Reparatii frigidere si congelatoare

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    Răspuns la: Reparatii frigidere

    @Valisli ai o poza cu termostatul cu pricina?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Valisli
      Incepator
      • 16.iun.2014
      • 2

      Răspuns la: Reparatii frigidere

      Salut, este vorba de oricare, K59, K54 etc, sunt situatii cand aparatul raceste dar un pic de lipsa de freon face sa nu se opreasca , este mai ieftin sa dai o rotatie la un surub decat sa pun valva, filtru ,freon sudura, gaze sudura, sarma sudura, etc.
      Nu vreau sa jecmanesc clientii, daca practic preturi mici, se duce vestea si apar alti clienti.
      Multumesc

      Comentariu

      • sceptic schizo
        Incepator
        • 20.iun.2014
        • 1

        Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

        Postat în original de Pastelu
        Ai raspunsul pe PM.
        De ce pe PM ?
        Sunt si alte prsoane care doresc sa afle raspunsul

        Comentariu

        • Pastelu
          Membru
          • 03.mai.2012
          • 238

          Răspuns la: Reparatii frigidere

          Postat în original de Valisli
          Salut, este vorba de oricare, K59, K54 etc,
          sunt situatii cand aparatul raceste dar un pic de lipsa de freon face sa nu se opreasca ,
          este mai ieftin sa dai o rotatie la un surub decat sa pun valva, filtru ,freon sudura, gaze sudura, sarma sudura, etc.
          Nu vreau sa jecmanesc clientii, daca practic preturi mici, se duce vestea si apar alti clienti.
          Multumesc

          filtru ,freon sudura, gaze sudura, sarma sudura, etc.
          Nu stiu cite frigidere vrei sa repari ,dar lipsa de freon te intrebi pe unde a disparut?. Crezi ca daca este lipsa atunci cum mai raceste la asteptarile clientului. In situatia de fata scuza-ma dar timpenie mai mare nu am auzit ca pina acum ,oare nu freonul ,compresorul si apoi un vaporizator intact (toata instalatia) pina la urma face ca acel frig sa existe in frigider ?
          TERMOSTATUL numai comanda, dar fara freon cum sa mai ajunga la temperatura de decuplare.
          O data ce a pierdut freonul o sa mai piarda pina ramine FARA si atunci clientul te va chema sa reglezi termostatul cu 20 lei..........pina se va lamuri cu tine si la fel si tu cu frigotehnia.
          De ce crezi ca pe fiecare frigider are notat cantitatea de freon. Fiecare instalatie e proiectata pentru o anumita cantitate dupa ce a pierdut freon frig de calitate nu o sa mai fie, si fara interventie sa vezi pe unde a pierdut va fi munca zadarnica si clienti pierduti .
          Imi pare rau dar ce vrei sa faci tu este JECMANEALA

          Comentariu

          • Pastelu
            Membru
            • 03.mai.2012
            • 238

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

            Postat în original de sceptic schizo
            De ce pe PM ?
            Sunt si alte prsoane care doresc sa afle raspunsul
            Mai sunt unii care incearca sa faca ca Valisli de aia mai dau PM.

            Comentariu

            • vemy
              Incepator
              • 08.mai.2014
              • 3

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

              Salut! Frigiderul nu mai racea si a venit un nene si a bagat freon, a mers o perioada (fara oprire) pe urma iar nu mai racea. Altcineva a zis ca trebuie taiat frigiderul in spate si inlocuit sau adaugat un motoras, ceva de genu.. Intrebarea mea este daca va fi consum mare de curent la frigider dupa aceasta inlocuire? Multumesc anticipat!

              Comentariu

              • Pastelu
                Membru
                • 03.mai.2012
                • 238

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                Postat în original de vemy
                Salut! Frigiderul nu mai racea si a venit un nene si a bagat freon, a mers o perioada (fara oprire) pe urma iar nu mai racea. Altcineva a zis ca trebuie taiat frigiderul in spate si inlocuit sau adaugat un motoras, ceva de genu.. Intrebarea mea este daca va fi consum mare de curent la frigider dupa aceasta inlocuire? Multumesc anticipat!

                De multe stau si ma gindesc "suntem o natie anapoda sau gindim la fel" suntem flexibili cum vor altii ,dar gindim cum vrem noi .Vrei un frigider functionabil sau vrei amagiri gen CLASA....A+++++?

                Comentariu

                • vemy
                  Incepator
                  • 08.mai.2014
                  • 3

                  Răspuns la: Reparatii frigidere

                  Pastelu, multumesc pentru intentia de a ma ma ajuta, cum ai incercat tu acolo dar nu ai reusit sa ma ajuti cu nimic.. Intrebarea mea era daca va consuma cu mult mai mult, cat 4-5 frigidere, fiindca am auzit ca va consuma mult dupa aceasta modificare. Se merita reparat sau ar fi mai indicat sa cumpar altul ? Rog sa raspunda cineva care are habar si sa nu raspunda doar pentru a se afla in seama, multumesc anticipat!

