Pret instalatie electrica casa noua

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ioan.morosan
    Incepator
    • 01.mai.2013
    • 6

    Pret instalatie electrica casa noua

    Buna ziua.

    Urmeaza sa achizitionez o casa noua, construita la gri, care are tencuiala interioara executata.
    Am luat legatura cu o firma de instalatii electrice pentru a realiza instalatia electrica la casa si la o prima evaluare mi-au spus ca m-ar costa 3500 euro. Din acesti 3500 euro, zic ei ca 1000 euro ar costa bransamentul cu obtinerea avizului de la Electrica, iar 2500 euro instalatia propriu-zisa. Casa are o suprafata utila de 160 mp, pe doua nivele, cu hol, living, bucatarie, baie de serviciu, camera centralei, casa scarii, birou si terasa la parter, iar la etaj 4 dormitoare, hol, baie si o terasa.

    Astfel s-ar pune cate doua prize in fiecare camera, cablu TV, veioze in dormitoare, la bucatarie doua corpuri cu cate 3 prize, prize separate la bucatarie pentru masina de spalat si microunde, 6 becuri exterioare, pregatirea pentru un sistem de supraveghere cu doua camere, precum si pregatirea pentru amenajarea unor popici de-a lungul unei alei de acces la casa. La exterior becurile ar fi cu senzor de miscare sau cu senzori de lumina (oare care varianta ar fi mai avantajoasa?). Racordarea s-ar efectua prin pamanat de la un punct aflat la aproximativ 40 m de casa. Dupa cum am spus, la interior este executata tencuiala si este turnata sapa, astfel incat instalatia electrica este ceva mai greu de realizat. De asemenea mi-au spus ca ar fi nevoie de doua tablouri, unul principal jos si unul la etaj. Este nevoie totusi de doua tablouri?

    Intrebarea mea este daca pretul solicitat de aceasta firma este conform cu realitatea? Mi mi se pare putin cam mult dar marturisesc ca nu am cunostine cat de putine de instalatii si aceasta firma este prima pe care o contactez.

    Va multumesc.
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

    Preturile depind de multe lucruri si sunt mai greu de estimat fara a cunoaste exact situatia reala.
    Se monteaza doua tablouri pentru a reduce numarul de conductori (circuite separate) care ar pleca de la panoul de jos pana la etaj.

    Iluminarea cu senzor crepuscular va consuma mai multa energie pentru ca sta aprinsa de seara pana se lumineaza de ziua, asta daca nu se mai adauga o automatizare separata care sa mai intrerupa iluminatul intre anumite ore noaptea.
    La iluminarea cu senzori de miscare este totul in bezna si lumina se aprinde doar cand ajungeti in dreptul senzorilor. Se poate merge si combinat cu niste lumini de ambient slabe actionate de senzorul crepuscular si cateva surse mai puternice cu senzor de miscare pentru situatiile care necesita mai multa lumina.

    Pe viitor folositi si functia "Cautare" inainte de a deschide un topic nou, se putea discuta acest subiect aici: http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...sa-noua/page80
    Ultima editare de Consultant electrice; 11.mai.2013, 19:16.
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • bogdan1
      Membru
      • 08.mai.2013
      • 125

      #3
      Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

      Tinand cont ca este pe firma 2500 euro nu este un pret exagerat la cerintele d.voasta.Este corecta montarea celor doua panouri unul parter altul pe etaj.Alte avantaje este ca puteti beneficia de plan de executie[solicitati obligatoriu ],si garantie prin firma din partea executantului.Numai bine.

      Comentariu

      • ioan.morosan
        Incepator
        • 01.mai.2013
        • 6

        #4
        Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

        Mentionez ca pretul de 3500 euro este fara TVA.
        Multumesc.

        Comentariu

        • bogdan1
          Membru
          • 08.mai.2013
          • 125

          #5
          Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

          E JUPUIALA.Cautati alta firma.

          Comentariu

          • ioan.morosan
            Incepator
            • 01.mai.2013
            • 6

            #6
            Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

            Este posibil ca bransamentul, cu intocmirea proiectului si obtinerea avizului ENEL sa coste 1000 EUR fara TVA?

            Comentariu

            • raducu_ilie
              Living Legend
              • 10.apr.2008
              • 1043

              #7
              Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

              Daca este 1000 de euro fara TVA si include tot ce este necesar bransarii casei la reteaua SEN atunci este ok. Banuiesc ca distanta de 40 ml este necesara sio ca va fi acoperita cu cablu ACYABY 4x25 (cca 12,5 ml) si banuiesc ca dvs aveti trifazat. Daca aveti monofazat este exagerat. Daca doar actele costa atat sunt sigur ca aveti telefon cu suficiente minute incat sa sunati alta firma. Ca sa va faceti o idee despre "acte" acestea constau in maxim 10 coli A4. In zona mea, un asemenea dosar are ca 6-7 pagini A4. Repet, asta este valabil daca afirmatia lor ca 1000 de euro fara TVA este costul actelor. Daca implica si materialele, si manopera aferenta (varianta trifazica) atunci este ok. Cat despre restul de bani pentru casa pretul este ok pentru manopera (asta in conditiile in care dvs aveti interiorul deja tencuit si instalatia va fi introdusa in tencuiala).
              Ultima editare de raducu_ilie; 12.mai.2013, 08:44.
              Sanatate maxima si efort minim!

