Schimbare siguranta de catre furnizor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • GeorgeTrisina
    Membru marcant
    • 27.sep.2012
    • 748

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Schimbare siguranta de catre furnizor

    Postat în original de aeryus1
    Siguranta a fost schimbata de cei de la CEZ Distributie, asta e clar.

    Ce stiu eu: desi a fost achizitionat de dezvoltator transformatorul acum este al CEZ, zic asta pentru ca ei vin si se ocupa de el, si-au inscriptionat stalpii, contoarele, vine NTL in control, etc.

    Dezvoltatorul ne-a pacalit la modul ca desi pentru incalzirea caselor este nevoie de centrale de 24 kW, in actele pe cere le-a facut pt trifazice a trecut putere maxima absorbita cate 8 kW la fiecare, banuiesc ca sa plateasca mai putin (am inteles ca ar fi fost unele taxe per kW). Acum ca au cazut de la putere acolitii lui din CEZ cu ajutorul carora a reusit ca contrar ATR de 8 Kw sa aiba sigurante mult mai mari, CEZ-ul isi ia in serios treaba si pun sigurante conform ATR existente.

    Am facut cerere de spor de putere, am platit si taxa de emitere Aviz Tehnic de Racordare nou, sper sa se aprobe. Am emotii pentru ca pe la colturi se vorbeste ca s-a facut cerere de catre dezvoltator sa extinda reteaua (la noile blocuri si vile) si nu s-ar mari puterea la clientii existenti, cei de la CEZ fiind mai "interesati" de clienti noi.
    Ahaaa,... deci dezvoltatorul in mod deliberat a declarat putere absorbita mai mica ca sa nu plateasca taxa de putere.
    Acum imi dau seama, de ce unii clienti ai mei se fac verzi la fata cand aud ca au putere instalata mare.
    CEZ-ul iti poate aproba un nou aviz, cu conditia sa aibe putere disponibila in transformator.

    Comentariu

    • aeryus1
      Incepator
      • 10.iun.2013
      • 14

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare siguranta de catre furnizor

      Postat în original de GeorgeTrisina
      Ahaaa,... deci dezvoltatorul in mod deliberat a declarat putere absorbita mai mica ca sa nu plateasca taxa de putere.
      Acum imi dau seama, de ce unii clienti ai mei se fac verzi la fata cand aud ca au putere instalata mare.
      CEZ-ul iti poate aproba un nou aviz, cu conditia sa aibe putere disponibila in transformator.
      Putere este dar ma tem ca in mod absolut "dezinteresat" cei de la CEZ prefera sa dea aceasta putere la clienti noi in loc sa mai mareasca la cei existenti.

      Comentariu

      • cotycla
        Membru
        • 01.nov.2012
        • 130

        #18
        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare siguranta de catre furnizor

        Ce tip de centrala ai?...poate ai posibilitatea sa deconectezi o rezistenta electrica din centrala.

        Ai depus cerere pt un nou ATR...presupun
        Ultima editare de cotycla; 21.iun.2013, 11:15.

        Comentariu

        • GeorgeTrisina
          Membru marcant
          • 27.sep.2012
          • 748

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare siguranta de catre furnizor

          Postat în original de aeryus1
          Putere este dar ma tem ca in mod absolut "dezinteresat" cei de la CEZ prefera sa dea aceasta putere la clienti noi in loc sa mai mareasca la cei existenti.
          Pai stai putin: O fi postul trafo puternic, dar furnizorul iti poate limita puterea de pe MT, conform ATR-ului initial.
          Ex: Iti da din statia trafo 110/20KV o putere de 16MVA care alimenteaza cateva zeci de posturi sa zicem de 250KVA.
          Ei bine furnizorul poate sa-ti limiteze numai 80KW pe poatul tau, pt ca altfel il supraincarca pe cel de 16MVA. Si ca sa fie furnizorul convins ca se limiteaza puterea, atunci a venit sa schimbe sigurantele la fiecare. Alta solutie nu vad.

          Comentariu

          • aeryus1
            Incepator
            • 10.iun.2013
            • 14

            #20
            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare siguranta de ca

            Postat în original de cotycla
            Ce tip de centrala ai?...poate ai posibilitatea sa deconectezi o rezistenta electrica din centrala.

            Ai depus cerere pt un nou ATR...presupun
            Am depus cerere, centrala este de la Romstal, 24 kW.

            Sper sa-mi aprobe macar o mica marire de putere, m-am interesat si la suprafata locativa ce o am ar merge si o centrala de 15 kW

            Comentariu

            • GeorgeTrisina
              Membru marcant
              • 27.sep.2012
              • 748

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare siguranta de ca

              Postat în original de aeryus1
              Am depus cerere, centrala este de la Romstal, 24 kW.

