Reparatii frigidere si congelatoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Pastelu
    Membru
    • 03.mai.2012
    • 238

    Răspuns la: Reparatii frigidere

    Buna jucarel imi pare bine ca te vad din nou online , am crezut ca a avut ceva moderatorii cu tine

    Comentariu

    • jucarel
      Membru
      • 15.iun.2012
      • 136

      Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

      Postat în original de Pastelu
      De exemplu ,combina frigorifica cu un singur compresor imbinare vaporizator (facut din cupru) copartimentul frigider iar copartimentul congelator vaporizator original aluminiu.Imbinarea aluminiu cupru sau Al cu Al cum o fac fara lokring?
      Am sa incerc sa fac toata instalatia din cupru ,dar nu stiu pana unde sa merg cu capilarul in teava care o voi folosii ca vaporizator (la vaporizator se vede o separare intre capilar si restul vaporizatorului care apoi se leaga la aspiratie
      ) sau la vaporizatorul din copartimentul congelator .PS si acolo parca este un separator de lichid intre vaporizatoare.
      La lazile frigorifice cred ca e mai simplu sau congelatoare .Faci un singur vaporizator.
      Acel separator de lichid...e valabil ...tine un pic mai mult frigul in jos..gazul (fierbe mai mult) asigurand o expansiune lenta in sus pe vaprizatorul de la refrigerare!In general ar fi doua...unul intr e vaporizarea de congelare si refrigerare si unul la iesire pe aspiratie pt a elimina pericolul ca freonul sa nu ajunga in stare lichida in compresor ce ar provoca lovituri hidraulice (bufnituri...si zgomot ca de prajit) care ar putea sa afecteze grav mecanismul compresorului!Eu pe aspiratia (pe capat) de obicei nu pun!Fac un pic coada mai lunga...si fac o bucla convexa care opreste eventualele picaturi!Intre vaporizarea de congelator si refrigerare folosesc un filtru cam de 30-40 de grame!Iau filtre cu iesiri6-6..sparg sita interioara de la iesire si golesc silicagelul...sita de intrare are gaurile largi...o las intacta dar daca permite poti gauri cu un burghiu (o gaura de 6-8 e suficienta!)Sita fina cauta sa o scoti integral...poate fi aspirata si face belele!Capilarul...introdul cativa centimetri 4-5 si lipeste!Asigurate ca ai taiat bine capatul sa nu ramaie obturat!Infasoara capilarul exterior ce ramane pe aspiratie pt a avea o pre-racire!Lungimea de capilar de la 1,5-2m...nu mai scurt...nu mai lung!Succes!

      Comentariu

      • Pastelu
        Membru
        • 03.mai.2012
        • 238

        Răspuns la: Reparatii frigidere

        Jucarel pe o instalatie pe r134 daca schimb compresorul cu unul pe r600 ,pot folosii pe acea instalatie de r134 r600?

        Comentariu

        • jucarel
          Membru
          • 15.iun.2012
          • 136

          Răspuns la: Reparatii frigidere

          Postat în original de Pastelu
          Jucarel pe o instalatie pe r134 daca schimb compresorul cu unul pe r600 ,pot folosii pe acea instalatie de r134 r600?
          Schimba...merge fara grija!Atat doar...filtru neaparat un pic mai lunga vidarea si usor cu gazul...usor pana la inghetz!Succes
          Ultima editare de jucarel; 22.sep.2012, 20:23.

          Comentariu

          • Pastelu
            Membru
            • 03.mai.2012
            • 238

            Răspuns la: Reparatii frigidere

            Multumesc multa sanatate ,si inca ceva daca vreau sa fac la o lada frigorifica instalatia noua din cupru .Cat trebuie introdus capilarul in teava , adica vaporizatorul pe care,l fac din nou