              Comentariu

              • ioan.morosan
                Incepator
                • 01.mai.2013
                • 6

                #8
                Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

                Este vorba de bransament pentru monofazat. In acest caz cat ar putea costa bransamentul si proiectul?

                Multumesc.

                Comentariu

                • raducu_ilie
                  Living Legend
                  • 10.apr.2008
                  • 1043

                  #9
                  Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

                  650 - 750 euro fara TVA.
                  Sanatate maxima si efort minim!

                  Comentariu

                  • electricman
                    Membru Marcant
                    • 26.iul.2009
                    • 691

                    #10
                    Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

                    Nu te grabi cu un contract.
                    Indicat ar fi sa obtii intai ATR-ul,acolo se regaseste pretul bransamentului,si te sfatuiesc sa iti bagi trifazat.
                    @In ceea ce priveste pretul instalatiei interioare acesta se poate calcula in functie de proiect,daca exista sau de ce anume ai cerut ,o lista cu consumatori,amplasarea lor in casa ar putea sa lamureasca de ce au cerut pretul acela.
                    Siguranta in realizarea si exploatarea instalatiilor electrice.

                    Comentariu

                    • raducu_ilie
                      Living Legend
                      • 10.apr.2008
                      • 1043

                      #11
                      Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

                      Si eu am crezut ca are bransament trifazic. Sper ca pan la urma sa se transforme in trifazat ptr ce anume are de gand sa faca.
                      Sanatate maxima si efort minim!

                      Comentariu

                      • GeorgeTrisina
                        Membru marcant
                        • 27.sep.2012
                        • 748

                        #12
                        Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

                        Postat în original de ioan.morosan
                        Este posibil ca bransamentul, cu intocmirea proiectului si obtinerea avizului ENEL sa coste 1000 EUR fara TVA?
                        Avizul de racordare cu bransare cu tot costa max. 3500 lei cu TVA inclus.
                        Nu-mi dau seama de unde au scos ei 1000 de euro fara TVA.
                        E jecmaneala pe fata.

                        Comentariu

                        • AdelaTm
                          Incepator
                          • 13.apr.2007
                          • 83

                          #13
                          Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

                          Buna,cat credeti ca mar costa instalatia la o bucatarie ,14 mp si 2,80 înălțime si daca se poate face separat de restu casei?am acum 2 prize,una e dubla,una nu merge si o lustra de montat,am tavanu spart si mam gandit daca tot trebuie sa tencuiesc sa fac si instalatia ,are ,minim 30'ani.si oricum mai am nevoie de prize,

                          Comentariu

                          • Temelye
                            Living Legend
                            • 23.apr.2014
                            • 1387

                            #14
                            Răspuns la: Pret instalatie electrica casa noua

                            Daca este deja tencuit si canalele prin ziduri vor sparte, atentie ca veti avea portiunu mari de tencuiala dislocate partial, portiuni care nu vor cadea de moment dar find dislocate vor lucra in timp si vor tot aparea fisuri iar dvs veti da vina pe zugravi desi problema va fi de la electricieni. Normal canalele se fac inainte de tencuit dar.....
                            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

                            Comentariu

                            • Freddymaster
                              Incepator
                              • 31.mar.2019
                              • 3

                              #15
                              Buna ziua !
                              Preturile au crescut foarte mult în ultimă vreme ,ași dorii sa ma informati macar cu aproximatie care este prețul acestei instalatii electrice.
                              Este vorba de o casa noua care trebuie realizată instalația electrică ,casa este formata din parter și masarda ,la parter sunt situate 2 dormitoare ,2 bai ,un hol și scări, la mansarda sunt aceleași încăperi, in fiecare dormitor vor fi 6 prize împărțite: un circuit priza ( tv, frigider ) , un circuit clima 1,5 KW ,doua circuite prize canstand in 2 prize pe un circuit ,un circuit lumina cu întrerupător toate acestea vor fi in fiecare dormitor atât la mansarda cât și la parter.
                              In fiecare baie un circuit de lumina cu întrerupător ,și un circuit de priza .
                              Pe scări iluminat cu senzor maxim 2 aplice.
                              In priza de la televizor se va monta cablu tv.
                              Deoarece casa este executata mai mult de 80 % lemn sa hotărât că toate materialele sa fie de buna calitate ,cablul care se folosește este CYY-F 3x1,5mm și CYY-F 3x2,5mm pozat in copex metalic cu înveliș PVC , pozarea copexului la mansarda sa realizat cu banda perforata prinsa cu holsuruburi.
                              Se va monta 2 tablouri electrice atât la parter cât și la mansarda aproximativ 16 circuite pe etaj și 18 pe parter ,
                              Am sa postez aici câteva poze și planul acestei case.
                              La mansarda sa optat pe doar două doze de ramificație cu consumatori mici ,așa sa hotărât deoarece fiind lemn și care sau putut monta in 2 ziduri de BCA pe extremități.
                              Constructia este o anexă a casei mari aproximativ la distanță de 30 m ,nu necesita contor ,alimentarea se va face la parter in primul tablou de siguranțe cu cablul de 5 X6 mm
                              Întrebarea mea este : conform prețul pietii că sa zic așa ,prețul manoperei cam la ce valoare s-ar ridica ?.
                              Instalația va fi trifazica..
                              Ultima editare de Freddymaster; 06.apr.2019, 05:05.

                              Comentariu

                              Procesare...