Aparataj modular in montaj aparent

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cherubino
    Living Legend
    • 10.iul.2006
    • 1688

    Aparataj modular in montaj aparent

    Bun gasit tuturor!
    As vrea sa va intreb daca cunoasteti vreo firma cu renume care produce aparataj electric modular care sa poata fi instalat aparent, nu ingropat. Am "frunzarit" asa in graba cateva cataloage (Schneider si Gewiss), dar n-am gasit, iar la magazinele de profil de la mine din oras am primt raspunsul ca n-au auzit sa existe asa ceva.
    Multumesc anticipat.
    Cu stima.
    LARGO AL FACTOTUM
  • raducu_ilie
    Living Legend
    • 10.apr.2008
    • 1043

    #2
    Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

    Gewiss. Asta am folosit la un client care a vrut totul aparent "dar sa fie Gewiss"! http://pro.gewiss.com/irj/portal/Cat...textOnly=false
    Sanatate maxima si efort minim!

    Comentariu

    • Cherubino
      Living Legend
      • 10.iul.2006
      • 1688

      #3
      Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

      Postat în original de raducu_ilie
      Gewiss. Asta am folosit la un client care a vrut totul aparent "dar sa fie Gewiss"![/url]
      Multumesc frumos, dar mi se pare extrem de stufos materialul. Ceva mai concret (eu stiu, niste coduri) s-ar putea? (asa se intampla cand lenea e mare doamna)
      Chestia cu clientul care a vrut totul aparent m-a facut sa-mi vina inima la loc, si asta pentru ca intentionez ca in propria locinta sa-mi fac totul aparent si ma gandeam ce de ironii si zambete "pe sub mustata" o sa-mi aud din partea celor care vor afla de ideea asta oarecum "nastrusnica".
      Se pare ca nu sunt singurul cu pitici pe creier...
      LARGO AL FACTOTUM

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        #4
        Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

        Postat în original de Cherubino
        [...] intentionez ca in propria locinta sa-mi fac totul aparent [...]
        Florine, dacă nu sînt indiscret... care ar fi motivul/-ele?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • raducu_ilie
          Living Legend
          • 10.apr.2008
          • 1043

          #5
          Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

          Cam ce v-ar trece prin minte sa faceti si eu va trimit codurile ca sa va fie usor. Si binenteles si vanzatorilor. La dvs in localitate se va deschide (daca nu s-a deschis deja) un magazin care are sediul central la noi. Puteti colabora cu ei.
          Sanatate maxima si efort minim!

          Comentariu

          • Cherubino
            Living Legend
            • 10.iul.2006
            • 1688

            #6
            Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

            @ RaduCA - motivele tin pe de-o parte de oroarea practicarii sliturilor in peretii din beton armat ai apartamentului (am facut destule la altii ca sa am o repulsie totala pentru asa ceva la mine in casa). Un alt motiv ar fi ca instalatia mea sa fie "altceva" decat ce am facut in mod uzual in alte locuinte (vezi si raspunsul de mai jos).

            @ raducu_ilie - as vrea sa fac o instalatie casnica cu "iz industrial", ceva ce n-am mai facut nimanui pana acum (pentru ca nimeni n-a fost suficient de "dus cu pluta" ca sa vrea asa ceva). Prin urmare, traseele aparente vor fi executate cu tubulatura de plastic, si nu cu jgheaburi. M-ar interesa modele de aparataj modular pe care sa le pot conecta in mod elegant la tubulatura instalatiei. Deocamdata sunt in faza de intocmire a unor schite preliminare proiectului, instalatia o voi face abia in vara viitoare, deci voi avea suficient timp pentru procurarea tuturor materialelor.
            M-ati facut curios, despre ce magazin este vorba?
            Multumesc.
            LARGO AL FACTOTUM

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2343

              #7
              Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

              Mda...parerea mea este sa va mai ganditi... nu este nici practic si nici estetic....nici macar la o casa de... dusi cu pluta
              Ganditi-va, numai, atunci cand veti zugravi...relaxati-va si faceti ce trebuie, mai ales ca aveti meseria in mana !
              Cele bune !

