Reparatii frigidere si congelatoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Fiziflash
    a răspuns
    Răspuns la: Reparatii frigidere

    Pai capilarul intra direct in ea, returul e pe partea cealalta. ma duc sa ii fac poze si revin

    Lasă un comentariu:


  • anyshor
    a răspuns
    Răspuns la: Reparatii frigidere

    CRACIUN FERICIT !

    Acea teava care intra in compresor este returul de la vaporizator ( sucction de care vorbeai ) , turul facandu-se prin capilar

    Lasă un comentariu:


  • Pastelu
    a răspuns
    Răspuns la: Reparatii frigidere

    Pune o poza mai clara cu compresorul, e posibil ca compresorul sa aiba o putere mai mare si sa fie prevazut cu sistem de racire a uleiului, dar nu sunt sigur. Iar daca admisia formeaza bruma sau chiar chiata este prea mult freon si poate afecta compresorul.
    Meseriasi care au fost au stiut ce fac


    Observatii: Se ofera garantie 3 luni pentru filtru, vana respectiv refacerea circuitului extern. Nu se ofera garantie pentru eventualele vicii de fabricare.
    Toata treaba a costat 200 ron.


    Cu buna stiinta a bagat mai mult freon pentru ca la o fisura foarte mica se pierde putin freon deci defectul va revenii dar mai tirziu cu un pic de noroc. Acea fisura este pe vaporizator, iar vaporizatorul in spuma (adica peretele din spate cum deschizi usa) la frigider, sau pe evaporator, daca este no,frost.
    PS pe compresor este o serie asa pot sa,mi dau seama ce fel e si poti sa mai adaugi niste poze cu combina.
    Ultima editare de Pastelu; 25.dec.2013, 22:07.

    Lasă un comentariu:


  • Fiziflash
    a răspuns
    Răspuns la: Reparatii frigidere

    M-am gandit si eu la varianta asta pentru ca mi s-a parut ca face mai multa gheta ca inainte pe peretele din spatele frigiderului.
    Inafara de zapada aia ce alte efecte negative mai pot aparea din cauza faptului ca e prea mult agent frigorific.

    Si persisa intrebarea aceea structurala? De ce acel capat de vaporizator se intoarce in compresor? Pe net din ce m-am uitat (si am vazut ceva filmulete cu explicatii) in compresor exista teava de admisie (sucction), cea de iesire spre condensator, si optional cea de umplere. La mine este a 4-a , aceea din capatul vaporizatorului.

    Lasă un comentariu:


  • rcs66
    a răspuns
    Răspuns la: Reparatii frigidere

    Salut,au pus mai mult agent frigorific de aceea face zapada respectiva.

    Lasă un comentariu:

Procesare...