              Sper sa-mi aprobe macar o mica marire de putere, m-am interesat si la suprafata locativa ce o am ar merge si o centrala de 15 kW
              15KW merge la o garsoniera, pt doua si 3 camere merge 24, iar pt 4 camere e deja 28.
              Pt vile P+E+M merge cam 37KW.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #22
                Răspuns la: Schimbare siguranta de catre furnizor

                O solutie cu termosifon este de luat in calcul inainte de inlocuirea centralei. Poate iesiti mai ieftin. Iarna insa este mai problematic
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6360

                  #23
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare sig

                  Postat în original de GeorgeTrisina
                  15KW merge la o garsoniera, pt doua si 3 camere merge 24, iar pt 4 camere e deja 28. Pt vile P+E+M merge cam 37KW.
                  Cred că valorile Dvs. sînt supraestimate.
                  Ultima editare de RaduCA; 21.iun.2013, 13:51.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • GeorgeTrisina
                    Membru marcant
                    • 27.sep.2012
                    • 748

                    #24
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare sig

                    Postat în original de RaduCA
                    Cred că valorile Dvs. sînt supraestimate.
                    Nu calculez eu puterile, ci termistul. Pe mine ma intereseaza doar puterea electrica pe care mi-o da el, pt a dimensiona coloana.
                    Acuma ca n-o fi 24 si o fi 18, asta nu e vina mea ca nu exista standard asa putere.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      #25
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare sig

                      Postat în original de GeorgeTrisina
                      15KW merge la o garsoniera, pt doua si 3 camere merge 24, iar pt 4 camere e deja 28.
                      Pt vile P+E+M merge cam 37KW.
                      Daca termistul dvs spune ca la o garsoniera este nevoie de 15 kw iar apartamentele cu mai multe camere ajung si la 28 inseamna ca a baut apa la caine.
                      Din experienta pot spune ca o garsoniera nu depaseste 5 kw (in conditiile in care nu este termoizolata si nu are geamuri termopan).
                      Iar apartamentul cu 4 camere poate ajunge undeva la un maxim de 15 kw (din nou fara termoizolatie si geamuri clasice).
                      Pentru vile P+E+M necesarul poate fi de la 3 la 100 kw, in functie de termoizolatie si suprafata.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Consultant electrice
                        Moderator
                        • 08.nov.2005
                        • 3240

                        #26
                        Răspuns la: Schimbare siguranta de catre furnizor

                        O garsoniera sa o incalzesti cu 5kW? Adica doua cani electrice de incalzit apa si inca un fierbator... parca nu imi imaginez cum ar face fata sa incalzeasca apa in calorifere. Ma gandesc ca un instant de apa calda are 5kw oare in cat timp ar reusi sa incalzeasca garsoniera neizolata iarna daca ai plimba apa prin el la circuitul de incalzire.
                        Nu spun lucrurile astea ironic - incerc pur si simplu sa imi imaginez daca ar merge.
                        Curentul nu iarta!

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          #27
                          Răspuns la: Schimbare siguranta de catre furnizor

                          Daca sunt dimensionate corect caloriferele se poate face caldura si cu instantul respectiv.

                          Daca nu ma insel, temperatura maxima furnizata de un instant electric este de 50-60*C. Asta inseamna ca radiatorul respectiv trebuie sa asigure puterea necesara la maxim 60*C.
                          O problema ar reprezenta insa conexiunile mici ale instantului (1/2") si nu stiu daca se poate circula debitul necesar prin el (la 5 kw si un ecart 20K avem nevoie de un debit de 215 litri/secunda <=> 0.215 mc/h).

                          Apartamentul meu spre exemplu (~50-55mp) neizolat are nevoie de 5 kw (pentru 25*C interior si -15*C exterior). Dupa termoizolare si ventilatia cu recuperare de caldura, necesarul scade la ~1.3 kw. Caz in care voi apela pentru incalzire si racire la AC multi split (3 unitati interioare).
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #28
                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare sig

                            Postat în original de GeorgeTrisina
                            15KW merge la o garsoniera, pt doua si 3 camere merge 24, iar pt 4 camere e deja 28.
                            Pt vile P+E+M merge cam 37KW.
                            7,5 KW pt garsoniere sau ap cu o camera
                            15 KW pt ap 2-3-4 camere ( suprafata nu mai mare de 120 m2 )
                            24 KW pt ap cu suprafata 120 - 200 m2
                            cam asa ar fi
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • GeorgeTrisina
                              Membru marcant
                              • 27.sep.2012
                              • 748

                              #29
                              Răspuns la: Schimbare siguranta de catre furnizor

                              Postat în original de Consultant electrice
                              O garsoniera sa o incalzesti cu 5kW? Adica doua cani electrice de incalzit apa si inca un fierbator... parca nu imi imaginez cum ar face fata sa incalzeasca apa in calorifere. Ma gandesc ca un instant de apa calda are 5kw oare in cat timp ar reusi sa incalzeasca garsoniera neizolata iarna daca ai plimba apa prin el la circuitul de incalzire.
                              Nu spun lucrurile astea ironic - incerc pur si simplu sa imi imaginez daca ar merge.
                              Am impresia ca colegul nostru se inspira si calculeaza dupa programul OVPlan. Este un program pt calculul puterii calorice, dar nu tine cont de pierderi si de ACM. Cere doar dimensiunile spatiului si in functie de volum calculeaza necesarul de caldura. Este un program freeware si nu-l consider deloc eficient. Din cauza asta pt mine e neinteresant.

                              Comentariu

                              • GeorgeTrisina
                                Membru marcant
                                • 27.sep.2012
                                • 748

                                #30
                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Schimbare sig

                                N-ai luat in calcul si ACM? )

                                Comentariu

                                Procesare...