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                Asa ceva am vrut si eu sa fac pentru mine, ma gandeam sa aplic ideea celor din magazinele de haine care lasa uneori intentionat instalatii de ventilatie la vedere si corpuri de iluminat industriale montate atarnat insa tot asa la zugravit si praf care se poate aduna peste aceste instalatii m-am gandit ulterior si mi-a trecut. Nu am ajuns insa la problema aparatajului, ma gandeam sa folosesc echipament clasic aplicat nu modular.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Cherubino
                  Living Legend
                  • 10.iul.2006
                  • 1688

                  #9
                  Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                  Postat în original de spik1
                  Mda...parerea mea este sa va mai ganditi... nu este nici practic si nici estetic....nici macar la o casa de... dusi cu pluta
                  Ganditi-va, numai, atunci cand veti zugravi...relaxati-va si faceti ce trebuie, mai ales ca aveti meseria in mana !
                  Cele bune !
                  Multumesc frumos pentru comentariu, dar situatia nu este chiar atat de grava. In primul rand, mie niciodata nu mi s-au parut inestetice instalatiile executate aparent (aici e o chestie de gust). In al doilea rand, toata instalatia va fi amplasata la partea inferioara a peretilor, la cca 15 cm deasupra cotei finite a pardoselii, singurele trasee care "vor sari in ochi" fiind cele catre corpurile de iluminat. in ceea ce priveste dificultatile la zugravit, nici astea nu sunt insurmontabile.
                  Cu stima.
                  LARGO AL FACTOTUM

                  Comentariu

                  • gmtiby
                    Living Legend
                    • 24.oct.2008
                    • 1192

                    #10
                    Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                    Postat în original de Cherubino
                    Bun gasit tuturor!
                    As vrea sa va intreb daca cunoasteti vreo firma cu renume care produce aparataj electric modular care sa poata fi instalat aparent, nu ingropat. Am "frunzarit" asa in graba cateva cataloage (Schneider si Gewiss), dar n-am gasit, iar la magazinele de profil de la mine din oras am primt raspunsul ca n-au auzit sa existe asa ceva.
                    Multumesc anticipat.
                    Cu stima.
                    Salutare,
                    Eu mi-am montat in mansard aparataj electric modular aparent Schneider, prize cu protectie pentru copii ( am o fetita de 5 anisori, dar nu-i plac prizele )) , dar ca sa stau linistit ! ). Adevarul este ca m-a dus destul de mult in jurul sumei de 60 RON, pentru doua prize suko aplicate.
                    Cu stima,

                    Comentariu

                    • Cherubino
                      Living Legend
                      • 10.iul.2006
                      • 1688

                      #11
                      Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                      Postat în original de gmtiby
                      Salutare,
                      Eu mi-am montat in mansard aparataj electric modular aparent Schneider, prize cu protectie pentru copii ( am o fetita de 5 anisori, dar nu-i plac prizele )) , dar ca sa stau linistit ! ). Adevarul este ca m-a dus destul de mult in jurul sumei de 60 RON, pentru doua prize suko aplicate.
                      Cu stima,
                      Din ce gama de la Schneider? Eu lucrez aproape in exclusivitate cu Schneider, dar n-am gasit asa ceva nici in catalogul noii game Acti-9.
                      LARGO AL FACTOTUM

                      Comentariu

                      • coby
                        Living Legend
                        • 21.feb.2012
                        • 6865

                        #12
                        Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                        Postat în original de spik1
                        Mda...parerea mea este sa va mai ganditi... nu este nici practic si nici estetic....nici macar la o casa de... dusi cu pluta
                        Cele bune !
                        Scuze de off topic dar nu m am putut abtine : dupa spusele dvs eu sant dus cu pluta ?! posibil ...
                        @ Cherubino : interesant ca v ati gandit sa montati instalatia in partea de jos a peretilor , totusi aceasta varianta implica mai multa atentie la " intretinere" , oricand din greseala se pot produce accidente din graba , de ce nu montati "sus" instalatia ? Traseul pt iluminat il puteti face imediat pe perete ( asa cum am facut eu ) - s ar reduce traseul semnificativ . E doar o parere , s ar pastra aspectul " industrial " si mai mult -ramanand tavanele libere ..
                        Ultima editare de coby; 09.sep.2013, 07:46.
                        Si din nimicuri poti face ceva bun .

