Aprindere treptata la o instalatie cu LED

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cata.r
    Incepator
    • 19.nov.2011
    • 8

    Aprindere treptata la o instalatie cu LED

    As vrea un efect de fade in/out la aprindere/stingere.

    Oare merge cu un dimmer care sa stie aprinderea treptata pus inainte de sursa-tranformator a led-urilor?

    Multumesc!
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #2
    Răspuns la: Aprindere treptata la o instalatie cu LED-uri?

    Postat în original de cata.r
    As vrea un efect de fade in/out la aprindere/stingere.

    Oare merge cu un dimmer care sa stie aprinderea treptata pus inainte de sursa-tranformator a led-urilor?

    Multumesc!
    Merge cu conditia ca transformatorul sa fie dimmabil. (are un montaj electronic in transformator care face ca acesta sa fie dimmabil).
    ATENTIE !
    Duce numai 3 becuri LED, iar lungimea cablului dintre transformator si becuri sa nu fie mai mare de 2m. Si te avertizez ca sunt cam scumpe (80euro).
    Am luat eu asa ceva pentru o lucrare.

    Comentariu

    • cata.r
      Incepator
      • 19.nov.2011
      • 8

      #3
      Răspuns la: Aprindere treptata la o instalatie cu LED-uri?

      Ah, atunci cade. Eu am o scafa intreaga cu baghete, cam 60W...

      Comentariu

      • GeorgeTrisina
        Membru marcant
        • 27.sep.2012
        • 748

        #4
        Răspuns la: Aprindere treptata la o instalatie cu LED-uri?

        Postat în original de cata.r
        Ah, atunci cade. Eu am o scafa intreaga cu baghete, cam 60W...
        Stai putin nu dispera!!!
        S-ar putea sa-ti mearga
        Imparti scafele in doua sau in trei parti si le alimentezi separat. Poate duce 3 coloane x 50W fiecare.
        Problema e ca nu stiu cat te tine buzunarul pt transfomatorul ala nesimtit la pret.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Aprindere treptata la o instalatie cu LED

          Eu cred ca un electronist poate gandi o schema mult mai simplu. Eu as intercala un montaj intre sursa de curent si led-uri, dar ar merge numai la aprindere, in sensul ca imediat dupa ce este alimentat montajul va lasa sa treaca de el progresiv curentul pana la intensitatea maxima. In aceasta situatie la stingere e mai greu pentru ca el nu va sti cand sa faca figura si cand se va actiona din intreruptor si se va taia alimentarea.

          Daca acum ai un transformator cu tole (clasic) sau o sursa in comutatie nu ai ce sa pui inainte sa iti iasa efectul. Ori inlocuiesti sursa de curent cu una capabila sa faca treaba asta eventual cu posibilitate de dimare inaintea ei ori incerci sa adaptezi solutia din prima varianta cu mentiunea ca lumina se va aprinde treptat dar se va stinge brusc.

          Un controler interesant care cred ca stie sa faca si treaba asta + multe altele:
          Entdecken Sie unsere große Auswahl an LED-Lampen, -Leuchten, Modulen und LED-Komponenten. LEDs.de: Bei uns ist der Name Programm!

          Sursa dimabila:
          Entdecken Sie unsere große Auswahl an LED-Lampen, -Leuchten, Modulen und LED-Komponenten. LEDs.de: Bei uns ist der Name Programm!


          Sursa totusi trebuie studiata, uneori Philips si Osram merg pe tensiuni atipice strict pentru a utiliza tot produsele lor, deci daca baghetele tale LED sunt 12v trebuie verificat.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • GeorgeTrisina
            Membru marcant
            • 27.sep.2012
            • 748

            #6
            Răspuns la: Aprindere treptata la o instalatie cu LED

            Postat în original de Consultant electrice
            Eu cred ca un electronist poate gandi o schema mult mai simplu. Eu as intercala un montaj intre sursa de curent si led-uri, dar ar merge numai la aprindere, in sensul ca imediat dupa ce este alimentat montajul va lasa sa treaca de el progresiv curentul pana la intensitatea maxima. In aceasta situatie la stingere e mai greu pentru ca el nu va sti cand sa faca figura si cand se va actiona din intreruptor si se va taia alimentarea.

            Daca acum ai un transformator cu tole (clasic) sau o sursa in comutatie nu ai ce sa pui inainte sa iti iasa efectul. Ori inlocuiesti sursa de curent cu una capabila sa faca treaba asta eventual cu posibilitate de dimare inaintea ei ori incerci sa adaptezi solutia din prima varianta cu mentiunea ca lumina se va aprinde treptat dar se va stinge brusc.

            Un controler interesant care cred ca stie sa faca si treaba asta + multe altele:
            Entdecken Sie unsere große Auswahl an LED-Lampen, -Leuchten, Modulen und LED-Komponenten. LEDs.de: Bei uns ist der Name Programm!

            Sursa dimabila:
            Entdecken Sie unsere große Auswahl an LED-Lampen, -Leuchten, Modulen und LED-Komponenten. LEDs.de: Bei uns ist der Name Programm!


            Sursa totusi trebuie studiata, uneori Philips si Osram merg pe tensiuni atipice strict pentru a utiliza tot produsele lor, deci daca baghetele tale LED sunt 12v trebuie verificat.
            Am incercat eu personal o schema pt dimmer pe secundarul trafo, problema e ca dimmeaza in limite foarte inguste. Am gasit trafo respectiv pe www.adelaida.ro si a functionat ireprosabil. Asta a fost inconvenientul pt distanta stricta de 2m si bineinteles pretul. Pana la urma l-am achizitionat ca n-am avut incotro.

            Comentariu

            Procesare...