Reparatii frigidere si congelatoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jucarel
    Membru
    • 15.iun.2012
    • 136

    #91
    Răspuns la: Reparatii frigidere

    se spune ca meseria nu se invatza...se fura!!Dar daca nu ai de unde sa o furi?...De asta sa inventat internetu ca oamenii sa poata face schimb de informatzii!! Si eu cred ca a ajuta un pic pe cineva ...ar trebui sa se intample mai des!!Distractzie placuta @ succes!!

    Comentariu

    • Pastelu
      Membru
      • 03.mai.2012
      • 238

      #92
      Răspuns la: Reparatii frigidere

      Buna inca o intrebare daca nu te superi ai folosit vreo data asa ceva de aici http://www.rosoos.ro/,sau alte solutii,Multumesc

      Comentariu

      • Pastelu
        Membru
        • 03.mai.2012
        • 238

        #93
        Răspuns la: Reparatii frigidere

        Poate sa-mi spuna cineva unde gasesc cleste din acest videoclip http://www.youtube.com/watch?v=KQbSU...eature=related ,am cautat pe net dar nu am gasit.

        Comentariu

        • nick_style
          Incepator
          • 07.iul.2012
          • 5

          #94
          Răspuns la: Reparatii frigidere

          Buna,am si eu o combina frigorifica Artic.
          Din cate am citit parca sunt facute sa tina cat au garantie apoi se strica acel vaporizator de la frigider.
          Asa am patit si eu din pacate,m-a lasat de vreo doua zile,raceste doar congelatorul.
          Bani nu prea as avea sa cumpar altul acum,as putea merge pe montarea altui vaporizator daca gasesc pe cineva care se ocupa cu asa ceva?
          Din ce am mai auzit eu nu a montat nimeni in locul celui din fabrica ci in interior .

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #95
            Răspuns la: Reparatii frigidere

            Din ce an ai frigiderul sau cand e fabricat? Esti sigur ca de la vaporizator este problema?
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • nick_style
              Incepator
              • 07.iul.2012
              • 5

              #96
              Răspuns la: Reparatii frigidere

              E din 2008.Am ajuns la concluzia ca e vaporizatorul pt.ca am tot citit pe aici ca asta e cauza la acest defect care-l prezinta.Sus nu raceste de loc iar congelatorul merge perfect.

              Comentariu

              • spik1
                Living Legend
                • 20.apr.2012
                • 2271

                #97
                Răspuns la: Reparatii frigidere

                Postat în original de nick_style
                Buna,am si eu o combina frigorifica Artic.
                Din cate am citit parca sunt facute sa tina cat au garantie apoi se strica acel vaporizator de la frigider.
                Asa am patit si eu din pacate,m-a lasat de vreo doua zile,raceste doar congelatorul.
                Bani nu prea as avea sa cumpar altul acum,as putea merge pe montarea altui vaporizator daca gasesc pe cineva care se ocupa cu asa ceva?
                Din ce am mai auzit eu nu a montat nimeni in locul celui din fabrica ci in interior .
                Salut ! Asa am patit si eu acum 2 ani cu Arctic-ul meu si am facut o cerere de mi-au schimbat carcasa. Am platit doar manopera pt. mutarea de pe vechea carcasaa motoarelor, usilor, etc. Oricum nu mai raceste la fel de cand s-a umblat la el. Si ai grija ca pana sa-mi schimbe carcasa mai intai am platit scimbarea filtrului si a agentului 100 de ron+20 ron spaga pentru a face traba buna. Patru luni mai tarziu s-a constatat ca, intradevar, era fisura in carcasa, asa cum banuiam de la inceput . Am facut putin scandal si drept rasplata cica mi-au schimbat motorul de la frigider fara bani. Dupa un an s-a dus dracu motorul de la congelator! Alti bani , alta distractie ! Asa ca : bafta si multa .....toleranta , sa nu-i stresati !

                Comentariu

                • jucarel
                  Membru
                  • 15.iun.2012
                  • 136

                  #98
                  Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                  Postat în original de nick_style
                  E din 2008.Am ajuns la concluzia ca e vaporizatorul pt.ca am tot citit pe aici ca asta e cauza la acest defect care-l prezinta.Sus nu raceste de loc iar congelatorul merge perfect.
                  E posil la dv sa fie vorba de un por fin...daca congelatorul functioneaza..adica il testati asa..( umeziti un deget in gura si atingetzi fiecare placa (raft)!Daca se lipeste instantaneu atunci pierderea de agent frigorific nu e asa de mare...deci zic ca ar fi necesar un schimb de filtru si reincarcare!)Daca nu se lipeste degetul..si e prezenta doar zapada..atunci pierderea e destul de importanta!O instalatzie completa din cupru(vaporizator) ar fi ideal pt o lunga functionare!La mine ajunge in jur de 350 roni..nu stiu daca in zona dv sunt meseriasi care(se complica)fac asta!Dap succes!..si un dram de noroc..