                        Comentariu

                        • gmtiby
                          Living Legend
                          • 24.oct.2008
                          • 1192

                          #13
                          Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                          Postat în original de Cherubino
                          Din ce gama de la Schneider? Eu lucrez aproape in exclusivitate cu Schneider, dar n-am gasit asa ceva nici in catalogul noii game Acti-9.
                          Paiiii... aici m-ati prins, nu mai stiu exact ce gama, eventual, peste cateva zile ( cand o sa ajung acasa) , o sa fac o poza si o atasez. Am luat totul din Dedeman.... dar suma cam asta e , stiu ca m-am "zgarcit" sa mai iau inca un set de genul, si am cumparat o priza cu ceramica, pe care am dat 15 ron, dar regret acest lucru, oricum, o voi schimba tot cu una modulara aparenta de la Schneider, deoarece face toti bani, chiar daca ies mai scump de 4 ori !
                          Cu stima,

                          Comentariu

                          • gmtiby
                            Living Legend
                            • 24.oct.2008
                            • 1192

                            #14
                            Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                            Postat în original de Cherubino
                            Din ce gama de la Schneider? Eu lucrez aproape in exclusivitate cu Schneider, dar n-am gasit asa ceva nici in catalogul noii game Acti-9.
                            Ceva de genul asta am folosit eu, dar era mai scumpa ! http://www.dedeman.ro/ro/electrice/p...u3-036-18.html
                            Stiu ca este ST ( incastrat ) , dar am montat 2 astfel de prize (decat ca erau mai scumpe si cu protectie ), cu carcasa, rama in care stau fixate, si rama de exterior, care acopera tot ansamblul !
                            Poate nu am dat toate detaliile complete, dar sunt foarte multumit de acest sistem. Daca mai doriti si alte detalii, cu cea mai mare placere !

                            Comentariu

                            • Cherubino
                              Living Legend
                              • 10.iul.2006
                              • 1688

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Aparataj modular in montaj aparent

                              Postat în original de gmtiby
                              Paiiii... aici m-ati prins, nu mai stiu exact ce gama, eventual, peste cateva zile ( cand o sa ajung acasa) , o sa fac o poza si o atasez. Am luat totul din Dedeman.... dar suma cam asta e , stiu ca m-am "zgarcit" sa mai iau inca un set de genul, si am cumparat o priza cu ceramica, pe care am dat 15 ron, dar regret acest lucru, oricum, o voi schimba tot cu una modulara aparenta de la Schneider, deoarece face toti bani, chiar daca ies mai scump de 4 ori !
                              Cu stima,
                              Eram curios mai mult sa aflu in ce tip de doze aparente ati montat acele module Schneider, pentru ca de existenta aparajului modular Schneider stiam (gama Unica Top, daca nu ma inseala memoria), am si facut instalatii electrice cu el. Problema este ca nu am vazut sa existe doze aparente pentru el.
                              O varianta de la Schneider la care ma gandisem initial era sa folosesc prizele duble din gama Cedar Plus, care sunt in montaj aparent, dar m-am razgandit intrucat, chiar pentru gustul meu sunt prea...industriale pentru a fi montate intr-o locuinta.
                              Colegul raducu_ilie mi-a dat mai sus ideea cu Gewiss si cred ca voi merge pana la urma pe varianta asta, pentru ca aparatajul este de calitate si arata si bine.
                              LARGO AL FACTOTUM

                              Comentariu

                              Procesare...