Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bassu
    Membru Marcant
    • 25.nov.2008
    • 475

    Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

    Buna ziua!
    Am de realizat la un client o instalatie de iluminat cu telecomanda dar care sa functioneze si din intrerupatoarele normale.Sunt trei becuri care vor fi actionate din aceiasi zona in cazul intrerupatoarelor clasice (simple) si se doreste o singura telecomanda care sa le poate actiona pe toate. Distanta pana la respectivele becuri este de cca 10 metri, nu se doreste dimmarea acestora ci doar dubla comanda. A realizat mintea umana ceva in aceste sens?
    Persoanal, m-am gandit sa folosesc montaje din acelea cum sunt in lustrele cu telecomanda, montand cate unul la fiecare corp de iluminat. Ce ma fac insa cu conditia de a fi comandate de la o singura telecomanda si mai ales cu cea in care se doreste si comanda de la intrerupatorul clasic? Ma gandisem sa le alimentez pe acestea (pe blocurile de telecomanda) inainte de intrerupatoare respectand faza si nulul. Daca se poate as dori o solutie care sa nu implice prezenta unor dispozitive conectate la pc sau altceva.
    Va multumesc anticipat!
  • bogdan1
    Membru
    • 08.mai.2013
    • 125

    #2
    Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

    Buna ziua.Nu prea merge montarea a trei module de comanda,deoarece se vor aprinde toate simultan,datorita faptului ca toate receptoarele vor receptiona simultan emisia teelecomenzii.Va puteti folosi pentru asta de un modul de receptie dintr-o lustra veche,si un releu de tip finder cu 4 pasi [1 inchid,2inchid,3inchid,4deschid].comutatoarele clasice le conectati in paralel pe circuitele de iluminat.

    Comentariu

    • raducu_ilie
      Living Legend
      • 10.apr.2008
      • 1043

      #3
      Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

      Ar putea sa foloseasca module la fiecare lustra sau ce are dumnealui acolo si fiecare sa primeasca comenzi pe alt canal. Telecomanda ar trebui sa stie sa comute ON-OFF la fiecare din module.
      Sanatate maxima si efort minim!

      Comentariu

      • RaspoElectric
        Membru Marcant
        • 17.feb.2009
        • 707

        #4
        Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

        Se poate monta intrerupatoare cu impuls pe fiecare canal,cate un releu pas cu pas pe fiecare canal si un kit telecomanda cu 3-4 canale care sa fie setat in mod "impuls" nu "ON-OFF".Fiecare contact NO al celor 3 relee din modulul de receptie al telecomenzii se pune in paralel cu cate un intrerupator.E separatie totala si un cost al materialelor undeva la 400 ron (kit telecomanda 4 canale e 240-260 lei,3 relee pas cu pas Finder pt doza pana in 120 lei ).Schema vi-o desenez eu daca alegeti varianta aceasta.
        Cu respect ... Ovi
        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

        Comentariu

        • leon
          Membru Marcant
          • 19.sep.2006
          • 905

          #5
          Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

          Poate nu inteleg eu ceva -(releu pas cu pas.... pentru ce???)- insa va ofer spre studiu urmatoarele variante:

          impreuna cu:

          sau:

          Se poate monta in majoritatea dozelor de aparat in spatele comutatorului deja existent - (grosimea modulului FS20-WS1 este de 2cm)- si impreuna cu acesta se poate realiza comutarea “cap scara”- (aveti nevoie in doza de un nul / in total de trei conductoare).
          Aveti aici o schema de montane a modulului FS20-WS1 intr-un circuit de iluminat deja existent, se poate observa cum conductorul care lega lampa de comutator a fost intrerupt si conectat la borna L al modulului -(ursprüngliche Leitung auftrennen!)

