Aparataj modular in montaj aparent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1192

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

    Postat în original de Cherubino
    Eram curios mai mult sa aflu in ce tip de doze aparente ati montat acele module Schneider, pentru ca de existenta aparajului modular Schneider stiam (gama Unica Top, daca nu ma inseala memoria), am si facut instalatii electrice cu el. Problema este ca nu am vazut sa existe doze aparente pentru el.
    O varianta de la Schneider la care ma gandisem initial era sa folosesc prizele duble din gama Cedar Plus, care sunt in montaj aparent, dar m-am razgandit intrucat, chiar pentru gustul meu sunt prea...industriale pentru a fi montate intr-o locuinta.
    Colegul raducu_ilie mi-a dat mai sus ideea cu Gewiss si cred ca voi merge pana la urma pe varianta asta, pentru ca aparatajul este de calitate si arata si bine.
    Am inteles, ideea este ca doza, este tto alba, nu mai stiu daca e chiar Schneider, dar am "verificat-o" la fata locului, in magazin, s-a potrivit de minune, aceeasi gama de culoare alb, flexibila, nu casanta, totul s-a potrivit la fix, fara nici un fel de probleme!
    Da cunosc si gama Cedar Plus, dar prima senzatie care o lasa, este de aparataj de exterior, rezistent la intemperii, pt in casa, lasa de dorit mult, parerea mea ! Despre Gewiss, nu pot spune prea multe, am montat, dar nu mi se par extraordinare.... parerea este doar a mea! Toate prizele din casa le am Schneider, cu protectie pt copii, decat 2 prize in mansarda am aparente, dintre care una Schneider si un no-name (care v-a fi inlocuita tot cu Schneider ). Toate intrerupatoarele le am Legrand, nu sunt modulare, sunt incastrabile, si sunt foare ok!
    O sa incerc sa caut si bonul, poate aflu mai multe despre doza aparenta !

    Toate cele bune !

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1192

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

      Postat în original de Cherubino
      Eram curios mai mult sa aflu in ce tip de doze aparente ati montat acele module Schneider, pentru ca de existenta aparajului modular Schneider stiam (gama Unica Top, daca nu ma inseala memoria), am si facut instalatii electrice cu el. Problema este ca nu am vazut sa existe doze aparente pentru el.
      O varianta de la Schneider la care ma gandisem initial era sa folosesc prizele duble din gama Cedar Plus, care sunt in montaj aparent, dar m-am razgandit intrucat, chiar pentru gustul meu sunt prea...industriale pentru a fi montate intr-o locuinta.
      Colegul raducu_ilie mi-a dat mai sus ideea cu Gewiss si cred ca voi merge pana la urma pe varianta asta, pentru ca aparatajul este de calitate si arata si bine.
      Despre asta este vorba : http://www.dedeman.ro/ro/electrice/p...u8-104-18.html
      Tot de la Schneider, stiam eu ceva ca totul a fost " de firma".... la banii astia !
      rama : http://www.dedeman.ro/ro/electrice/p...u4-106-25.html
      suport : http://www.dedeman.ro/ro/electrice/p...gu7-104-p.html
      Ultima editare de gmtiby; 09.sep.2013, 08:21.

      Comentariu

      • gmtiby
        Living Legend
        • 24.oct.2008
        • 1192

        #18
        Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

        Am gasit cam tot... Sper sa va fie cat de cat de folos ! Mi-ati recomanda o alta priza, fata de ce am luat ? Cand o voi schimba pe cea care o am cu probleme ? Mie mi s-a parut foarte ok cea modulara de la Schneider, oricum v-a fi folositadoar pt alimentarea unui Router, o alarma , 2 becuri ( momentan clasice, dar vor fi inlocuite cu cele economice), un sistem electronic cu comanda de la distanta pt becuri si pt un proiector de 500 W, care functioneaza maxim 2-5, aleator !

        Multumesc

        Comentariu

        • Cherubino
          Living Legend
          • 10.iul.2006
          • 1685

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

          Postat în original de gmtiby
          Despre asta este vorba : http://www.dedeman.ro/ro/electrice/p...u8-104-18.html
          Tot de la Schneider, stiam eu ceva ca totul a fost " de firma".... la banii astia !
          rama : http://www.dedeman.ro/ro/electrice/p...u4-106-25.html
          suport : http://www.dedeman.ro/ro/electrice/p...gu7-104-p.html
          Multumesc, mi-este de folos informatia, o sa studiez.
          Cu stima.
          LARGO AL FACTOTUM

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1685

            #20
            Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

            Postat în original de gmtiby
            ... Mi-ati recomanda o alta priza, fata de ce am luat ?
            Eu am lucrat in cateva randuri cu Unica Top si mi-au placut.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1192

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

              Postat în original de Cherubino
              Multumesc, mi-este de folos informatia, o sa studiez.
              Cu stima.
              Cu multa placere, ma bucur ca am putut fi de folos ! Sa ne tii la curent cu decizia luata, si poze ! Este cam ce iti trebuia ? Altceva nu am gasit !

