Descarcatoare pentru cabluri tv/date

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • flobir
    Incepator
    • 19.sep.2012
    • 8

    Descarcatoare pentru cabluri tv/date

    Aveti idee de descarcatoare sau protectie la supratensiuni pentru cabluri tv si date?
    Eu am gasit niste prelungitoare cu descarcator care au si protectie pentru tv/date. Un exemplu ar fi http://www.vitacom.ro/Products/58212...-tc-tv-fr.html

    Insa e mai mult decit am nevoie, eu as vrea sa trec cablurile tv si internet prin tabloul electric si sa instalez protectiile acolo (cred ca e cel mai facil acces la impamintare ... sper).

    Asa ca m-ar interesa acele descarcatoare care ar putea fi incluse in tablou sau intr-o doza linga tablou.
    La limita pot sa iau un prelungitor, din care sa scot ce nu imi trebuie, dar ma gindeam ca poate exista produse dedicate
  • IancuMIC
    Membru
    • 27.ian.2013
    • 276

    #2
    Răspuns la: Descarcatoare pentru cabluri tv/date

    Eclatoare, pentru protectia la supratensiune a liniilor coaxiale gasiti la toti marii producatori din domeniu; un exemplu.

    Comentariu

    • flobir
      Incepator
      • 19.sep.2012
      • 8

      #3
      Răspuns la: Descarcatoare pentru cabluri tv/date

      Oau, timp de raspuns 20 minute! Asa forum mai rar.
      Merci de raspuns, pare sa fie exact ce imi trebuie.

      Comentariu

      • IancuMIC
        Membru
        • 27.ian.2013
        • 276

        #4
        Răspuns la: Descarcatoare pentru cabluri tv/date

        Ma bucur ca ti-am fost de folos.
        Eram pe "subiect", pentru in urma cu ceva timp intocmisem un referat pe tema protectiei la supratensiuni.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Răspuns la: Descarcatoare pentru cabluri tv/date

          Eu nu as trece prin panoul electric cu acele cabluri si nici nu as monta protectiile acolo decat daca cumva gasiti ceva strict cu aceasta destinatie.
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • IancuMIC
            Membru
            • 27.ian.2013
            • 276

            #6
            Răspuns la: Descarcatoare pentru cabluri tv/date

            N-au ce cauta cablurile retelelor CATV si cele de date, in tabourile de distributie cu energie.
            In alta ordine de idei, aparatajul de protectie la supratensiuni, are un loc destul de bine stabilit in ceea ce priveste pozitionarea acestuia in raport cu aparatul pe care trebuie sa-l protejeze.

            Comentariu

            • flobir
              Incepator
              • 19.sep.2012
              • 8

              #7
              Răspuns la: Descarcatoare pentru cabluri tv/date

              eu ma gindeam ca in apropierea tabloului electric este cel mai facil acces la impamintare. daca nu e voie in tablou, le pot face o doza/cutie dedicata in care poate sa intre si un ruter, eventual amplificator catv.
              dar de ce nu pot fi puse chiar in tabloul electric? exista o distanta minima fata de tablou ce trebuie respectata?

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Descarcatoare pentru cabluri tv/date

                Este bine sa nu se amestece in tablou si curentii slabi, semnale, date etc. Aceste cabluri trebuie pe cat posibil trase separat de alimentarea electrica, mai ales pe distante mari. Pana la bara de impamantare se trage un conductor galben verde de sectiune mare iar aparatele le puteti include intr-o cutie separata cu router si ce mai aveti nevoie. La echipamentele Wi-Fi insa atentie cat de "ascuns" montati antena ca s-ar putea sa nu mai aveti semnal ulterior.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                Procesare...