Reparatii frigidere si congelatoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Pastelu
    Membru
    • 03.mai.2012
    • 238

    Răspuns la: Reparatii frigidere

    Postat în original de Pastelu
    Combina frigorifica Westpoint No Frost CDS 390 G nu se mai opreste pot inlocui termostatul electronic cu unul clasic cu capilar?
    Buna am reusit cu schimbarea termostatului, nu era un termostat electronic ci unul clasic ,dar nu sunt lamurit cu anumite lucruri
    ce sunt acesti traductori ?, Unul cred ca e siguranta termica.
    Si cateva poze cu noul termostat adaptat de mine direct pe evaporator (vechiul termostat era in aer in cop frigider)
    Am montat un K50 iar vechiul termostat parca era K56 combina lucreaza foarte bine.
    Te rog sa,mi spui daca e bine sau nu Jucarel.Sfatul tau conteaza

    Comentariu

    • jucarel
      Membru
      • 15.iun.2012
      • 136

      Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

      Postat în original de Pastelu
      Buna am reusit cu schimbarea termostatului, nu era un termostat electronic ci unul clasic ,dar nu sunt lamurit cu anumite lucruri
      ce sunt acesti traductori ?, Unul cred ca e siguranta termica.
      Si cateva poze cu noul termostat adaptat de mine direct pe evaporator (vechiul termostat era in aer in cop frigider)
      Am montat un K50 iar vechiul termostat parca era K56 combina lucreaza foarte bine.
      Te rog sa,mi spui daca e bine sau nu Jucarel.Sfatul tau conteaza
      Aceasta combina (cu circulatie fortata)...are dezghetz automat!Tre sa ai un temporizator(electronic sau mecanic pitit pe undeva.Acei (traductori) indeplinesc o functie de termostat...cel negru cupleaza cand vaporizatorul este inghetzat...unul poate fi siguranta inseriata cu rezistentza..sau senzor de plus..(adica detecteaza cand vaporizatorul e cald shi opreste rezistentza chiar daca inca temporizatorul nu a decuplato (oricum cam la fel face shi cel negru).Dezgivrarea este f importanta si se produce minim o data la 24 ore...altfel vaporizatorul se va umple de ghiatza si nu va mai putea fi ventilat corespunzator. Daca a avut termostat electronic trebuie adaptat si un temporizator pt dezgivrare.
      Daca acel termostat era in aer...este posibil sa fi comandat doar o clapeta de inchis-deschis a aerului fortzat pt refrigerare ...depinde de model! Daca era un k 56...ar fi bine sa fie tot el...pt ca e un termostat pt combina care lucreaza pe refrigerator(acesta asigura o cuplare mai lenta si deci o pauza prelungita pt dezghetzarea vaporizatorului de la refrigerare) succes!
      Ultima editare de jucarel; 31.oct.2012, 09:09.

      Comentariu

      • Pastelu
        Membru
        • 03.mai.2012
        • 238

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

        Postat în original de jucarel
        Aceasta combina (cu circulatie fortata)...are dezghetz automat!Tre sa ai un temporizator(electronic sau mecanic pitit pe undeva.Acei (traductori) indeplinesc o functie de termostat...cel negru cupleaza cand vaporizatorul este inghetzat...unul poate fi siguranta inseriata cu rezistentza..sau senzor de plus..(adica detecteaza cand vaporizatorul e cald shi opreste rezistentza chiar daca inca temporizatorul nu a decuplato (oricum cam la fel face shi cel negru).Dezgivrarea este f importanta si se produce minim o data la 24 ore...altfel vaporizatorul se va umple de ghiatza si nu va mai putea fi ventilat corespunzator. Daca a avut termostat electronic trebuie adaptat si un temporizator pt dezgivrare.
        Daca acel termostat era in aer...este posibil sa fi comandat doar o clapeta de inchis-deschis a aerului fortzat pt refrigerare ...depinde de model! Daca era un k 56...ar fi bine sa fie tot el...pt ca e un termostat pt combina care lucreaza pe refrigerator(acesta asigura o cuplare mai lenta si deci o pauza prelungita pt dezghetzarea vaporizatorului de la refrigerare) succes!
        Multumesc ,ai dreptate acel temporizator l,am gasit dar cred ca nu lucreaza sau acel traductor (negru) pentru ca evaporatorul e plin de ghiata cat despre copartimentul frigider nu racese bine ,probabil din cauza ghetii de pe evaporator.
        Frigul catre copartimentul frigider este directionat de catre un ventilator, despre termostatul din frigider lam verificat nu comanda decat compresorul.
        Cu termostatul care a fost montat de mine a mers o perioada bine dar acuma nu mai functioneaza banuiesc o scapare de agent cand lam reincarcat cu agent se bruma un pic pe aspiratie dar acum nu mai brumeaza.Sanatate numai bine Jucarel

