Ax motor blocat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • jhonyy
    Membru
    • 04.ian.2007
    • 262

    Ax motor blocat

    Am un motor la 220V si axul s-a lipit de stator. Stie cineva o solutie pentru aceasta situatie? Nu l-am folosit de cativa ani si cred ca a ruginit .
    Am vazut in Doraly motoare chinezesti la 220V la preturi foarte mici (250RON-3KW-3000rot/min).A folosit cineva un astfel de motor ? Merita cumparat?
  • da_n
    Banned
    - Exclus de pe forum -
    • 10.mai.2009
    • 1228

    #2
    Răspuns la: Ax motor blocat.

    Postat în original de jhonyy
    Am un motor la 220V si axul s-a lipit de stator. Stie cineva o solutie pentru aceasta situatie? Nu l-am folosit de cativa ani si cred ca a ruginit .
    l-ai desfacut? poate sa blocat vre-un rulment

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Ax motor blocat

      Am intalnit aceasta problema la motoare mici de ventilatoare care au stat in mediu umed. Am demontat, am folosit un spray contra ruginii gen degripant, eventual un smirghel fin si motorul si-a dat drumul. Daca e de la rulmenti se pot schimba si aceia daca merita motorul.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • jhonyy
        Membru
        • 04.ian.2007
        • 262

        #4
        Răspuns la: Ax motor blocat

        Nu sunt rulmentii. Axul este lipit efectiv de stator.

        Comentariu

        • mirceaknap
          Living Legend
          • 05.mar.2011
          • 1417

          #5
          Răspuns la: Ax motor blocat

          Capacele ati reusit sa le desfaceti?

          Comentariu

          • da_n
            Banned
            - Exclus de pe forum -
            • 10.mai.2009
            • 1228

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Ax motor blocat

            Postat în original de jhonyy
            Nu sunt rulmentii. Axul este lipit efectiv de stator.
            incearca cu degripant, daca electric este bun e pacat sa-l arunci

            o fi intrat apa-n el?

            Postat în original de jhonyy
            Am vazut in Doraly motoare chinezesti la 220V la preturi foarte mici (250RON-3KW-3000rot/min).A folosit cineva un astfel de motor ? Merita cumparat?
            in legatura cu motoarele chinezesti, unde lucrez s-a cumparat un echipament care din ratiuni de cost banuiesc a fost dotat cu motoare electrice chinezesti in mare parte, dupa ~2 ani s-au ars 6 din ce stiu eu, altele cu rulmenti gripati
            Ultima editare de da_n; 07.iul.2012, 19:28.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2343

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Ax motor blocat

              Postat în original de jhonyy
              Nu sunt rulmentii. Axul este lipit efectiv de stator.
              Salut ! Scufunda-l 2 zile in apa si apoi incearca sa-l deblochezi cu grija.Dai capacele jos , prinzi axul in menghina si mai ciocanesti , mai rasucesti pana reusesti ! Ai grija la bobine ! Succes !

              Comentariu

              • mirceaknap
                Living Legend
                • 05.mar.2011
                • 1417

                #8
                Răspuns la: Ax motor blocat

                Daca ati dat capacele jos, picurati cateva picaturi de ulei intre rotor si stator in asa fel incit sa patrunda pe toata suprafata.
                Il lasati ceva timp sa se infiltreze, apoi cu un ciocan de cauciuc bateti usor in ax pt asi crea joc, mai puneti cteva picaturi de ulei si repetati operatia.
                Atentie sa nu loviti bobinajul si nici nu puneti ulei in exces.

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2343

                  #9
                  Răspuns la: Ax motor blocat

                  Postat în original de mirceaknap
                  Daca ati dat capacele jos, picurati cateva picaturi de ulei intre rotor si stator in asa fel incit sa patrunda pe toata suprafata.
                  Il lasati ceva timp sa se infiltreze, apoi cu un ciocan de cauciuc bateti usor in ax pt asi crea joc, mai puneti cteva picaturi de ulei si repetati operatia.
                  Atentie sa nu loviti bobinajul si nici nu puneti ulei in exces.
                  Daca este ruginit cum cred eu , nu are succes cu ciocanul de cauciuc. trbuie ceva mai ferm , ciocan de fier si o bucata de aluminiu.

                  Comentariu

                  • todorovicim
                    Membru
                    • 31.dec.2010
                    • 179

                    #10
                    Răspuns la: Ax motor blocat

                    Daca nu merge cu deruginol spray, atunci e foarte bun otetul.Pui putin otet de 9 grade intr-un recipient din ala cu pistol pt.pulverizare(cum sunt alea pt.geamuri),puverizezi pe ambele parti a motorului(ma gandesc ca ai reusit sa dai jos capacele laterale).Dupa cateva ore,cu ajutorul unui ciocan de cauciuc,"bati"usor pe fiecare parte a axului.Sper sa mearga

                    Comentariu

                    • mirceaknap
                      Living Legend
                      • 05.mar.2011
                      • 1417

                      #11
                      Răspuns la: Ax motor blocat

                      Nici eu nu stiu cat este de ruginit.
                      Bine ar fi ca sa nu bata prea tare in el de acea am recomandat ciocan de cauciuc.
                      Dar decat sa bat mai tare in ax si sa il deformez prefer sa caut undeva o presa.

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Răspuns la: Ax motor blocat

                        Cu ciocan de cauciuc nu cred ca misca nimic, trebuie un ciocanel metalic de dimensiuni mici si batut usurel. Depinde si cat de mare este motorul ca daca e pre a mic ciocanul si doar il gadila nu facem nimic.

                        Socurile mici il vor debloca, insa eu as actiona si cu o solutie buna degripanta de genul: http://www.daciashop.ro/chimicale-se...ipant-SonaxPro
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • jhonyy
                          Membru
                          • 04.ian.2007
                          • 262

                          #13
                          Răspuns la: Ax motor blocat

                          Am dat capacele jos si am pus o solutie pentru rugina . Am folosit o presa de rulmenti prinsa cu sarma de motor .Se rup sarmele dar rotorul nu se clinteste. As incerca cu apa dar ma tem ca se strica bobinajul (cartoanele).

                          Comentariu

                          • spik1
                            Living Legend
                            • 20.apr.2012
                            • 2343

                            #14
                            Răspuns la: Ax motor blocat

                            Postat în original de jhonyy
                            Am un motor la 220V si axul s-a lipit de stator. Stie cineva o solutie pentru aceasta situatie? Nu l-am folosit de cativa ani si cred ca a ruginit .
                            Am vazut in Doraly motoare chinezesti la 220V la preturi foarte mici (250RON-3KW-3000rot/min).A folosit cineva un astfel de motor ? Merita cumparat?
                            In Dragonul rosu gasesti si mai ieftin. Nu stiu cat sunt de bune Numai de bine !

                            Comentariu

                            Procesare...