Reparatii frigidere si congelatoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2343

    #61
    Răspuns la: Reparatii frigidere

    Postat în original de Pastelu
    Poate spune cineva ce se intimpla cu frigiderele si combinele frigorifice arctic ca imediat dupa garantie se defecteaza ca; (racire numai la congelator si ,frigider nu. sau total )?
    Sunt nou in domeniu si din toate frigiderele pe care le-am reparat acest simptom numai la arctic il gasesc si putin din ele le mai pot repara. Si nu gasesc explicatia ;mentine vidul compresorul functioneaza ,reincarc din nou cu agent unele functioneaza altele citeva luni sau chiar zile si adio cu ele
    Meseriasii avansati sigur au o explicatie vor sa -mi spuna si mie?
    Salut ! Sunt si eu "fericitul" posesor de cobina frigorifica Arctic, cu 2 motoare. Am fost f. multumit de combina pana s-a defectat , exact la o luna dupa expirarea garantiei ! A trebuit sa-i schimb "caroseria", iar dupa un an s-a defectat si motorul de la congelator. L-am schimbat , dar nu mai "merge cum mergea, nu mai sare cum sarea, sa la la la la" !!! ... Am un frigider ( Arctic ) cumparat in urma cu 21 de ani , ce functioneaz brici, mai gasesc un congelator din ala cu 5 sertare , pun unul peste celalalt si ....ii salut pe cei de la "arctic" ! Numai de bine !

    Comentariu

    • Pastelu
      Membru
      • 03.mai.2012
      • 238

      #62
      Răspuns la: Reparatii frigidere

      Eu as recomanda ceva second si de prin Germania sau Austria de exemplu am vazut un frigider ,parca ''absocold"de prin anii 80 cu R12 care functioneaza si acum.
      De arctic mai ales de prin 2006 incoace e jale se fisureaza "programat" vaporizatorul din frigider si adio cu tot dulapul daca e cu un singur compresor(ma refer la combina).

      Comentariu

      • rcs66
        Incepator
        • 16.apr.2012
        • 54

        #63
        Răspuns la: Reparatii frigidere

        se poate repara ,se pune o placa in partea de sus si nu vor mai fi probleme cu el

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          #64
          Răspuns la: Reparatii frigidere

          Am avut aceasta varianta, dar era "umilinta" pre mare ! Combina cumparata acum 5 ani si sa-i bag o placa mai inestetica decat la Fram-urile vechi ! Ii ...."salut" inca o data pe cei de la Gaiesti si pe unii de la reparatii ! Numai de bine !

          Comentariu

          • Pastelu
            Membru
            • 03.mai.2012
            • 238

            #65
            Răspuns la: Reparatii frigidere

            Poate ai vrut sa saluti muncitorii de rand ,dar cei care au gindit numai GAINARII LA Gaiesti care tin mai putin de garantie sau cit garantia spuneti voi ati da 1200 lei sau chiar mai mult numai pentru 3 ani?

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #66
              Răspuns la: Reparatii frigidere

              Am achizitionat si eu de curand (de vreo 4 luni) un frigider Arctic. Pana acum sunt multumit de el, este foarte silentios. Ramane de vazut in timp cum o rezista. L-am ales pentru ca arata cel mai bine la nivelul de 800 -900 ron si pentru ca e un produs romanesc. Sper ca nu am facut o greseala
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • Pastelu
                Membru
                • 03.mai.2012
                • 238

                #67
                Eu va doresc mult noroc ,ca numai asa se cheama daca nu se defecteaza imediat dupa garantie.
                Sunt silentioase ,dar acum cu greu faci comparatie dintre un compresor bun marca embraco danfos sau altele ,inainte daca nu era eticheta pe ele erau date tehnice stantate dar acum ,au o eticheta si atit pot fi turcesti sau chinezarii ca asa suntem noi cu Gaiestiul,, era marca de prestigiu ,dar cred ca se mai produc acum prin multe garajuri din Romania.
                Cele mai multe defectiuni sau gasit le evaporatorul care este ansamblat in spuma la dulapul din frigider exact unde nu prea ai acces "nu este curios ca acolo se defecteaza cel mai des?" .Iar ca sa shimbi evaporatorul , nu prea mai ai cum decat daca atasezi altul in interiorul frigiderului si ocupa mult spatiu si arata destul de neestetic.

                Stie cineva unde sunt produse beko si electoluxul ,cumva tehnoton Iasi?

                Scuze era vorba de vaporizator nu (evaporator)
                Ultima editare de Consultant electrice; 10.iun.2012, 13:25.

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #68
                  Răspuns la: Reparatii frigidere

                  Eu nu cred ca sunt "facute" sa se strice exact dupa garantie. Poate fi o problema tehnica intr-un lot, sau o solutie tehnica netestata indeajuns care in timp va fi remediata, pentru ca e clar ca daca ti se strica un frigider Arctic imediat dupa garantie nu o sa iti iei tot Arctic si o sa mai spui si la altii ce ai patit, deci producatorul nu are decat de pierdut lucru care nu cred ca se doreste. Ce imi pare mie rau este ca au trebuit sa vina turcii sa preia fabrica noi nefiind in stare sa fim competitivi prin propriile forte.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2343

                    #69
                    Răspuns la: Reparatii frigidere

                    Salut ! Cu atat mai mult, ce lucruri de calitate faceau sau fac turcii ? Un coleg de serviciu se lauda ca Arcticul lui , cu un singur compresor, ii functioneaza de 7 ani fara probleme. Cand i-am demonstrat cum raceste Arcticul meu cumparat acum 20 de ani a amutit ! Chiar si combina de acceasi marca racea bine pana s-a rablagit imediat dupa expirarea garantiei ! Stiti vorba ( nu sunt fan Badea) :Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul ! Numai de bine !