        Comentariu

        • jucarel
          Membru
          • 15.iun.2012
          • 136

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

          Postat în original de Pastelu
          Multumesc ,ai dreptate acel temporizator l,am gasit dar cred ca nu lucreaza sau acel traductor (negru) pentru ca evaporatorul e plin de ghiata cat despre copartimentul frigider nu racese bine ,probabil din cauza ghetii de pe evaporator.
          Frigul catre copartimentul frigider este directionat de catre un ventilator, despre termostatul din frigider lam verificat nu comanda decat compresorul.
          Cu termostatul care a fost montat de mine a mers o perioada bine dar acuma nu mai functioneaza banuiesc o scapare de agent cand lam reincarcat cu agent se bruma un pic pe aspiratie dar acum nu mai brumeaza.Sanatate numai bine Jucarel
          Verifica rezistenta...in 99,9 la 100 de cazuri acel traductor(termostat negru) functioneaza...posibil si o fisura...posibil un pic de apa..posibil compresie slaba!.. succes!

          Comentariu

          • laureti30
            Incepator
            • 07.nov.2012
            • 31

            Răspuns la: Reparatii frigidere

            buna ,sunt incepator si va cer niste sfaturi,ce aparat de sudura se foloseste?se poate suda si cu o lampa cu gas,fara tub de oxigen?ce cantar se poate folosii?

            Comentariu

            • jucarel
              Membru
              • 15.iun.2012
              • 136

              Răspuns la: Reparatii frigidere

              Postat în original de laureti30
              buna ,sunt incepator si va cer niste sfaturi,ce aparat de sudura se foloseste?se poate suda si cu o lampa cu gas,fara tub de oxigen?ce cantar se poate folosii?
              Cu o lampa piezo cu rezerva de butan...nu sunt posibile lipiturile tari in instalatiile frigorifice. Ele pot fi folosite la instalatiile de incalzire unde se foloseste cositorul care are o temperatura de topire mai mica.Exista lampi profesionale cu flacara puternica in cartusul carora exista un amerstec de gaze ce poate dezvolta o temperatura de pana la 2000 de grade ...se cheama lampa de sudura profesionala dar care dupa mine are un cost cam ridicat..oprox 400 de lei si un cartush ajunge cam 80-100 de lei! cu lampa in sine e cam dificil sa potzi efectua lipiri in pozitii si spatii inguste ....dar pt acele tipuri de cartush exista si un manier cu prelungitor (furtun) dar care cred din nou eu ca are un pretz prea mareLa reparatii curente e mult mai adecvat shi folositor sa ai un aparat de sudura autogena sa fol butan si oxigen care au un cost acceptabil...chiar daca pt a achizitziona tre sa dai cv mai multi bani! Ca se face oricum... stiu ca au tendinta sa o zica multi...dar in aceste interventii calitatea conteaza si e mai bine sa fie executata ca la carte.Cauta un aparat de sudura second-hand...eu asa am inceput...acela va scoate banii shi pt alte scule mai profesionale daca calitatea va fi cuvantul tau de ordine in meseria pe care vrei sa o imbratisezi...Succes

