Montare doze

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • raducu_ilie
    a răspuns
    Răspuns la: Montare doze

    Depinde de meseriasii dvs dac resusesc din prima sa il fac sa fie la fat atunci este si mai bine. Zidarii cu care lucrez eu imi cer ca dozele sa aiba capacele puse ptr ca sa stie cum "le trag la fata". Dupa ce dau gletul par ca sunt de acolo.

    Lasă un comentariu:


  • constantin57
    a răspuns
    Răspuns la: Montare doze

    Postat în original de RaspoElectric
    Subscriu!
    Cu respect ... Ovi
    Nu stiu cum apare un capac de doza pus pe tencuiala.Am si practica si experienta, asta este cea mai usoara si eleganta solutie. Reparatia se face usor, capacul sta ferm, spatiul din doza este mai mare, respectiv legaturile stau mai lejer.

    Lasă un comentariu:


  • RaspoElectric
    a răspuns
    Răspuns la: Montare doze

    Postat în original de raducu_ilie
    .........echipa de zidari cu care colaborez la constructii am convenit ca partea finala a tubului spre doza de derivatie si de aparat sa fie inlocuita pe ultimii 10 cm cu o bucata de copex. Astfel se asigura mobilitatea dozelor si "meseriasii" le pot scoate la nivel.......
    Subscriu!
    Cu respect ... Ovi

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Răspuns la: Montare doze

    Asta e ceva de genul "nu am ce face si trebuie sa ma apuc de asta!". Aveti peretii chiar asa de strambi ca sa fiti nevoit sa puneti o doza cu fundul taiat peste? Montati dozele la nivelul zidariei cum vreti dvs si apoi puneti capacele cu niste suruburi mai lungi. Tencuiala nu depaseste de regula 1,8-2 cm asa ca se gasesc suficiente solutii la suruburi. Chiar daca ar fi sa va tencuiasaca cca 5 cm si tot exista solutia surubului lung. Personal, cu echipa de zidari cu care colaborez la constructii am convenit ca partea finala a tubului spre doza de derivatie si de aparat sa fie inlocuita pe ultimii 10 cm cu o bucata de copex. Astfel se asigura mobilitatea dozelor si "meseriasii" le pot scoate la nivel.

    Lasă un comentariu:


  • constantin57
    a răspuns
    Răspuns la: Montare doze

    Postat în original de ghimarcat
    Trebuie sa montez tuburile pentru instalatia electrica si dozele.Cum trebuie procedat?Daca scot dozele putin mai mult, pentru a fi la nivel cu gletul, s-ar putea sa incurce pe cei care tencuiesc?Cei care ati mai construit cum ati procedat?
    Orice sfat si multe poze sunt bine venite !
    Chin mare cu scosul dozelor la nivel. Trebuie spart ipsosul din jurul lor,basca ca trebuiesc scoase odata cu doza si tuburile.
    Am ajuns la concluzia ca daca montez dozele la nivelul zidariei (le protejez cu hirttie de sac) iar apoi dupa ce se tencuieste (se gletuieste) le descopar si adaug inca o doza cu fundul taiat in continuare, ma scuteste de chinul tragerii la nivel.. Chiar daca ma costa citiva lei in plus.
    Ia sa vad ce aveti de comentat !!

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    Postat în original de Seni
    cati de pe aici au facut asa ceva?
    Buna intrebare. Raspunsul insa e dezastruos.

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    Exceptand firmele care sunt obligate de lege sa aiba buletine de pamantare si inspectii tehnice la un an, in rest, la casnici, putini. Foarte putini.

    Lasă un comentariu:


  • Seni
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    Postat în original de Cherubino
    .........dupa punerea in functie a instalatiei ar trebui facuta si mentenanta la acea instalatie, care nu se face "peste zeci de ani".
    cati de pe aici au facut asa ceva?

    Lasă un comentariu:


  • Cherubino
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    Postat în original de poolonik
    Sunt modele care au picioruse de aproximativ 5mm lungime si se pot regla, chiar si cele fara picioruse doar cu surub iti permit un reglaj de cativa mm sau chiar cm daca ii pui surub lung.Eu la anumite doze am preferat sa le las putin mai inauntru ca impreuna cu capacul sa iasa la fata peretelui si nu peste perete. In acest fel pot da glet peste capac sa nu se observe ca am doza acolo .Notezi unde o ai si daca peste zeci de ani ai probleme se desface fara probleme.
    Tineti cont ca sunt doar un beneficiar care a facut cum a crezut ca ii convine .
    E gresita acoperirea cu glet a dozelor (si normativul interzice asta), intrucat, in mod normal, dupa punerea in functie a instalatiei ar trebui facuta si mentenanta la acea instalatie, care nu se face "peste zeci de ani".

