Siguranta lampa exterioara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • aldearoxana
    Incepator
    • 01.mar.2012
    • 8

    Siguranta lampa exterioara

    am montat o lampa exterioara(in locul alteia stricata) pozitionata (lipita) pe casa ...problema e, ca situatia e de asa natura ca firele care ieseau din casa nu ajungeau la legatura de la lampa si a trebuit sa le prelungesc cu alte fire ...legaturile intre fire le-am izolat bine cu banda izolatoare, iar aceste legaturi au ramas, in spate, intre lampa si peretele casei ...aici mai intra cate un pic de apa mai ales cand ploua dintr-o parte ...

    intrebarea mea e daca izolatia aceea cu banda izolatoare e suficienta pt a nu avea probleme?

    multumesc
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1192

    #2
    Răspuns la: siguranta lampa exterioara

    Nu prea, era de preferat sa cositoresti legaturile, nu stiu cum le-ai facut, si ar fi trbuit sa pui silicon in jurul lampei, sa nu mai intre apa, sau sa spargi putin din perete sa bagi firele in perete si asa at fi fost putin mai protejate.

    Cu stima,

    Comentariu

    • aldearoxana
      Incepator
      • 01.mar.2012
      • 8

      #3
      Răspuns la: siguranta lampa exterioara

      firele le-am "impletit" cu patentul ... iar acea legatura am "culcat-o" pe unul din fire pt ca banda izolatoare sa stea cat mai bine

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: siguranta lampa exterioara

        Izolatia cu banda este foarte buna atata timp cat banda este calitativa, in sensul ca lipiciul este bun iar materialul benzii nu este rigid, el se intinde cand se lipeste si se strange pe conductor. Fiecare conductor izolat in parte si ulterior o banda care trece si le strange pe amandoua impreuna si nu ar mai trebui sa apara probleme.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...