Alegere comutator

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tesla
    Incepator
    • 27.apr.2011
    • 30

    Alegere comutator

    Am 4 borne sa le notam cu AB,CD si faza si nulul de la retea, si vrea cu ajutorul unui comutator sa fie pe o pozitie alimentate bornele AB si pe cealalta pozitie bornele CD ma gandeam sa folosesc un comutator cu came dar nu stiu cate nivele sa aiba, sau daca poate cineva sa-mi recomande cel mai potrivit comutator pt astfel de conexiune,trebuie sa aiba 3 poziti, pozitia 1 oprit, pozitia 2 alimentare borne AB si pozitia 3 alimentare borne CD.
    As dori si o schema a legaturilor daca se poate, multumesc.
    Ultima editare de tesla; 04.ian.2013, 14:24.
  • insolventul
    Membru
    • 26.iul.2012
    • 236

    #2
    Răspuns la: Alegere comutator

    Asa ceva va ajuta?
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2271

      #3
      Răspuns la: Alegere comutator

      Trebuie sa precizati si ce curent trebuie sa suporte comutatorul. Ce consumatori alimenteaza ? La un magazin de specialitate puteti primi ce va trebuie .

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Alegere comutator

        Unde doriti sa amplasati comutatorul si ce ciclu de utilizare are - ocazionala, frecventa? Pentru ce il folositi sau ce curent trebuie sa rupa?

        Daca doriti aparataj de panou se poate folosi un selector de surse(comutatoare CM) impreuna cu un intreruptor, si aveti astfel si o protectie. In poza aveti un comutator care cred ca face ce doriti dvs. Este produs de Schneider si produsul are codul 18074. Este gandit pentru max ~250V si 20A.
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de Consultant electrice; 04.ian.2013, 21:59.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • tesla
          Incepator
          • 27.apr.2011
          • 30

          #5
          Răspuns la: Alegere comutator

          Vreau sa il folosesc la un aparat de sudura.

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Alegere comutator

            Aha... daca il puneti pe secundarul transformatorului de sudura pentru a mari/micsora curentul de sudare , atunci nu va recomand aceasta solutie. Eu am folosit un al doilea cleste (de masa) pentru a muta de la un "pin" la altul, sau o spira groasa de 6mm din nichelina pe care te plimbi cu clestele, gen potentiometru ( grija la cordoane mai lungi de sudura , nichelina se incinge, sau se poate arde infasurarea secundara daca nu este "solida").

            Comentariu

            • tesla
              Incepator
              • 27.apr.2011
              • 30

              #7
              Răspuns la: Alegere comutator

              La alimetarea infasuraii primare il folosesc.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Alegere comutator

                E aparat de sudura artizanal?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • tesla
                  Incepator
                  • 27.apr.2011
                  • 30

                  #9
                  Răspuns la: Alegere comutator

                  Este Homemade

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Răspuns la: Alegere comutator

                    In cazul acesta chiar daca nu va trebui sa "rupa" un curent mare, pentru ca banuiesc ca nu o sa aveti nevoie sa comutati in sarcina, trebuie totusi sa sustina curentul nominal necesar in timpul sudurii. Daca va incadrati in 20 amperi este ok solutia mea de mai sus.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • tesla
                      Incepator
                      • 27.apr.2011
                      • 30

                      #11
                      Răspuns la: Alegere comutator

                      Am sa masor curenti din primar in sarcina si in gol si am sa aleg comutatorul in functie de asta.

                      Comentariu

                      • intransingentul
                        Living Legend
                        • 26.iul.2012
                        • 1008

