Iluminat decorativ cu LED in curte

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • soso2009
    Incepator
    • 04.aug.2009
    • 13

    Iluminat decorativ cu LED in curte

    Vreau sa fac in curte o instalatie de iluminat decorativ cu LED-uri de 12/24V (prin decorativ ma gandesc la LED-uri de max 1W putere, nu vreau sa luminez curtea sa pot citi). Pe un cablu lung de aproximativ 40m vor fi instalate 20 de LED-uri.
    Am 2 intrebari:
    1. Exista posibilitatea de pierderi pe cablu astfel incat LED-urile din capat sa nu lumineze corespunzator?
    2. M-am uitat pe net si in cataloage dupa corpuri de iluminat pt exterior cu LED si tot ce am vazut este la 220V. Nu exista corpuri exterioare care sa mearga si la 12/24V? Inca n-am facut instalatia si nu vreau sa ma trezesc la final ca nu gasesc corpuri de iluminat.

    Multumesc,
    Soso
  • Scifficus
    Membru Marcant
    • 23.iun.2013
    • 857

    #2
    Răspuns la: Iluminat decorativ cu LED in curte

    Nu intru in detalii, doar iti recomand sa faci instalatia pe 220V CA si sa folosesti corpurile de iluminat gasite. Pentru protectie, la acest circuit folosesti un diferential si impamantare.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6867

      #3
      Răspuns la: Iluminat decorativ cu LED in curte

      Foloseste banda led pt exterior ( rezistenta la apa ) , la 230 V , poti opta si la culori daca vrei .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Răspuns la: Iluminat decorativ cu LED in curte

        Banda LED rezistenta la apa, este rezistenta doar pe hartie, in descrieri si pe site-uri, in practica este rezistenta la stropiri accidentale cel mult Nu ii dau mai mult de o iarna in exterior.

        Sunt doua variante in care se poate face ceva dragut:
        1. Corpuri de iluminat din loc in loc in care se monteaza becuri LED albe sau colorate alimentate la retea, spoturi de lumina ambientala (maxim 1W per spot, 1W pe LED e mult, mergem spre LED-uri care pot ilumina curtea);

        2. Module LED pentru industria publicitara - sir de cate 10 module care se poate prelungi, rezistente la apa in adevaratul sens al cuvantului si rezistente si la socuri mecanice. Se alimenteaza la 12 V iar daca lungimea este de peste 5 metri este bine sa se alimenteze de la ambele capete sau sa existe o alimentare centrala. In caz contrar spre capat se va vedea o atenuare in intensitate a modulelor. Pentru aceste module gasiti si surse in comutatie cu IP 65, adica ermetice, rezistente la apa si praf; va recomand insa montarea sursei undeva in interior.
        Fișiere Atașate
        Ultima editare de Consultant electrice; 05.sep.2013, 22:47.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        Procesare...