Cablu protejat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ambra0
    Membru
    • 18.mar.2007
    • 297

    Cablu protejat

    Buna ziua,
    Am de alimentat un hidrofor. Comanda o primesc de la o centrala de comanda a aspersoarelor. Comanda e data de centrala la 24V. Am un releu cu bobina la 24V care inchide circuitul de alimentare al hidroforului care e 220V maxim 4A. Suporta 16A. Tensiunea suportata de releu 16A/220V Am de tras un cablu electric bifilar maxim 2x1,5 dar trebuie sa-l pozez prin pamant (prin stratul de flori) Ce cablu sa folosesc pentru a rezista in pamant? Mentionez ca nu exista pericolul sa fie deteriorat mecanic. Ce tip de izolatie sa aiba?
    Multumesc.
    Fișiere Atașate
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Răspuns la: Cablu protejat

    Myym 2x1.5 sau myym 3x1,5 daca il bagati intr-o teava de apa de diametru apropiat diametrului exterior al cablului.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Cablu protejat

      Eu l-as trage printr-un copex flexibil si as avea grija la capat sa nu fie tubul expus cu gura in sus pentru a patrunde apa in el. In cazul copexului folositi unul ceva mai larg fata de cablu ca sa fie usor de introdus cel din urma.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • raducu_ilie
        Living Legend
        • 10.apr.2008
        • 1043

        #4
        Răspuns la: Cablu protejat

        Am sugerat conducta din aceia de plastic pentru apa ptr ca spre desosebire de copex este mai rezistenta si in acelasi timp, poate fi si bagat mai usor cablul in ea ( in conducta de apa).
        Sanatate maxima si efort minim!

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Cablu protejat

          Da, este buna si aceea solutie insa la copex poate alege direct lungimea dorita si se poate merge elegant pana in cutia de conexiuni fara complicatii.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12202

            #6
            Răspuns la: Cablu protejat

            Din pacate copexul are cea mai mica rezistenta mecanica si termica .
            Teava pehd este cea mai rezistenta / termic si mecanic .
            Optiunea este teava de instalatii electrice sau teava pehd.
            Fișiere Atașate
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • ambra0
              Membru
              • 18.mar.2007
              • 297

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Cablu protejat

              Multumesc pentru sfaturi.
              Cu teava sau copex era o varianta la care m-am gandit si eu, dar am vazut mai demult un cablu cu manta din plastic mai ingrosata decat cele uzuale, si cand am intrebat, mi s-a spus ca poate fi ingropat. Sigur, exista cablul cu manta de otel ( asa am trase alimentarile din gradina la lampi ) dar am zis ca nu merita (scump) si ma gandeam la acel cablu, numai ca nu stiu cum se cheama ca sa pot cauta in magazine.

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1687

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Cablu protejat

                Postat în original de ambra0
                Multumesc pentru sfaturi.
                Cu teava sau copex era o varianta la care m-am gandit si eu, dar am vazut mai demult un cablu cu manta din plastic mai ingrosata decat cele uzuale, si cand am intrebat, mi s-a spus ca poate fi ingropat. Sigur, exista cablul cu manta de otel ( asa am trase alimentarile din gradina la lampi ) dar am zis ca nu merita (scump) si ma gandeam la acel cablu, numai ca nu stiu cum se cheama ca sa pot cauta in magazine.
                Cred ca acel cablu despre care vorbiti poate fi ingropat doar in pereti (inclin sa cred ca e vorba de CYY, dupa descriere). In pamant nu puteti ingropa direct decat cabluri cu armatura metalica. Daca nu exista acea armatura, trebuie obligatoriu introdus in teava, iar in acest caz si mie mi se pare ca nu este cea mai fericita alegere folosirea copexului.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Răspuns la: Cablu protejat

                  Eu zic ca uneori te poti abate de la regula avand simt tehnic si practic stiind ca o faci pentru tine in curtea ta. Un copex de calitate cu un conductor cu manta PVC in el nu va fi penetrat prea usor de o sapaliga sau un plantator de bulbi sa zicem, plus ca in zona respectiva se poate ingropa mai adanc sau se poate lipi de perete. Uitati-va la foto nu cred ca se apuca nimeni sa bage cazmaua sa sape in acel mini spatiu verde.
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • ambra0
                    Membru
                    • 18.mar.2007
                    • 297

                    #10
                    Răspuns la: Cablu protejat

                    Postat în original de Consultant electrice
                    .......nu va fi penetrat prea usor de o sapaliga sau un plantator de bulbi...........
                    In nici un caz nu asta e pericolul. In stratul respectiv am doua furtune din PVC cu duze de udare. Deci nu e problema de penetrare ci de apa. ( nu stiu cum se comporta plasticul respectiv in pamant ud)
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Consultant electrice
                      Moderator
                      • 08.nov.2005
                      • 3240

                      #11
                      Răspuns la: Cablu protejat

                      Tuburile sunt ermetice, atata timp cat il puneti dintr-o bucata si aveti grija sa nu il deteriorati la montaj nu sunt probleme, mai ales ca la randul lor cablurile au o manta exterioara si fiecare conductor are izolatia proprie.
                      Curentul nu iarta!

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6452

                        #12
                        Răspuns la: Cablu protejat

                        Apropó de ermetizare... cît de etanşe sînt izolaţiile făcute cu termocontractibil?
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6452

                          #13
                          Răspuns la: Cablu protejat

                          Up! ...
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Răspuns la: Cablu protejat

                            Depinde de tub si de calitatea lui. Sunt tuburi care pana sa se stranga bine pe conductor se deterioreaza din cauza caldurii si nu ma refer aici la flacara tinuta direct pe tub sau la tuburi prea mari in diametru. Exista tuburi care pentru a realiza o etansare cat mai buna si o protectie contra deplasarii dupa zona "de izolat" sunt prevazute pe partea interioara si cu adeziv care se activeaza odata cu incalzirea.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6452

                              #15
                              Răspuns la: Cablu protejat

                              Mulţumesc.
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              Procesare...