              Comentariu

              • Cherubino
                Living Legend
                • 10.iul.2006
                • 1685

                #22
                Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                Pozele vor fi anul viitor cand o sa ma apuc efectiv de lucrare. Pana atunci vreau sa procur toate materialele, asa pe rand, ca cu bugetul asta limitat e greu sa iau totul dintr-o data.
                Inca nu m-am decis 100% cu ce firma voi merge, mai astept si informatiile de la colegul raducu_ilie in legatura cu Gewiss.
                Multumesc mult!
                Cu stima.
                LARGO AL FACTOTUM

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1192

                  #23
                  Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                  Ok, mult succes si sa ne tii la curent cu decizia luata, cu ce firma vei lucra, + pareri despre Gewiss.

                  Multam'

                  Comentariu

                  • spik1
                    Living Legend
                    • 20.apr.2012
                    • 2342

                    #24
                    Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                    Postat în original de Cherubino
                    Multumesc frumos pentru comentariu, dar situatia nu este chiar atat de grava. In primul rand, mie niciodata nu mi s-au parut inestetice instalatiile executate aparent (aici e o chestie de gust). In al doilea rand, toata instalatia va fi amplasata la partea inferioara a peretilor, la cca 15 cm deasupra cotei finite a pardoselii, singurele trasee care "vor sari in ochi" fiind cele catre corpurile de iluminat. in ceea ce priveste dificultatile la zugravit, nici astea nu sunt insurmontabile.
                    Cu stima.
                    Salut !
                    Daca "complicatiile" ulterioare palesc in fata placerii dumneavoastre, atunci nu mai este loc de nici un comentariu.
                    Succes si numai de bine !

                    Comentariu

                    • Ranettius
                      Membru Marcant
                      • 18.oct.2005
                      • 588

                      #25
                      Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                      Modular aparent exista si la TEM. Stiu ca au inclusiv canalele in care vin incastrate prizele, cu coturi etc.

                      Comentariu

                      • Cherubino
                        Living Legend
                        • 10.iul.2006
                        • 1685

                        #26
                        Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                        Postat în original de spik1
                        Salut !
                        Daca "complicatiile" ulterioare palesc in fata placerii dumneavoastre, atunci nu mai este loc de nici un comentariu.
                        Succes si numai de bine !
                        Multumesc, asemenea si dvs!
                        LARGO AL FACTOTUM

                        Comentariu

                        • Cherubino
                          Living Legend
                          • 10.iul.2006
                          • 1685

                          #27
                          Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                          Postat în original de gmtiby
                          Ok, mult succes si sa ne tii la curent cu decizia luata, cu ce firma vei lucra, + pareri despre Gewiss.

                          Multam'
                          Promit sa fac asta.
                          Multumesc.
                          LARGO AL FACTOTUM

                          Comentariu

                          • Cherubino
                            Living Legend
                            • 10.iul.2006
                            • 1685

                            #28
                            Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                            Postat în original de Ranettius
                            Modular aparent exista si la TEM. Stiu ca au inclusiv canalele in care vin incastrate prizele, cu coturi etc.
                            Multumesc pentru sugestie, dar nu doresc un sistem de jgheaburi cu aparatajul incastrat. Stiu ca exista asa ceva si la OBO Betterman, si la Legrand, probabil si la alti producatori de marca, dar nu-mi place aspectul lor iar preturile sunt "fabuloase" (aici ma refer la OBO in special).
                            LARGO AL FACTOTUM

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1685

                              #29
                              Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                              Postat în original de raducu_ilie
                              Cam ce v-ar trece prin minte sa faceti si eu va trimit codurile ca sa va fie usor. Si binenteles si vanzatorilor. La dvs in localitate se va deschide (daca nu s-a deschis deja) un magazin care are sediul central la noi. Puteti colabora cu ei.
                              Domnule Raducu, au ajuns la dvs. cele doua PM-uri trimise, ca mie nu-mi apare ca s-ar fi trimis?
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              • raducu_ilie
                                Living Legend
                                • 10.apr.2008
                                • 1043

                                #30
                                Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                                Buna seara! Da au ajuns. Sper ca zilele astea sa va postez si codurile cu ce va intereseaza pe dvs. O seara buna!
                                Sanatate maxima si efort minim!

                                Comentariu

                                Procesare...