Prize cu extractor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristian-eltem
    Incepator
    • 24.feb.2013
    • 2

    Prize cu extractor

    Buna ziua sunt nou pe forum.

    Am cautat pe forum dar nam gasit un subiect asemanator.
    Insa daca exista imi cer scuze pentru postare.

    As vrea sa va prezint PRIZA CU EXTRACTOR.

    Ce este aceasta?
    Poate parea la prima vedere o simpla priza insa aceasta priza rezolva problema
    vechilor prize de a smulge priza priza din perete cand este scos stecherul.
    Acum in anul 2013 probabil ca tot mai multi construiesc pereti din rigips. Motivul
    fiind mai ieftin decat tencuiala si poate fi modelat mai usor. Insa cand ajungem la
    capitolul prize ce facem? Smulgem peretele cu totu? Aceasta problema poate fi
    usor evitata, datorita prizelor cu extractor.

    Prizele sunt produse de catre ELTEM SRL. Cei de la Eltem va pun la dispozitie posibilitatea
    de a va alege o singura culoare sau combinati de culori dintr-o gama variata de culori.

    Prizele au suport ceramic. Atat cele ST cat si cele PT, insa si prelungitoarele sunt pe platforma
    ceramica.

    Pentru mai multe detali va invit sa vizitati pagina producatorului!
    Ultima editare de Consultant electrice; 28.feb.2013, 20:25.
  • uceniculgica
    Membru Marcant
    • 10.ian.2013
    • 572

    #2
    Răspuns la: Prize cu extractor

    am vazut stechere cu asa ceva

    Comentariu

    • GeorgeTrisina
      Membru marcant
      • 27.sep.2012
      • 748

      #3
      Răspuns la: Prize cu extractor

      Postat în original de cristian-eltem
      Buna ziua sunt nou pe forum.

      Am cautat pe forum dar nam gasit un subiect asemanator.
      Insa daca exista imi cer scuze pentru postare.

      As vrea sa va prezint PRIZA CU EXTRACTOR.

      Ce este aceasta?
      Poate parea la prima vedere o simpla priza insa aceasta priza rezolva problema
      vechilor prize de a smulge priza priza din perete cand este scos stecherul.
      Acum in anul 2013 probabil ca tot mai multi construiesc pereti din rigips. Motivul
      fiind mai ieftin decat tencuiala si poate fi modelat mai usor. Insa cand ajungem la
      capitolul prize ce facem? Smulgem peretele cu totu? Aceasta problema poate fi
      usor evitata, datorita prizelor cu extractor.

      Prizele sunt produse de catre ELTEM. Cei de la Eltem va pun la dispozitie posibilitatea
      de a va alege o singura culoare sau combinati de culori dintr-o gama variata de culori.

      Prizele au suport ceramic. Atat cele ST cat si cele PT, insa si prelungitoarele sunt pe platforma
      ceramica.

      Pentru mai multe detali va invit sa vizitati pagina producatorului
      Cat costa asa ceva?
      Eu am prize modulare Gewiss. Cum fac sa adaptez marfa voastra la doze modulare?
      Ultima editare de Consultant electrice; 28.feb.2013, 20:26.

      Comentariu

      • Cherubino
        Living Legend
        • 10.iul.2006
        • 1688

        #4
        Răspuns la: Prize cu extractor

        Am avut placerea sa-l cunosc pe domnul Silviu Ristea, posesorul brevetului de inventie pentru prizele cu extractor (nu-l cunosc personal, ci doar "prin telefon", avand ocazia sa stau de vorba cu domnia-sa de cateva ori).
        Ideea este interesanta (si extrem de simpla in acelasi timp). Din pacate, prizele in sine sunt de o calitate, hai sa-i spunem medie. Am cateva astfel de prize pe care domnul Silviu Ristea mi le-a trimis prin posta cu titlu gratuit pentru a le testa. Doua dintre ele le-am facut cadou la randul meu, tot in scop de testare.
        Mai multe amanunte despre aceste prize si testarea lor puteti citi la adresa de mai jos, unde am scris un articol dedicat, impreuna cu colegul de forum VYS :



        Ar fi bine daca s-ar putea gasi un model de prize mai de calitate pe care sa se poata monta aceste extractoare. Eu am incercat cu o priza Legrand si s-a potrivit perfect.

        @George Trisina :
        Nu se pot monta prizele cu extractor la aparatajul modular.
        LARGO AL FACTOTUM

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Prize cu extractor

          @cristian-eltem Pentru un contract de publicitate cu mine discutati

          Si ca sa revin si la subiect, avem si un filmulet:
          Ultima editare de Consultant electrice; 28.feb.2013, 20:34.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Prize cu extractor

            Postat în original de cristian-eltem
            Buna ziua sunt nou pe forum.

            Am cautat pe forum dar nam gasit un subiect asemanator.
            Insa daca exista imi cer scuze pentru postare.

            As vrea sa va prezint PRIZA CU EXTRACTOR.

            Ce este aceasta?
            Poate parea la prima vedere o simpla priza insa aceasta priza rezolva problema
            vechilor prize de a smulge priza priza din perete cand este scos stecherul.
            Acum in anul 2013 probabil ca tot mai multi construiesc pereti din rigips. Motivul
            fiind mai ieftin decat tencuiala si poate fi modelat mai usor. Insa cand ajungem la
            capitolul prize ce facem? Smulgem peretele cu totu? Aceasta problema poate fi
            usor evitata, datorita prizelor cu extractor.

            Prizele sunt produse de catre ELTEM SRL. Cei de la Eltem va pun la dispozitie posibilitatea
            de a va alege o singura culoare sau combinati de culori dintr-o gama variata de culori.