          Smart Home ✓ Haustechnik ✓ Sicherheitstechnik ✓ elektronische Bauelemente ✓ und vieles mehr online bei elv.com kaufen.


          telecomenzi:

          Comentariu

          • bassu
            Membru Marcant
            • 25.nov.2008
            • 475

            #6
            Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

            Va multumesc pentru promptitudinea raspunsurilor. Sa le iau pe rand:

            1. ma gandeam ca merge totusi montarea a trei module care sa fie accesate pe baza unor coduri de acces diferite. Ce ma interesa pe mine era posibilitatea de a acomuta ON-OFF fiecare consumator si toata instalatia asta wireless sa nu fie prea complicata. Adica sa poata sa priceapa oricine ce naiba am facut eu acolo;
            2.modulele alea chinezesti au o mare hiba si anume primesc semnalul dar nu stiu daca pot fi programate si ele diferit
            3. as fi interesat de schema spusa de dl Ovidiu ca o alternativa;
            4. ca de obicei, dle Leon prompt cu informatiile. M-am uitat la linkurile date de dvs si acuma ramane sa stabilesc ce si cum cu acele comenzi. Partea proasta e ca eu nu am facut nicoodata asa ceva si ma gandeam ca poate imi dati si mie un "impuls".
            Va multumesc anticipat!

            Comentariu

            • leon
              Membru Marcant
              • 19.sep.2006
              • 905

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

              Pentru a va putea oferi un mic “impuls” am nevoie de ceva mai multe detalii:
              - ce aveti momentan la fata locului - 3 intrerupatoare /comutatoare care actioneaza fiecare in parte cite un corp de iluminat?
              - nu exista inca o instalatie si urmeaza ca dvs sa executati aceasta lucrare?

              Postat în original de leon
              ...impreuna cu acesta se poate realiza comutarea “cap scara”- (aveti nevoie in doza de un nul / in total de trei conductoare)...
              Dupa cum sigur ati obsevat, am facut aici o greseala, in total avem nevoie de 4 conductoare in doza de aparat.
              Scuze!

              Comentariu

              • bassu
                Membru Marcant
                • 25.nov.2008
                • 475

                #8
                Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

                Deocamdata nu exista nimica deci am posibilitatea sa fac ce doresc eu respectand cerintele initiale: sa existe posibilitatea sa fie actionate cele trei becuri independent unul fata de altul din intrerupatoaresimple clasice dar sa poata fi si actionate din telecomenzi. Va multumesc!

                Comentariu

                • RaspoElectric
                  Membru Marcant
                  • 17.feb.2009
                  • 707

                  #9
                  Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

                  Combinatia intre comanda prin intrerupator si cea din telecomanda o puteti face doar in modul "impuls".Adica sa comandati un teleruptor in impuls.
                  Fie din intrerupatorul cu revenire montat ca aparataj fie din butonul telecomenzii.
                  Iar separarea intre canale nu se poate face decat cu teleruptoare individuale.Asta in cazul variantelor simple.
                  Cu respect ... Ovi
                  Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                  Comentariu

                  • raducu_ilie
                    Living Legend
                    • 10.apr.2008
                    • 1043

                    #10
                    Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

                    Aveti in minte si o schema dle Ovidiu? Intreb si eu ca deh, poate o sa mai apara doritori.
                    Sanatate maxima si efort minim!

                    Comentariu

                    • RaspoElectric
                      Membru Marcant
                      • 17.feb.2009
                      • 707

                      #11
                      Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

                      La aceasta schema se ataseaza un kit wireless cu 4 canale K1-K3-NO sunt contactele NO ale releelor din modulul de receptie.
                      TL 1-3 sunt teleruptoare de doza sau pt sina omega.Daca se merge pe varianta doza trebuie montata o doza suficient de mare incat sa incapa modulul de receptie,3 teleruptoare si o sursa de 12V.
                      Mai trebuie luat in calcul ca modulul de receptie se alimenteaza la 12VDC .A se vedea aici un model de kit,sau AICI.Ambele kituri pot fi adaptate la automatizarea propusa.
                      Cu respect ... Ovi
                      Fișiere Atașate
                      Ultima editare de RaspoElectric; 02.iun.2013, 23:28.
                      Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                      Comentariu

                      • RaspoElectric
                        Membru Marcant
                        • 17.feb.2009
                        • 707

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

                        Cer scuze pt desen.Zilele trecute am instalat programelul si inca nu-l cunosc bine.
                        Cu respect ... Ovi
                        Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                        Comentariu

                        • leon
                          Membru Marcant
                          • 19.sep.2006
                          • 905

                          #13
                          Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

                          Daca pretul* nu-l va speria pe clientul dvs, eu va propun urmatoarea solutie:

                          „Acest receptor wireless funcționează la fel ca un comutator cap-scară mecanic. Astfel, el rămâne în ultima poziţie de comandă selectată, chiar şi în cazul unei pene de curent. Prin acest modul wireless se poate extinde funcţionalitatea unei instalații cap-cruce deja existente.“ - germanelectronics.ro

