Montare priza pentru cabina dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • NiK
    Incepator
    • 21.oct.2007
    • 49

    Montare priza pentru cabina dus

    Buna ziua .
    Am de facut o instalatie electrica la o casa recent construita ,dar nu stiu unde ar fi cel mai bine sa pun priza pt cabina dus hidromasaj.
    Unde vine amplasata priza pt cabina an spate ,sus ,jos ???
    Va rog sa ma ajutati , multumesc
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Răspuns la: La ce analtime punem priza pt cabina dus hidromasaj

    Priza ptr cabina de dus se monteaza deasupra si va fi obligatoriu o priza cu protectie IP 54 alimentata dintr-un diferential cu 0.01A.
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • NiK
      Incepator
      • 21.oct.2007
      • 49

      #3
      Răspuns la: La ce analtime punem priza pt cabina dus hidromasaj

      Nu a-mi spuneti va rog la ce analtime ar fi mai bine sa o pun ? Multumesc mult domnu Raducu

      Comentariu

      • bogdan1
        Membru
        • 08.mai.2013
        • 125

        #4
        Răspuns la: La ce analtime punem priza pt cabina dus hidromasaj

        Minim 1,50.si de asemenea va sfatuiesc ca sfat personal,sa nu folositi priza,ci conexiunea sa o faceti direct intr-o doza de derivatie cu circuit separat.e mai sigur si evitati oxidarea contactelor datorita umezelii.Respectati sfatul d.lui RADUCU,in ce priveste diferentialul .

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

          Am recomandat priza deasupra cabinei de dus la cel putin 10 cm pentru ca daca taie stecherul si face legaturile direct atunci la garantie o sa aiba probleme (mi s-a intamplat). Dvs trebuie sa stiti inaltimea cabinei de dus si sa mai adaugati 10-15 cm deasupra.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • bogdan1
            Membru
            • 08.mai.2013
            • 125

            #6
            Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

            Eu era sa o trag la mine acasa.La un instant am alimentarea direct in priza.Inaltimea prizei 1,80 pe peretele contrar cazii de baie.Era sa ajunga jetul de la dus pe aceea priza,si adio.De asta am recomandat doza .

            Comentariu

            • bogdan1
              Membru
              • 08.mai.2013
              • 125

              #7
              Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

              Normativul instalatiei electrice privind amplasarea prizelor in baie,spune clar. Nivel 2,Dubla izolare,iar distanta de cea mai apropiata sursa de apa minim 60 cm.Asa ca 1,50 de la sol; si 60 cm lateral de cabina de dus e o distanta ce respecta normativul.Ma indoiesc ca mai are 60 cm.de la tavanul dusului pana la locul unde amplaseaza priza,plus ca admitand ca are o problema este cam dificil sa se urce pe un scaun sau scara pt a decupla cabina de dus din priza.

              Comentariu

              • raducu_ilie
                Living Legend
                • 10.apr.2008
                • 1043

                #8
                Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

                Daca se refera la cabina de dus cu hidromasaj aceasta are un "capac", un acoperis. Cabinele de dus sunt inchise la partea superioara unde se gasesc montate componenetele instalatiei interne, gen: lumini ultraviolete, ventilatoare, priza pentru telefon, priza pentru TV, etc. Deci, conform normativelor este ok daca se monteaza in exterior, deasupra, mai ales ca fata de sursa de apa care se conecteaza undeva la 30 - 60 cm fata de sol, atat apa rece cat si apa calda nu exista nici un pericol. Plus ca jeturile de apa ies in plan orizontal si de sus in jos nicidecum invers si chiar daca ar fi sa "arunce" apa in sus exista si partea superioara care ar bloca accesul apei la partea electrica.
                Fișiere Atașate
                Ultima editare de raducu_ilie; 09.iun.2013, 17:40.
                Sanatate maxima si efort minim!

                Comentariu

                • NiK
                  Incepator
                  • 21.oct.2007
                  • 49

                  #9
                  Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

                  Oameni buni va multumesc .Sincer sa fiu am facut casa singur de la fundatie pana la acoperis si nu mi-a fost asa de greu decat acuma cu amplasarea prizelor,cu arhitectura interioara stau tare prost.
                  Va rog sa-mi spuneti daca pot sa pun în baie masina de spalat, cum ar fi cel mai bine amplasata priza ?

