Sistem electric antipasari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ivan_turbinca
    Membru marcant
    • 25.feb.2009
    • 494

    Sistem electric antipasari

    Am si eu o intrebare cat se poate de serioasa.Ma intereseaza daca se poate face un acoperis electric,gen "scaun electric",daca tot o sa ma luati la baza.Vreau sa nu se mai aseze nimic de gen cioara porumbel,cucuvea,bufnite si alte zburatoare care fac scandal si galagie.Daca se poate,as fi interesat sa stiu cum.Nu conteaza,12,24,220 V orice sa nu mai aterizeze acolo. Va multumesc!
  • nelu1976
    Incepator
    • 24.aug.2009
    • 18

    #2
    Răspuns la: Curent electric pe acoperis

    acoperis electric sa nu stea cioara pe el nu prea cred ca se poate,va recomand o alarma cu senzor de miscare si cu un sunet fioros.succes

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #3
      Răspuns la: Sistem electric antipasari

      solutii sa nu vina pasari pe acoperis, nu prea exista.

      Comentariu

      • Cezar Miu
        Membru
        • 20.sep.2006
        • 116

        #4
        Răspuns la: Sistem electric antipasari

        Ia-ti un uliu si douazeci de metri de cordelina. Il legi de cosul casei, ca pe Grivei in curte...
        Mai trebuie sa-ti faci o crescatorie de soareci, sa ai ce sa-i dai paznicului...
        Sau de ce nu incerci ca Ivan ??? Ia-ti o traista, si cand le vezi.."Pashol na turbinca"...
        Ce ai cu bietele zburatoare? Daca ar pune si ele problema... "ceva la 220, 380, 440 nu conteaza, numai sa nu-i mai vedem prin padurile noastre.." ???
        Doamne, unde am ajuns ???
        Vreau sa stiu !

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Sistem electric antipasari

          O problema care ma depaseste momentan, insa ma voi interesa
          Am patit si eu sa am langa casa intr-un pom inalt o singura cioara care croncanea fara oprire si ma innebunise. Ma gandeam la pusca A fost din fericire un caz izolat. La dvs. aveti probleme chiar asa des cu aceste pasari?
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • RaspoElectric
            Membru Marcant
            • 17.feb.2009
            • 707

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Sistem electric antipasari

            Cateva cazuri majore !!! Ca sa nu mai luati omul la misto,cu interpretari de ecosistem.
            Acum 5 ani, 2 lacatusi fac amandoi deodata soc epidermic din cauza pufului de la porumbeii din termonectrala.Li s-a inrosit fata la amandoi si s-a umflat pielea expusa la puf.S-au montat kituri ultrasonice antipasari.A functionat "sperietoarea" circa 1 saptamana dupa care porumbeii s-au acomodat cu noul sunet ultrasonic,revenind pe tevile de la cotele superioare ale termocentralei.In fiecare saptamana sunt culese minim 10-15 pasari moarte care nu se stie ce microbi poarta.Acum 2 ani un electrician da cu pensula pe cutia locala de borne la o actionare curatand puful si excrementele porumbeilor,lesina si-l cara colegul in spate la dispensarul de interior.Concluzie soc alergic,anafilactic sau cum so numi.Toamna trecuta alti 5 sau 6 operatori de teren ajung la medic cu diferite forme de alergie.Plus altii de care nu stiu inca.Cazurile sunt si raman nemediatizate.
            Avand in vedere ca e un forum de ajutor nu de bascalie,mai bine gandeste o solutie in loc sa faci baza de om.Sa nu mai zic de momentul cand ai un cuib de ciori la 15-20 m de dormitor,sau se pun cateva zeci de porumbei deodata pe acoperis si isi iau zborul deodata,si tu esti cativa metri mai jos dormind.Mort de somn sa fii si te trezesc.Cautam solutii,nu facem misto.
            Restul e Can-Can.
            Cu respect ... Ovi
            Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

            Comentariu

            • ivan_turbinca
              Membru marcant
              • 25.feb.2009
              • 494

              #7
              Cezar Petrescu se baga in seama aiurea.VAd ca altii au mai avut si ei aceasta problema.Da sunt cateva bucati bune de porumbei,gugustiuci,ciori etc care staupe acoperis,fac galagie si gainat.Asta deoarece vecinii mei au aceste zburatoare"dragute" si le lasa libere.Am gasit cev ape ebay. cum sa il conectez la acoperis?http://www.ebay.co.uk/itm/Electric-F...item337e803a76

              RaspoElectric si Consultant ellectrice sunt mai in tema si ce spun este 100% adevarat. Asta e ca faza cu maidanezii:"da ce va fac ei? sunt niste suflete nevinovate....nu fac decat sa muste,sa cace si sa latre,ce aveti cu ei?"
              Ultima editare de Consultant electrice; 21.ian.2013, 23:34.