            Comentariu

            • jucarel
              Membru
              • 15.iun.2012
              • 136

              Răspuns la: Reparatii frigidere

              Postat în original de Pastelu
              Multumesc multa sanatate ,si inca ceva daca vreau sa fac la o lada frigorifica instalatia noua din cupru .Cat trebuie introdus capilarul in teava , adica vaporizatorul pe care,l fac din nou
              3-4cm...e valabil la orice!Fa un inel la intrare pe tzeava cu capilarul ca sa ne se rupa la manipulare/...detenta gazului are loc la intrare in vaporizator...deci la capatul capilarului! Pt instalatii foloseste tzeva de 8...si la lazi poti face pe fund o bucla mai ampla pt a nu folosi separator!/....sau pune un filtru golit pe pozitia cam de ora 3!
              Ultima editare de jucarel; 22.sep.2012, 20:39.

              Comentariu

              • Pastelu
                Membru
                • 03.mai.2012
                • 238

                Răspuns la: Reparatii frigidere

                Am sa incerc la o lada bauknecht ,multumesc sanatate

                Comentariu

                • jucarel
                  Membru
                  • 15.iun.2012
                  • 136

                  Răspuns la: Reparatii frigidere

                  Postat în original de Pastelu
                  Am sa incerc la o lada bauknecht ,multumesc sanatate
                  Succes!

                  Comentariu

                  • jucarel
                    Membru
                    • 15.iun.2012
                    • 136

                    Răspuns la: Reparatii frigidere

                    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=w15oWDh02K4

                    Comentariu

                    • Pastelu
                      Membru
                      • 03.mai.2012
                      • 238

                      Răspuns la: Reparatii frigidere

                      Postat în original de Pastelu
                      Am sa incerc la o lada bauknecht ,multumesc sanatate

                      Buna, Jucarel am vazut la un congelator arctic c215 de 160 litri are vaporizatorul ca lungime de teava aproximativ 20 ml.
                      La o lada de 160 litri crezi ca ar trebuii sa pun cam aceiasi lungime de teava ? pentru un vaporizator reconstruit din cupru, adica nu stiu exact ce distanta sa las intre serpentine 5 cm sau pot lasa mai mult dar sar putea sa nu aiba o racire suficienta .Este*
                      o lada bauknecht cu 2 copartimente,iar la vaporizatorul vechi nu mai umblu, cel nou vreau sa-l aplic pe peretii interiori.
                      Dimensiunile interioare sunt L;81cm , l;50cm ,siH;41cm.
                      Ultima editare de Pastelu; 30.sep.2012, 15:50.

                      Comentariu

                      • jucarel
                        Membru
                        • 15.iun.2012
                        • 136

                        Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                        Postat în original de Pastelu
                        Buna, Jucarel am vazut la un congelator arctic c215 de 160 litri are vaporizatorul ca lungime de teava aproximativ 20 ml.
                        La o lada de 160 litri crezi ca ar trebuii sa pun cam aceiasi lungime de teava ? pentru un vaporizator reconstruit din cupru, adica nu stiu exact ce distanta sa las intre serpentine 5 cm sau pot lasa mai mult dar sar putea sa nu aiba o racire suficienta .Este*
                        o lada bauknecht cu 2 copartimente,iar la vaporizatorul vechi nu mai umblu, cel nou vreau sa-l aplic pe peretii interiori.
                        Dimensiunile interioare sunt L;81cm , l;50cm ,siH;41cm.
                        Pe acea adancime ar intra cam 6 spire! Lungimea nu tre sa o iei ca la alte congelatoare!Cum am mai spus tehnica frigului are variabile de pana la + infinit!Fatza de congelatoarele care au rafturi lazile au un avantaj..acel al pozitziei orizontale!Conform legilor fizicii frigul se lasa in jos si deci se depoziteaza..pierderea fiind mica !Ce tre sa ai grija e ca tzeava de cupru sa fie bine lipita de peretele lazii pt ca invelisul interior sa asigure un bun schimb de temperatura!(adica sa actioneze bine ca radiator)Tzeava sa fie de 8..si sa nu uitzi de o bucla pe fund sau de un separator de lichid daca nu vrei bucla!Eu cnd faceam acest tip de instalatii(recunosc am abandonat acest tip pt ca contzine unele deficientze ..atat estetic..dar shi eficientza e uneori afectata!) asiguram intrarea capilarului pe la exterir direct in tzeava ca sa nu l las in interir unde ar fi supus la actiuni mecanice(rupere accidentala!) Acum eu fac rar aceast tip de interventzie din cauza timpului care l necesita...pt ca eu daca l fac..pozez tzeva in locul vechii instalatii. Cum se zice fac lada din nou...ca noua!Scot interiorul si pun unul nou..si din cupru!)tehnologie pt o viatza!..succes!

