Instalatie electrica aeriana garaj

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Kolf Leading
    Incepator
    • 31.oct.2011
    • 54

    Instalatie electrica aeriana garaj

    Help! Vreau sa trag curent la garaj, 220 V / 10A. Am de parcurs vreo 30 m, traseu aerian, expus la soare (trecere pe plafonul altor cateva garaje dar si fixare pe perete orientat spre sud).
    Stiu din experienta proprie ca plasticele obisnuite nu rezista prea mult expuse la ultraviolete, devin sfaramicioase.

    Ce fel de cordon sau conductor se poate folosi care sa reziste expus la soare / ploaie / zapada?

    M-am interesat de cablul torsadat care se foloseste pentru realizarea bransamentelor aeriene. Ar fi o varianta, dar n-am gasit decat cu sectiune de 2 x 16 mmp, mult prea greoi pentru ce am eu nevoie si, evident, nu era prevazut conductor de impamantare...

    O alta varianta cred ca ar putea fi conductor coaxial, cu armatura, tot pentru bransamente exterioare, dar la care ar trebui sa adaug eu conductor de impamantare...de care, cu ce fel de izolatie?

    Multumesc anticipat pentru orice sfaturi.

    LE: Exista oare tub flexibil ("copex") rezistent la UV prin care as putea trage un cordon standard 3 x 2.5 mmp?
    Ultima editare de Kolf Leading; 09.sep.2012, 21:00.
  • Paulorossi
    Membru
    • 24.aug.2010
    • 271

    #2
    Răspuns la: Instalatie electrica aeriana garaj

    Da,exista tub flexibil rezistent la UV,trebuie doar sa ceri.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12227

      #3
      Răspuns la: Instalatie electrica aeriana garaj

      Chiar daca copexul este rezistent la UV , tot va trebuie un cablu rezistent la temperatura . Cred ca unul siliconic ar fi in regula . Impamintarea nu se poate rezolva local , pt a nu trage trei fire ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Kolf Leading
        Incepator
        • 31.oct.2011
        • 54

        #4
        Re: Instalatie electrica aeriana garaj

        Nu prea am avut noroc cu copex rezistent UV.
        Am intrebat astazi la vreo duzina de magazine, si mici si mari.
        Cam trei sferturi nu au auzit de asa ceva, iar ceilalti au spus ca nu au si nu se incurca sa aduca doar o rola de 50m.
        Vreau sa le dau bani, ei nu vor sa mi-i ia, si apoi se plange lumea ca e criza si nu sunt bani...

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Instalatie electrica aeriana garaj

          Cred ca la un distribuitor care lucreaza si cu persoane fizice sau la un magazin de bricolaj gasiti asa ceva. Posibil ca unele produse sa fie rezistente UV dar sa nu stie vanzatorii, eventual daca puteti in magazinele de bricolaj cititi ce scrie pe etichetele rolelor. Din ce oras sunteti?
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Kolf Leading
            Incepator
            • 31.oct.2011
            • 54

            #6
            Re: Instalatie electrica aeriana garaj

            Timisoara.
            Peste tot pe unde am putut pune mana pe role si etichete, am citit si n-am gasit nimic referitor la rezistenta la UV. Insa toate erau turcisme.

            Comentariu

            • Baboo
              Living Legend
              • 09.iul.2006
              • 1674

              #7
              Răspuns la: Instalatie electrica aeriana garaj

              Aici: http://mesterucasei.com/cum-se-calcu...lor-electrice/ eate un mod de calcul al sectiunii conductorului sau al cablului de allimentare. Pentru a-l feri de U-V(ultraviolete) cablul trebuie protejat in TUB FLEXIBI METALiC. După ştiinţa mea COPEX-ul, care e un tub metalic flexiil si care e izolat la interior cu o hârtie dielectrică, relativ etanş în comparatie cu flexibilul metalic, nu se mai produce. Poate greşesc.
              Tubul flexibil GOFRAZ, este ignifug dar după câteva cicluri îngheţ-dezgeţ se va fărâma la atingere sau la solicitare mecanică.
              Sal'tare!
              Ultima editare de Baboo; 10.sep.2012, 15:34.
              E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

              Sal'tare!

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                Răspuns la: Instalatie electrica aeriana garaj

                Parerea mea e ca va complicati. Solutia simpla si la indemana ar fi tot ce ati mentionat dvs la inceput si anume ACCBYY 1X16/16. Rezista la UV, nu are probleme mecanice daca ramane suspendat, etc.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • Kolf Leading
                  Incepator
                  • 31.oct.2011
                  • 54

                  #9
                  Re: Instalatie electrica aeriana garaj

                  Stiu din experienta ca tubul flexibil plastic obisnuit se va sfarama si cam la fel se intampla si cu izolatia de PVC de pe cordoanele obisnuite.
                  Stiu tot din experienta ca tubul flexibil metalic rugineste.

                  Deci pana la urma cred ca o sa caut cablu coaxial de cupru de 6 mmp, cred ca am gasit de unde se poate comanda on-line si cred ca o sa incerc sa fac o impamantare locala in garaj.

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Răspuns la: Instalatie electrica aeriana garaj

                    Iar eu tot din experienta va spun ca exista conductoare care au izolatia crapata dupa un an si conductoare bune care stau afara in soare si inghet iar dupa 5 ani abia se matuiesc, deci daca gasiti unele din categoria 2 eu zic ca treaba se rezolva. Sunt adeptul lucrurilor facute corect insa uneori ne complicam inutil viata
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • Kolf Leading
                      Incepator
                      • 31.oct.2011
                      • 54

                      #11
                      Re: Răspuns la: Instalatie electrica aeriana garaj

                      Am niste prelungitoare turcesti care au stat pe balcon (inchis cu termopan, dar expus la soare) vreo 2 ani si deja se sfarama izolatia pe ele...

                      Postat în original de Consultant electrice
                      exista conductoare care au izolatia crapata dupa un an si conductoare bune care stau afara in soare si inghet iar dupa 5 ani abia se matuiesc
                      Bine, dar eu cum le recunosc si unde le gasesc pe cele din a doua categorie?
                      Asta e dilema mea...

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 690

                        #12
                        Răspuns la: Re: Răspuns la: Instalatie electrica aeriana garaj

                        Postat în original de Kolf Leading
                        Am niste prelungitoare turcesti care au stat pe balcon (inchis cu termopan, dar expus la soare) vreo 2 ani si deja se sfarama izolatia pe ele... Bine, dar eu cum le recunosc si unde le gasesc pe cele din a doua categorie?
                        Asta e dilema mea...
                        Pune un cyy 3x2,5,iti va rezista foarte bine,trebuie insa sa-l ancorezi bine.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        • Kolf Leading
                          Incepator
                          • 31.oct.2011
                          • 54

                          #13
                          Re: Instalatie electrica aeriana garaj

                          Evrika!

                          La o cautare pe Google, am gasit mai multe surse care spun ca CYY si CYY-F se pot folosi in aer liber sub actiunea directa a soarelui si ca temperaturi merg de la -33 gr. C pe manta pana la + 70 gr. C pe conductor.

                          Multumesc tuturor pentru informatii!

                          Comentariu

                          Procesare...