              Comentariu

              • RaspoElectric
                Membru Marcant
                • 17.feb.2009
                • 707

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Sistem electric antipasari

                Acest sistem pare a fi gard electric pt un teren din cate vad in detalii.Nu cred ca e pt acoperis.
                Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                Comentariu

                • Consultant electrice
                  Moderator
                  • 08.nov.2005
                  • 3240

                  #9
                  Răspuns la: Sistem electric antipasari

                  Un lucru e cert - pe la aeroporturi se lucreaza cu diverse megafoane cu sunete care ar trebui sa sperie pasarile cat si cu pasari rapitoare "dresate". Eu ma intreb altceva - o vita care se atinge de un gard electric se retrage insa la pasari o fi la fel? Nici sa le omori nu e bine, inafara de alte considerente nu cred ca e o rezolvare sa nu mai ai pasarii vii pe casa si sa ai pasari moarte prin curte
                  Curentul nu iarta!

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    #10
                    Răspuns la: Sistem electric antipasari

                    Vezi AICI cateva solutii propuse.
                    Cu respect ... Ovi
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • GeorgeTrisina
                      Membru marcant
                      • 27.sep.2012
                      • 748

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Sistem electric antipasari

                      Postat în original de RaspoElectric
                      Vezi AICI cateva solutii propuse.
                      Cu respect ... Ovi
                      Interesant link-ul tau.
                      Eu am o problema similara la cosul de fum cu ciorile.
                      Chestia cu electrocutatul n-o vad bine. Cand iese fumul pe cos, s-ar putea sa imi incarce cu fum tepile alea.
                      Daca pun sistem cu ultrasunete, nu stiu daca sunt protejate la intemperii (ploi, zapada, etc)

                      Comentariu

                      • floriang
                        Incepator
                        • 11.sep.2009
                        • 18

                        #12
                        Răspuns la: Sistem electric antipasari

                        Se pare ca si altii se confrunta cu aceeasi problema.
                        O prima solutie este "gardul cu tepi contra pasarilor zburatoare. Prin multe localitati in Europa , in marile orase , gospodarii particulare dar si pentru protectia monumentelor istorice , datorita disconfortului produs de zgomotul insuportabil al sunetelor dar si al excrementelor lasate in urma lor, se utilizeaza se pare cu succes, acest mod de alungare a pasarilor.
                        De regula pasarile se aseaza si salasluiesc pe portiunile stabile sau drepte si mai putin pe planul inclinat al caselor, dar cu multa rabdare utilizand solutia tepuselor veti scapa de multe dintre aceste galagioase specimene.

                        Comentariu

                        • GeorgeTrisina
                          Membru marcant
                          • 27.sep.2012
                          • 748

                          #13
                          Răspuns la: Sistem electric antipasari

                          Postat în original de floriang
                          Se pare ca si altii se confrunta cu aceeasi problema.
                          O prima solutie este "gardul cu tepi contra pasarilor zburatoare. Prin multe localitati in Europa , in marile orase , gospodarii particulare dar si pentru protectia monumentelor istorice , datorita disconfortului produs de zgomotul insuportabil al sunetelor dar si al excrementelor lasate in urma lor, se utilizeaza se pare cu succes, acest mod de alungare a pasarilor.
                          De regula pasarile se aseaza si salasluiesc pe portiunile stabile sau drepte si mai putin pe planul inclinat al caselor, dar cu multa rabdare utilizand solutia tepuselor veti scapa de multe dintre aceste galagioase specimene.
                          Ahaaaa... Deci, as putea sa pun tepi, dar fara tensiune pe ele.
                          In link-ul postat de Ovi erau niste tepi sub tensiune.
                          Ok. Mersi am sa incerc figura asta.

                          Comentariu

                          • floriang
                            Incepator
                            • 11.sep.2009
                            • 18

                            #14
                            Răspuns la: Sistem electric antipasari

                            Eu am vazut multe case, dar pe alte meleaguri, ce aveau montate benzi de tepuse pe mari portiuni, cosul de fum, streasina si chiar sub acoperis unde se puteau ascunde galagioasele si murdarelele. In prima fata am fost mirat apoi m-am obisnuit cu aceasta solutie omniprezenta prin acea zona. Cred ca da randament, altfel nu arunca nimeni banii pe fereastra doar de dragul modernismului.

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Sistem electric antipasari

                              Postat în original de GeorgeTrisina
                              Ahaaaa... Deci, as putea sa pun tepi, dar fara tensiune pe ele.
                              In link-ul postat de Ovi erau niste tepi sub tensiune.
                              Ok. Mersi am sa incerc figura asta.
                              Nu va lasati inselat de stelutele din poza.E doar o simulare a efectului de asezare al pasarii.Nu sunt tepi electrici.Selectati produsul si vedeti detaliile.
                              La prima vedere da impresia ca e electric.
                              Cu putina imaginatie,le pueti adapta si la cosul de fum.
                              Cu repect ... Ovi
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              Procesare...