Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nelly2009
    Incepator
    • 30.oct.2009
    • 6

    Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

    Buna ziua, as avea si eu o intrebare. Vreau sa cumpar un teren pe care se afla situat un stalp de medie tensiune ( e din acela de lemn). Are cineva idee cat ar costa ingroparea a aproximativ 100m de linie electrica si devierea ei cu 20m la limita proprietatii? ( cu tot cu avize, autorizatii, materiale, manopera).Am tot cautat dar n-am gasit niciun raspuns pertinent.
    Multumesc
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

    Depinde de zona probabil, nu costa la fel peste tot. Din punctul meu de vedere ma ia durerea de cap doar cand ma gandesc la aprobarile necesare. Daca s-a lovit cineva de un caz asemanator poate ne dezvaluie si noua care a fost finalitatea.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      #3
      Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

      Postat în original de Nelly2009
      Buna ziua, as avea si eu o intrebare. Vreau sa cumpar un teren pe care se afla situat un stalp de medie tensiune ( e din acela de lemn). Are cineva idee cat ar costa ingroparea a aproximativ 100m de linie electrica si devierea ei cu 20m la limita proprietatii? ( cu tot cu avize, autorizatii, materiale, manopera).Am tot cautat dar n-am gasit niciun raspuns pertinent.
      Multumesc
      Stalpi din lemn la medie tensiune n-ai sa vezi niciodata. In cel mai rau caz poate sa fie de joasa tensiune sau pentru telecomunicatii.
      Dupa ce-ti cumperi terenul, trebuie sa faci cerere la furnizorul de energie (ENEL, CEZ, Electrica, etc) sau la Romtelecom daca linia respectiva este de telecomunicatii, sa-ti devieze linia deoarece trece prin proprietatea ta. In rest e problema lor dpdv financiar.

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        #4
        Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

        Daca tineti neaparat sa cumparati acel teren (probabil ati obtinut o oferta de pret foarte buna, este o zona care dispune de toate facilitatile sau este situat intr-o zona cu o panorama superba) identificati intai cui apartine acel stalp (ENEL, Electrica, Romtelecom etc.).
        Dupa aceea va duceti la ei si ii rugati sa-si mute stalpul de pe proprietatea dvs. iar daca nu vor aveti mai multe variante:
        - ori le cereti chirie pentru ca stalpul este pe proprietatea dvs.
        - ii dati in judecata sa-si mute stalpul
        - sau il mutati dvs. pe cheltuiala proprie, dupa care ei o sa va multumeasca dar nu o sa va de nici un ban din ce ati cheltuit

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #5
          Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

          Postat în original de fanero
          Daca tineti neaparat sa cumparati acel teren (probabil ati obtinut o oferta de pret foarte buna, este o zona care dispune de toate facilitatile sau este situat intr-o zona cu o panorama superba) identificati intai cui apartine acel stalp (ENEL, Electrica, Romtelecom etc.).
          Dupa aceea va duceti la ei si ii rugati sa-si mute stalpul de pe proprietatea dvs. iar daca nu vor aveti mai multe variante:
          - ori le cereti chirie pentru ca stalpul este pe proprietatea dvs.
          - ii dati in judecata sa-si mute stalpul
          - sau il mutati dvs. pe cheltuiala proprie, dupa care ei o sa va multumeasca dar nu o sa va de nici un ban din ce ati cheltuit
          Pai de ce sa-l mute pe cheltuiala lui?
          Daca se apuca sa faca devieri de linie de capul lui, poate sa intre la belea ca n-are voie.
          Daca proprietarul acelei linii refuza sa devieze linia, poate sa-i dea in judecata si sigur castiga.

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2107

            #6
            Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

            Il muta pe cheltuiala lui cu toate aprobarile necesare

            Comentariu

            • Nelly2009
              Incepator
              • 30.oct.2009
              • 6

              #7
              Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

              Scuze, greseala mea, nu e din lemn, e din beton. Asa e, pretul este foarte bun si ma atrage mult ideea de a-l cumpara. Din ce stiu eu,deocamdata Enel nu-l muta pe cheltuiala lor. Stiam ca exista o directiva europeana care ii obliga ca pana in 2014 sa ingroape liniile electrice dar nu stiu si daca se va pune in aplicare la timp. Nu vreau sa-l mut ilegal, ma interesau costurile legale. Chiar am vorbit cu o firma si n-au putut sa-mi faca o estimare. Nu stiu ce sanse de castig as avea in instanta, citisem in legea energiei ca bucata de teren pe care se afla linia electrica devine de utilitate publica si aceasta e mai importanta decat dreptul la proprietate. Multumesc pentru raspunsuri.
              Ultima editare de Nelly2009; 27.ian.2013, 09:34.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

                Obligatia sa le ingroape pana in 2014?. Este in oras terenul?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • electricman
                  Membru Marcant
                  • 26.iul.2009
                  • 691

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

                  Postat în original de Nelly2009
                  Nu vreau sa-l mut ilegal, ma interesau costurile legale. Chiar am vorbit cu o firma si n-au putut sa-mi faca o estimare..
                  Nu au putut sa faca o estimare deoarece trebuie un studiu de solutie,sinumai dupa aceea se pot estima costurile.
                  Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

                    Postat în original de Nelly2009
                    Scuze, greseala mea, nu e din lemn, e din beton. Asa e, pretul este foarte bun si ma atrage mult ideea de a-l cumpara. Din ce stiu eu,deocamdata Enel nu-l muta pe cheltuiala lor. Stiam ca exista o directiva europeana care ii obliga ca pana in 2014 sa ingroape liniile electrice dar nu stiu si daca se va pune in aplicare la timp. Nu vreau sa-l mut ilegal, ma interesau costurile legale. Chiar am vorbit cu o firma si n-au putut sa-mi faca o estimare. Nu stiu ce sanse de castig as avea in instanta, citisem in legea energiei ca bucata de teren pe care se afla linia electrica devine de utilitate publica si aceasta e mai importanta decat dreptul la proprietate. Multumesc pentru raspunsuri.
                    Ok. Sa zicem ca il ingroapa pana in 2014. Sa fii sigur ca adancimea de ingropare va fi in jurul la 1,20 - 1,50m. Ce te faci daca vrei sa faci o casa acolo si trebuie sa sapi fundatia mai adanca?

                    Comentariu

                    • Nelly2009
                      Incepator
                      • 30.oct.2009
                      • 6

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica medie tensiune

                      am inteles...multumesc oricum.da e in oras terenul. daca se va respecta legea si vor ingropa firele gandeste ca sunt case deja construite asa ca ingroparea se va face pe strada.eu caut un raspuns la intrebarea mea referitoare la costuri.daca nu aveti habar nu ....nimic, lasa...multumesc

                      Comentariu

                      • electricman
                        Membru Marcant
                        • 26.iul.2009
                        • 691

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Costuri ingropare linie electrica med

                        Postat în original de Nelly2009
                        daca nu aveti habar nu ....nimic, lasa...multumesc
                        Vad ca presupui ca noi nu avem habar,hai sa-ti spun eu sigur despre ce tu nu ai habar:
                        -proceduri legale de rezolvare,analiza si studiu de solutie,autorizatie de constructie.
                        -Solutia decisa de proiectant
                        Cand vei avea habar de astea ,vei sti si pretul.
                        Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                        Comentariu

                        Procesare...