Intrebare simpla si relativ urgenta !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #16
    Poti sa folosesti linistit pat cablul. Important este ca firele sa fie izolate bine, sa nu fie lovite de obiecte care ar putea duce la multe "coafari ale parului" si sa fie ferite de apa.

    In privinta suportului de OSB este in regula.


    Ramane sa iti fie confirmata alegerea corecta a conductorilor.

    Bafta la executie.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • briobit
      Membru
      • 01.iun.2006
      • 208

      #17
      va multumesc si va doresc multa sanatate ...am realizat lucrarea merge perfect a mers din prima la capitolul conexiuni din motive de siguranta am realizat dezizolari pe pdistante de 10 cm dupa care am cositorit tot ce era innaditura dupa care izolate cu banda din belsug conductorul este de 0,75 am montat in total 10 neoane fiecare de 20W sunt grupate cate 3 pe un circuit si 1 e singur am mai montat si 5 prize cate 2 pe circuit si una singura am evitata sa folosesc doze de legaturi si am adus direct cablurile in tablou (metalic)....
      as avea alta intrebare la un aer conditionat e vreo schema anume de legat?
      trebuie cu diferential cu ceva sau instalatie de forta clasica ? (sigurante si cablu bine dimensionat in functie de putere?
      Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13008

        #18
        Cu placere colegu.

        Ma bucur ca ai reusit sa faci lucrarea, pareai disperat la inceput.

        In privinta AC nu stiu sa-ti raspund 100% garantat (nu le stim pe toate, de) dar totusi ar trebui ca alimentarea sa fie separata, pe un circuit adecvat consumatorului (functie de puterea lui), si cred ca nu este nevoie de diferentiala.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • briobit
          Membru
          • 01.iun.2006
          • 208

          #19
          imi cer scuze daca nu postez bine dar am o intrebare: ce acte sunt necesare sau ce trebuie sa fac ca sa pot executa instalatii electrice ca firma?
          Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

          Comentariu

          • bigjoe
            Membru Marcant
            • 19.mai.2006
            • 481

            #20
            DA

            Trebuie sa ai o diploma ori de Inginer Electrotehnica ori Electrician.

            Asta prima apoi trebuie sa iti inregistrezi SRL-ul pe domeniul corect.
            La orice administratie iti da lista cu codurile.

            Eu te-as sfatui sa iei si pe contructii domeniul pentru ca de multe ori electricienii (dupa cum bine stii) fac si ceva contructii..taie cu flex-ul in pereti ingroapa cutii...asa ca sa fii acoperit.

            In rest..adica restul de acte sunt tipice unui srl.

            Poti si ca PFA (persoana fizica autorizata) dar SINCER nu stiu daca pe Electrice merge dar ar trebui...insa atunci trebuie sa iti calculezi ca faci cel putin 500 de euro pe luna pentru ca acolo IMpozitul este FIX spre deosebire la SRL...Avantajul la PFA este ca daca sa zicem faci un venit de 2000 sau 4000 de euro pe luna tot un impozit fix ai.

            Pe cand la SRL ai un PROCENt fix deci cu cat faci mai mult platesti mai mult.

            PFA insa are un impozit calculat la un venit minim de 800Euro pe luna deci MERITA NUMAI daca faci mai mult.

            Succes!
            PS Deci importanta este diploma de la o scoala de electricieni sau Inginer Diploma iti da dreptul de profesare.
            ai grija ..

            Comentariu

            • briobit
              Membru
              • 01.iun.2006
              • 208

              #21
              am terminat liceul ca electrician am facut o postliceeala ca electronist echipamente d telecomunicatii si o facultate de electronica si de vre`o 6 luni sunt electrician autorizat clasa 1 B (adica am voie sa execut sa repar si sa intretin instalatii a caror tensiune de lucru nu depaseste 1000 de volti si o putere maxima instalata de 10.000 W, intentionez sa sustin examen si pentru clasa 1 A care este de proiectare instalatii cu parametrii de mai sus, intrebarea era cine imi da autorizatia sau dreptul de executie.
              Trebuie sa ma duc cu actele firmei la electrica sau prin ce diplome am acum nu ma mai intreaba nimeni de sanatate(vreau sa fac totul legal ca nu vreau sa infund puscaria de tanar sau sa am oameni nevinovati pe constiinta),
              va multumesc inca o data
              Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

              Comentariu

              Procesare...