Bec spart fara sa fie aprins sau atins

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • Mircea_G
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Postat în original de mestermic
    Buna,

    A crapat un al doilea bec astazi, la aceeasi plafoniera credeam ca i-a sosit si lui sorocul.
    Insa, cand am vrut sa il sting pe ultimul ramas, am constatat ca intrerupatorul nu mai functiona.
    .........Cum este posibil sa ramana alimentat?
    .........
    In legatura cu plafoniera , puneti o poza sa vedem modelul . Este posibil sa fie un model ce permite o incingere excesiva si sa aveti becuri de proasta calitate .
    ..........
    In legatura cu becul ramas aprins ..ori este gluma ori aveti instalatia defecta .

    Lasă un comentariu:


  • mestermic
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    multumesc mult.
    sarbatori cu bucurii

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Postat în original de GeorgeTrisina
    Mmmm.... cred ca n-a fost bine tamaiat. E ceva necurat la mijloc.
    Gasesti electricieni autorizati din toate localitatile pe site-ul www.portalelectric.ro la sectiunea electricieni autorizati, iti alegi localtatea si apelezi la ei pt ca isi dau chiar si adresa cu nr. de telefon.
    Cu tamaiatul sa stii ca nu e la "misto". Daca cineva a stat inaintea ta acolo si a focut vreo "magarie" la contor, sa stii ca nu e de joaca.
    Mai précis aici: http://www.portalelectric.ro/electricieni.php

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Postat în original de mestermic
    Buna,

    A crapat un al doilea bec astazi, la aceeasi plafoniera credeam ca i-a sosit si lui sorocul.

    Insa, cand am vrut sa il sting pe ultimul ramas, am constatat ca intrerupatorul nu mai functiona.

    Precauta, am oprit toata lumina din casa de la intrerupatorul general. Surpriza, toate becurile casei erau in bezna, mai putin cel de la plafoniera cu pricina.

    In final, l-am desurubat asa fierbinte.


    Cum este posibil sa ramana alimentat?

    Imi poate recomanda cineva vreo firma care se ocupa de instal electrice (Bucuresti)?

    Multumesc
    Mmmm.... cred ca n-a fost bine tamaiat. E ceva necurat la mijloc.
    Gasesti electricieni autorizati din toate localitatile pe site-ul www.portalelectric.ro la sectiunea electricieni autorizati, iti alegi localtatea si apelezi la ei pt ca isi dau chiar si adresa cu nr. de telefon.
    Cu tamaiatul sa stii ca nu e la "misto". Daca cineva a stat inaintea ta acolo si a focut vreo "magarie" la contor, sa stii ca nu e de joaca.

    Lasă un comentariu:


  • mestermic
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Buna,

    A crapat un al doilea bec astazi, la aceeasi plafoniera credeam ca i-a sosit si lui sorocul.

    Insa, cand am vrut sa il sting pe ultimul ramas, am constatat ca intrerupatorul nu mai functiona.

    Precauta, am oprit toata lumina din casa de la intrerupatorul general. Surpriza, toate becurile casei erau in bezna, mai putin cel de la plafoniera cu pricina.

    In final, l-am desurubat asa fierbinte.


    Cum este posibil sa ramana alimentat?

    Imi poate recomanda cineva vreo firma care se ocupa de instal electrice (Bucuresti)?

    Multumesc

    Lasă un comentariu:


  • RaduCA
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Postat în original de Consultant electrice
    [...] da, trebuie tamaiat ) [...]
    ... mai ales că este stipulat acest lucru şi în I7.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Preventiv da, trebuie tamaiat ) Nu poti sti niciodata.

    Lasă un comentariu:


  • mestermic
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    va multumesc mult, tuturor

    becul era vechi, il gasisem prin casa, intr-un stoc ratacit.

    s-a ars dupa o zi, cred, chiar am gandit ca era prea vechi.

    am sa caut un instalator profesionist sa ma scape de partea metalica, nu am incredere in patentul meu

    totusi...am dat cu tamaie )

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Postat în original de Consultant electrice
    ...gazul sau electricitatea costa unii din producatori sar peste acest procedeu. Posibil si pe la becuri sa se intample ceva asemanator.
    Tot ce se poate, avand in vedere ca in UE nu se mai produc becuri cu incandescenta iar cele care se mai gasesc pe piata sunt, in marea lor majoritate, chinezarii mizerabile.

    Lasă un comentariu:


  • Consultant electrice
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Sticla balonului probabil avea tensiuni interne cum se intampla si cu paharele ieftine care se sparg foarte usor la un soc mic sau din senin. La pahare ca sa se scape de acest neajuns se recoc in niste cuptoare speciale la sfarsitul procesului de fabricatie si cum gazul sau electricitatea costa unii din producatori sar peste acest procedeu. Posibil si pe la becuri sa se intample ceva asemanator.

    Lasă un comentariu:


  • georgesecareanu
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Asta imi aminteste de plafoniera stinsa ce s-a spart singura in noaptea de halloween! Dragut, nu?

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Postat în original de spik1
    Sa zicem ca e vorba de un defect de fabricatie sensibil la... presiunea atmosferica de exemplu.
    Dulia metalica o recuperati cu un patent (manere izolate), avand grija ca intrerupatorul sa fie pe ...deschis (oprit) !
    Mai mult ca sigur e defect de fabricatie. Balonul de sticla nu a fost bine lipit de partea filetata si sub forta gravitatiei, n-a mai putut rezista.

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Sa zicem ca e vorba de un defect de fabricatie sensibil la... presiunea atmosferica de exemplu.
    Dulia metalica o recuperati cu un patent (manere izolate), avand grija ca intrerupatorul sa fie pe ...deschis (oprit) !

    Lasă un comentariu:


  • mestermic
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Va multumesc pentru raspuns, as lua pe rand posibilitatile expuse de dvs:

    -racirea brusca a mediului ambiant dupa stingerea becului si plecarea de acasa =>becul era ars, cred (nu se aprindea), deci era cu fitilul...odihnit

    -condens excesiv, mucegai => camera este uscata

    -plecarea celui din sifonier !-nu tine, nu am gasit nimic strain in coltii dulaului de paza )

    Si totusi, cum se poate sparge un bec ars, neaprins(comutator propriu, pe pozitia "oprit") si neatins?

    Acum am si problema recuperarii "scheletului" metalic din plafoniera....

    mestermic

    Lasă un comentariu:


  • spik1
    a răspuns
    Răspuns la: Bec spart fara sa fie aprins sau atins

    Nu stiu exact, dar sunt o gramada de posibilitati: racirea brusca a mediului ambiant dupa stingerea becului si plecarea de acasa, condens excesiv, mucegai sau la plecarea celui din sifonier !
    Oricum nu trebuie sa va ingrijoreze decat daca se repeta excesiv !
    Glumesc bineinteles !
    Cele bune !

    Lasă un comentariu:

Procesare...