Consum curent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • psy
    Incepator
    • 11.sep.2012
    • 5

    Consum curent

    Spuneti-mi si mie va rog cam ce consum mediu aveti pe luna pentru curentul electric, apartament 3 camere ?

    Eu constat cu stupoare ca am in jur de 300kV pe luna, in conditiile in care am un frigider A+++, masina de spalat rufe A+, becurile nu stau aprinse, in general pe cele care le aprind sunt cu led sau economice. Am 2 calculatoare care merg mai toata ziua, dar refuz sa cred ca alea consuma ATAT de mult si vreau sa cer si parerea voastra inainte sa cer o inspectie a celor de la ENEL.

    Multumesc.
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1192

    #2
    Răspuns la: Consum curent

    Salut,
    La pc-uri daca sunt mini ATX, ai un consum in jur de 200 W X2 = 400 W pe ora... 400 X 24 X 7 X 4 (saptamani) = 269 KW, mai punem un aspirator... si restul.. TV, astia sunt kilovatii... nu crezi ?

    Comentariu

    • psy
      Incepator
      • 11.sep.2012
      • 5

      #3
      Răspuns la: Consum curent

      Salut,
      Mersi de raspuns.

      Dar calculatoarele nu merg chiar 24/7 iar TV nu am.

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1192

        #4
        Răspuns la: Consum curent

        Postat în original de psy
        Salut,
        Mersi de raspuns.

        Dar calculatoarele nu merg chiar 24/7 iar TV nu am.
        Ok, am inteles... ce ti-am dat eu , este un consum in mare, poti avea chiar si mai mult de 200 W per pc, nu stiu ce configuratie ai, eu lucrez in domeniul IT, dar cam asta paote fi consumul unui pc...atentie FARA monitor...
        Daca ai monitor LCD ~ 40 W consum ( de bucata), iar la pc poate ajunge si la 300 W, depinde de configuratie ( placa video PCI Express, core 2quad, etc... )
        Asa ca, da-mi ce pc-uri ai si cat le utilizezi, cu aproximatie, normal... si putem face impreuna un mic calcul... in mare.

        Cu stima!

        Comentariu

        • psy
          Incepator
          • 11.sep.2012
          • 5

          #5
          Răspuns la: Consum curent

          Mi-ai dat o idee buna. Am gasit pe net un calculator de consum pt pc si sunt, mai mult sau mai putin in zona respectiva. Trist dar adevarat.

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            #6
            Răspuns la: Consum curent

            Foarte trist... stiu ce inseamna
            Uite aici o mica idee.... exista mult mai avansate si altele... dar : http://www.youtube.com/watch?v=Qv300VDiS2U

            Imi spui ce parere ai....

            Comentariu

            • Consultant electrice
              Moderator
              • 08.nov.2005
              • 3240

              #7
              Răspuns la: Consum curent

              De curand am verificat consumul de curent electric la o firma avand sediul intr-un bloc. Apartament de doua camere program de la 11 la 18 de luni pana vineri. Uneori se sta si mai tarziu de ora 18. Consumatori permanenti in timpul programului de lucru: 2 laptopuri, o imprimanta laser, lampa LED 72W max, rama foto; consumatori permanenti: fax, telefon, router wireless, frigider A+ setat la treapta1; consumatori ocazionali: cafetiera, cuptor microunde, copiator, alte lampi, ventilator baie. Consumul lunar nu depaseste 60 kW.

              Calculatoarele desktop in functie de configuratie si de incarcare (ce se face cu ele) pot consuma simtitor mai mult.
              Frigiderul poate fi A+++ dar daca este dat la treapta maxima se simte.
              Curentul nu iarta!

              Comentariu

              Procesare...