
          Am uitat cred sa specific ca boilerul are o placa electronica cu afisaj si tstatura touch. Banuiesc ca are legatura cu necesitatea pastrarii unui anumit mod de conectare.

          Comentariu

          Procesare...