                          Deci, fiecare circuit de iluminat ar fi actionat pe de-o parte de un intrerupator simplu vezi schita - http://www.elv.de/journal_pic.aspx?id=395583 iar pe de alta parte dintr-o telecomanda combatibila receptorului FS20 WS1.
                          Receptorul cu dimensiunile de 53,8 x 45,5 x 20,4mm (Lx Hx l ) va fi montat in doza de aparat, in spatele intrerupatorului, ceva de genul - http://img.tapatalk.com/d/13/01/23/8yzehada.jpg
                          In fiecare doza de aparat aveti nevoie de urmatoarele conductoare:
                          - L1 o faza permanenta, conectata la contactul comun al intrerupatorului iar de aici o punte spre borna L a emitatorului.
                          - un nul la borna N
                          - o punte intre contactul normal deschis al intrerupatorului si contactul normal inchis al emitatorului
                          - o faza L spre lampa
                          O telecomanda ar fi suficienta pentru a actiona, pe de alta parte, toate cele trei circuite - de exemplu:

                          La acest punct ar trebui sa cereti si sfatul celor de la Germanelectronics.

                          *
                          3x receptoare FS20 WS1 - 567 lei
                          telecomanda FS20 S8 - 129 lei
                          3x intrerupatoare simple -
                          3x doze de apart -
                          doza de conexiuni -
                          …………………………

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 905

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

                            Postat în original de leon
                            Daca pretul* nu-l va speria pe clientul dvs, eu va propun urmatoarea solutie:

                            „Acest receptor wireless funcționează la fel ca un comutator cap-scară mecanic. Astfel, el rămâne în ultima poziţie de comandă selectată, chiar şi în cazul unei pene de curent. Prin acest modul wireless se poate extinde funcţionalitatea unei instalații cap-cruce deja existente.“ - germanelectronics.ro

                            Deci, fiecare circuit de iluminat ar fi actionat pe de-o parte de un comutator cap-scara vezi schita - http://www.elv.de/journal_pic.aspx?id=395583 iar pe de alta parte dintr-o telecomanda combatibila receptorului FS20 WS1.
                            Receptorul cu dimensiunile de 53,8 x 45,5 x 20,4mm (Lx Hx l ) va fi montat in doza de aparat, in spatele comutatorului, ceva de genul - http://img.tapatalk.com/d/13/01/23/8yzehada.jpg
                            In fiecare doza de aparat aveti nevoie de urmatoarele conductoare:
                            - L1 o faza permanenta, conectata la contactul comun al comutatorului iar de aici o punte spre borna L a receptorului.
                            - un nul la borna N
                            - o punte intre contactul normal deschis al comutatorului si contactul normal inchis al receptorului
                            - o punte intre contactul normal inchis al comutatorului si contactul normal deschis al receptorului
                            - o faza L spre lampa
                            O telecomanda ar fi suficienta pentru a actiona, pe de alta parte, toate cele trei circuite - de exemplu:

                            sau

                            La acest punct ar trebui sa cereti si sfatul celor de la Germanelectronics.

                            *
                            3x receptoare FS20 WS1 - 567 lei
                            telecomanda FS20 S8 - 129 lei
                            3x comutatoare cap-scara -
                            3x doze de aparat -
                            doza de conexiuni -
                            …………………………
                            Cind forumul imi va permite, voi atasa o schita care va fi mult mai clara decit toate cuvintele mele....
                            Sper ca problema incarcarii pozelor pe sait se va rezolva curind.
                            Ultima editare de leon; 04.iun.2013, 07:18.

                            Comentariu

                            • RaspoElectric
                              Membru Marcant
                              • 17.feb.2009
                              • 707

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Iluminat cu dubla comanda (normala si wireless)

                              Postat în original de leon
                              Cind forumul imi va permite, voi atasa o schita care va fi mult mai clara decit toate cuvintele mele....
                              Sper ca problema incarcarii pozelor pe sait se va rezolva curind.
                              Buna-i zicala aia..."O poza face cat o mie de cuvinte" . Comutatorul wireless FS20 din Conrad e disponibil abia din 04 Iulie
                              Cu respect ... Ovi
                              Un pret mic nu inseamna o afacere buna.Lucrul bun e scump! Lucrul prost te costa dublu, poate triplu, poate...viata !!!

                              Comentariu

                              Procesare...