                        #12
                        Răspuns la: Alegere comutator

                        Postat în original de tesla
                        Am 4 borne sa le notam cu AB,CD si faza si nulul de la retea, si vrea cu ajutorul unui comutator sa fie pe o pozitie alimentate bornele AB si pe cealalta pozitie bornele CD ma gandeam sa folosesc un comutator cu came dar nu stiu cate nivele sa aiba, sau daca poate cineva sa-mi recomande cel mai potrivit comutator pt astfel de conexiune,trebuie sa aiba 3 poziti, pozitia 1 oprit, pozitia 2 alimentare borne AB si pozitia 3 alimentare borne CD.
                        As dori si o schema a legaturilor daca se poate, multumesc.
                        Postat în original de tesla
                        Am sa masor curenti din primar in sarcina si in gol si am sa aleg comutatorul in functie de asta.
                        Postat în original de tesla
                        Vreau sa il folosesc la un aparat de sudura.
                        Postat în original de tesla
                        La alimetarea infasuraii primare il folosesc.
                        Postat în original de tesla
                        Este Homemade
                        Mai domnule Tesla (CH) nu cumva tu faci misto de cineva de pe aici?
                        Fara suparare dar TESLA a fost cineva .
                        Nu cred ca ai luat acest ID fara sa sti cine a fost TESLA.
                        In caz ca nu sti cine a fost citeste: http://en.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla.
                        Sfatul meu este sa renunti la acest ID si sa iti gasesti altul pe masura reputatiei tale.
                        Iti recomand :NUMELE TAU SAU PORECLA.
                        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                        Comentariu

                        • tesla
                          Incepator
                          • 27.apr.2011
                          • 30

                          #13
                          Răspuns la: Alegere comutator

                          Da stiu foarte bine cine a fost si este Nikola Tesla.......Nu mi-am dat aere pe aici ca si cum as fi doctor in domeniul electric,energetic si electrotehnic, ce pot sa spun sa fiti sanatos mai ales parintii dumneavostra pt ca va nascut si pentru ca stiati totul din prima zi de nastere,si eu va recomand sa nu va implicati in acest topic daca nu aveti ceva de spus care sa fie de ajutor,numai faceti offtopic,daca aveti ceva de spus,spune-ti pe privat nu aici sa poluam topicul aiurea,atentie la limbajul folosit, nu ma cunoasteti nu va cunosc dar nu vorbesc cu dumneavostra la "pertu" nu este politicos.
                          Am primit un sfat vreau sa va spun si eu o vorba:

                          "Prostul nu e prost destul pana nu-i si fudul."
                          Ultima editare de tesla; 05.ian.2013, 18:30.

                          Comentariu

                          • intransingentul
                            Living Legend
                            • 26.iul.2012
                            • 1008

                            #14
                            Răspuns la: Alegere comutator

                            Citeste postul 12, si vei vedea ca cea ce am spus eu (scris) are un sambure de adevar. Te pricepi la asa ceva,dar ai vrut sa testezi forumul.

                            Doar trebuia sa intelegi.
                            Din pacate ai facut un pas gresit.
                            Poti recupera.
                            Imi pare rau dar nu pot vorbi la persoana a3a, pt ca ai aceleasi drepturi ca si mine.
                            Iar in privinta proverbului:
                            Ai foarta multa dreptate, dar se adreseaza celui care la scris.
                            Fara suparare, dar daca te simti jignit procedeaza ca ISUS: (intoarce si celelalt obraz si vezi daca mai primesti o palma).
                            Oricum, parerea mea este ca te pricepi.
                            Foloseste priceperea ta ajutand persoanele care au nevoie de sfatul tau.
                            In rest numai de bine.
                            Cu scuzele de rigoare, al tau ( am zis ca nu vorbesc la persoana a treia)

                            INTRANSINGENTUL.
                            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                            Comentariu

                            • tesla
                              Incepator
                              • 27.apr.2011
                              • 30

                              #15
                              Răspuns la: Alegere comutator

                              Am inteles.... trebuie sa fiu si eu deschis la minte ca altfel nu rezolvam nimic.
                              Acest domenui electric este intr-o dezvoltare continua, totul se automatizeaza incercand sa se renunte la om pt a evita accidentele, se stie in acest domeniu gresesti doar odata....,mie imi place si recomand oricui ori cat de sigur esti de un lucru cere si o parere, care este posibil sa te ajute sau nu,din acest motiv am intrat pe acest forum sa cer o parere in plus,am idee si planul despre ceea ce vreau sa realizez dar poate e loc de mai bine trebuie sa fiu sigur de ceea ce fac, inainte de a lucra in acest domeniu care nu iarta.

                              Comentariu

                              Procesare...