                  Comentariu

                  • Pastelu
                    Membru
                    • 03.mai.2012
                    • 238

                    #99
                    Răspuns la: Reparatii frigidere

                    Buna poti sa-mi spui cum faci imbbinarea intre vaporizator si restul instalatiei ? ,cu hollender sau lokring ?as incerca si eu dar nu stiu cu ce sa incep.

                    Comentariu

                    • nick_style
                      Incepator
                      • 07.iul.2012
                      • 5

                      Răspuns la: Reparatii frigidere

                      Spik1 banuiesc ca la tine mai era in garantie de ai platit doar manopera.
                      Daca plateai si carcasa sigur nu o mai schimbai
                      Jucarel din pacate dupa o zi nici congelatorul nu a mai racit deloc.
                      Azi au venit baietii si l-au luat,au zis ca tevile or sa fie de cupru,treba se face prin spate si ca nu o sa se cunoasca nimic.Maine pe la aceasta ora il am inapoi.Baiatul mi=a fost recomandat de cineva in care am incredere sa zic si a zis ca face treaba foarte buna.
                      Ca pret tot 350 lei mi-a cerut si nu am comentat nimic

                      Comentariu

                      • jucarel
                        Membru
                        • 15.iun.2012
                        • 136

                        Răspuns la: Reparatii frigidere

                        Postat în original de Pastelu
                        Buna poti sa-mi spui cum faci imbbinarea intre vaporizator si restul instalatiei ? ,cu hollender sau lokring ?as incerca si eu dar nu stiu cu ce sa incep.
                        lokring sigur!Daca totusi inca nu dispui de un cleste..cauta un adeziv care rezista la -20.Foloseste o tzeava de interior si cupleaza in instalatie capetele!Asigurate sa nu ai pierderi!tEAVA DE LEGATURA SA FIE NEAPARAT TOT DIN ALUMINIU!Mai exista posibilitatea de a folosi o tzeava manshon si sa folosesti bare de aluminiu pt lipire la cald(autogenul)!Daca nu ai dexteritate la lipire asigurate ca ai tzeava suficienta de rezerva ca sa mai poti relua lipirea!Eu folosesc des brazarea(lipirea la cald)cu rezultate f bune!Cauta electrod de aluminiu...sunt un pic scumpi...au pasta in interior si eu ai gasesc suficient de eficientzi! succes!

                        Comentariu

                        • jucarel
                          Membru
                          • 15.iun.2012
                          • 136

                          Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                          asta e..inseamna ca pierderea era serioasa!Daca sunt interesati de rezultat vor face treaba buna!...daca sunt doar carpaci...nu va mai merge niciodata ca nou!In fine...itzi doresc noroc..(un pic nu strica niciodata)

                          Comentariu

                          • nick_style
                            Incepator
                            • 07.iul.2012
                            • 5

                            Răspuns la: Reparatii frigidere

                            Daca sunt carpaci vor avea de pierdut iar daca fac treaba buna doar de castigat.Asa e in orice meserie pt. ca practic clientii iti vin la recomandarea altor clienti multumiti de rezultate.Mi-a spus ca o sa raceasca chiar mai bine ca inainte ,eu oricum eram super multumit de cum racea,pacat ca s-a stricat.

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2271

                              Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                              Postat în original de nick_style
                              Spik1 banuiesc ca la tine mai era in garantie de ai platit doar manopera.
                              Daca plateai si carcasa sigur nu o mai schimbai
                              Jucarel din pacate dupa o zi nici congelatorul nu a mai racit deloc.
                              Azi au venit baietii si l-au luat,au zis ca tevile or sa fie de cupru,treba se face prin spate si ca nu o sa se cunoasca nimic.Maine pe la aceasta ora il am inapoi.Baiatul mi=a fost recomandat de cineva in care am incredere sa zic si a zis ca face treaba foarte buna.
                              Ca pret tot 350 lei mi-a cerut si nu am comentat nimic
                              Salut ! Nu mai era in garantie de o luna insa mi-au spus ca daca fac o cerere la Gaiesti obtin o "carcasa" fara nici un cost. Probabil se asteptau la asemanea defecte, dracu stie ! Oricum, inainte faceau produse mult mai fiabile ! Toate fac parte dintr-o strategie bine definita , in toate domeniile. Noi suntem doar......pioni !

                              Comentariu

                              • kelloo
                                Incepator
                                • 13.mai.2012
                                • 45

                                Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                                sall tuturor .am si eu mare nevoie de un sfat de la cei care se pricep in ale frigiderelor.am o combina frigorifica
                                Beko BKEX 386+ Frigider ,de vreo 4 ani ....in ultimul timp se intimpla urmatorul fenomen:afiseaza temperatura la congelator de -6 pina la +3 grade,in timp ce el este setat la -18 grade,iar la frigider e setat pe 8 grade si el sta pe 9 grade .ce ma sfatuiti sa fac sau la ce costuri ma pot astepta (motor defect sau ce poate fi )
                                multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre!
                                Daca nu ai scule, mai bine nu te apuca de treaba.

                                Comentariu

                                Procesare...