                        Comentariu

                        • Pastelu
                          Membru
                          • 03.mai.2012
                          • 238

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                          Postat în original de jucarel
                          Pe acea adancime ar intra cam 6 spire! Lungimea nu tre sa o iei ca la alte congelatoare!Cum am mai spus tehnica frigului are variabile de pana la + infinit!Fatza de congelatoarele care au rafturi lazile au un avantaj..acel al pozitziei orizontale!Conform legilor fizicii frigul se lasa in jos si deci se depoziteaza..pierderea fiind mica !Ce tre sa ai grija e ca tzeava de cupru sa fie bine lipita de peretele lazii pt ca invelisul interior sa asigure un bun schimb de temperatura!(adica sa actioneze bine ca radiator)Tzeava sa fie de 8..si sa nu uitzi de o bucla pe fund sau de un separator de lichid daca nu vrei bucla!Eu cnd faceam acest tip de instalatii(recunosc am abandonat acest tip pt ca contzine unele deficientze ..atat estetic..dar shi eficientza e uneori afectata!) asiguram intrarea capilarului pe la exterir direct in tzeava ca sa nu l las in interir unde ar fi supus la actiuni mecanice(rupere accidentala!) Acum eu fac rar aceast tip de interventzie din cauza timpului care l necesita...pt ca eu daca l fac..pozez tzeva in locul vechii instalatii. Cum se zice fac lada din nou...ca noua!Scot interiorul si pun unul nou..si din cupru!)tehnologie pt o viatza!..succes!
                          Spirele cum le asezi pe orizontala sau pe verticala ? eu am vazut aici http://fallaselectronicas.blogspot.r...er-picado.html dar astept sfaturi tu esti '' invatatorul meu''
                          Ultima editare de Pastelu; 30.sep.2012, 22:28.

                          Comentariu

                          • jucarel
                            Membru
                            • 15.iun.2012
                            • 136

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                            Postat în original de Pastelu
                            Spirele cum le asezi pe orizontala sau pe verticala ? eu am vazut aici http://fallaselectronicas.blogspot.r...er-picado.html dar astept sfaturi tu esti '' invatatorul meu''
                            Pt a fi simplu cu coltzurile poti sa le asezi tip( gard)adica pe verticala...nu se modifica puterea frigorifica ci doar inghetzul va fi un pic mai lent!Trebuie doar sa respecti distanta intr e spire pt a nu apare diferentze de temperatura dintr un coltz in altu!La asezarea pe verticala intra un pic mai multa tzeava pt ca ai bucle mai multe!Distantza intr e tzevi 3-4 degete.Atentzie cu sonda termostatului...sa te asiguri ca are in apropiere pozat o spira pt a prelua temperatura bine!Din cauza ca tzeava pozata nu adera chiar bine la invelisul interior termostatul se poate paxcali si nu mai decupleaza!Asigurate ca ai in lada pe fund un -18! succes!

                            Comentariu

                            • jucarel
                              Membru
                              • 15.iun.2012
                              • 136

                              Răspuns la: Reparatii frigidere

                              http://www.youtube.com/watch?feature...&v=UKT2wSQZO6M

                              Comentariu

                              • Pastelu
                                Membru
                                • 03.mai.2012
                                • 238

                                Răspuns la: Reparatii frigidere

                                Combina frigorifica Westpoint No Frost CDS 390 G nu se mai opreste pot inlocui termostatul electronic cu unul clasic cu capilar?

                                Comentariu

                                Procesare...