Becuri economice pentru iluminat exterior

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • soso2009
    Incepator
    • 04.aug.2009
    • 13

    Becuri economice pentru iluminat exterior

    Pe strada unde locuiesc nu este iluminat stradal si vreau sa montez la poarta un stalp cu un corp de iluminat. De la magazin mi-au recomandat doua corpuri de la Gewiss ce folosesc becuri economice de tip Philips Master PL-C cu 2 sau 4 pini (similare cu PHILIPS MASTER PL - C 2P 26 W 830). Intrebarea mea este daca aceste becuri rezista la iluminat prelungit (10 ore pe noapte timp de cateva luni)? Intreb asta pentru ca acum am pe casa niste corpuri temporare ce folosesc becuri economice standard (dulie E27) si tot la 2 saptamani schimb becurile (functioneaza cam 10 ore pe zi) pt ca nu rezista.
    Daca acestea nu rezista, ce imi recomandati?
  • RaspoElectric
    Membru Marcant
    • 17.feb.2009
    • 702

    #2
    Răspuns la: Becuri economice pentru iluminat exterior

    Am folosit PLC de la Philips pe corpuri de 2*36W stradal, merg din 2008 si nu s-a ars nici unul pana acum(sunt in ambajaj de carton alb/albastru)
    Cu respect ... Ovi
    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Răspuns la: Becuri economice pentru iluminat exterior

      Ciudat asta cu inlocuitul la doua saptamani. Sunt becuri in scarile de bloc care functioneaza non stop si nu se ard asa repede. Poate este de vina lampa in care sunt montate ca nu permite racirea adecvata.

      Pe la sate am tot vazut lampi pt. iluminatul stradal fluorescente cu 1 sau 2 tuburi asemanatoare cu cele din imaginea de mai jos
      Fișiere Atașate
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • soso2009
        Incepator
        • 04.aug.2009
        • 13

        #4
        Răspuns la: Becuri economice pentru iluminat exterior

        Corpuri asemanatoare ca forma (ca o pilula mare , sunt cam prin toate magazinele de bricolaj) cu cel din imagine am acum pe casa. Caldura probabil ca este problema pt ca ele sunt inchise aproape ermetic ca sa nu intre apa in ele. Sper ca lampa de la Gewiss sa nu aiba probleme de aerisire.
        Multumesc.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Becuri economice pentru iluminat exterior

          Chiar daca sunt inchise aproape ermetic ar trebui sa poata disipa prin conductie caldura degajata de sursa de lumina. Trebuie sa respectati insa si puterea maxima pentru varianta incandescenta pentru care este gandita lampa. Pe dulia E27 puteti folosi si becuri economice cu forma de bec clasic care degaja mai putina caldura, iar la temperaturile care sunt acum in scadere nu vor mai fi probleme. Becurile se ard mai repede si daca functioneaza la o tensiune de peste 230 V.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          Procesare...