              Comentariu

              • jucarel
                Membru
                • 15.iun.2012
                • 136

                Răspuns la: Reparatii frigidere

                http://youtu.be/EKyFNJ36NCg

                Comentariu

                • laureti30
                  Incepator
                  • 07.nov.2012
                  • 31

                  Răspuns la: Reparatii frigidere

                  multumesc jucarel pentru informatii,acum 7 ani am lucrat la un service de frigidere si am furat ceva meserie...,am si reparat vreo 3 frigidere...,dar nu stiam daca se mai folosesc vechile aparate de sudura,am citi toate paginile cu informatii pe care leati dat si acum mie mai usor,am o combina zanussi cu un motor r600,sus congelator jos racitor si am observat ca merge 2 ore jumate si sta o ora pauza,am schimbat doua k 59 si tot la fel,in congelator raceste f bine(se lipeste degetul),in racitor brumeaza doar o spira,cea de sus,deci 1-compresorul nu mai baga compresie cum trebuie,2-filtru infundat,3-pierderi agent,ce imi recomandati? sa anulez teava care merge la usa(sa corodat)sa verific motorul ,sai schimb si filtru ,vidat si incarcat?

                  Comentariu

                  • rcs66
                    Incepator
                    • 16.apr.2012
                    • 54

                    Răspuns la: Reparatii frigidere

                    cel mai probabil este un por pe undeva,puteti pune un tub de incarcare cu ventil,prin care se poate completa cand mai pierde din freon,dar mare grija cu cantitatea de freon nu merge bine daca este supraincarcat,bafta!

                    Comentariu

                    • jucarel
                      Membru
                      • 15.iun.2012
                      • 136

                      Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                      Postat în original de laureti30
                      multumesc jucarel pentru informatii,acum 7 ani am lucrat la un service de frigidere si am furat ceva meserie...,am si reparat vreo 3 frigidere...,dar nu stiam daca se mai folosesc vechile aparate de sudura,am citi toate paginile cu informatii pe care leati dat si acum mie mai usor,am o combina zanussi cu un motor r600,sus congelator jos racitor si am observat ca merge 2 ore jumate si sta o ora pauza,am schimbat doua k 59 si tot la fel,in congelator raceste f bine(se lipeste degetul),in racitor brumeaza doar o spira,cea de sus,deci 1-compresorul nu mai baga compresie cum trebuie,2-filtru infundat,3-pierderi agent,ce imi recomandati? sa anulez teava care merge la usa(sa corodat)sa verific motorul ,sai schimb si filtru ,vidat si incarcat?
                      Un lucru e clar..pauza este prea lunga..(asta in cazul in care temperatura mediului in care se afla frigiderul nu este prea scazuta)..
                      daca brumeaza doar o spira e clar ca e o lipsa de agent frigorific..in cazul tau R600!In general daca congelatorul daca ingheatza (bine)adica ai minim -18...-20 inseamna ca nu e o pierdere de compresie.Daca termostatul actioneaza la racirea unei singure spire e dubios...cred ca este necesar un termostat de combina k56!
                      Monteaza un ventil de serviciu pt reincacare sa poti controla cantitatea de gaz si a nu o expune la flacara( R600 este inflamabil) ...atentie la cantitatea de gaz..R600 e un[pic pretentios si in cazul in care e prea mult se poate manifesta ca si in cazul cu a fi prea putin!Inainte de reicarcare schimba un filtru si fa o vidare a instalatiei un pic mai lunga!Cand schimbi filtru verifica un pic si compresia...desi pare a fi in ordine.Nu deschide instalatia frigorifica cat timp aceasta este inghetzata..aduo la temperatura camerei(desi stiu ca majoritatea sunt grabitzi)..pt a evita formarea de condens pe interiorul instalatiei si de aici belele.Nu anula tzeava de dezaburire..nu este expusa si este prea putin probabil sa fie afectata.Anuland aceasta tzeva in curand vor apare pete de rugina pe praguri si inchiderea nu va mai fi ermetica(la frig garnitura se intareste shi nu mai inchide asa de ermetic)..in plus usuca eventualul condens.
                      In cazul in care e o lipsa de gaz..porul nu pare a fi as de mare shi poate fi chiar din fabricatie..shi dupa reincarcare poate functiona inca timp indelungat..succes
                      P.S...nu pune un alt tip de gaz decat R600....cu alt tip de gaz nu va functiona corect.
                      Ultima editare de jucarel; 10.nov.2012, 23:26.