                  Comentariu

                  • PowerMC
                    Administrator
                    • 02.mai.2007
                    • 2210

                    Răspuns la: Reparatii frigidere

                    Zilele trecute am avut o problema cu frigiderul. A inceput sa functioneze fara oprire, foarte incins iar sub motor o mica pata de ulei.
                    Ce sa fie, ce sa fie? Una din tevile ce plecau din motor, fiind din aluminiu, avea un por. L-am lasat inca 25 ore si a fucntionat din ce in ce mai greu, primul a cazut congelatorul care s-a dezghetat. Peste inca 12 ore a intrat in avarie, temepratura prea mare congelator. Dupa un timp scurt s-a dus de tot. L-am oprit si am sunat mesterul. O proba cu spuma de sapun ne-a aratat porul.
                    S-a dus in atelier, s-a schimbat o zona din teava respectiva, s-a montat o supara pe o alta teava, s-a probat circuitul, s-a umplut cu freon specific plus ulei si acum functioneaza ca la inceput.
                    Concluzia, un mester care stie ce face va spune daca se merita sau nu. Toata reparatia a costat 250 lei dar dus la atelierul respectivului.
                    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                    Community Manager MC

                    Comentariu

                    • Pastelu
                      Membru
                      • 03.mai.2012
                      • 238

                      Răspuns la: Reparatii frigidere

                      Postat în original de PowerMC
                      Zilele trecute am avut o problema cu frigiderul. A inceput sa functioneze fara oprire, foarte incins iar sub motor o mica pata de ulei.
                      Ce sa fie, ce sa fie? Una din tevile ce plecau din motor, fiind din aluminiu, avea un por. L-am lasat inca 25 ore si a fucntionat din ce in ce mai greu, primul a cazut congelatorul care s-a dezghetat. Peste inca 12 ore a intrat in avarie, temepratura prea mare congelator. Dupa un timp scurt s-a dus de tot. L-am oprit si am sunat mesterul. O proba cu spuma de sapun ne-a aratat porul.
                      S-a dus in atelier, s-a schimbat o zona din teava respectiva, s-a montat o supara pe o alta teava, s-a probat circuitul, s-a umplut cu freon specific plus ulei si acum functioneaza ca la inceput.
                      Concluzia, un mester care stie ce face va spune daca se merita sau nu. Toata reparatia a costat 250 lei dar dus la atelierul respectivului.

                      O afirmatie corecta,PowerMC,. vemy ......Tu chiar crezi in clasa climatica A +++++++ ... un agregat frigorific functioneaza dupa -1 clasa climatica. -2 dupa temperatura mediului exterior. -3 dupa cum este incarcat .......mai pe scurt fiecare cum stie sa foloseasca un frigider .combina ,Nu tot ce scrie e adevarat OARE NU NE SATURAM DE MINCIUNI ?

                      Comentariu

                      • CFO-AMI
                        Incepator
                        • 01.dec.2012
                        • 20

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Reparatii frigidere

                        Postat în original de Pastelu
                        De multe stau si ma gindesc "suntem o natie anapoda sau gindim la fel" suntem flexibili cum vor altii ,dar gindim cum vrem noi .Vrei un frigider functionabil sau vrei amagiri gen CLASA....A+++++?
                        Pacat ca pe acest forum nu e buton de like...
                        De la mine un mare like!!!

                        Comentariu

                        • madi60
                          Incepator
                          • 26.iun.2014
                          • 1

                          Răspuns la: Probleme frigider si combina frigorifica

                          Am si eu o problema cu o combina frigorifica Gorenje cu 2 compresoare : nu pot scapa de un miros greu, neplacut din interiorul frigiderului. Mentionez ca saptamanal il spal cu apa si otet, curat orificiul de pe peretele din spate si tot nu pot obtine un spatiu fara miros. Ce as putea face sau care sa fie motivul ?

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            Răspuns la: Probleme frigider si combina frigorifica

                            Trebuie sa spalati interiorul cu detergent, nu cu apa si otet. Cu frigiderul oprit scoateti toate rafturile, spalati interiorul si ulterior spalati rafturile separat. Stergeti bine cu o carpa umeda interiorul ca de clatit e mai greu, lasati sa se usuce perfect si apoi repuneti in functiune frigiderul. Acordati atentie curateniei jgheabului din spate care colecteaza condensul si il directioneaza catre orificiul de scurgere.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • alexalb
                              Incepator
                              • 09.iul.2014
                              • 2

                              Răspuns la: Reparatii frigidere

                              O cunostinta are un Artic ks32ns+ care de cateva zile nu ii mai functioneaza racitorul . Congelatorul isi face treaba . Mi-a spus ca partea de jos dintre racitor si congelator se incalzaste foarte tare. Ce sfaturi puteti sa i-mi dati?
                              Ultima editare de Consultant electrice; 09.iul.2014, 13:00.

                              Comentariu

                              • Consultant electrice
                                Moderator
                                • 08.nov.2005
                                • 3240

                                Răspuns la: Reparatii frigidere

                                Observ ca este o combina frigorifica. Care parte se incalzeste mai precis? Pe exterior zona care desparte cele doua usi?
                                Curentul nu iarta!

                                Comentariu

                                Procesare...