Sistem electric antipasari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Sistem electric antipasari

    Postat în original de RaspoElectric
    Nu va lasati inselat de stelutele din poza.E doar o simulare a efectului de asezare al pasarii.Nu sunt tepi electrici.Selectati produsul si vedeti detaliile.
    La prima vedere da impresia ca e electric.
    Cu putina imaginatie,le pueti adapta si la cosul de fum.
    Cu repect ... Ovi
    Scuze, dar asa mi-a dat impresia. Acum m-am lamurit.
    Mersi mult dn Ovi.

    Comentariu

    • ivan_turbinca
      Membru marcant
      • 25.feb.2009
      • 494

      #17
      Răspuns la: Sistem electric antipasari

      Sistemele prezentate sunt bune unde ai acces sa le montezi,si unde nu sunt vecini.Am citit destule declaratii pe forumurile din strainatate unde pasarile dupa o luna s-au obisnuit cu zgomotele si sunetele produse.Tepii sunt buni,dar nu pot monta peste tot unde se aseaza,pentru ca ele se aseaza pe orice inseamna linie plana si stabila.Ori acoperisul meu are cam minim 70 de m liniari de linii,plus ca eu nu am cum sa ajung pe acoperis fara sa cad.Acel gard electric este special conceput pentru diverse tipuri de animale.Cea mai mica intensitate de curent este pentru pui,gaini,rate,gaste etc pasari mici.Cred ca ar fi perfect.Voiam doar sa stiu cum il atasez la acoperis.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Sistem electric antipasari

        Pe acest site: " http://www.birdbarrier.com/store/index.asp " sunt prezentate o serie de sisteme de la acei tepi pana la un gel care datorita consistentei, mirosului si gustului le determina pe pasari sa nu se mai aseze in zonele unde este aplicat. O alta abordare interesanta sunt pilulele anticonceptionale pentru porumbei. Nu stiam ca exista asa ceva insa se pare ca prin alte parti lumea ia in serios aceste probleme si gaseste si diverse solutii.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • ggelu
          Membru marcant
          • 28.apr.2009
          • 394

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Sistem electric antipasari

          Postat în original de ivan_turbinca
          Sistemele prezentate sunt bune unde ai acces sa le montezi,si unde nu sunt vecini.Am citit destule declaratii pe forumurile din strainatate unde pasarile dupa o luna s-au obisnuit cu zgomotele si sunetele produse.Tepii sunt buni,dar nu pot monta peste tot unde se aseaza,pentru ca ele se aseaza pe orice inseamna linie plana si stabila.Ori acoperisul meu are cam minim 70 de m liniari de linii,plus ca eu nu am cum sa ajung pe acoperis fara sa cad.Acel gard electric este special conceput pentru diverse tipuri de animale.Cea mai mica intensitate de curent este pentru pui,gaini,rate,gaste etc pasari mici.Cred ca ar fi perfect.Voiam doar sa stiu cum il atasez la acoperis.
          Eu tot nu ma lamuresc cum poti curenta pasarile zburatoare . Ciorile de pe liniile de inalta tensiune se curenteaza ? Ar trebui sa le convinga cineva sa stea cu un picior pe firul cu tensiune si cu celalalt pe acoperisul metalic pus la pamant .

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Sistem electric antipasari

            Postat în original de ggelu
            Eu tot nu ma lamuresc cum poti curenta pasarile zburatoare . Ciorile de pe liniile de inalta tensiune se curenteaza ? Ar trebui sa le convinga cineva sa stea cu un picior pe firul cu tensiune si cu celalalt pe acoperisul metalic pus la pamant .
            Nu era vorba de electrocutat. Asa m-am pacalit si eu. Era vorba de un sistem care sa le impiedice sa se aseze.(tepi)

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #21
              Răspuns la: Sistem electric antipasari

              Un soc electric pentru ca pasarea sa nu se mai aseze (nu electrocutare care inseamna moartea pasarii) se poate face cu un sistem cu plasa pentru suprafete. Aceste plase sa aiba intercalate conductoare de polaritati diferite. Nu am vazut asa ceva, ma gandesc doar cum s-ar putea realiza. Trebuie gandit insa si in cazul in care ploua / ninge cand generatorul de impulsuri electrice ar trebui dezactivat.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              • ggelu
                Membru marcant
                • 28.apr.2009
                • 394

                #22
                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Sistem electric antipasari

                La stalpii de inalta tensiune ( in capatul izolatorilor ) exista chiar niste " dispozitive anti-pasare " care in esenta sunt niste tzepi care impiedica asezarea pasarilor. Mai nou am vazut si unele ca niste discuri .
                Pe acoperis e delicata problema intr-adevar . In cazul in care nu merg jucariile alea cu ultrasunete .

                Comentariu

                Procesare...