                      Comentariu

                      • laureti30
                        Incepator
                        • 07.nov.2012
                        • 31

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                        am reusit de i-am schimbat filtru si am pus ventil,l-am incarcat fara cantar si nu mia placut cum functiona,am facut rost de cantar si iam bagat 47 gr de R600 si functioneaza bine si in racitor,dar cand face pauza sta 1 ora(ca si inainte doar ca acum opreste mai repede cu mult),am desfacut termostatul in timpul pauzei si sonda la capat pe o portiune de 10 cm era f rece,o sa incerc si cu un K56,multumesc pentru pretioasele informatii...

                        Comentariu

                        • jucarel
                          Membru
                          • 15.iun.2012
                          • 136

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                          Postat în original de laureti30
                          am reusit de i-am schimbat filtru si am pus ventil,l-am incarcat fara cantar si nu mia placut cum functiona,am facut rost de cantar si iam bagat 47 gr de R600 si functioneaza bine si in racitor,dar cand face pauza sta 1 ora(ca si inainte doar ca acum opreste mai repede cu mult),am desfacut termostatul in timpul pauzei si sonda la capat pe o portiune de 10 cm era f rece,o sa incerc si cu un K56,multumesc pentru pretioasele informatii...
                          Ma bucur ca ai reusit...cu k56 va merge perfect!In timp trebuie sa ti dezvolti simtul degetului (nu este o gluma)si nu va fi necesar cantar ...frigiderele sunt ca si femeile ...tre sa ai rabdare cu ele dar nu tre sa le lashi sa merga dupa capul lor!

                          Comentariu

                          • laureti30
                            Incepator
                            • 07.nov.2012
                            • 31

                            Răspuns la: Reparatii frigidere

                            astai buna ,,frigiderele sunt ca si femeile,,trebuie sa mai experimentez ,luni am sa caut un K56 si am sa revin....

                            Comentariu

                            • jucarel
                              Membru
                              • 15.iun.2012
                              • 136

                              Răspuns la: Reparatii frigidere

                              Postat în original de laureti30
                              astai buna ,,frigiderele sunt ca si femeile,,trebuie sa mai experimentez ,luni am sa caut un K56 si am sa revin....
                              Pai pana nu le am tratat cu grija ca pe niste domnisoare si ca niste fiinte vii ..nu au functionat ca la carte! Acum nici cel mai jalnic frigider nu pleaca de la mine pana cand nu e performant shi fara cusur...si crede ma ..ma ajuta sa dorm foarte linistit noaptea si in jurul meu sunt doar zambete...pt ca clientii sunt multumiti!

                              Comentariu

                              • laureti30
                                Incepator
                                • 07.nov.2012
                                • 31

                                Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                                mersi ica odata pentru pontul cu K56 merge perfect ,mai am o problema la o combina arctic cu un singur motor ingheata jos in congelator si sus in racitor deloc,am taiat stutul de icarcare si nu a iesit nimic,am taiat capilarul si a inceput sa iasa mult(deci filtru infundat).i-am schimbat filtru,am pus ventil,vidat si incarcat cu R600 54gr,condesator trei sfert cald,=racitor un sfert rece. am zis hai sa mai bag R600,cam 5gr=in racitor jumate rece dar in spate la condensator un sfert dar foarte fierbinte prima spirala (nu poti tine mana pe ia),mie frica sai mai dau gas...ajutor ....

                                Comentariu

                                Procesare...