            Prizele au suport ceramic. Atat cele ST cat si cele PT, insa si prelungitoarele sunt pe platforma
            ceramica.

            Pentru mai multe detali va invit sa vizitati pagina producatorului!
            Buna seara ! Cele mai bune prize erau cele din vremea lui Ceasca ! Nu prea conteaza materialul izolant, cat cel conducator de electricitate. Acelea aveau alama de calitate + arcul acela ce asigura un foarte bun contact electric ! Un bun contact este ferit de incalzire s.a.s.m.d. Multe, in zilele noastre, sunt de proasta calitate iar cele mai bune nu-si justifica pretul ! Cele bune !

            Comentariu

            • Galaxy
              Membru
              • 21.dec.2012
              • 261

              #7
              Re: Prize cu extractor

              Prize cu extractor am vazut de mult, acum cel putin 10 ani. Erau ceva model unguresc, nu mai tin minte numele. Aveau intr-un colt un buton pe care daca-l apasai, actiona o parghie care impingea stecherul.

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 12977

                #8
                Răspuns la: Prize cu extractor

                Da, sunt si prin alte parti dar produsul in cauza este unul romanesc, brevetat.
                Impreuna cu Florin le-am testat efectiv, eu unul am inca montata o priza, adevarat ca doar partea de capac cu extractor.
                Povestea montajului si cateva pareri gasiti in articolul http://www.vysblog.ro/2012/06/26/pri...entru-stecher/

                Una peste alta, eu zic ca sunt in regula dar mai este loc de imbunatatire, design si poate o forta mai mica de apasare.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • spik1
                  Living Legend
                  • 20.apr.2012
                  • 2271

                  #9
                  Răspuns la: Prize cu extractor

                  As vrea sa vad o gospodina cum se chinuie sa apese pe acele clapete, speriindu-se atunci cand ii sare stecherul de la mixer in poale !

                  Comentariu

                  • RaspoElectric
                    Membru Marcant
                    • 17.feb.2009
                    • 707

                    #10
                    Răspuns la: Prize cu extractor

                    Mwuahahaha...

                    Scapa bolul cu crema jos si o cearta barbatu`.Apoi ea il cearta ca de ce i-a montat sperietoare in casa.
                    Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                    Comentariu

                    • electricman
                      Membru Marcant
                      • 26.iul.2009
                      • 691

                      #11
                      Răspuns la: Prize cu extractor

                      Mda,hai sa (re)inventam mersul pe jos,sunt firme care de multi ani produc,comercializeaza asa ceva.Am toata tragerea de inima pt produse romanesti,dar nu pt copii mai slabe decat originalul.
                      Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        #12
                        Răspuns la: Prize cu extractor

                        Un sistem de parghii bun(durabil,sigur) nu se regaseste intr-un aparataj de 8-20 lei.Nu se justifica nici pretul/m de cablu+stecher ca sa fie de calitate.Nu vreau sa par Gica-contra dar am o doza de neicredere vis-a-vis de metalul si plasticul folosit,sa nu mai zic de ceramica.
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Răspuns la: Prize cu extractor

                          Postat în original de GeorgeTrisina
                          Cat costa asa ceva? Eu am prize modulare Gewiss. Cum fac sa adaptez marfa voastra la doze modulare?
                          Se poate utiliza doar "capacul", asa cum am facut si eu insa nu este garantata potrivirea la orice tip de priza. Eu le-am montat pe o priza Legrand cum este prezentat in articolul mentionat mai sus.

                          Postat în original de spik1
                          As vrea sa vad o gospodina cum se chinuie sa apese pe acele clapete, speriindu-se atunci cand ii sare stecherul de la mixer in poale !
                          Nu este obligatoriu sa sara stecherul, depinde de forta si rapiditatea cu care se apasa. Sigur la femei nu o sa sara chiar asa usor, ele sunt mai putin brutale decat ceilalti.
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1688

                            #14
                            Răspuns la: Prize cu extractor

                            Postat în original de RaspoElectric
                            Un sistem de parghii bun(durabil,sigur) nu se regaseste intr-un aparataj de 8-20 lei.Nu se justifica nici pretul/m de cablu+stecher ca sa fie de calitate.Nu vreau sa par Gica-contra dar am o doza de neicredere vis-a-vis de metalul si plasticul folosit,sa nu mai zic de ceramica.
                            Cu respect ... Ovi
                            In privinta ceramicii, da, sunt de acord, dar in ceea ce priveste plasticul, e chiar OK. Dupa cum am scris mai sus (si preluand ideea lui VYS care a aplicat-o inaintea mea), am montat si eu capacul cu extractor pe o priza Legrand. Rezultatul este chiar foarte bun. Extractorul isi face treaba la fiecare deconectare iar aspectul "edilitar-gospodaresc" (sper sa-mi fie iertata gluma) al ansamblului mie chiar imi place.
                            Adevarul este ca extractorul e atat de simplu, incat nu prea are ce sa se defecteze la el.
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              #15
                              Răspuns la: Prize cu extractor

                              Postat în original de spik1
                              As vrea sa vad o gospodina cum se chinuie sa apese pe acele clapete, speriindu-se atunci cand ii sare stecherul de la mixer in poale !
                              La "cestiunea" asta pot sa va dau exemplul fetitei mele (pe care-l puteti citi si daca accesati linkul catre VYS Blog), care a butonat extractorul "la greu" cand am adus prizele acasa, fara sa faca vreun efort deosebit pentru asta. Chiar si acum, cand prinde ocazia, le mai "tacaneste".
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              Procesare...