Bec in gratarul de gradina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lucian01
    Membru
    • 26.dec.2011
    • 111

    Bec in gratarul de gradina

    Buna ziua!As vrea sa stiu si eu cum pot face iluminarea intr-un cuptor de Gradina?Ce fel de bec si dulie am nevoie?Va rezista becul la foc?La ce distanta de vatra cuptorului se poate monta?Astept raspuns!Va multumesc!
  • Paulorossi
    Membru
    • 24.aug.2010
    • 272

    #2
    Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

    Nu se poate monta un corp de iluminat inauntrul cuptorului.Izolatiile obisnuite sunt proiectate pt o temperatura de 70 grade,cele mai speciale pot atinge si 200 grade in regim indelungat.Evident in interiorul cuptorului temperatura creste si mai mult,deci nu se poate.Singura solutie este montarea unui corp in exerior care focalizeaza lumina in interiorul cuptorului unde te intereseaza.
    Succes!

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

      Gasiti bec care rezista la circa 300 grC si cablu electric . Depinde ce solutie de montaj gasiti pt a nu depasi aceste temperaturi .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • lucian01
        Membru
        • 26.dec.2011
        • 111

        #4
        Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

        Va multumesc pentru raspuns! Becul de hota este bun? Rezista la temperaturi de circa 300 grade.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

          Am studiat personal aceasta problema in cazul gratarului si am ajuns la concluzia ca este mult mai ok cu o lumina care sa vina in unghi de langa gratar pentru ca, in cazul in care rezolvam problema cu temperaturile becul se murdareste foarte usor de la grasime si efluentii focului incat in scurt timp nu mai lumineaza destul si se arde.

          Nu stiu exact cum este acest cuptor de gradina al dvs. si cum functioneaza insa intr-un cuptorcu gaz sau electric intotdeauna becul se afla in spatele unui dispersor gros de sticla care il protejeaza contra caldurii partial cat si contra unei posibile lovituri.
          Ultima editare de Consultant electrice; 10.sep.2012, 14:52.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Paulorossi
            Membru
            • 24.aug.2010
            • 272

            #6
            Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

            Se poate adopta si solutia unui tub de lumina.In acest caz tubul trebuie sa fie rezistent la caldura iar becul sa fie expus undeva intr-o zona mai putin fierbine.Cablu care rezista la 300 grade in regim de lunga durata nu cred ca o sa gasiti.
            Personal m-am confruntat cu un proiect la care aveam nevoie de cablu rezistent la temperaturi inalte de lunga durata.Cel mai rezsitent am gasit cu izolatie de silicon parca,la cca 200 grade.
            Recomandarea mea ar fi sa incerci sa gasesti o solutie cu un corp exterior care focalizeaza lumina in interior.
            Succes!

            Comentariu

            • lucian01
              Membru
              • 26.dec.2011
              • 111

              #7
              Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

              Va multumesc pentru raspuns!Pana la urma o sa montez un corp exterior care va focaliza lumina in interiorul cuptorului, cel mai probabil un proiector.

              Comentariu

              • gmtiby
                Living Legend
                • 24.oct.2008
                • 1044

                #8
                Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

                Postat în original de lucian01
                Va multumesc pentru raspuns!Pana la urma o sa montez un corp exterior care va focaliza lumina in interiorul cuptorului, cel mai probabil un proiector.
                Si eu ma gandeam la acelasi lucru....

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

                  Postat în original de lucian01
                  Va multumesc pentru raspuns!Pana la urma o sa montez un corp exterior care va focaliza lumina in interiorul cuptorului, cel mai probabil un proiector.
                  La cuptorul de care precizati se poate sa realizati un "hublou"? In situatia in care raspunsul este DA rezolvarea este simpla. Hubloul se realizeaza din sticla rezistenta la temperatura (gen usa de cuptor) iar in exterior se monteaza sursa de lumina.
                  Cred ca ar fi si estetic si eficient . Nu uitati de protectiile electrice ce se impun!

                  Cu stima,
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1044

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

                    Postat în original de Codex
                    La cuptorul de care precizati se poate sa realizati un "hublou"? In situatia in care raspunsul este DA rezolvarea este simpla. Hubloul se realizeaza din sticla rezistenta la temperatura (gen usa de cuptor) iar in exterior se monteaza sursa de lumina.
                    Cred ca ar fi si estetic si eficient

                    Cu stima,
                    Puteti sa atasati o imagine, un exemplu...

                    Va rog ?

                    Multumesc

                    Comentariu

                    • Codex
                      Membru
                      • 12.mai.2006
                      • 253

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

                      Postat în original de gmtiby
                      Puteti sa atasati o imagine, un exemplu...

                      Va rog ?

                      Multumesc
                      In speranta ca imi va fi scuzata calitatea schitei va prezint ideea mea! Precizez ca nu stiu daca este si cea mai corecta. Din punct de vedere termic cuptorul ar putea functiona, iluminatul se poate realiza. Deci cred ca ar merge!

                      Cu stima
                      Fișiere Atașate
                      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                      Electrician autorizat IIA + IIB

                      Comentariu

                      • gmtiby
                        Living Legend
                        • 24.oct.2008
                        • 1044

                        #12
                        Răspuns la: Bec in gratarul de gradina

                        Multumim frumos,
                        Calitatea e foarte buna

                        Comentariu

                        Procesare...