Cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartament !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • dellux
    Incepator
    • 18.sep.2009
    • 22

    #16
    Un sfat despre cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartament !

    Am pus doza de ramificatie pt. crt. slabi la intrarea intrarea in apartament - de unde am plecat cu cate un traseu de "cablu TV" in cele 2 camere si bucatarie ( deci un spliter cu 1 intrare si 3 iesiri), iar pentru internet, am plecat cu cate un traseu pentru cele 2 camere (deci in fiecare camera o sa fie si cate o priza de internet).
    Daca la distribuirea semnalului TV este simplu ( varianta cu spliterul), insa pt. circuitele de net am rugamintea de a ma ajuta cu niste sfaturi despre modul cum sa distribui aceste circuite de net in cele 2 camere!

    P.S.- este in regula sa folosesc doua prize de net (una simpla pt. intrare semnal router si una dubla pt cele 2 plecari spre prize net din camere), adica nu am pierderi de semnal ?

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #17
      Răspuns la: Un sfat despre cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartamen

      Se pot folosi prize cum ati spus, se poate merge si pe solutia wireless mai simpla insa cu diverse neajunsuri vis a vis de ecranare si viteza uneori. Atata timp cat conexiunile se fac corect si se respecta culorile, iar prizele sunt de calitate nu sunt pierderi sesizabile. Valabil si pentru cablurile si splitterul tv afirmatiile.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • dellux
        Incepator
        • 18.sep.2009
        • 22

        #18
        Răspuns la: Un sfat despre cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartamen

        Va multumesc f. mult pentru acest sfat util !
        Sper sa ma mai ajutati daca mai am nevoie de ceva indicatii.
        P.S.- Acest forum este f. f. util !!!

        Comentariu

        • RaduCA
          Living Legend
          • 09.oct.2005
          • 6451

          #19
          Răspuns la: Un sfat despre cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartamen

          Zău că nu mai înţeleg! De ce este nevoie de mai multe topice pe acelaşi subiect? Nu se pot uni ("merge") cele existente deja?
          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #20
            Răspuns la: Un sfat despre cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartamen

            Fiecare vrea un raspuns rapid la problema proprie si decat sa foloseasca functia "Cautare" si sa studieze ce s-a mai scris deschide un nou topic. Am unit cele doua topicuri!

            @delux - pe viitor cauta discutia inceputa anterior si nu mai deschide noi topicuri! Nu strica nici lecturarea regulamentului forumului!
            Ultima editare de Consultant electrice; 11.iul.2012, 12:27.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • dellux
              Incepator
              • 18.sep.2009
              • 22

              #21
              Răspuns la: Un sfat despre cum sa realizez o instalatie de curenti slabi la apartamen

              Aveti dreptate, pe viitor am sa tin cont de regulamentul forumului, pe care recunosc ca nu prea l-am citit, dar aveam nevoie de o confirmare urgenta la problema mea pentru a inainta cu lucrarea.
              Va multumesc pt. toate sfaturile utile din acest forum!

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2239

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Un sfat despre cum sa realizez o instalatie de curenti slabi

                Postat în original de RaduCA
                Zău că nu mai înţeleg! De ce este nevoie de mai multe topice pe acelaşi subiect? Nu se pot uni ("merge") cele existente deja?
                Opreatiune de unificare a mesajelor care au aceeasi tema si nu pot fi lasate separat, este una de durata dar va asigur ca este in permanenta desfasurare.
                Pe viitor, va rog ca atunci cand sesizati ca exista mesaje ce pot fi unite sa adaugati in mesajul dvs. un link catre unul sau mai multe mesaje ce fac obiectul discutiei. In acest fel putem identifica mai usor subiectele ce merita unite. Multumesc pentru sprijin.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                Procesare...