    Lasă un comentariu:


  • poolonik
    a răspuns
    Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    Pentru iluminat am folosit tub de 16 iar pentru prize tub de 20 .90% din instalatie am mers cu iluminatul separat fata de prize.La iluminat nu am folosit impamantare ,deci au fost doar 2 fire asa ca in tub de 16, 2 cabluri de 1.5mm stau lejer .In tubul de 20, 3 fire de 2.5mm si 2 de 1.5mm au intrat prin metoda descrisa mai sus fara probleme.Nu am poze cu legaturile din doze deoarece inca nu sunt facute ,de fapt nici in toata instalatia inca nu am bagat conductorul electric.Cautati pe forum ca o sa gasiti poze destule cu asa ceva.Mai bagati si cate un cablu de tv+internet pe ici colo .Eu am impanzit toata casa, sa fie acolo .Unele poate nu le voi folosi niciodata dar nu este obligatoriu sa bag si cablu/prize pt ele acum.Am stat vreo 2 saptamani cu creta si schite prin casa sa gandesc pe unde o sa am nevoie de priza,internet,cablu..Cu astea de internet este mai complicat decat cu electricul ca nu te duci din doza in doza.

    Lasă un comentariu:


  • GeorgeTrisina
    a răspuns
    Răspuns la: Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    Postat în original de ghimarcat
    Instalatia electrica va fi si prin sapa. Acolo folosesc copex pentru sapa (este si ignifug), are rezistenta mare, daca ma urc pe el nu se deformeaza !!!

    Tuburile IPEY se pot pune prin sapa?
    Se pot pune cu incredere, nici o problema, dar indiferent ce pui: fie copex, fie tub e bine sa-l protejezi intr-un profil UD sau CD (d'alea pt rigips) pentru protectie mecanica impotriva solicitarilor mecanice de orice fel. Eu acasa la mine asa am facut.
    In legatura cu dozele de derivatie, eu mi le-am pus la fata cu tencuiala. Chiar daca va fi si glet dupa aia, sunt capacele care dispun de suruburi destul de lungi ca sa mascheze surplusul de glet.

    Lasă un comentariu:


  • ghimarcat
    a răspuns
    Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    Instalatia electrica va fi si prin sapa. Acolo folosesc copex pentru sapa (este si ignifug), are rezistenta mare, daca ma urc pe el nu se deformeaza !!!

    Tuburile IPEY se pot pune prin sapa?

    Lasă un comentariu:


  • raducu_ilie
    a răspuns
    Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    16 mm din ce se vede. Un lucru pe care ar trebui sa il stiti la copex este ca dvs cumparati un copex pe care scrie 20 mm diametru dar nu vi se spune ca acesta este diametrul exterior. Cel inferior este de cca 14,8-15,4 mm in functie de producator. Aceiais regula se aplica la toate copexurile pastrand binenteles proprotiile. Ptr a va estima corect nr de conductoare ar trebui sa tineti cont si de acest lucru. Fat de tubul IPEY copexul este mai pretentios din punct de vedere mecanic. Unul de calitate nu o sa creeze probleme dar si pretul platit va fi pe masura. Alternativa ar fi tuburile IPEY.

    Lasă un comentariu:


  • ghimarcat
    a răspuns
    Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    Multumesc pentru informatii.
    Daca ai avea si ceva poze cu legaturile din doze ar fi ok.
    Ce diametru are copexul folosit?

    Lasă un comentariu:


  • poolonik
    a răspuns
    Răspuns la: Doza la nivel cu tencuiala sau cu gletul ?

    Sunt modele care au picioruse de aproximativ 5mm lungime si se pot regla, chiar si cele fara picioruse doar cu surub iti permit un reglaj de cativa mm sau chiar cm daca ii pui surub lung.Eu la anumite doze am preferat sa le las putin mai inauntru ca impreuna cu capacul sa iasa la fata peretelui si nu peste perete. In acest fel pot da glet peste capac sa nu se observe ca am doza acolo .Notezi unde o ai si daca peste zeci de ani ai probleme se desface fara probleme.
    Tineti cont ca sunt doar un beneficiar care a facut cum a crezut ca ii convine .
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:

Procesare...