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      #70
                      Răspuns la: Reparatii frigidere

                      "La fabrica de la Găești s-au produs primele frigidere cu compresor din România sub o licență franceză Thomson – Houdson – Hotchkiss – Brandt. " sursa Wikipedia .
                      Asta asa, pt cei mai tineri care inca mai cred ca pina in 89 , la aglomeratie , traiam pe sub pamint !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Pastelu
                        Membru
                        • 03.mai.2012
                        • 238

                        #71
                        Răspuns la: Reparatii frigidere

                        In 89 eram adult aveam o virsta la care imi dadeam seama ce e bine si ce e rau ,dar cochetam cu electronica si se faceau lucruri bune tv alb AN CU 4 ,5,6 CI usor de depanat ,mai erau acele diamanturi (foton) aduse din URSS si multe alte lucruri bune ,la frigidere e diferenta mare acum, sunt silentioase dar de foarte proasta calitate.

                        Comentariu

                        • Consultant electrice
                          Moderator
                          • 08.nov.2005
                          • 3240

                          #72
                          Răspuns la: Reparatii frigidere

                          Inainte erau mai putine variante si concurenta mai mica, acum din pacate concurenta este pentru gama low cost pe partea de pret care evident se reflecta in calitatea produsului final. Ma uitam la Samsung pe un fluturas primit intr-un magazin si se laudau cu service intr-o singura zi pentru televizoare si ma gandeam ca este destul de complicat sa promiti asa ceva, dupa m-am gandit ca probabil il schimba cu totul daca sunt probleme clare si cum cautam eu o explicatie am citi scris mai mic ca era vorba doar de la o anumita diagonala in sus si anumite modele care probabil costa peste 2000 ron.
                          Curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • Pastelu
                            Membru
                            • 03.mai.2012
                            • 238

                            #73
                            Răspuns la: Reparatii frigidere

                            Ai dreptate cam asa se procedeaza nu toata lumea citeste tot ce e scris mai mic si semneaza apoi isi pun miinile in cap

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1687

                              #74
                              Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                              Postat în original de Mircea G
                              "La fabrica de la Găești s-au produs primele frigidere cu compresor din România sub o licență franceză Thomson – Houdson – Hotchkiss – Brandt. " sursa Wikipedia .
                              Asta asa, pt cei mai tineri care inca mai cred ca pina in 89 , la aglomeratie , traiam pe sub pamint !
                              Foarte corecta observatia, am avut un frigider Arctic fabricat in 1985 care pana anul trecut, cand l-am vandut, a functionat non-stop de cand a fost fabricat, si n-a fost reparat niciodata (doar circuitul becului s-a defectat).
                              Mai am inca unul mai vechi, de prin 1979-80, care la fel are toate componentele originale, este functional , dar momentan e pe post de "rezerva" (a functionat si asta non-stop pana acum vreo 4 ani).
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • jucarel
                                Membru
                                • 15.iun.2012
                                • 136

                                #75
                                Răspuns la: Reparatii frigidere

                                Pierderea de agent frigorific este cauzata de calitatea indoielnica...daca nu chiar proasta a materialelor folosite la constructia frigiderelor!Chiar daca pare ca tine vidul...porii respectivi sunt prezenti si e posibil sa se activeze cand se baga presiune!Oricum freonul...mai ales cel de noua generatie cum ar fi R600 este mult mai volatil..deci se strecoara usor prin orice orificiu microscopic!
                                Nu e nimic asa de greu...ma mir ca daca ai facut scoala in domeniu nu ti dai seama!Frigotehnia nu e o meserie care sa o practici ca la scoala...necesita reflectie si imaginatie...chiar daca e...sau pare simplu!
                                ....de obicei problemele apar la imbinarile dintr e tzevi...cand se face legatura cu vaporizatorul superior de la refrigerare...sau la intrarea capilarelor!Eu de obicei refac instalatzia integral!Automat cand depistezi lipsa de agent frigorific...e clar ca ai scapari!
                                Daca totusi lipsa de agent nu e prea mare...adica in timpul functionarii frigul ajunge cat de cat la combine si in partea superioara..potzi reincarca cu freon avand garantia ca va mai tzine 1-2 ani!Daca pierderea e mai mare...adica nu mai are suficient agent pt ajunge si in partea superioara..atunci nu ramane decat de cautat scaparea (daca exista in zona vizibila..)!Daca nu e depistata...nu are nici un rost reincarcarea cu agent frigorific pt ca 1) Nu va tzine mult si va determina functionarea anormala...respectiv termostarea nu va mai actiona si compresorul va functiona continuu ducand la uzura mecanica!
                                2)Va nemultzumi clientul care va pierde bani si alimente!
                                Ultima editare de jucarel; 16.iun.2012, 19:30.

                                Comentariu

                                Procesare...