                  Comentariu

                  • bogdan1
                    Membru
                    • 08.mai.2013
                    • 125

                    #10
                    Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

                    Nu va sfatuiesc sa amplasati masina de spalat in baie.Motivul.In baie aveti mediul umed,ce in timp va distruge placa electronica a masinii prin condens.Indicat ar fi sa o amplasati pe un hol,sau o debara,sau nisa.Referitor la amplasarea prizei deasupra cabinei,sa nu uitam ca daca omul are o scurgere de tensiune ,se va transmite si la partile metalice respectiv profilul cabinei de dus.Sa vezi''bucurie''pe capul lui cand se va urca pe cabina pt a o scoate din priza.

                    Comentariu

                    • bogdan1
                      Membru
                      • 08.mai.2013
                      • 125

                      #11
                      Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

                      Pentru orice casă, baia reprezintă o încăpere care impune proiectarea unui circuit electric separat şi un iluminat special datorită faptului că indicele de umiditate de aici este foarte mare.



                      În principiu, în baie nu ar trebui să existe prize, iar întrerupătoarele ar trebui să fie situate cât mai departe de sursele de apă (chiuvetă, duş, cadă). Dacă aveţi însă nevoie să folosiţi dispozitive electrice în această încăpere, apelaţi la un electrician priceput, care să poată monta prizele ţinând cont de reglementările speciale pentru amplasarea circuitelor electrice în baie.

                      Stabilirea locului prizelor se face în funcţie de poziţionarea surselor de apă. Nivelurile de restricţie, care au fost definite din raţiuni de siguranţă, se delimitează astfel:

                      Nivelul 0 - este delimitat de dimensiunile căzii de baie sau ale duşului; practic, nu puteţi monta niciun fel de prize în acest perimetru.

                      Nivelul 1 - se situează peste nivelul 0 şi acoperă perimetrul de deasupra căzii de baie sau a duşului până la înălţimea de 2,25 m faţă de nivelul solului sau faţă de partea inferioară a echipamentului sanitar. În acest cadru se pot monta numai anumite aparate de încălzire a apei sau de iluminat, cu condiţia să fie alimentate la tensiune foarte joasă (12 V).

                      Nivelul 2 extinde perimetrul din jurul obiectelor sanitare pe lăţime (până la 60 cm de jur împrejurul acestora). Aici se pot monta şi alte aparate electrice, cu condiţia ca acestea să aibă dublă izolaţie (căutaţi pe carcasa lor un semn reprezentând două triunghiuri plasate unul în celălalt).

                      Comentariu

                      • raducu_ilie
                        Living Legend
                        • 10.apr.2008
                        • 1043

                        #12
                        Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

                        Aici, nivelul 0, mai are saracul de verificat cum este cu alimentarea cazilor cu hidromasaj a caror parte de alimentare in mai toate cazurile vine insotita de un tablou de cda din care iese "glorios" un stecher cu diferential pe cablu. Din motive de garantie nu poti taia acel stecher dar din fericire se poate demonta capacul tabloului si introduce in el un MYYM necesar. Folosirea prizelor cu IP54 sau IP 60 este dublata de faptul ca sunt alimentate de un diferential cu 0.01A. In exemplul ilustrat priza la acea cabina de dus este undeva la cca 200 - 210 cm fata de sol. Cabinele de dus clasice nu au nevoie de asa ceva (alimentare electrica) si nici cazile normale. La ele se poate aplica I7. Eu zic ca daca proiectantii acelor dispozitive (cazi, cabine de dus, etc) le-au gandit sa functioneze in baie in mod sigur au tinut cont si de ce se cere in partea electrica a unei bai, nu? Si la noi si in exterior acele zone sunt la fel definite dar se refera la modalitatea de a amplasa prize si corpuri de iluminat pe langa acele surse de apa (cada, dusul, chiuveta).
                        PS Imi cer scuze dle bogdan1, nu vreau sa intru in polemica cu dvs prin ceea ce spun.
                        Sanatate maxima si efort minim!

                        Comentariu

                        • bogdan1
                          Membru
                          • 08.mai.2013
                          • 125

                          #13
                          Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

                          Nu-i nici o problema d.le RADU.Sant doua puncte de vedere diferite,dar bine ca nu sant gresite.Beneficiarul lucrarii alege singur pana la urma unde va monta priza aia.Multa stima.

                          Comentariu

                          • leon
                            Membru Marcant
                            • 19.sep.2006
                            • 905

                            #14
                            Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus


                            sursa: http://www.trendbad24.de/trendbad24/aufbauanleitung/

                            Comentariu

                            • raducu_ilie
                              Living Legend
                              • 10.apr.2008
                              • 1043

                              #15
                              Răspuns la: Montare priza pentru cabina dus

                              Multumim dl Leon!
                              Fișiere Atașate
                              Sanatate maxima si efort minim!

                              Comentariu

                              Procesare...