Aparat sudura din stator masina spalat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dani bota
    Membru
    • 12.sep.2012
    • 287

    Aparat sudura din stator masina spalat

    Am vazut pe mai multe situri ca s-ar putea face un aparat de sudura din statorul de la motorul unei masini de spalat, problema e ca nu gasesc indicatii pas cu pas cum trebuie procedat si in termeni pe care sa ii pot intelege eu .Ma poate ajuta cineva cu indicatii cum sa imi fac unul cu care sa pot suda cu electrozi de 2,5, mie imi trebuie strict pt. suduri mici de prin gospodarie.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Aparat sudura din stator masina spalat

    La ce masina de spalat se refereau? La ce motoare au masinile de spalat acum cred ca va iese de un pistol de lipit
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • FilipT
      Membru Marcant
      • 15.feb.2009
      • 695

      #3
      Răspuns la: Aparat sudura din stator masina spalat

      Eu am auzit ca se fac aparate de sudura din stator de electromotor.

      Comentariu

      • dani bota
        Membru
        • 12.sep.2012
        • 287

        #4
        Re: Aparat sudura din stator masina spalat

        elforum.ro/viewtopic.php?f=41&t=85213 ,aici si nu numai am gasit acuma daca e posibil de facut nu stiu de aia intreb, sau ce varianta mai simpla as avea. De cumparat am pe cineva care aduce diverse electrocasnice si scule second multe chiar de calitate si marci f bune ,le repara si le vinde la preturi super mici si mi-a spus ca imi aduce la 100 ron unul plus ca am multi cunoscuti nu doar eu care iau de la el si ii tin de ani de zile dar daca pot sa imi si fac eu inca unul sunt si mai incantat sau poate mai sunt doritori care nu sunt dispusi sa cumpere sau au diverse componente pe acasa si vreau sa faca ceva util cu ele ,daca tot e DIY o pasiune pt mine si pt multi altii
        Ultima editare de Consultant electrice; 10.apr.2013, 11:00.

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2343

          #5
          Răspuns la: Aparat sudura din stator masina spalat

          Mai simplu de atat nu se poate :http://www.youtube.com/watch?feature...v=riLibwSSo80#! ...
          Numai de bine !

          Comentariu

          • dani bota
            Membru
            • 12.sep.2012
            • 287

            #6
            Re: Răspuns la: Aparat sudura din stator masina spalat

            Asta DIY morbid sau cum sa te sinucizi ca tot o faci singur

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2343

              #7
              Răspuns la: Aparat sudura din stator masina spalat

              Pasiune, pasiune dar stii cat te costa sarma de cupru pt. bobinat primarul si secundarul ? Afla si vei vedea ca este mai ieftin sa-l cumperi cu 100 de lei, daca tot ai aceasta posibilitate.
              Oricum te sfatuiesc sa-l probezi inainte de plati.
              Cele bune !

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6865

                #8
                Răspuns la: Aparat sudura din stator masina spalat

                100-300 lei cu proba merita mai mult decat satisfactia ca l ai facut tu daca e de firma consacrata si pt amperaj decent , poate in sistem DIY ajungi sa platesti mai mult ... Spor !
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • dani bota
                  Membru
                  • 12.sep.2012
                  • 287

                  #9
                  Re: Aparat sudura din stator masina spalat

                  Mai am pe acasa aparatura luata de la el si nu am probleme ,parintii au masina de spalat de la el si merge de vreo 9 ani fara probleme, in privinta pretului e de nerefuzat daca imi aduce un aparat.Chestia e ca eu dispun de vreo7- 8 ore pe zi care bat din picioare ca nu am cu ce sa imi ocup timpul in afara de net si mici treburi de aia incerc sa fac cateceva care sa imi placa si sa treaca timpul, in privinta sarmei mai am pe acasa sarma de diverse grosimi.

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6865

                    #10
                    Răspuns la: Re: Aparat sudura din stator masina spalat

                    hmmm sa va gasesc eu un hobby ? )
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • dani bota
                      Membru
                      • 12.sep.2012
                      • 287

                      #11
                      Re: Aparat sudura din stator masina spalat

                      Nu vi se pare ca am ? doar ca am nevoie de informatie ca sa fac cateceva...ca dupa orele alea am ce face dar nu am timp destul

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #12
                        Răspuns la: Re: Aparat sudura din stator masina spalat

                        Vrei sa faci o treaba serioasa? Documenteaza-te si bobineaza-ti un aparat de sudura serios nu face inventii de care ai auzit si care iti pot pune viata si proprietatea in pericol. Pana la aparate de sudura periculoase se pot face alte incercari si constructii la tensiuni si amperaje mai decente, iar ulterior cand ai o baza de cunostiinte tehnice cat de cat poti sa mergi si catre lucruri mai periculoase. Este 250 ron un aparat de sudura la oferte in magazinele de bricolaj. Sudura e o operatiune periculoasa din multe puncte de vedere, te poti alege cu niste arsuri de toata frumusetea, nu mai zic de protectia vederii. Daca la astea se mai adauga si un aparat improvizat se poate ajunge usor la o tragedie.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • dani bota
                          Membru
                          • 12.sep.2012
                          • 287

                          #13
                          Re: Aparat sudura din stator masina spalat

                          Pai de ce credeti ca nu m-am apucat sa bobinez aiurea si am pus intrebari, ca sa ma documentez, de sudat am mai sudat, in privinta vederii stiu ce inseamna ca dupa prima sudura cred ca nu am dormit vreo doua nopti daca mai tin bine minte.,dar cred ca nu e unul care a sudat sa nu fi patit asta macar o data , de cumparat nu e o problema ca nu am cu ce sau de unde.

                          Comentariu

                          • Consultant electrice
                            Moderator
                            • 08.nov.2005
                            • 3240

                            #14
                            Răspuns la: Aparat sudura din stator masina spalat

                            Tocmai aici este problema pentru ca uneori se pot produce leziuni iremediabile. Sunt multi care sudeaza fara masca dar stiu cum sa se protejeze sa intoarca capul, sa inchida ochii. Evident nu este asta solutia si nu e recomandat sa se procedeze asa, dar macar sunt constienti de riscul la care se expun.
                            Curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • spik1
                              Living Legend
                              • 20.apr.2012
                              • 2343

                              #15
                              Răspuns la: Re: Aparat sudura din stator masina spalat

                              Postat în original de dani bota
                              in privinta sarmei mai am pe acasa sarma de diverse grosimi.
                              Buna seara !
                              Pai, ce ...credeti ca se bobineaza cu orice sarma ? Sarma de cupru trebuie se fie acoperita cu un strat de email si imbracata cu panza din bumbac...ehee...bine este ca bobinajul sa fie spira langa spira, cat mai bine strans s.a.m.d. !
                              Asa am vazut si eu o "chestie" facuta din cablu electric litat cu izolatie din pvc , dar cand suda cu el aveai impresia ca stai langa o catastrofa de buna voie !....si totusi suda !

                              Comentariu

                              Procesare...